Jump to content

Geophagus steindancheri-αν γεννήσει το κάνω;;;


liakos7

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου!!!όπως είχα γράψει κ σε άλλο θέμα η θηλυκιά μου,έχει κλειστό το στόμα μονίμως ξαφνικά δεν τρώει ενώ κάνει σαν να μασουλαει συνέχεια κάτι...φοβάμαι πως θα χω γεννά!!αν δεν πέφτω τελικά έξω,τι κάνω όεο;;;εννοώ τι κάνω με τα όλα ψάρια,που ο γεοφαγος βγάζει άπειρα ψαράκια απ' το στόμα του;;εχω μέσα 6 σκαλαρια ,6 corydoras και 20 αρλεκινους(+ τους δυο γεοφαγους που ναι 99% ζευγάρι).το ενυδρείο είναι 1.50*50*65.....!τα αφήνω κ θα τα προφυλάξουν οι γονείς;θα πέσει ξύλο φουλ;;έχω κ ένα μικρούλη...50-60 λίτρα,άδειο...να το γεμίσω με νερό απ' το μεγάλο να βάλω εκεί τη μαμά με όσα μωρά μπορέσω να πιάσω με την άποχη;δεν ξέρω...κ θέλω να Μάι προετοιμασμένος...!τα σκαλαρια μου τα μεγάλα,γεννάνε φουλ,πάνω στο φίλτρο κ δεν τρέχει κάστανο...δεν τα ενοχλεί σχεδόν κανένας κ την επόμενη τα χουν φάει οι ίδιοι.αυτα όμως που θα ναι ψαράκι κ θα πηγαίνουν πάντου;οποίος μπορεί ας με συμβουλέψει...κ γενικότερα αν έχει κάνει τέτοια ψαράκια ας δώσει λίγες πληροφορίες..μέγεθος,συμπεριφορά,γέννες κτλ.τωρα τα βαλα(2βδομαδες γιατί ήταν πανέμορφα.σκαλαρακια είχα πάντα κ μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρήσεις προσεχτικά θα φανεί αν υπάρχουν αυγά στο στόμα.Πιασε την θυληκη κ βαλτην στο μικρό.Εννοειται.Γεμισε το με μπολι από μεγάλο.Ας την καμία βδομάδα με τα μικρά κ μετά γύρισε την στο μεγάλο.Τριβεις με το δάχτυλο τροφή κ τα μικρά θα μεγαλώσουν άνετα.Τα πουλάς στο φόρουμ σε αγγελία κ με αυτα τα λεφτά αγοράζεις καμία τρυφούλα ή ότι άλλο σου λείπει.Ειναι κρίμα να τ αφήσεις να φαγωθούν μες το μεγάλο ενυδρείο...Θα επιβιώσουν ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

 Μόλις γεννήσει...την μεταφέρω,μαζί με όσα μικρά μπορέσω να πιάσω...όχι ακόμα,σωστά;

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Ααα...και να περιμένω να γεννήσει απλά..στο μικρο.αρα να πάρω κ έναν θερμοστάτη μικρό κ φθηνό να βαλω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...