Jump to content

Ξυλοπετρες(;;;)


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρέα. Μιας και το φβ έχει κερδίσει την πλειοψηφία είπα να ανοίξω ένα θέμα κι εδώ έτσι για να θυμηθώ τα παλιά. Ένα 80αρι μονομαχοενυδρειο στημένο με ξυλοπετρες εδώ και 2 μήνες κοντα έχει αρχίσει να μην μου αρέσει το στήσιμο και νομίζω πως φταίει το μέγεθος που έχουν οι πέτρες. Το ερώτημα είναι απλό και θα θελα και οι απαντήσεις να ναι απλές ? πως μπορώ να σπασω μόνος μου τις ξυλοπετρες; 
1) δοκίμασα τροχό με δίσκο για πέτρες (απέτυχα) 

2) σφυρί & καλέμι (πάλι απέτυχα) 

 

 

υπαρχει κάποιος τρόπος ώστε να το κάνω μόνος μου και να μην πάω σε μαρμαραδικο; 

936D8A0B-CC90-4929-9966-4E974C094BA6.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο εχεις. Τι δεν σου άρεσε;

Για τις πετρες δεν .....:huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,αν θέλεις τη γνώμη μου η μοναδική πέτρα που θέλει σπάσιμο είναι η μεγάλη επάνω αριστερά,επιπλέον το ενυδρείο σου με ένα μαύρο φόντο στη πλάτη του θα αλλάξει πάρα πολύ.Παλαιότερα με σφυρί και καλέμι(όχι βελόνι ) της είχα καταφέρει,απλά χρειάζεται χρόνος

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ ομορφο ενυδρειο εχεις. Τι δεν σου άρεσε;

Για τις πετρες δεν .....:huh:

Δεν μου αρέσει γιατί τονίζουν πολύ οι πέτρες. Θέλω να τις μικρύνω και να τις αραιωσω ώστε να φαίνεται και στο βάθος χρόνου το φούντωμα των φυτών  περισσότερο. Σ ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια ?

πριν 1 λεπτό, το μέλος NickTheFish έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου,αν θέλεις τη γνώμη μου η μοναδική πέτρα που θέλει σπάσιμο είναι η μεγάλη επάνω αριστερά,επιπλέον το ενυδρείο σου με ένα μαύρο φόντο στη πλάτη του θα αλλάξει πάρα πολύ.Παλαιότερα με σφυρί και καλέμι(όχι βελόνι ) της είχα καταφέρει,απλά χρειάζεται χρόνος

Αυτήν την έχω για να κρύβει θερμοστάτη και είσοδο φιλτρο (μαλαγανια;) για φόντο θέλω να βάλω τζαμί η μεμβράνη αμμοβολής. Το κακό είναι ότι δεν θέλω το σπάσιμο να το κάνω κάθετα στην ροη των ”νερών” την πέτρας αλλά οριζόντια 

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν εμένα το ενυδρείο μου αρέσει πολύ και όπως είναι. Καθάρισμα θέλουν τα τζάμια και θα είναι κομπλέ.

Η άλγη στις πέτρες δίνει πολύ όμορφο τόνο. 

Αν το πάμε συμμετρικά η αριστερή μεριά ξεφεύγει, στα δεξιά δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι. Από το να κάθεσαι να σπας όμως γιατί δεν γέρνεις την ψηλή πέτρα προς τα δεξιά και αν δεν στέκεται ας την βάλεις να ακουμπάει πάνω στην μικρή ακριβώς δίπλα. Την άλλη ψηλή μπροστά εγώ θα την έβγαζα και θα φύτευα κάτι στον διαθέσιμο χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

εγω οτι πετρες θελω να κοψω τις κοβω με τον τροχο, απλα, θα χρειαστει να αγορασεις το αναλογο δισκακι, θα ζητησεις για πετρα, η για πιο σκληρο για γρανιτη...

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

εγω οτι πετρες θελω να κοψω τις κοβω με τον τροχο, απλα, θα χρειαστει να αγορασεις το αναλογο δισκακι, θα ζητησεις για πετρα, η για πιο σκληρο για γρανιτη...

Μόνο αυτή τη γραμμή κατάφερα να κάνω (κλάμα)

B25163D6-53BD-44FE-AF6B-B454B0C83F7A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος giorginakos έγραψε:

Μόνο αυτή τη γραμμή κατάφερα να κάνω (κλάμα)

B25163D6-53BD-44FE-AF6B-B454B0C83F7A.jpeg

 

Τοσο σκληρη ειναι η ξυλοπετρα??? ο γρανιτης ηξερα οτι ειναι πιο σκληρος... τι να πω, δεν ξερω κατι αλλο... 

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρειάστηκε να σπάσω τις πέτρες Άτλας που είχα πάρει, ευτυχώς που είχαν στο φυτώριο μια βαριά 8κιλη και την έσπασα γιατί ακόμα θα κοπάναγα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...