Jump to content

Επιλογή δευτερου-βοηθητικου φίλτρου


liakos7

Recommended Posts

Καλημέρα,καλό μήνα σε όλους!λοιπόν να μπω στο ψητό..στο καινούργιο μας anubias a1500 άρχισα να το τρέχω με ένα sun sun 304 κ σαν δεύτερο ένα sun sun 302 .χθες έγινε μια βλακεία κ έσπασε,κάτι στο 302(ευτυχως) κ όσο έψαξα δεν δίνει ανταλλακτικό ,κ γέμισα νερά.ευτθχως που ήταν το μικρό κ κατάφερα κ στρίμωξαν όλη την βιολογία στο  304.κ λέω ευτυχώς γιατί το 302 είχε κ έχει πολύ χαμηλή ροή,οριακά μου κάνε παλιά στο ριο180 κ αν παθενε ζημιά το 304 δεν θα μου κράταγε το ενυδρείο το 302 απλά με τίποτα.το 304 δόξα το θεό είναι τούμπανο(2000lονομαστικη ροη),με δυνατή ροή,αρκετή από όσο βλέπω στα μάτια να κρατά τα 400λιτρα περίπου άνετα.αρα....ψαχνω για δευτερο,εννοείτε πιο μικρό το πολύ 130-140max.κοιταω για 2215 και είδα κ μαρεσει σε σχόλια το jbl e901-902.τι λέτε;;;;το jbl δίνει ονομαστική 900l/h ,συν 2000 το 304 πάμε κοντά στις 3000,η μισή να ναι αληθινή..είναι νομίζω κομπλέ για 400λιτρα,τι λέτε;κ για fluval κοίταξα άλλα λένε όλοι για πάρα πολύ θόρυβο.βοηθηστε με τις εμπειρίες σας κ τις γνώμες σας(θα ξανά περνά 302 άσχετα με το τι έπαθε γιατί είναι οικονομικότερο αλλά πραγματικά η ροή του είναι για γέλια,σε αντίθεση με το 304)

Link to comment
Share on other sites

H απαιτούμενη ροη δεν έχει τόσο άμεση σχέση με τα λίτρα σου αλλά με τα ψάρια που έχεις και τον διάκοσμο του ενυδρείου. Από την ανάλυση που κανεις πιστεύω πρώτος εσυ ξέρεις πολύ καλά τις ανάγκες του ενυδρείου σου. Για fluval έχει τύχει και εγώ να ακούσω για θόρυβο αλλά είναι αξιόπιστη μάρκα. Τα jbl δεν τα ξέρω. Σε Eheim που είχα στο παρελθόν, η ροη ήταν επίσης αστεία και αναγκαζόμουνα να τρέχω βοηθητικό φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έχει σκαλαρια(6) δύο γεοφαγους που είναι μικροί ..(6-7εκατοστα ακόμα),6 κοριντορας κ 20 αρλεκινους.αμμος κ πέτρες..αυτά!άρα τι θα μου προτείνεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα αγαπημένα μου είναι τα Eheim classic - πραγματικά σκυλιά, από τότε όμως που σταμάτησε η παραγωγή τους στη Γερμανία και πήγε στην κίνα έπεσε στα μάτια μου (προσωπική γνώμη- μην το λάβεις υπόψιν).

Τα JBL είναι επίσης αξιόλογα φίλτρα (δομή, όγκος κάδου, αντλία & υλικά) με αρκετά χαμηλή κατανάλωση και αξιόπιστα.

Στο JBL e901 (και στη σειρά του 701,1501 κλπ) είχε παρατηρηθεί ότι ήθελε συχνότερο καθάρισμα καθότι τα μικρά προφίλτρα στον πρώτο κάδο μπούκωναν σύντομα.

Αυτό διορθώθηκε στα νέα μοντέλα (e702, 902, 1502, 1902).

Κατά την γνώμη μου, αν σε παίρνει οικονομικά, σε ένα μεγάλο ενυδρείο είναι σημαντικότερο να επενδύσεις σε ένα λίγο μεγαλύτερο φίλτρο (ευκαιρίας δοθείσης) και να αυξήσεις την βιολογία σου.

Ποτέ δε μετάνιωσα την αγορά μεγαλύτερου φίλτρου αλλά το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα 154€ καινούργιο το 2217 με βάνες.αξιζει;και 140 το e902.δεν με περνει παραπάνω ,ήταν εκτός υπολογισμού αυτό που έγινε..κ άστα να πάνε..

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζοντας τα από πλευρά όγκου εχουμε και λέμε:

Το JBL e901 & (το JBL e902) δίνει 3 καλάθια x 1,2lt όγκου το καθένα.

Το JBL e1502 δίνει 3 καλάθια x 1,9lt όγκου το καθένα.

Αναφέρομαι σε κάθε καλάθι ξεχωριστά και όχι στον συνολικό όγκο του κάδου, για καθαρό βιολογικό ή οτιδήποτε άλλο θες να βάλεις (δεν υπολογίζω καν το μεικτό καλάθι με το προφίλτρο)

Πχ το JBL e902 έχει κάδο 7,6 λίτρα και το άθροισμα των κάδων του είναι 4,7 λίτρα.

Για το sun sun δε μπορώ να βρώ χαρακτηριστικά. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπόλικη βιολογία στο sun sun 304,δεν είναι μικρό.πειτε γνώμες κ για fluval...που είναι κ πιο οικονομικά λιιιγο.πιο θα κάνε για συμπληρωματικό;κ να περνει κ μια αξιόλογη ποσότητα βιολογίας;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κοίτα στο ίντερνετ και τα tetra,τι λένε αυτά;γερμανικά κ αυτά;ανταλλακτικά παίζουν;βλέπω το ex 1200

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakos7 said:

Έχω μπόλικη βιολογία στο sun sun 304,δεν είναι μικρό.πειτε γνώμες κ για fluval...που είναι κ πιο οικονομικά λιιιγο.πιο θα κάνε για συμπληρωματικό;κ να περνει κ μια αξιόλογη ποσότητα βιολογίας;

Το fluval είναι θορυβώδες σχετικά, απέφυγέ το. Έχει βγει το 407 που διαφημίζεται ώς αθόρυβο και πιο οικονομικό σε κατανάλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Φεύγει η τιμή είναι απλησίαστη για αυτή τη φάση που μιλάμε.μαλλο το jbl e902ε κόβω.ξερετε κάτι;;το δουλεύει κανείς;900l/h το δίνει κ ως 300-330 λίτρα.εμενα είναι 400+κάτι ψιλα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος liakos7 έγραψε:

Τελικά πήρα το jbl

 Με γεια σου, καλογεμιστο. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...