Jump to content

Σύνθεση ψαριών ενυδρείου πάνω από 150 λίτρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο αντικείμενο. Θέλω να φτιάξω ένα σωστό ενυδρείο γύρω στα 150 - 200 λίτρα. Σκοπός είναι να έχω κάποια εύκολα φυτά και ψάρια λόγω έλλειψης γνώσης. Η μέχρι τώρα η ιδέα είναι γκαπυ, red cherry και apple snails. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να βάλω κάποιο άλλο πολύχρωμο ψάρι μαζί με τα γκαπυ ή μια τελείως διαφορετική σύνθεση την οποία δεν γνωρίζω. Γενικά μου αρέσουν τα χρώματα στα ψαρακια.. Νοιώθω ότι γίνεται πιο ζωντανό το ενυδρείο. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτερων για την βοήθεια και καθοδήγηση!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Αγγελική Μπουρνάκη έγραψε:

Καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο αντικείμενο. Θέλω να φτιάξω ένα σωστό ενυδρείο γύρω στα 150 - 200 λίτρα. Σκοπός είναι να έχω κάποια εύκολα φυτά και ψάρια λόγω έλλειψης γνώσης. Η μέχρι τώρα η ιδέα είναι γκαπυ, red cherry και apple snails. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να βάλω κάποιο άλλο πολύχρωμο ψάρι μαζί με τα γκαπυ ή μια τελείως διαφορετική σύνθεση την οποία δεν γνωρίζω. Γενικά μου αρέσουν τα χρώματα στα ψαρακια.. Νοιώθω ότι γίνεται πιο ζωντανό το ενυδρείο. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτερων για την βοήθεια και καθοδήγηση!!

Με γκαπυ μπωρουν να συμβιώσουν με πλατυ, μολλυ και ξιφοφορους η γενικά με ζωοτόκα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! Τι αριθμό ψαριών θα μπορούσα να βάλω σε αυτά τα λίτρα? Κάποιο γλυφτη (δεν ξέρω πως αλλιώς λέγονται) θα μπορούσα να βάλω? Από γαριδάκια, σαλιγκαράκια ή άλλα είδη, έχω άλλες επιλογές? 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα ένα χαρεμακι από το κάθε ένα δηλαδή 1 αρσενικό και τρεια θυληκα επειδή γεννάνε συνέχεια είναι εύκολα στην αναπαραγωγή (οι ξιφοφοροι και τα πλατύ μπορούν να ιβρίδησουν). Νομίζω οι πλεκο (γλυφτες) γίνονται μεγάλοι.Γαριδες μπωρεις να βάλεις αλλά πρέπει να ειπαρχουν φυτά και μπωρεις να βάλεις και σαλιγκάρια τρώνε την πράσινη αλγη.

Έγινε επεξεργασία - Johnakis009 Ελλάδα μόνο
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Στην αθήνα έχουμε ph κοντά στο 8 που βολεύει για τα ψάρια που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Γλύφτη μην βάλεις γίνονται τεράστιοι. Σαλιγκάρια όσα θέλεις αλλά όχι apple γιατί γεννάνε και αυτά συνέχεια. Μπορείς να βάλεις nerite που δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό. 

Τελευταία πάντως εμένα μου έχουν κινήσει αρκετά την περιέργεια τα molly και συγκεκριμένα τα είδη sailfin ή velifera με τα δεύτερα να γίνονται πιο μεγάλα. Αν θέλεις δες το προφίλ των ψαριών εδώ και εδώ

H άλλη περίπτωση ενυδρείου που πάει στα λίτρα αυτά είναι η αφρική και συγκεκριμένα νανοκιχλίδες της λίμνης tanganyika. 

Σε περίπτωση που αγοράσεις έτοιμο ενυδρείο οι εργοστασιακές λάμπες κάνουν για εύκολα φυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...