Jump to content

Αλλαγή λαμπτήρα T8


Zeddicus Zorander

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποσα lumen  πρέπει να έχει το ενυδρείο μου το οποιο ειναι 120 λίτρα . Ειχα λάμπα φθορισμού 30w 2400 lm 4000k η οποία μου κάηκε και πήρα μια led 14 w 6500k 1400 lm .  Το ενυδρείο είναι φυτεμένο και έχει κοπαδοψαρα γκαμπι και σαλιγκάρια.  Είναι λίγο ποίο ήπιο το φως αλλα εχει καλύτερη απόδοση χρωμάτων.  Το ύψος απο τον λαμπτήρα μέχρι τον βυθό ειναι 40 cm. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Zeddicus Zorander έγραψε:

Καλησπέρα σας, 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποσα lumen  πρέπει να έχει το ενυδρείο μου το οποιο ειναι 120 λίτρα . Ειχα λάμπα φθορισμού 30w 2400 lm 4000k η οποία μου κάηκε και πήρα μια led 14 w 6500k 1400 lm .  Το ενυδρείο είναι φυτεμένο και έχει κοπαδοψαρα γκαμπι και σαλιγκάρια.  Είναι λίγο ποίο ήπιο το φως αλλα εχει καλύτερη απόδοση χρωμάτων.  Το ύψος απο τον λαμπτήρα μέχρι τον βυθό ειναι 40 cm. 

Ειχες 20 lumen/litre, ηταν καπως καλα για ευκολα φυτα. Τωρα μονο 10 (ειναι πολυ λιγα) -  ακομα μια λαμπα θα χρειαστεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορειτε να μου πειτε εναν λαμπτήρα με 3000 lumen 6500κ LED Τ8 ( εαν έχουμε και link ακομα καλυτερα :))  , γιατι ψαχνω και δεν εχει κανενα καταστημα εδω. ( Υπαρχει ενα κατάστημα που εχει μια λαμπτήρα τετοιου είδους 3300 lumen αλλα ηταν στα 27 ευρο με καλυπτει ;  .. ) Επίσης μπορώ να βαλω λεντοταινια ; Αντι για αυτο το ειδος της λαμπας ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Zeddicus Zorander έγραψε:

μηπως μπορειτε να μου πειτε εναν λαμπτήρα με 3000 lumen 6500κ LED Τ8 ( εαν έχουμε και link ακομα καλυτερα :))  , γιατι ψαχνω και δεν εχει κανενα καταστημα εδω. ( Υπαρχει ενα κατάστημα που εχει μια λαμπτήρα τετοιου είδους 3300 lumen αλλα ηταν στα 27 ευρο με καλυπτει ;  .. ) Επίσης μπορώ να βαλω λεντοταινια ; Αντι για αυτο το ειδος της λαμπας ; 

Δες εδω (εχει λινκ για Τ5) , θα βρεις και Τ8 στα ιδια καταστηματα. Πρεπει να κοιταξεις πόσα watt ειναι οι λαμπες σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...