Jump to content

Kh , ph στο κόκκινο! Τι κάνω?


Recommended Posts

Καλησπέρα για άλλη μια φορά παιδιά. Δυστυχώς δεν ξέρω έχω λίγο στεναχωρηθεί με το θέμα ενυδρείο. Είπα να ξεκινήσω και αντιμετωπίζω μόνο προβλήματα έως τώρα. Ίσως επειδή είναι η αρχή. Τι να πω. Τώρα κάνω φαρμακευτική αγωγή με το φάρμακο exit ichthyo για τα λευκά στίγματα και Κύστες...Σήμερα ήταν η δεύτερη μέρα θεραπείας.δεν έχω δει ακόμα αποτελέσματα μα κάνοντας ένα τεστ είδα ότι το ph kai kh alkalin ήταν στο κόκκινο του τεστ! Τι κάνω τώρα που όλα α μαγαζια είναι κλειστά? Διάβασα τα σχετικά άρθρα και δεν έχω ούτε αντίστροφη όσμωση,ουτε κανένα φαρμακο. Ειδα κατι για βραστο νερο κατι για σοδα.. Και βασική ερώτηση. Αν δεν υπάρχει λύση,τι θα πάθουν τα ψαράκια μου θα πεθάνουν???

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον αντεχουν και πολυ χειροτερα απο ph = 7,2 (?) τόσο μετρας;

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αποθαρρύνεσαι. Μπορεί να σου φαίνονται βουνό στην αρχή αλλά θα δεις ότι τελικά δεν είναι κάτι το τρομερό. Όσον αφορά τις σκληρότητες αν όντως πούμε ότι μέτρησες με υγρά τεστ και το ph είναι κόκκινο χρώμα σημαίνει ότι έχεις άκρως όξινο νερό το οποίο για μένα δεν ισχύει. Η βρύση σου αν δεν έχει 7,5 άντε να έχει 7. Κάποιο λάθος θα έγινε στη μέτρηση ή μετράς με στικς που δεν δίνουν ακριβή αποτελέσματα. Για την κύστη που είδαμε στο άλλο θέμα κάνεις πολύ καλά που ακολουθείς αγωγή και προσπαθείς να σώσεις το ψάρι αλλά να ξέρεις πως σε αρκετά μαγαζιά που τα αγοράζουμε δεν έχουν και την καλύτερη φροντίδα μιας και βάζουν πολλά ψάρια σε μικρά ενυδρεία και το ανοσοποιητικό τους πιάνει πάτο κάνοντας τα ευάλωτα σε ασθένειες. Το να χάσεις ένα ψάρι από ασθένεια δεν είναι κάτι το τρομερό εδώ ακόμα και έμπειροι χομπίστες που εισαγάγουν ψάρια για τα ενυδρεία τους ξέρουν ήδη ότι θα έχουν απώλειες από την μεταφορά και μόνο. Εδώ εγώ χάσει ψάρι κάποιων δεκάδων ευρώ που έφερα απ'έξω γιατί σφηνώθηκε μέσα(!) στον θερμοστάτη τι να λέμε τώρα.... 

Εσύ κοίταξε να έχεις σωστές μετρήσεις σε αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά και τα άλλα άστα να πάρουν τον δρόμο τους. 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους...Και μόνο που βλέπω πως υπάρχουν άνθρωποι που νοιάζονται μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω.. είναι η αρχή πανω σε αυτο μου το ενδιαφερον και δεν έχω γνώσεις.. φροντιζω ενα γκρουπ με παιδάκια που εχουν αυτισμο μεχρι 3 χρονων.. λατρευουν να κοιτάζουν τα ψαρακια και για αυτό πήρα την απόφαση να ασχοληθώ σοβαρά! Η ίδια μου ήθελα πάντα να έχω ενυδρείο !  Τέλος παντων?. Την μέτρηση την έκανα με στικς. Θα κάνω ακόμα ένα τεστ με τα στικς μόλις πάω σπίτι και θα γράψω τις τιμές. Πάντως τα ψαράκια μου είναι ζωηρά και φαίνονται χαρούμενα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις με στικς δεν είναι ακριβή. Εγώ μία και τελευταία φορά μέτρησα σκληρότητες κ αυτό ήταν στην αρχή και αυτό στη βρύση μου ούτε καν στο ενυδρείο. Γι αυτό αν σε παίρνει πάρε ένα υγρό τεστ για ph και πάρε μέτρηση. Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ?

 Πέρα από τα ενυδρειακά ένα μεγάλο μπράβο που θέλεις να κάνεις τα παιδιά χαρούμενα. Γνωρίζω σε προσωπικό επίπεδο πως είναι να συναναστρέφεσαι με άτομα με αυτισμό οπότε σε καταλαβαίνω 1000%.

Στο μέλλον θα χαρούμε πολύ να δούμε ένα βίντεο με το ενυδρείο και τα παιδάκια μπροστά :wootwoot:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου χαρά θα πάρω βιντεο! Με την πρώτη ευκαιρια! Και πέρα από τα ενυδρειακα , πάντα ήμουν με άτομα ειδικής ανάγκης ή αυτισμού λόγο της δουλειάς μου που αγαπώ τόσο πολύ μα έχω και η ίδια έναν γιο με αυτισμό που 25 Μαρτίου θα κλείσει τα 3! Δεν θα τον άλλαζα για τίποτε στη γη..Έτσι όπως ακριβώς μου τον έδωσε η ζωή! Οσο βλέπω τα χαμόγελα τους, εγώ θα είμαι ευτυχισμένη! Πλήρης...λοιπόν μη σας κουράζω ξέφυγα...

Επί του θέματος λοιπόν! Τώρα μόλις έκανα το τεστ με τα στικ.

ΝΟ³=γύρω στο 80mg/l(βάση του χρώματος ειναι μεταξύ 50 με 100)

NO²=0

PH=περίπου 8.(Βάση του χρώματος ειναι μεταξύ 7.6 με 8)

ΚΗ⁰d=268ppm

GH⁰d=>250ppm

CL=0

 

Με βλέπω για αλλαγή νερού το απόγευμα και χρήση βακτηριων! Τι λέτε κι εσείς?για το NO³ που είναι σχεδόν στο 1...αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Αν πούμε ότι τα στικς δείχνουν σωστά πράγματα τότε 80mg νιτρικά είναι απαγορευτικά, κανονικά επίπεδα είναι τα 5-25. Τα νιτρικά πέφτουν κατά κύριο λόγο με αλλαγές νερού οπότε βάλε μπρος για μεγάλη αλλαγή. Πάντα το νερό που μπαίνει στο ενυδρείο να είναι από πριν προετοιμασμένο με αντιχλώριο ειδάλλως τα βακτήρια που έριχνες/ρίχνεις πεθαίνουν από το χλώριο και ο κύκλος του αζώτου δεν προχωράει. Τα νιτρώδη σου είναι οκ. Τώρα πως πριν σου έβγαλε κόκκινο ph και τώρα σκληρό (πρασινομπλέ ή μπλέ) μόνο αυτοί που τα φτιάχνουν το ξέρουν. Χρειάζεσαι επίσης και μέτρηση για αμμωνία. Μήπως αυτή είναι στο 1 και έχεις ξεχάσει να το γράψεις? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παρατήρησα πως τα στικ που αγόρασα δεν μετρούν την αμμωνία ΝΗ³............??.... Αύριο θα αλλάξω αρκετή ποσότητα νερού.. 30%-40%...το νερο το εχω ηδη ετοιμο με αντιχλωριο, για αυριο. Ευχαριστώ από καρδιάς για τον χρόνο σας και τις συμβουλές! Πολύτιμες για έναν αρχάριο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Kyriakos Pirna έγραψε:

Δυστυχώς παρατήρησα πως τα στικ που αγόρασα δεν μετρούν την αμμωνία ΝΗ³............??.... Αύριο θα αλλάξω αρκετή ποσότητα νερού.. 30%-40%...το νερο το εχω ηδη ετοιμο με αντιχλωριο, για αυριο. Ευχαριστώ από καρδιάς για τον χρόνο σας και τις συμβουλές! Πολύτιμες για έναν αρχάριο.

Δεν υπαρχουν στικακια για αμμωνια. Τουλαχιστον εγω δεν εχω δει. Καλυτερα να πεταχτεις απο το πετσοπ για να σου κανουν μετρησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...