Jump to content

Πρώτο ενυδρείο.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη. Ξεκιναω ενα μικρο ενυδρείο. Εχω βαλει αντιχλωριο και βακτιρια απο χτες. Ποσο πρεπει να περιμενω για να βάλω μεσα guppy; 

20191204_120231.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα!

 

Λοιπόν πάμε ένα ένα σιγά σιγά. Κατ΄αρχήν το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι? Τα διακοσμητικά αυτά είναι πλαστικά δηλαδή τα αγόρασες από μαγαζί ή τα είχες στο σπίτι και τα έβαλες μέσα? Απλά δεν ξέρω αν κάνουν που φαντάζομαι πως όχι (αν κάνουν πάντως ωραία η πατέντα με την αεραντλία μέσα στον αχινό). Η καλύτερη περίπτωση είναι ένα ξύλο με εύκολα φυτάκια και όχι πλαστικά διακοσμητικά. Ένα αυτό.

Δεύτερον, το χαλίκι το πήρες από μαγαζί? Αν σε παίρνει μπορείς να το αντικαταστήσεις τώρα που είναι νωρίς με ένα μαύρο κοκκομετρίας 1-3mm. Δεν θέλεις και πολλά κιλά εξάλλου. Με 5-6 κιλά είσαι οκ.

Τρίτον, ο φωτισμός δεν βολεύει έτσι. Επειδή δεν βλέπω καπάκι μπορείς να πάρεις λάμπα γραφείου που να πέφτει κάθετα πάνω στο ενυδρείο ή οριζόντια λάμπα που να πιάνει στο τζάμι. Εξάλλου φαίνεται και αρκετά δυνατή η λάμπα που έχεις τώρα.

Τέταρτον, για να μπορέσεις να βάλεις ψάρια θα πρέπει να συνεχίσεις να ρίχνεις βακτήρια ώστε αυτά να αποικήσουν το φίλτρο σου και στη συνέχεια το ενυδρείο σου. Η διαδικασία αυτή διαρκεί χοντρικά ένα μήνα. Να ξέρεις ότι τα βακτήρια δεν επιβιώνουν στο χλώριο γι αυτό και πρέπει πάντα το νερό να είναι αποχλωριοποιημένο δηλαδή αν τυχόν βάλεις νερό από την βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο και μετά το αντιχλώριο, ότι πρόοδο είχες κάνει μέχρι τότε καταστράφηκε και ξανά απ την αρχή. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

 

Καλώς ήρθες στην παρέα!

 

Λοιπόν πάμε ένα ένα σιγά σιγά. Κατ΄αρχήν το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι? Τα διακοσμητικά αυτά είναι πλαστικά δηλαδή τα αγόρασες από μαγαζί ή τα είχες στο σπίτι και τα έβαλες μέσα? Απλά δεν ξέρω αν κάνουν που φαντάζομαι πως όχι (αν κάνουν πάντως ωραία η πατέντα με την αεραντλία μέσα στον αχινό). Η καλύτερη περίπτωση είναι ένα ξύλο με εύκολα φυτάκια και όχι πλαστικά διακοσμητικά. Ένα αυτό.

Δεύτερον, το χαλίκι το πήρες από μαγαζί? Αν σε παίρνει μπορείς να το αντικαταστήσεις τώρα που είναι νωρίς με ένα μαύρο κοκκομετρίας 1-3mm. Δεν θέλεις και πολλά κιλά εξάλλου. Με 5-6 κιλά είσαι οκ.

Τρίτον, ο φωτισμός δεν βολεύει έτσι. Επειδή δεν βλέπω καπάκι μπορείς να πάρεις λάμπα γραφείου που να πέφτει κάθετα πάνω στο ενυδρείο ή οριζόντια λάμπα που να πιάνει στο τζάμι. Εξάλλου φαίνεται και αρκετά δυνατή η λάμπα που έχεις τώρα.

Τέταρτον, για να μπορέσεις να βάλεις ψάρια θα πρέπει να συνεχίσεις να ρίχνεις βακτήρια ώστε αυτά να αποικήσουν το φίλτρο σου και στη συνέχεια το ενυδρείο σου. Η διαδικασία αυτή διαρκεί χοντρικά ένα μήνα. Να ξέρεις ότι τα βακτήρια δεν επιβιώνουν στο χλώριο γι αυτό και πρέπει πάντα το νερό να είναι αποχλωριοποιημένο δηλαδή αν τυχόν βάλεις νερό από την βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο και μετά το αντιχλώριο, ότι πρόοδο είχες κάνει μέχρι τότε καταστράφηκε και ξανά απ την αρχή. 

 

 Ας ελπισω αυτη τη φορα να παρει την απαντηση...  ολα ειναι απο θαλασσα. Η πινα ειναι περασμενη με βερνικι τα υπολοιπα απλα πλυμενα με νερο.  Το χαλικί ειναι απο μαγαζι γιατι  ειχα παρει απο τη θαλασσα χαλικι το εβρασα αλλα  και παλι μυριζε. Αυριο θα μου φερει φιλος χομπιστας βακτηρια απ το φιλτρο του ενυδριου του για να επιταχυνω τη διαδικασια. Οταν το ριξω στο δικο μου φιλτρο λεω να το αφησω για καμια ωρα κ μετα νά βαλω 4 γκαπι. Τη λαμπα να την βαλω δηλαδη πιο ψηλα. Πειραζει που ειναι δυνατο το φως; 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω αν είναι ασφαλές να βάλεις από θάλασσα. Όπως σωστά έγραψες αλλά λάθος κατάλαβες το μπόλι (βακτήρια από έτοιμο φίλτρο) ναι μεν επιταχύνει την διαδικασία του στρωσίματος αλλά δεν την τελειώνει. Για παράδειγμα στα δύο ενυδρεία που έχω μπολιάσει χρειάστηκα δύο εβδομάδες για να έχω σωστές μετρήσεις και αυτό με μερικές δόσεις βακτηρίων στο μεσοδιάστημα, οπότε και μπόλι να βάλεις μην βάλεις αμέσως ψάρια. Αν μπορεί μαζί με το υλικό που θα σου δώσει ας στίψει και τα σφουγγάρια του φίλτρου του γιατί όσο κ αν φαίνεται για βρωμιά πρόκειται για φουλ βακτήρια. 

 

Y.Γ: Ένας οδηγός για το μπόλιασμα. 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλαβει καλα τον κυκλο... πρεπει τα βακτηρια να φανε αμμωνια. Πως θα φανε αν δεν υπαρχουν ψαρακια να κανουν την αναγκη τους; 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις αν αντί για ψάρια ρίξεις τροφή που μένοντας στο ενυδρείο θα ανεβάσει αμμωνία και έτσι θα κρατηθεί η βιολογία. Τώρα αν θέλεις να το κάνεις με ψάρια κάντο απλά εγώ και μετά το μπόλι έχω παρατηρήσει έναν μίνι κύκλο για κάποιες ημέρες που εν τέλει ισορροπεί και έτσι δεν βάζω σε κίνδυνο τα ψάρια. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο καθαρά κι αν φαίνονται, ίσως να έχουν υπολείμματα. Παρότι δεν είναι ζωντανά θα αφήνουν ουσίες και θα επιβαρύνουν το νερό σου όσο διαλύονται κι ας είναι πεντακάθαρα. Είναι κρίμα να ξεκινήσεις με προβλήματα. Το καλύτερο θα ήταν να τα αφαιρέσεις. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...