Jump to content

Nano zoanthus tank


paul.asty

Recommended Posts

Αλλαγή νερού εχθές ευκαιρία για καποιες αλλαγές σε θέσεις 1-2 zoanthus, τα οποία δε πολύ άνοιγαν αλλά παρολαυτα είχαν ανάπτυξη 

Και σιγά σιγά μπαίνει στο πρόγραμμα αυτό το καιρό να μη σε λειτουργία ένα κρεμαστό φιλτρακι και μια δοσομετρικη 

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιααα!!

Προς το παρών δεν έχω τρελές καταναλώσεις και με τις εβδομαδιες αλλαγές όλα μένουν σταθερά τώρα αυτό θα το δωω

Link to comment
Share on other sites

Είπα από εχθές να φτιάξω ενα πίνακα με την ανάπτυξη κάθε zoanthus ξεχωριστά.... 

Όλα τα zoanthus έχουν βγάλει από 2 εως και 9 καινούργια κεφάλια μέσα στο πρώτο μήνα 

Μονό το BBEB δεν είχαν ανάπτυξη μιας και χρειάστηκε λίγο περισσότερο καιρό να προσαρμοστεί 

Τα Purple bee ήταν αυτά με τη μεγαλύτερη ανάπτυξη 

Τα περισσότερα δείχνουν να πηγαίνουν όλο και πιο γρήγορα και έχουν πάρει πλέον πολύ καλό χρόνο 

Προχθές έγινε μια ακόμα προσθήκη (εννοείται zoanthus) alien eye.. σύντομα θα βγάλω και φώτο 

Ενώ από ζωντανά έχουν προστεθεί ένα πανέμορφο tail spot blenny και μια peppermint shrimp 

 

Περίπου ένα μήνα είναι σε χρήση το Hydra 26hd και πραγματικά είναι πολύ καλύτερο αποτι περιμενα 

Τα χρώματα βελτιώθηκαν απίστευτα 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα zoas σου.  Μπράβο!!!

Άρχισα και εγώ να μαζεύω σιγά σιγά κάποια πιο σπάνια.

Τα φωτιστικά της Aqua illumination  είναι πολύ καλά. Τα χρησιμοποιώ και εγώ για χρόνια τώρα.. Απλά έχω το μεγάλο το Hydra52  που είναι σαν 4 prime στη σειρά

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή η συλογή Παύλο! ωραιός φίλε! :)

 

το φωτιστικό είναι μεγάλο γι αυτό το ενυδρείο, πρόσεχε τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Παύλο, επέστρεψες δυναμικά! Να το δεις όπως γουστάρεις φίλε. Κακά τα ψέματα το φωτιστικό είναι VFM, αν και προσωπικά δεν ξέρω πόσο εύκολα αποκτουσα AI και όχι κάποιου άλλο. Το θέμα με τα Led είναι να προγραμματιστούν και να μείνουν ως έχουν. Όσοι πολυπαιζουν με τα sliders παίρνουν τα κοράλλια στο χέρι. Τα ακτινικά αναδεικνύουν εξαιρετικά τα ζωανθακια. Keep it salty

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/1/2020 at 1:28 ΜΜ, το μέλος thediscusman έγραψε:

Πολύ ωραία τα zoas σου.  Μπράβο!!!

Άρχισα και εγώ να μαζεύω σιγά σιγά κάποια πιο σπάνια.

Τα φωτιστικά της Aqua illumination  είναι πολύ καλά. Τα χρησιμοποιώ και εγώ για χρόνια τώρα.. Απλά έχω το μεγάλο το Hydra52  που είναι σαν 4 prime στη σειρά

Σε ευχαριστώ πολυ

Είναι πολύ ωραία ζωντανά και αρκετό χρωμα αν μαζέψεις μερικα

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2020 at 11:32 ΠΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

πολύ καλή η συλογή Παύλο! ωραιός φίλε! :)

 

το φωτιστικό είναι μεγάλο γι αυτό το ενυδρείο, πρόσεχε τις ρυθμίσεις

Το έχω ρυθμίσει όσο πιο χαμηλά μπορούσα 

Γιαυτό ακριβώς το λόγο 

Συν ότι τα zoanthus δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στον πολύ φωτισμό 

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2020 at 10:21 ΜΜ, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Μπράβο Παύλο, επέστρεψες δυναμικά! Να το δεις όπως γουστάρεις φίλε. Κακά τα ψέματα το φωτιστικό είναι VFM, αν και προσωπικά δεν ξέρω πόσο εύκολα αποκτουσα AI και όχι κάποιου άλλο. Το θέμα με τα Led είναι να προγραμματιστούν και να μείνουν ως έχουν. Όσοι πολυπαιζουν με τα sliders παίρνουν τα κοράλλια στο χέρι. Τα ακτινικά αναδεικνύουν εξαιρετικά τα ζωανθακια. Keep it salty

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όπως το ρύθμισα τη πρώτη μέρα έτσι έχει παραμείνει 

Δε το πειράζω καθολου

Έψαχνα καιρό να βρω ένα αξιόπιστο και καλό φωτιστικό 

Ναι μεν είναι πολύ μεγάλο για το ενυδρειο αλλά είναι απίστευτο και στη πορεία μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε κάποιο μεγαλυτερο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Και στα νεότερα του ενυδρειου

Εγιναν μερικές προθήκες σε zoanthus φυσικά... 

Σύντομα θα υπάρξουν και φώτο 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και οι φώτο που υποσχέθηκα..! 

Ίσως δεν είναι τόσο καλές όσο οι προηγούμενες αλλα ανά διαστήματα θα ανεβάσω και άλλες 

 

Blue lagoon

large.IMG_20200131_001537_compress88.jpg.6c68a9a2a5c5e0ece5a4e0cf3760bd4a.jpg

 

Mary jane

large.IMG_20200131_001434_compress92.jpg.0eadf23adf1ffb420ef2e412555b8b63.jpg

 

Miami vice

large.IMG_20200131_001547_compress74.jpg.566522e1d649e3b6be1732ba411892bd.jpg

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δε μπορώ να βγάλω καλές φώτο να δείτε ακριβώς χρώματα... 

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι ο χώρος έχει ελατωθει αρκετά και δε ξέρω που θα χωρέσω και άλλα zoanthus 

Γενικά αυτές τις μέρες περιμένω αρκετά ακόμα 

Από βδομάδα έρχονται φωτοοο

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λόγια.... μπραβο μακαρι να μην εχεις ποτέ θεμα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος paul.asty έγραψε:

Δυστηχως δε μπορώ να βγάλω καλές φώτο να δείτε ακριβώς χρώματα... 

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι ο χώρος έχει ελατωθει αρκετά και δε ξέρω που θα χωρέσω και άλλα zoanthus 

Γενικά αυτές τις μέρες περιμένω αρκετά ακόμα 

Από βδομάδα έρχονται φωτοοο

Αν αυτες οι φωτογραφιες δεν ειναι καλες...... Βγαλε "κακες", τις θαυμαζω!

Απο που παιρνεις τα zoanthus; Πες το μυστικο!

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2020 at 8:34 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Αν αυτες οι φωτογραφιες δεν ειναι καλες...... Βγαλε "κακες", τις θαυμαζω!

Απο που παιρνεις τα zoanthus; Πες το μυστικο!

Χαχαχα η αλήθεια είναι ότι δε γίνεται από φώτο να φανούν τα κανονικά χρώματα τους 

 

Από παντού, ότι μαρεσει παίρνω 

Και σε ελληνικά μαγαζια μπορείς να βρεις αρκετά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα υπόλοιπα του ενυδρειου, πριν κάμποσο καιρό από λάθος μου αυξήθηκε η αλατοτητα 

Ευτυχώς τα zoanthus δεν έπαθαν τίποτα, αλλά για κακή μου τύχη έχασα τα δύο ψαράκια μου (royal gramma και tail spot blenny) 

Για αρκετό καιρό το ενυδρείο έμεινε χωρις ψάρι πάρα μονο με ασπόνδυλα, έτσι μείωσα και το τάισμα έως το έκοψα εντελώς

Μέχρι που άρχισα να παρατηρώ τα χρώματα από 1-2 zoanthus να είναι κάπως το οποίο δε μου πολυαρεσε 

Πρώτη σκέψη πολύ χαμηλά φωσφορικά 

Τελικά βγήκα σωστός, μέτρησα με Hanna και το αποτέλεσμα ένα ωραιότατο κουλουράκι 

Έτσι μπήκε ένα sixline για αρχή και έπειτα ενα priolepis cincta, το sixline θα φύγει όταν καταφέρω να βρω το αδελφάκι του Pink-streaked wrasse ή αλλιώς Pseudocheilinops ataenia, το priolepis θα μείνει όσο είναι μικρό και ήρεμο και θα προστεθεί ξανά tail spot blenny... 

Από ασπόνδυλα πρόσθεσα 2 percnon gibbesi, ένα αρσενικό και ένα θυληκο, αλλά μάλλον δεν δημιουργήθηκε κάποιο ειδύλλιο και το αρσενικό μας άφησε

Τελευταία παρατηρώ μια άλγη αλλά βάση του χρώματος της και την ανάπτυξη της φαίνεται ότι είναι κάτι πολύ σύντομο, θα δούμε!! 

 

Αυτά για σήμερα 

Σας αφήνω τις εκπλήξεις για αύριο, ίσως κάποιο κάτι να έχετε δει, αλλά σας έχω δείξει το 1 τρίτο από τις νέες προσθήκες, οι οποίες είναι και οι τελευταίες αποτι φαίνεται γιατί με το ζόρι θα χωρέσουν στο βράχο 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος paul.asty έγραψε:

Στα υπόλοιπα του ενυδρειου, πριν κάμποσο καιρό από λάθος μου αυξήθηκε η αλατοτητα 

Ευτυχώς τα zoanthus δεν έπαθαν τίποτα, αλλά για κακή μου τύχη έχασα τα δύο ψαράκια μου (royal gramma και tail spot blenny) 

Για αρκετό καιρό το ενυδρείο έμεινε χωρις ψάρι πάρα μονο με ασπόνδυλα, έτσι μείωσα και το τάισμα έως το έκοψα εντελώς

Μέχρι που άρχισα να παρατηρώ τα χρώματα από 1-2 zoanthus να είναι κάπως το οποίο δε μου πολυαρεσε 

Πρώτη σκέψη πολύ χαμηλά φωσφορικά 

Τελικά βγήκα σωστός, μέτρησα με Hanna και το αποτέλεσμα ένα ωραιότατο κουλουράκι 

Έτσι μπήκε ένα sixline για αρχή και έπειτα ενα priolepis cincta, το sixline θα φύγει όταν καταφέρω να βρω το αδελφάκι του Pink-streaked wrasse ή αλλιώς Pseudocheilinops ataenia, το priolepis θα μείνει όσο είναι μικρό και ήρεμο και θα προστεθεί ξανά tail spot blenny... 

Από ασπόνδυλα πρόσθεσα 2 percnon gibbesi, ένα αρσενικό και ένα θυληκο, αλλά μάλλον δεν δημιουργήθηκε κάποιο ειδύλλιο και το αρσενικό μας άφησε

Τελευταία παρατηρώ μια άλγη αλλά βάση του χρώματος της και την ανάπτυξη της φαίνεται ότι είναι κάτι πολύ σύντομο, θα δούμε!! 

 

Αυτά για σήμερα 

Σας αφήνω τις εκπλήξεις για αύριο, ίσως κάποιο κάτι να έχετε δει, αλλά σας έχω δείξει το 1 τρίτο από τις νέες προσθήκες, οι οποίες είναι και οι τελευταίες αποτι φαίνεται γιατί με το ζόρι θα χωρέσουν στο βράχο 

Τρέλανέ μας Παύλο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...