Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά ,geopfagus steindachneri


liakos7

Recommended Posts

Ακόμα δεν χάρηκα το γέμισμα του νέο ενυδρείου..βλέπω κάτι περίεργο..ο ένας απ' τους δυο γεοφαγους μου...δεν ανοίγει το στόμα του!!!σαν να χει κάτι μέσα να το μασουλαει-πιπιληζει,κ δεν μπορεί να το ανοίξει,ούτε χιλιοστό όμως.το παρακολουθω από χθες..!κ φυσικά δεν τρώει κιόλας γιατί το στόμα είναι απλά κλειστό!!!

Link to comment
Share on other sites

80% μου την έδωσε ο μαγαζατορας-φιλος και γνώστης των ψαριών...για θυληκια..αλλά είναι μικρά σε ηλικία..5-7μηνών.(7-8 εκατοστά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο στόμα...τα κρατάνε οι γεοφαγοι;;;κ δεν θα χε καμιά άλλη συμπεριφορά;ο αρσενικός βολταρει κ τρώει σε όλο το ενυδρείο χαλαρός.δεν θα χε μια γωνιτσα..;;έχω συνηθησει τα σκαλαρια μου όταν γεννάνε...που διαλέγουν μια γωνιά ,καθαρίζουν κ μένουν εκεί σε αυτό το χώρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα.. δεν έχεις κοιτάξει το προφίλ τους για πληροφορίες;; 

https://www.seriouslyfish.com/species/geophagus-steindachneri/

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι μπορούν να γεννήσουν από 7-8 εκατοστά..αλλά δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο..είναι πολύ χαλαροί κ οι δύο.(είχα την εντύπωση ότι μεγαλώνουν αρκετά αυτά τα ψάρια αλλά απ' ότι λένε μένουν "σκατουλια".τα περίμενα 15-18 εκατοστά χαλαρά.ασχετο με το θέμα μας βέβαια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν, κάτσε να πει κάποιος που έχει τέτοια ψαράκια τί μπορεί να είναι.. δεν βάζεις και μια φωτό;; 

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν είμαι ιδικός στους γεοφάγους κατά πάσα πιθανότητα να είναι μπουκωμένο, θα το μάθεις σε 2-3 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

έτσι λένε τα ψάρια όταν έχουν στο στόμα τους αυγά :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μα πως θα φάει αφού έχει αυγά στο στόμα, σε αυτό το διάστημα τα ψάρια δεν τρώνε μέχρι να γεννηθούν τα μικρά. Πάντα με την προϋπόθεση ότι το ψάρι έχει αυγά στο στόμα και όχι κάποια σπάνια περίεργη ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως δεν είναι αυγά..!κ δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να ναι!!!κουλό τέλειος!πάντως κολυμπάει κανονικά,δείχνει κανονικό,απλά κάθεται στο πίσω μέρος τις περισσότερες ωρες...!αγχώθηκα τώρα..

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι αυτό που λέει ο Χρήστος.. 

Αυτό το είδος ειναι σεξουαλικά ώριμο από πολύ μικρό ηλικιακά. 

Όπως επίσης πολύ ανθεκτικό στις ασθένειες.. 

Κάτι που ελπίζω να μην έχει.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...