Jump to content

Φωτιστικο


Ταυλανδεζος

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους... Σκοπεύω μέσα στα Χριστούγεννα να ξεκινήσω ένα nano reef, δν έχω εικόνα ακόμα αν έχω sump και λίτρα υπολογίζω 50 με 90. Το σίγουρο είναι πως θα φιλοξενήσω εάν τα καταφέρω πρώτα ο Θεός ένα ζευγάρι clown και ένα συνεργείο καθαρισμού ίσως κάποιο γοβιο και από κοράλια μαλακά αν έχω καταλάβει καλά εννοώ μαλακά τα σχετικά εύκολα πχ ζοανθους ίσως κάποια φύκια... Θα ήθελα να μου προτείνετε τώρα φωτιστικο, είναι το κομμάτι που με έχει μπερδέψει, θελω σγρ Led και όπως είπα εύκολα κοράλια τώρα δεν μπορώ να σας πω σγρ τα λίτρα αλλά σίγουρα είμαι ανάμεσα εκεί που σας ανέφερα, είδα κάποιο kessil A80 15 watt το οποίο έχει τιμή περίπου 170...τι λέτε, όσο αφορά το οικονομικό εκεί περίπου το  υπολογίζω στα 150 ευρω. ΥΓ δεν θέλω να επενδύσω φωτιστικο για περισσότερα λίτρα θα μείνω εκεί αν τα καταφέρω βέβαια και εκεί... Ευχαριστώ πολύ θελω να λύσω αυτό το θέμα και έπειτα να μιλήσουμε για sumb, αναπληρωση κτλπ.... Σας ευχαριστώ να έχετε μια όμορφη μέρα!!! 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου και καλή αρχή..το φωτιστικό σου θα πάει ανάλογα τις διαστάσεις και τα λίτρα σου όμως...να ξέρεις πάντως ότι σε αυτό το χόμπυ ότι πληρώνεις παίρνεις...πάντα υπάρχουν και οι diy επιλογές αλλά πρέπει να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις και να πιάνουν τα χέρια σου....πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι θα φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου για να κινηθείς ανάλογα όσο αφορά τον εξοπλισμό σου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, σκέφτομαι για κύβο 60 λίτρα, με μια αυτόματη αναπληρωση της tunze, από ζωντανά ότι ανέφερα και επίσης εύκολα κοράλια δν έχω ακόμα ασχοληθεί συγκεκριμένα να αναφέρω ονομασίες.... Για diy όχι δεν μου περνάει από το μυαλό να πω την αλήθεια γτ ίσως λειτουργικά βγει σωστό σγρ στο θέμα οπτικής δεν θα είναι τόσο όμορφο όσο ένα έτοιμο.... Ελπίζω με αυτές τις πληροφορίες να μπορω να έχω κάποιες προτάσεις βοήθησα.... 

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πολλά παιδιά έχουν αγοράσει το hydra prime hd...ξεφεύγει από το μπάτζετ σου σίγουρα απλά εγώ προσωπικά θα επιμείνω ότι η αγορά καλού εξοπλισμού μπορεί να σε γλυτώσει από μελλοντικά προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πολλά καλά σχόλια για το συγκεκριμένο φωτιστικο αλλά ξεφεύγω αρκετά οικονομικά η αλήθεια είναι... Πάντως θα δεσμευτώ σίγουρα σε εύκολα κοράλια, στοχος μου είναι ένα υγείες σύστημα.... Καμία άλλη επιλογή? ?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ καλό και στο μπάτζετ μου, επίσης αυτό το site έχει και ένα kit κύβο με αυτό τ φωτιστικο... Το σκέφτομαι και σαν σετ όλο... Σε ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους με υγεία... Η γνώμη σας για το fluval m40? Το φωτιστικο με καλύπτει σε αυτό που ζητάω, επίσης μόνο με αυτόματη αναπληρωση θα είμαι οκ ή θα χρειαστεί διαδικασία να τρυπησω τ γυάλα να κάνω sumb? Ευχαριστώ συγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις προσπαθώ να καταλήξω κάπου μέσα στην οικονομική δυνατότητα που έχω!!! 

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
Link to comment
Share on other sites

άμα θέλεις ρίξε και μια ματιά στα κυβάκια της waterbox...θα σε παραπέμψω και στο ενυδρείο του φίλου @dimtsok που έχει το μικρό...

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ, εάν ξεκινήσω με το κύβο (nano reef) που σκοπεύω να φτιάξω, τον οποίο σκέφτομαι με ζωντανό βράχο και αραγωνιτη, φίλτρο εξωτερικό και skimmer, sump δν γνωρίζω ακόμα και αυτόματη αναπληρωση νερού θα μπορούσα (η απορία μου τώρα) να τρέξω το ενυδρείο μέχρι να στρωθεί να περάσω τις πρώτες φάσεις με τις αλγες χωρίς αντιστροφή οσμωση και με ένα απλό φωτιστικο τύπου Led εξωτερικού χώρου 6.500 kelvin σαν να είναι fish only δηλαδή και όταν είμαι οικονομικα έτοιμος να πάρω σύστημα αντίστροφης όσμωσης και ένα καλό φωτιστικο το οποίο με ότι μου λέτε και διαβάζω ειναι καλό να επενδύσω σε αυτό και σκέφτομαι για Hydra? Απλά επειδή δν θέλω Ν περιμένω τόσο θα ήθελα να μάθω εάν μπορώ να ξεκινήσω με αυτό το τρόπο και  να έχω ένα αγαπητό ζευγάρι clown, να γλυτώσω και τις φάσεις με τις αλγες χωρίς κοράλια θα μου είναι πιο εύκολο να καθαρίζω και να ξεκινήσω μετά τη διαδικασία nano reef.... Θα έχω κάποιο πρόβλημα έτσι, το λέτε? Συγνώμη εάν σας μπέρδεψα απλά δεν κρατιέμαι στο να πάω από γλυκό σε αλμυρό επιτέλους!! Ευχαριστώ πολύ!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2019 at 10:36 ΠΜ, το μέλος dano23 έγραψε:

άμα θέλεις ρίξε και μια ματιά στα κυβάκια της waterbox...θα σε παραπέμψω και στο ενυδρείο του φίλου @dimtsok που έχει το μικρό...

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες, το ενυδρείου του κυρίου @dimtsok πραγματικά με έκανε να θέλω τόσο πολύ να καταφέρω να δημιουργήσω κτ παρόμοιο σπίτι μου... Ζωγραφιά απίστευτο!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις να έχει άποψη για το fluval m-40 τι λέτε? Είναι ο φωτιστικο μου επαρκής για εύκολα κοραλλια, βγαίνει σε καλή τιμή το σετ... Τι λέτε? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, ίσως να σας έχω ζαλίσει αλλά δεν μπορω να καταλήξω όχι απλά δε φωτιστικο αλλά σε όλο τον εξοπλισμό.... Έχετε να μου προτείνετε ένα σετ η μεμονωμένα κάτι... Τα λίτρα γυάλας θελω να είναι 50 με 60 εκεί κύβος κατά προτιμήση... Χαζεύω το fluval m40 όπως ανέφερα αλλά δν ξέρω αν ο φωτισμός είναι επαρκής, θα παίξω σγρ μόνο με μ@λακα κοράλια.... Βοηθήστε έρχονται Χριστούγεννα και πρέπει να καταλήξω να το κάνω δωρο στον ευατο μου χαχαχαχα Ευχαριστώ πολύ αναμένω 

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δει κάποιον που να ξέρω με αυτό το σετάκι και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...γενικά έχεις διαβάσει reviews για το συγκεκριμένο???

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

δεν έχω δει κάποιον που να ξέρω με αυτό το σετάκι και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...γενικά έχεις διαβάσει reviews για το συγκεκριμένο???

Παρόλο που είναι της Fluval πολύ εμπορικό, βρηκα λγ πράγματα και στα αγγλικά, θέλω να μάθω αν με καλύπτει το φωτιστικο αυτό με καίει.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...