Jump to content

Συνδοιασμος ψαριων για Κοινόβιο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, ειμαι νεος στην σελιδα και νεος στο χομπυ. Καλως σας βρηκα λοιπον.

 

Θελω να παρω ενα ενυδρειο 70λτ, με Cooling Fan και Air Pump AC-9602, Θεωρω πως για αρχη ειναι καλο, διορθωστε με αν κανω λαθος.

 

Θελω να φτιαξω ενα Κοινόβιο Ενυδρείο, και εψαχνα συνδοιασμους ψαριων, που να ειναι κοινωνικα, στις ιδιες θερμοκρασιες και στο ιδιο ph. 

 

Υστερα απο ερευνα στο google ειδα οτι υπαρχουν ΑΠΕΙΡΑ ψαρια οποτε φαινεται λιγο δυσκολο. Δεν εμπιστευομαι τους τυπους απο petshop γιατι να πουλησουν θελουν.

 

Οποτε ρωταω εδω, αν εχετε κατα νου εναν συνδοιασμο ψαριων που να μπορουν να συμβιωσουν ολα μαζι. Υπενθυμιζω οτι ειναι η πρωτη φορα που 'στηνω' ενυδρειο οποτε θα εχω πολλα να μαθω.

 

Θεωρω 15 μικρα ψαρακια ή 10 λιγο μεγαλυτερα ειναι καλα, αλλα απο οτι βλεπω μερικα ζουνε σε ομαδες, αλλα ειναι μοναχικα και αλλα χρειαζονται ενα περιβαλλον με χλωριδα για να κρυφουν πχ.

Θα ηθελα να βαλω και φυσικα φυτα, απλα δεν ξερω ακριβως ποια ειναι τα ιδανικοτερα ωστε να κρατησω το ph σε κλο επιπεδο για τα ψαρια.

 

Υποθετω οτι και η αναλογια μεταξυ αρσενικων και θυληκων παιζει ρολο, πως θα τα ξεχωρισω? 

 

Οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε εναν σχετικα safe και ευκολο συνδοιασμο ψαριων, να υπαρχει μια ποικιλία στο ενυδρειο και φυσικα διάφορα ψευτικα ή αληθινα διακοσμητικα.

 

Επισης, το νερο απο την βρυση δεν κανει ετσι? που θα προμυθευτω το νερο? μηπως το αλμυρο νερο ειναι πιο ευκολο?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Οδυσσέας Μπόρας
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! :welcome:

Πρωτα, πες μας τις διαστασεις του ενυδρειου σου. Παιζει μεγαλο ρολο.

Μετα αν θελεις, διαβασε εδω-

Θα λυθουν πολλες αποριες σου.

Και στο τελος.... το θαλασσινο ειναι σιγουρα πιο δυσκολο απο το γλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...