Jump to content

Απορίες σχετικά με τον καθαρισμό ενυδρειου


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα! Είμαι καινούργιο μέλος και ευχαριστώ το θεό που βρήκα το φόρουμ σας γιατί έχω πελαγωσει! Αγόρασα ενυδρείο πριν κάνα μήνα.30×60. Αγόρασα διαφορά ψαράκια μικρά, ύστερα από 17 μέρες αφού περίμενα να γίνει κατάλληλη η βιολογία του νερού.. αν το λέω σωστά!όμως τώρα δεν έχω καθόλου γνώση πάνω στον τομέα του καθαρισμού...

1)Έβαλα φυτά χωρίς υπόστρωμα μιας και δεν με συμβούλεψαν κάτι τέτοιο στο κατάστημα που πήγα να εφοδιαστω με όλα τα απαραίτητα.. βέβαια τα φυτά μου είναι μια χαρά έως τώρα, οπότε δεν ξέρω...ειναι το υπόστρωμα απαραιτητο?

2)κάθε πότε καθαρίζουμε το νερό των ψαριών?και εννοώ ολικος καθαρισμός?ή Μήπως αυτό δεν γίνεται πότε?

3)Όταν το νερό λιγοστεύει μέσα στην δεξαμενή, τι νερό προσθέτω?απλά από την βρύση ή κάνω κάτι άλλο?

4)Επίσης σε 3 μήνες μετακομίζω. Μήπως έχετε κάποια ιδέα για το πώς να μεταφέρω όλον αυτό τον όγκο? Σκεφτόμουν Ίσως να το άδειαζα σε μικρότερες δεξαμενές ή κουβαδες ώσπου να φτάσω στο καινούργιο σπιτι και ύστερα να το "ξαναχτιζα απ'την αρχη" και όσες μέρες έπαιρνε να ρυθμιστεί η βιολογία του νερού,να κρατούσε τα ψαράκια με τα φυτά σε κάποιο κουβά μαζί με φίλτρο κτλ.. Η αυτό θα τα σκοτώσει τα καημένα?

 

Τα αγαπάω τα ψαράκια και γενικά όλα τα ζώα.. Δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι υπεύθυνη για τον θάνατο τους επειδή κάτι δεν χειρίστηκα σωστά...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για ορθότερες οδηγίες από εμάς, χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες από εσένα. Ενδεικτικά λοιπόν σου απαντώ.

1.Δεν γνωρίζω βέβαια τι φυτά έβαλες αλλά δεν είναι υποχρεωτική η χρήση ειδικού υποστρώματος για όλα τα φυτά. Τα περισσότερα μπορούν και χωρίς αυτό. Εξάλλου  μετά από κάποιο διάστημα  όλα τα υλικά που χρησιμοποιούμε για βυθό γίνονται "ενεργά".

2.Δεν κάνουμε ολικό καθαρισμό ποτέ. Κάνουμε εβδομαδιαίες αλλαγές κάποιου ποσοστού νερού.

Συνήθως (εμπειρικά) ένα 30-40% είναι αρκετό.

Οι μετρήσεις των νιτρικών μας δείχνουν ακριβώς το κάθε πότε και πόσο νερό αλλάζουμε.

3.Συμπληρώνεις νερό από τη βρύση με αντιχλώριο.

4.Το ερώτημα αυτό θέλει κουβέντα.

 

Τί είδους ψαράκια έβαλες; Τι φίλτρο υπάρχει? Τι φωτισμός?:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τόσο για  τις πληροφορίες αυτές! Λοιπόν, είμαι μόνιμος κάτοικος της Γερμανίας και οι ονομασίες από ψαράκια και φυτά είναι λίγο δύσκολες και έτσι δεν τα ζήτησα με όνομα μα τα επέλεξα βάση του οδηγού που έχετε αναρτήσει εδώ στο φόρουμ! Ήταν πολύ χρήσιμο.. μα θα ξαναπάω για μια επίσκεψη και θα μάθω ονόματα από φυτά και ψαράκια! Θα αναρτήσω με χαρα και φωτογραφία απ'το ταπεινο ενυδρείο μου! Ηταν ολο της εταιριας EHEIM σαν σετ. Τώρα ετοιμάζω ένα αυτοσχέδιο διακοσμητικό με διάφορες πέτρες...μα διάβασα εδώ πως η κόλλα θερμοσιλικονη δεν ενδυκνειται και έτσι περιμένω να ξημερώσει να πάρω logo στιγμής..  

Φίλτρο Eheim pick up60 , pumpenleistung(αντλία) 150-300 l/h

Φωτισμός EHEIM 15W "daylight"

 

20191201_190559.thumb.jpg.ea18dc578ab2a95b6892bb9a402eb62c.jpg

 

Υ.Γ. πω πω τα ενυδρεία αυτά είναι δικά σου?είναι πανέμορφα!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Αν διακρίνω καλά, βλέπω μερικά gappies και ένα κοπαδάκι neon και έναν οτόκυκλο. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλος ηρθες!

πριν 12 ώρες, το μέλος Kyriakos Pirna έγραψε:

οι ονομασίες από ψαράκια και φυτά είναι λίγο δύσκολες και έτσι δεν τα ζήτησα με όνομα μα τα επέλεξα βάση του οδηγού που έχετε αναρτήσει εδώ στο φόρουμ!

Τα φυτα μια χαρα τα διάλεξες. Ολα ευκολα ειναι. Εχεις- hygrophila siamensis, limnophila sessiliflora, valisneria μαλλον gigantea kai cryptocoryne μαλλον wendtii.

Με τα ψαρια μπερδευτικες. Τα νεον δεν πανε με ζωοτοκα....

Αν θελεις, διαβασε εδω (και για Συντήρηση ενυδρείου )

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Χαίρομαι τόσο που βρήκα άτομα με γνώσεις πάνω στο θέμα ενυδρείο! Συγγνώμη αν θα κάνω χαζή ερώτηση μα τα νέον γιατί δεν πάνε με τα ζωοτοκα?  Ενημερωτικά, ότι ψάρι πήρα λόγω απειρίας μου τα  πρότειναν στο κατάστημα...Δεν τα πήρα όλα μαζί αλλά λίγα λιγα καθε φορά. 

Link to comment
Share on other sites

Και έχω ακόμα κάποιες απορίες αν μπορειται να με βοηθήσετε. Το νερό θολωσε ξαφνικά. Ήρθε η ώρα να βάλω σκούπα βυθού?ή να αλλάξω κάποιο ποσοστό νερού? Μα το πιο βασικό.. πως κάνω αντιχλωριουχο το νερό που θα συμπληρώσω στην δεξαμενή μου?πρέπει να περιμένω μέχρι να γίνει αντιχλωριουχο ή κατευθείαν το συμπληρώνω αφού ρίξω το υγρό που θα διώξει το χλώριο από το νερό της βρύσης?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kyriakos Pirna said:

Και έχω ακόμα κάποιες απορίες αν μπορειται να με βοηθήσετε. Το νερό θολωσε ξαφνικά. Ήρθε η ώρα να βάλω σκούπα βυθού?ή να αλλάξω κάποιο ποσοστό νερού? Μα το πιο βασικό.. πως κάνω αντιχλωριουχο το νερό που θα συμπληρώσω στην δεξαμενή μου?πρέπει να περιμένω μέχρι να γίνει αντιχλωριουχο ή κατευθείαν το συμπληρώνω αφού ρίξω το υγρό που θα διώξει το χλώριο από το νερό της βρύσης?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας???

 

Το νερό αποχλωριώνεται με συνεχή ανάδευση, περίπου 24ώρες, ή με προσθήκη σκευασμάτων για αποχλωρίωση, όπως για παράδειγμα το prime της Seachem.

Στην περίπτωση της απλής ανάδευσης, απλά βάζουμε την επιθυμητή ποοσότητα νερού βρύσης σε ένα βαρέλι/δοχείο με μια αντλία και το αφήνουμεμια μέρα περίπου. Να σημειώσω εδώ ότι καλό είναι το βαρέλι/δοχείο να είναι τοποθετημένο με ένα τούλι, για να μην βρούμε την άλλη μέρα κανένα κουνούπι μέσα ή σκόνη απο τον περιβάλλοντα χώρο στην  επιφάνεια του νερου.

Στην περίπτωση με τα σκευάσματα αντιχλωρίου, βάζουμε πάλι σε ένα δοχείο/βαρέλι, νερό βρύσης,προσθέτουμε την ποσότητα αντιχλωρίου, όπως αναγράφεται στην συσκευασία και το αναδεύουμε πάλι με μια αντλία απόό 1 έως 3ώρες. επειδή η ποσότητα αντιχλωρίου είναι πολύ μικρή σε σχέση με τον όγκο του νερου που θέλουμε να αποχλωριώσουμε, εγώ προσωπικά προσθέτω πάντα ενα καπάκι. Κακό δεν κάνμει απλα είναι σπατάλη. Τώρα να μετράς τα 2,4ml στα πόσα λίτρα για παράδειγμα ε εντάξει...Ένα καπάκι και ξεμπέρδεψες.

Εμένα έπεσε το μάτι μου σε αυτό...

"Τώρα ετοιμάζω ένα αυτοσχέδιο διακοσμητικό με διάφορες πέτρες..μα διάβασα εδώ πως η κόλλα θερμοσιλικόνη δεν ενδύκνειται και έτσι περιμένω να ξημερώσει να πάρω logo στιγμής.."

Και η απορεία μου είναι γιατι.....;;;;;;;;;;;;;;;; σιλικόνες για το ενυδρείο υπάρχουν συγκεκριμένες, αλλά και κόλλες επίσης. Νομίζω ότι η logo στιγμής δεν είναι αρκετά τοξική. Λαικιστή τα ψαράκια δεν τα βλέπω καλα.... υπάρχουν συγκεκριμένες κόλλεςγια ενυδρεία. όπως αυτές που χρησιμοποιούνε και στα θαλασσινα για τα κοράλλια. αρκετά οικονομικές και μάλλιστα έχουν και την δυνατότητα να τοποθετηθούν και σε βρεγμένη επιφάνεια (σχετικά βρεγμένη έτσι,δεν εννοώ να τρέχουν χείμαροι, δεν θα κολλήσει...) και να στερεωποιηθούν πιο γρήγορα. αλλά logo στιγμής σίγουρα όχι είναι η προσωπική μου άποψη.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει να διαβάζω τους οδηγούς στο φόρουμ εδώ και πραγματικά είναι σούπερ ενημερωτικοί!  Θα χρειαστώ λίγο χρόνο λοιπόν διαβάζοντας. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Εγώ σε 2 μήνες μετακομίζω σε μια άλλη πόλη της Γερμανίας, μια ώρα απόσταση,από εδώ που είμαι τώρα. Το μόνο μου άγχος είναι πως θα κουβάλησε αυτόν τον όγκο νερού....όποιος έχει κάποια καλή ιδέα πρόταση συμβουλή! Καλοδεχούμενη!  Καλή συνέχεια σε όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου GVC σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου και δεν θα χρησιμοποιήσω κόλλα στιγμής...θα κοιτάξω για ειδική κόλλα ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Kyriakos Pirna έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Χαίρομαι τόσο που βρήκα άτομα με γνώσεις πάνω στο θέμα ενυδρείο! Συγγνώμη αν θα κάνω χαζή ερώτηση μα τα νέον γιατί δεν πάνε με τα ζωοτοκα?  Ενημερωτικά, ότι ψάρι πήρα λόγω απειρίας μου τα  πρότειναν στο κατάστημα...Δεν τα πήρα όλα μαζί αλλά λίγα λιγα καθε φορά. 

Διαβασε προφιλ ψαριων και δες το Ph του νερου καταλληλο για το καθε ειδος-

PH: 7,5 -8,5 pH (Ιδανικά: 7,8-8)

PH: 5-7 (Ιδανικά: 6)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ τα καημένα Τα νέον! Χτες πήγα και έκανα τεστ νερού και το ph ήταν 7,2... Και τους ρώτησα μιας και οι ίδιοι μου πρότειναν τα ψάρια αυτά, γιατί μου πρότειναν ψαράκια με διαφορετικές απαιτήσεις και δεν είχαν τι να πουν... Να πουλήσουν θέλουν μόνο! Τέλος πάντων παιδιά.. Επίσης το νερό μου έγινε θολό και για αυτό έτρεξα να κάνω το τεστ ,επιβεβαιώνοντας τους φόβους μου για δηλητηρίαση του νερού. Χτες έκανα τον πρώτο μου καθαρισμό βυθού.εριξα και βακτήρια.σημερα δεν θα κάνω τίποτε.αυριο και αντιμεθαυριο θα ξανακάνω καθαρισμό βυθού ρίχνοντας βακτήρια. Θα κάνω έτσι όπως ακριβώς με συμβούλευσαν. Πω πω μακάρι να μην είχα κάνει λάθη. Τέλος πάντων τώρα νιώθω πιο ενημερωμένη μα στην πράξη θα τα νιώσω καλύτερα. Καλή συνέχεια! Ευχαριστώ!

15754605163383205648629582208437.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως;

Ανεπαρκής φίτλρανση - βιολογία, υπερβολή στο τάισμα ή από άλλη αιτία;

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή στο κατάστημα με ενημέρωσε πως πήρα σχετικά γρήγορα ψαράκια. Και της λέω κύρια μου από την πρώτη στιγμή σας είπα πρώτη φορά θα ασχοληθώ  και μου ειχε πει "ααααστο σε εμένα ότι χρειάζεσαι θα στα πω εγώ όλα." Και της λέω γιατί με άφηνες να πάρω" σχετικά "γρήγορα τα ψαράκια?Και μου λέει δεν περίμενε να υπάρχει πρόβλημα. Τέλος πάντων εγώ τώρα θ κάνω τον επόμενο καθαρισμό.το νεράκι έχει ήδη ξεθολώσει παρά πολύ σε σχέση με το χτες και τα ψαρακια μου είναι πιο ζωηρά πιο λαμπερά! Τώρα ρε παιδιά με το τάισμα τι να κάνω?σε σύνολο έχω 9 ζωοτοκα ψαράκια.10 νέον.1 πυροσβεστη και 3 γλειφτες διαφορετικά σχηματα ο κάθενας.ποσο φαγάκι να τους Ρίχνω? Σαν κριτήριο βάζω τα τρία λεπτά χρόνος φαγωματος της τροφης. Αν μέσα σε τρία λεπτά φάνε την πρώτη ποσότητα τότε Ρίχνω και δεύτερη η και τρίτη αν χρειαστεί. Τρόπος μέτρησης ποσότητας είναι αντίχειρας με δεικτη.....??

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2019 at 3:17 ΜΜ, το μέλος Kyriakos Pirna έγραψε:

Αυτή στο κατάστημα με ενημέρωσε πως πήρα σχετικά γρήγορα ψαράκια. Και της λέω κύρια μου από την πρώτη στιγμή σας είπα πρώτη φορά θα ασχοληθώ  και μου ειχε πει "ααααστο σε εμένα ότι χρειάζεσαι θα στα πω εγώ όλα." Και της λέω γιατί με άφηνες να πάρω" σχετικά "γρήγορα τα ψαράκια?Και μου λέει δεν περίμενε να υπάρχει πρόβλημα. Τέλος πάντων εγώ τώρα θ κάνω τον επόμενο καθαρισμό.το νεράκι έχει ήδη ξεθολώσει παρά πολύ σε σχέση με το χτες και τα ψαρακια μου είναι πιο ζωηρά πιο λαμπερά! Τώρα ρε παιδιά με το τάισμα τι να κάνω?σε σύνολο έχω 9 ζωοτοκα ψαράκια.10 νέον.1 πυροσβεστη και 3 γλειφτες διαφορετικά σχηματα ο κάθενας.ποσο φαγάκι να τους Ρίχνω? Σαν κριτήριο βάζω τα τρία λεπτά χρόνος φαγωματος της τροφης. Αν μέσα σε τρία λεπτά φάνε την πρώτη ποσότητα τότε Ρίχνω και δεύτερη η και τρίτη αν χρειαστεί. Τρόπος μέτρησης ποσότητας είναι αντίχειρας με δεικτη.....??

Ετσι δεν ταιζουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα σχόλασα από τη δουλεια, εχω και μια ωρα δρομο...Αν δεν θα σε απαντησουν τα παιδια, αυριο θα γραψω "δυο" λεξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ετσι δεν ταιζουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα σχόλασα από τη δουλεια, εχω και μια ωρα δρομο...Αν δεν θα σε απαντησουν τα παιδια, αυριο θα γραψω "δυο" λεξεις. :)

Καλυτερα να ταιζεις δυο φορες την ημερα.Μην ριχνεις πολυ τροφη(μια φορα το πρωι, μια φορα το βραδυ δυο ωρες πριν κλεισεις το φως). Αν η τροφη πεφτει στον βυθο, σημαινει εριξες πολυ, θελει λιγοτερη και οτι επεσε, πρεπει να βγαλεις.

Τωρα , που εχεις νιτρωδη, μην ανακατευεις το υποστρωμα(δεν βαζεις σκουπα βυθου). Απλα κανεις αλλαγες νερου πιο συχνα (ανα 3 ημερες πχ) και να ταιζεις τα ψαρια λιγοτερα (δεν παθαινουν τιποτα). Τα νιτρικα δεν μετρησαν;Αμμωνια; με ταινιες εκανε τις μετρησεις η /ο υπαλληλος στο πετσοπ;

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...