Jump to content

Το ενυδρείο μου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σαν νεος στο χώρο απλά ήθελα να δείξω το ενυδρείο μου και να ακούσω τις απόψεις σας. Είναι 80 Χ 30 Χ 40 από φυτά έχω μέσα Limnophila aromatica, lobelia cardinalis mini, ludwigia rebens "rubin", bacopa caroliniana, και δύο ακόμα που δεν ξέρω το όνομα τους. Από ψάρια 12 neon tetra 7 rasbora 4 color widow 3 siamensis και 2 pleko.  Το ενυδρείο το ξεκίνησα τέλη Σεπτεμβρίου.

IMG_20191204_135523.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε καλώς ήρθες, πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Κάνε κάποια στιγμή και μια αναλυτική παρουσίαση στην κατηγορία «Ενυδρεία Μελών»  συμπληρώνοντας την κατάλληλη φόρμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Αλέξανδρε καλώς ήρθες, πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Κάνε κάποια στιγμή και μια αναλυτική παρουσίαση στην κατηγορία «Ενυδρεία Μελών»  συμπληρώνοντας την κατάλληλη φόρμα. 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (80x30x40):
Συνολικά Λίτρα:96
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:Limnophila aromatica, lobelia cardinalis mini, ludwigia rebens "rubin", bacopa caroliniana, και δύο ακόμα που δεν ξέρω το όνομα τους.
Ψάρια:12 neon tetra 7 rasbora 4 color widow 3 siamensis και 2 pleko 
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Μαυρο
Πέτρες:
Ξύλα:ελια
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:υπόστρωμα sera
Βυθός:καφέ χαλικι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού aquael leddy slim 32wat
Διάρκεια φωτισμού:11 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:eheim εσωτερικο
Θέρμανση/ Ψύξη:eheim 75wat
Λίπανση:premium nutrition της tropica σε κάθε αλλαγή νερού
Παροχή CO2:diy το οποίο το σταμάτησα μετά την απαλλαγή από την αλγη
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):8d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):15-20d
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:μια φορά την εβδομάδα 30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:θέρμανση πριν την αλλαγή πρόσθεση aqua safe της tetra
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:
Κλάδεμα όταν χρειάζεται σε κάθε αλλαγή νερού.
Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο!

Εχεις limnophila sessiliflora και οχι aromatica. Το αλλο ειναι heteranthera zosterifolia :)

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα από το πουθενα. Μέσα σε δύο μέρες έχω χάσει έξι ψάρια. Πέντε rashbora και ένα siamensis από τη μια στιγμή στην άλλη. Τα έβλεπα να κολυμπάνε μια χαρά χωρίς να υπάρχει κάποιο σημάδι ότι έχουν πρόβλημα και μετά έτσι ξαφνικά ανάσκελα. Οι μετρήσεις του νερού κανονικες πάω να τρελαθώ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Αλεξανδρος Χατζηπαντελης έγραψε:

Και ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα από το πουθενα. Μέσα σε δύο μέρες έχω χάσει έξι ψάρια. Πέντε rashbora και ένα siamensis από τη μια στιγμή στην άλλη. Τα έβλεπα να κολυμπάνε μια χαρά χωρίς να υπάρχει κάποιο σημάδι ότι έχουν πρόβλημα και μετά έτσι ξαφνικά ανάσκελα. Οι μετρήσεις του νερού κανονικες πάω να τρελαθώ....

Με τι τεστακια μετρας;

DIY CO2 ακομα εχεις;  Δες τι αλλαξες πριν το συμβαν....

Link to comment
Share on other sites

Το co2 το έχω βγάλει από μέρες αφού δεν έχω πια πρόβλημα με την αλγη και τα φυτά μου πάνε περίφημα. Το μόνο διαφορετικό που έχω κάνει είναι ότι κλάδεμα τα bacopa caroliniana για πρώτη φορά. Αυτά που μου ψωφανε είναι τα rashbora μόνο ένα μου έχει μείνει από τα επτά που ειχα όλα τα άλλα δείχνουν πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Αλεξανδρος Χατζηπαντελης έγραψε:

Το co2 το έχω βγάλει από μέρες αφού δεν έχω πια πρόβλημα με την αλγη και τα φυτά μου πάνε περίφημα. Το μόνο διαφορετικό που έχω κάνει είναι ότι κλάδεμα τα bacopa caroliniana για πρώτη φορά. Αυτά που μου ψωφανε είναι τα rashbora μόνο ένα μου έχει μείνει από τα επτά που ειχα όλα τα άλλα δείχνουν πολύ καλά.

Απο κλαδεμα bacopa  δεν μπορει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...