Jump to content

Μονομάχος κ μονομαχίνα στα μαχαίρια..


bourbouli8ras

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα!! Νέα κ εγώ στο χόμπι του ενυδρείου (είχα το μικρόβιο από μικρή, αλλά τότε τα φρόντιζε όλα ή μαμά) και έχω κ εγώ ένα προβληματάκι με τα ψάρια μου. Αρχικά το ενυδρείο μου είναι άστρωτο ακόμα.. Μιας εβδομάδας σχεδον αλλά οι μετρήσεις του καλες. Μόνο το ΝΟ2 είναι λιγάκι τσιμπημένο.. 

  • Cl=0

  • Ph = 6,8-7,2

  • KH od = 107

  • GH od =(>7) - (>14)

Hardness ppm =(>125)-(>250)

  • NO2 = 0,5

  • NO3 = 25

Από χθες που έβαλα τα ψάρια μου όλα μαζί (τα είχα όλα σε 3ξεχωριστές γυάλες προσωρινά) , 4 neon tetra και 2 μονομάχους ζευγάρι, ενώ στην αρχή ήταν όλα καλά, μετά από ένα 8ωρο συμβίωσης (;) επειδή δούλευα, βρήκα την θυληκια μου με δαγκωμένη ουρά. Φυσικά τα χώρισα αμέσως (γυάλα μέσα στο ενυδρείο για διατήρηση θερμοκρασίας και φίλτρα στη νερού, προσωρινά) αλλά αυτός ακόμα κ έτσι την πολιορκει. Ανοίγει επιδεικτικά ουρές και βραγχιακα πτερύγια και ή την φλερτάρει ή την απειλεί.. Αυτή πάντως διάθεση για ζευγάρωμα δεν έχει.. Δεν τον θέλει.. ? Σκέφτομαι να βάλω εσωτερικό χώρισμα στο ενυδρείο ή λέτε να τα βρουν; Η μικρή πάντως έχει τέρμα διάθεση τρώει κανονικά κάνει κολπάκια όλα καλά. :)

IMG_20191124_013620.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!! Νέα κ εγώ στο χόμπι του ενυδρείου (είχα το μικρόβιο από μικρή, αλλά τότε τα φρόντιζε όλα ή μαμά) και έχω κ εγώ ένα προβληματάκι με τα ψάρια μου. Αρχικά το ενυδρείο μου είναι άστρωτο ακόμα.. Μιας εβδομάδας σχεδον αλλά οι μετρήσεις του καλες. Μόνο το ΝΟ2 είναι λιγάκι τσιμπημένο.. 

  • Cl2  =0

  • Ph = 6,8-7,2

  • KH od = 107

  • GH od =(>7) - (>14)

Hardness ppm =(>125)-(>250)

  • NO2 = 0,5

  • NO3 = 25

Από χθες που έβαλα τα ψάρια μου όλα μαζί (τα είχα όλα σε 3ξεχωριστές γυάλες προσωρινά) , 4 neon tetra και 2 μονομάχους ζευγάρι, ενώ στην αρχή ήταν όλα καλά, μετά από ένα 8ωρο συμβίωσης (;) επειδή δούλευα, βρήκα την θυληκια μου με δαγκωμένη ουρά. Φυσικά τα χώρισα αμέσως (γυάλα μέσα στο ενυδρείο για διατήρηση θερμοκρασίας και φίλτρα στη νερού, προσωρινά) αλλά αυτός ακόμα κ έτσι την πολιορκει. Ανοίγει επιδεικτικά ουρές και βραγχιακα πτερύγια και ή την φλερτάρει ή την απειλεί.. Αυτή πάντως διάθεση για ζευγάρωμα δεν έχει.. Δεν τον θέλει.. [emoji23] Σκέφτομαι να βάλω εσωτερικό χώρισμα στο ενυδρείο ή λέτε να τα βρουν; Η μικρή πάντως έχει τέρμα διάθεση τρώει κανονικά κάνει κολπάκια όλα καλά. [emoji4]

IMG_20191124_013620.thumb.jpg.807082c1f4aa69dce6233f4fc3e00561.jpg
Καλημέρα! Σε πόσα λίτρα είναι το ζευγαρακι και τα νέον?? Να ξέρεις γενικά ότι είναι δύσκολο να συμβαδίσουν οι 2 τους μαζί σε λιγότερο από 80 λίτρα και καλό είναι να έχει παααρα πολλά φυτά για να κρύβονται όποτε το έχουν ανάγκη..

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, panos nts said:

Καλημέρα! Σε πόσα λίτρα είναι το ζευγαρακι και τα νέον?? Να ξέρεις γενικά ότι είναι δύσκολο να συμβαδίσουν οι 2 τους μαζί σε λιγότερο από 80 λίτρα και καλό είναι να έχει παααρα πολλά φυτά για να κρύβονται όποτε το έχουν ανάγκη..

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι σε ενυδρείο Eheim aquastar 54l. Σε δυο διαφορετικά petshop που ρώτησα μου είπαν δεν έχουν θέμα άμα είναι ένα αρσενικό με 1+ θηλυκα.. Κάποιοι λένε με πάνω από 2 θηλυκά είναι καλύτερα.. Αλλά δεν το βλέπω.. ? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για να γίνει θέλει πολλά περισσότερα λίτρα.. ας πουμε περιπου στα 100 και παλι με αρκετές κρυψώνες και πάλι με πολλές προυποθέσεις.. θελει προσοχή γενικα.. ο μονομάχος είναι ένα ψάρι που ανάλογαμε την ιδιοσυγκρασία του δεν ανέχεται πολλά πολλά με τους ομοίους του, φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις..

Link to comment
Share on other sites

Να πω δυο λογια για το νερο....

1- κανε τεστ για αμμωνια

2- εχεις τσιμπιμενα νιτρωδη, κανε πιο συχνα αλλαγες νερου, να μην ειναι πανω απο 0,5. Κανονικα πρεπει να ειναι μηδεν.

3- σχεδον 100% μετρας με test strips. Δεν ειναι καθολου αξιοπιστα.

Και κατι ακομα... Τα νεον ειναι κοπαδοψαρα, πρεπει να παρεις ακομα 2-4, αλλα τοτε ,που θα στρωσει το ενυδρειο σου.

Μαζι με ενα ζευγαρι μονομαχων, δεν ειναι και καλη επιλογη.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Να πω δυο λογια για το νερο....

1- κανε τεστ για αμμωνια

2- εχεις τσιμπιμενα νιτρωδη, κανε πιο συχνα αλλαγες νερου, να μην ειναι πανω απο 0,5. Κανονικα πρεπει να ειναι μηδεν.

3- σχεδον 100% μετρας με test strips. Δεν ειναι καθολου αξιοπιστα.

Και κατι ακομα... Τα νεον ειναι κοπαδοψαρα, πρεπει να παρεις ακομα 2-4, αλλα τοτε ,που θα στρωσει το ενυδρειο σου.

Μαζι με ενα ζευγαρι μονομαχων, δεν ειναι και καλη επιλογη.

Ο πετσοπας μου τα πρότεινε και από επιλογή πήρα αρχικά 4ακριβως επειδή πάνε μαζί. Κ αυτός δλδ έτσι τα είχα με έναν μονομάχο μέσα. Η αλήθεια είναι έχω strips γιατί υγρά εκεί δεν βρηκα κ από το τπτ κάτι είναι κ αυτό. Θα πάρω κ αμμωνίας(κάνεις δεν μ το είχε προτείνει, θενξ!) να δω που βρισκόμαστε. Θα ενημερώσω σχετικά με τα επίπεδα μου. Αλλά το μεγαλύτερο μ άγχος είναι η συμβίωση.. Κάνω κάθε μέρα προσπάθειες, τα βάζω λιγάκι μαζί να δω αντίδραση κ μετά πάλι τα χωρίζω. Να κολυμπισει δλδ κ λίγο ο "αιχμάλωτος". Και για ισωτητα τα βάζω εναλλάξ μέσα στη γυάλα. Σκέφτομαι να πάρω ένα χώρισμα και χωρίσω το ενυδρείο σε δύο μέρη. Είναι καλή ιδέα ή να πάρω δεύτερο για τον ατίθασο; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...