Jump to content

Ριζικό σύστημα έξω από το υπόστρωμα..


Recommended Posts

Όπως είδατε από τον τίτλο έχω πρόβλημα με το ριζικό σύστημα των φυτών μου που δημιουργούν μια άσχημη εικόνα στο ενυδρείο... Το ερώτημα μου είναι.. Τι φταίει??? Έλλειψη συστατικών στο υπόστρωμα???  Η ελλειπή ποσότητα υποστρώματος?

IMG_20191201_120034.jpg

IMG_20191201_120041.jpg

IMG_20191201_120108.jpg

IMG_20191201_120128.jpg

IMG_20191201_120137.jpg

Link to comment
Share on other sites

100% έλλειψη βυθού θες μίνιμουμ 4-5cm ιδανικά 6-7cm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Και τώρα?? Πως μπορώ να το διορθώσω?? Μπορώ πχ να κάνω σταδιακή προσθήκη πχ Fluval Stratum (μιας και έχω αποκλειστικά rcs) για να το διορθώσω??? Η είναι epic fail??

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Μάλιστα.. Και τώρα?? Πως μπορώ να το διορθώσω?? Μπορώ πχ να κάνω σταδιακή προσθήκη πχ Fluval Stratum (μιας και έχω αποκλειστικά rcs) για να το διορθώσω??? Η είναι epic fail??

Κατω τι εχεις;

Απλα μπορεις να συμπληρωσεις ιδιο υποστρωμα. Αν θα βαλεις διαφορετικο, καποια στιγμη θα ανακατευτουν(αργα ή γρηγορα)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω Seachem Flourite Black Sand.. κι έχω διαβάζει που κάποιοι τα χρησιμοποιούν συνδυαστικά.. Δεν έχω θέμα αν ανακατευτούν.. Που ίσως να μην γίνει και τόσο εύκολα, λόγο του ότι το flourite είναι ''πολύ βαρύ και πολύ ''ψιλό" ενώ το fluval είναι ελαφρύ και πορώδες.. Το ίδιο υπόστρωμα δεν θέλω να το βάλω γιατί με 7 κιλά στο 60άρι έδωσε αυτό.. Ενώ αν βάλω fluval θα του δώσει περισσότερο ύψος.. Το θέμα μου όμως είναι πως θα το προσθέσω??

Link to comment
Share on other sites

σιγά σιγά μπορείς να το βάλεις αλλά ότι και να βάλεις αφού έχεις γαρίδες θα πρέπει να είναι ουδέτερο και να μην είναι εμπλουτισμένο με θρεπτικά συστατικά αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με της γαρίδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Μάλιστα.. Και τώρα?? Πως μπορώ να το διορθώσω?? Μπορώ πχ να κάνω σταδιακή προσθήκη πχ Fluval Stratum (μιας και έχω αποκλειστικά rcs) για να το διορθώσω??? Η είναι epic fail??

Όταν είπες rcs δε φαντάστηκα ότι εννοούσες Red cherry (μετά τις είδα στις φωτογραφίες). 
Μπορείς είτε να συμπληρώσεις κι άλλο flurite black sand είτε δεύτερο στρώμα από ανάλογου πάχους λεπτόκοκκο χαλικάκι (ξέπλυμα πρώτα). 
Ούτως ή άλλως το fluorite δεν είναι ενεργό υπόστρωμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την πειρατεία στο θέμα του φίλου αλλά η ερώτησή μου είναι απόλυτα σχετική: Πρόσφατα κοίταζα το https://dennerle.com/en/products/aquaristic/aquascaping/soil-fertilization/scapers-soil και παρατήρησα ότι κάνει για γαρίδες. Το έχει δοκιμάσει κάποιος και είναι ανακριβές;

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2019 at 4:47 ΜΜ, το μέλος kostascb έγραψε:

Συγγνώμη για την πειρατεία στο θέμα του φίλου αλλά η ερώτησή μου είναι απόλυτα σχετική: Πρόσφατα κοίταζα το https://dennerle.com/en/products/aquaristic/aquascaping/soil-fertilization/scapers-soil και παρατήρησα ότι κάνει για γαρίδες. Το έχει δοκιμάσει κάποιος και είναι ανακριβές;

Μια χαρα ειναι. Για τις γαριδες το ενυδρειο πρεπει να ειναι στρωμενο! Το soil βγαζει αρκετα θρεπτικα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...