Jump to content

Προβλήματα με φυτα μου


Recommended Posts

Στην Moss  που έχω δεμένη στην πετρα. Έχει εμφανίσει αυτήν άλγη που είναι σαν χνούδι μπορώ να κάνω κάτι;; Επίσης στο φυτό «ντομάτα» ενώ ψηλώνει χάνει τα κάτω φύλλα του και έχει μείνει μόνο το κοτσάνι. Αυτό είναι φυσιολογικό ´η μπορώ να κάνω κάτι;; Από μετρήσεις NH3/NH4=0, N02=0 και Ν03= 20-30

6B3BD711-FF6A-4E9D-AEFF-490075510E23.jpeg

CABFC05D-B176-4DFD-B704-E74EE1DD181F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ώρες φωτισμού;

Link to comment
Share on other sites

Δείχνουν λίγο ταλαίπωρα αλλά το διορθώνεις νομίζω. Ξεκινά με τα εύκολα. 
Τα stems (δλδ τα κλαδάκια), Ludwigia αν δε κάνω λάθος και η hygrophila diafformis, ανταγωνίζονται τα υπόλοιπα σου φυτά και προσπαθούν να φτάσουν πάνω από τις σκιές τον άλλων φυτών. Γενικά προσπάθησε να τα κρατήσεις όλα στο ίδιο ύψος κλαδεύοντας γιατί τους κόβουν το φως.  Στην περίπτωση σου τώρα όμως μην κλαδέψεις τα επιφανειακά αλλά κόψε από το βυθό τα 5-6 εκατοστά που δεν έχουν φύλα, πέτα το και κρατά το καλό μέρος (δλδ την κορυφή) του φυτού και ξανά φύτεψε το. 
 

Το ίδιο ισχύει και για την moss. Έχει μεγαλώσει αρκετά και μαζεύει βρώμα ανάμεσα της λόγο κακής κυκλοφορίας. Βγάλε το βραχακι εκτός και κούρεψε το στα 1-2 εκ. Τα κλαδέματα αυτά βαλτά σε άλλο σημείο του βράχου με κάποια ειδική κόλλα ή με κλωστή ή με λεπτή πετονιά Ότι σε βολεύει. 

Link to comment
Share on other sites

Εχει και τριχοειδη στο μοςς ή οχι;

μοιαζει με αυτο; https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108884-τριχοειδη-αλγη-oedogonium/?tab=comments#comment-1209443

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...