Jump to content

Αναβάθμιση ενυδρείου απορίες-ερωτήσεις


kostascb

Recommended Posts

Όπως ανέφερα εδώ  κοίταζα πρόσφατα ένα ενεργό υπόστρωμα της dennerle αφού είμαι σε αναζήτηση υλικών για το στήσιμο ενός νέου Rio 180 και μπορώ να πάρω το συγκεκριμένο soil. Στα πλαίσια της αναβάθμισης λοιπόν οι πρώτες μου απορίες έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο υπόστρωμα και στη συνέχεια ανάλογα θα ακολουθήσουν και άλλες για ψαροσύνθεση, συντήρηση του νέου ενυδρείου κλπ

 

Εισαγωγικά, το υπάρχον ενυδρείο μου είναι πολύ μικρό ξαδερφάκι του (το παλιό 60άρι Record της ίδιας εταιρείας) που τρέχει 3,5 χρόνια ως φυτεμένο low-tec κοινωνικό.  Ο βυθός εκεί είναι απλό χαλίκι και παροτι τα φυτά πάνε καλά εως πολύ καλά, στην αναβάθμιση που θα κάνω σκεφτόμουν να περάσω σε επόμενο επίπεδο δυσκολίας αφού στο μικρό low-tec ποτέ δε μπόρεσα να βάλω κανονικό γρασιδάκι ή κόκκινα φυτά (μεγάλος καϋμός! ). Έτσι λέω να πάω σε ένα καλό υπόστρωμα και φυσικά co2. 

  1. Πως όμως λειτουργεί ένα τέτοιο υπόστρωμα; Εννοώ, όταν γεμίσω το ενυδρείο με νερό για πρώτη φορά ( η βρύση μου είναι γύρω στο 7,5ph) πόσο χρόνο θα πάρει να το ρίξει και που περίπου θα σταματήσει;
  2. Αντίστοιχα όταν αργότερα με ζωντανά μέσα θα αλλάζω 30% ή και 50% τι ph swing να περιμένω; Δεν έχω ΑΟ οπότε το νερό της αλλαγής θα είναι πάλι στο 7,5...
  3. Γενικά τι παράγοντες επηρεάζουν το πόσο πέφτει το ph λόγω του βυθού; π.χ. η φυτομάζα, τα νιτρικά (ιχθυοφόρτιση), άλλο;
  4. Για πόσο χρόνο (χρόνια ελπίζω) διατηρεί αυτές τις ιδιότητες ένα υπόστρωμα;
  5. Παίρνει άλλο είδος υλικού από πάνω; π.χ. χαλικάκι ή άμμο; Ρωτάω κυρίως γιατί διάφορα ψάρια που μου αρέσουν όπως τα pygmy cory ή τα kuhli loach έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε βυθό. Αλλά και για λόγους οικονομίας αφού έτσι θα χρειαζόταν λιγότερο ενεργό υπόστρωμα για να φτιάξω ικανοποιητικό βάθος.
  6. Προφανώς η πτώση του ph καθορίζει και τα είδη ψαριών και άλλων οργανισμών που ταιριάζουν σε ένα τέτοιο ενυδρείο, σωστά; Για παράδειγμα δεν περίμενα ότι γαρίδες μπορούν να αλλάζουν κέλυφος σε ένα τέτοιο νερό με κοντά στο 0 kh (εκεί θεωρώ ότι πάει σύμφωνα με τις προδιαγραφές). Έχω επίσης στο τρέχον ενυδρειάκι εκτός από rcs-amano και πολλά σαλιγκάρια: nerite, MTS και ramshorn. Αυτά δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα από το υπόστρωμα;

 

Σταματώ εδώ προς το παρόν για να μην το κάνω τελείως σεντόνι :)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

1- το ph θα σταματησει στο 6 με 6,5... Ομως, αν στην αλλαγη θα χρησιμοποιεις το νερο απο την βρυση, σε 6 μηνες περιπου (μπορει και λιγοτερο) θα "μπουκωσει" και δεν θα ριχνει τοσο το ph. Οσο πιο σκληρο νερο θα βαζεις, τοσο πιο γρηγορα μπουκωνει.

2-  Μην αλλαζεις 50%, αλλαξε 30% (αν χρειαστει 2Χ30% ανα 3 ημερες δηλ.) Με αλλαγη 50% θα εχεις αλλαγη στο ph περιπου 0,5. Αν δεν θα εχεις ευαισθητα ψαρια, δεν ειναι και κατι .....

Για τις γαριδες δεν ειναι και τοσο καλο.

3- στην πτωση του ph περισσοτερο παιζει ρολο το CO2. Βεβαια παιζει ρολο και το υποστρωμα και φυτομαζα.

διαβαζεις εδω-

4- δες το 1.

5- Μην βαζεις χαλικι απο πανω. Αν θελεις, βαλε διακοσμητικη αμμο μπροστα, αλλα πρεπει να το "περιφραξεις" καλα με τις πετρες, αλλιως θα ανακατεύεται συνεχεια με το soil.

6- τα σαλιγκαρακια εχουν ενα προβλημα στο οξινο νερο.

Το στρωσιμο με soil εχει ιδιαιτεροτητες. Δες εδω - https://www.adana.co.jp/en/contents/process/index.html

και στο site tis Tropica https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-90-days-app/

5-

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6. Σχετικά με το kh το 0 δεν είναι καλό. Το επιθυμητό είναι μεταξύ του 4-8.
Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οι aquascapers που ακολουθώ δουλεύουν RO και φέρνουν το νερό στα standard τους αλλά θα το δεις στην πορεία αν σου χρειάζεται. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

1- το ph θα σταματησει στο 6 με 6,5... Ομως, αν στην αλλαγη θα χρησιμοποιεις το νερο απο την βρυση, σε 6 μηνες περιπου (μπορει και λιγοτερο) θα "μπουκωσει" και δεν θα ριχνει τοσο το ph. Οσο πιο σκληρο νερο θα βαζεις, τοσο πιο γρηγορα μπουκωνει.

2-  Μην αλλαζεις 50%, αλλαξε 30% (αν χρειαστει 2Χ30% ανα 3 ημερες δηλ.) Με αλλαγη 50% θα εχεις αλλαγη στο ph περιπου 0,5. Αν δεν θα εχεις ευαισθητα ψαρια, δεν ειναι και κατι .....

Για τις γαριδες δεν ειναι και τοσο καλο.

3- στην πτωση του ph περισσοτερο παιζει ρολο το CO2. Βεβαια παιζει ρολο και το υποστρωμα και φυτομαζα.

διαβαζεις εδω-

4- δες το 1.

5- Μην βαζεις χαλικι απο πανω. Αν θελεις, βαλε διακοσμητικη αμμο μπροστα, αλλα πρεπει να το "περιφραξεις" καλα με τις πετρες, αλλιως θα ανακατεύεται συνεχεια με το soil.

6- τα σαλιγκαρακια εχουν ενα προβλημα στο οξινο νερο.

Το στρωσιμο με soil εχει ιδιαιτεροτητες. Δες εδω - https://www.adana.co.jp/en/contents/process/index.html

και στο site tis Tropica https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-90-days-app/

5-

2- Ετσι κι αλλιώς το 50% θα μου είναι δύσκολο πρακτικά, δεν έχω καν τα βαρέλια ακόμα, περισσότερο το βλέπω για 30% κι εγώ.

5- ναι μάλλον για ένα και καθαρό υλικό το βλέπω γιατί σταδιακά και άμμο να βάλω θα ανακατευτεί. Δεν ξέρω και αν θα βάλω καθόλου πέτρες, μου αρέσει πολύ περισσότερο το ξύλο (που επίσης συνεισφέρει στην πτώση ph)

6- Τον οδηγό της tropica τον είχα διαβάσει "διαγώνια" όταν έστηνα το low-tec γιατί θεώρησα ότι δεν με αφορούσε. Τώρα που το ξαναβλέπω πάει με γρήγορη μέθοδο, γαρίδες σαλιγκάρια από day 3(στρώσιμο βυθού; ) , ψαράκια day 10 κλπ Εγώ σκοπεύω να μπολιάσω πάντως το φίλτρο οπότε για ψαράκια θεωρώ ότι θαμαστε καλά, όχι όμως για algae eaters..χμμμ food for thought.

3-6 Ευχαριστώ για τα Link θα τα μελετήσω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος asplinnos έγραψε:

6. Σχετικά με το kh το 0 δεν είναι καλό. Το επιθυμητό είναι μεταξύ του 4-8.
Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οι aquascapers που ακολουθώ δουλεύουν RO και φέρνουν το νερό στα standard τους αλλά θα το δεις στην πορεία αν σου χρειάζεται. 

 

Κι εμένα μου φάνηκε πολύ ακραίο και μου έκανε εντύπωση όταν το διάβασα στη σελίδα της εταιρείας, γιαυτό ρώτησα κι εδώ να ακούσω την πρακτική εμπειρία όσων έχουν τέτοια υλικά... Η RO τι προσφέρει όμως; Υποθέτω ρίχνοντας το νερό πιο κοντά σε ph-kh σε αυτό που θα το πήγαινε με το υπόστρωμα βοηθάει το τελευταίο στο να μην εξαντλείται. Πως θα το σταματούσε όμως από το να πάει την KH 0; Πιθανά απαντώνται στον παραπάνω οδηγό για το CO2 οπότε θα επανέλθω αφού διαβάσω. Θα προτιμούσα σε αυτή τη φάση να μη μπλέξω και με RO αλλά από αυτά που μου λέτε πιθανά δεν τη γλυτώνω.

Έγινε επεξεργασία - kostascb
βελτίωση σύνταξης
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kostascb έγραψε:

 

Κι εμένα μου φάνηκε πολύ ακραίο και μου έκανε εντύπωση όταν το διάβασα στη σελίδα της εταιρείας, γιαυτό ρώτησα κι εδώ να ακούσω την πρακτική εμπειρία όσων έχουν τέτοια υλικά... Η RO τι προσφέρει όμως; Υποθέτω ρίχνοντας το νερό πιο κοντά σε ph-kh σε αυτό που θα το πήγαινε με το υπόστρωμα βοηθάει το τελευταίο στο να μην εξαντλείται. Πως θα το σταματούσε όμως από το να πάει την KH 0; Πιθανά απαντώνται στον παραπάνω οδηγό για το CO2 οπότε θα επανέλθω αφού διαβάσω. Θα προτιμούσα σε αυτή τη φάση να μη μπλέξω και με RO αλλά από αυτά που μου λέτε πιθανά δεν τη γλυτώνω.

Δεν θα παει στο μηδεν, αν δεν θα βαλεις νερο με Κh=0. To ph με τις αλλαγες απο την βρυση γρηγορα θα παει πιο πανω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όπως τα λέει η @natateo. Μπορείς ακόμα και να τα συνδυάσεις RO - βρύσης. 
Το αν θα χρειάζεται ή όχι θα στο δείξουν οι μετρήσεις σου και τα φυτά. 
 

πριν 5 ώρες, το μέλος kostascb έγραψε:

 

Υποθέτω ρίχνοντας το νερό πιο κοντά σε ph-kh σε αυτό που θα το πήγαινε με το υπόστρωμα βοηθάει το τελευταίο στο να μην εξαντλείται.

Όχι το ένα είναι άσχετο με το άλλο. Το ph δεν επηρεάζει τον ρυθμό που απελευθερώνει το soil τα θρεπτικά του. Από την πρώτη μέρα που βραχεί ξεκινά να απελευθερώνει θρεπτικά και με την πάροδο του χρόνου μειώνεται η δύναμη του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος asplinnos έγραψε:

Σωστά όπως τα λέει η @natateo. Μπορείς ακόμα και να τα συνδυάσεις RO - βρύσης. 
Το αν θα χρειάζεται ή όχι θα στο δείξουν οι μετρήσεις σου και τα φυτά. 
 

Όχι το ένα είναι άσχετο με το άλλο. Το ph δεν επηρεάζει τον ρυθμό που απελευθερώνει το soil τα θρεπτικά του. Από την πρώτη μέρα που βραχεί ξεκινά να απελευθερώνει θρεπτικά και με την πάροδο του χρόνου μειώνεται η δύναμη του. 

@asplinnos, εχεις δικιο για τα θρεπτικα. Νομιζω ο @kostascb ρωταει αν το soil θα κρατησει παραπανω χρονικο διαστημα το ph νερου στα  6-6,5 οπως γραφει στο site της Dennerle, αν θα βαλει νερο με kh=0 και gh(πχ) =5-6. Τοτε η απαντηση ειναι ναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...