Jump to content

αλγες..


Parasxos

Recommended Posts

Να ρωτήσω τι τροφή ταΐζεις;

Εκτός από τα κλασικά φλακες.

@fishbone! θέλω και εγώ να ξέρω τι τον συμβουλεύεις να κάνει γιατί βασανίζομαι και εγώ από μια παρόμοια καφέ άλγη μετά από τοποθέτηση καινούργιου βράχου.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Να ρωτήσω τι τροφή ταΐζεις;

Εκτός από τα κλασικά φλακες.

@fishbone! θέλω και εγώ να ξέρω τι τον συμβουλεύεις να κάνει γιατί βασανίζομαι και εγώ από μια παρόμοια καφέ άλγη μετά από τοποθέτηση καινούργιου βράχου.

Στάθη έχουμε πει τόσες φορές ότι με μια φωτο ή μια αναφορά προβλήματος δεν μπορούμε να πούμε τι φταίει.

Πρέπει κάθε φορά που έχεις πρόβλημα να αναφέρεις από τα λίτρα και τις ρουτίνες του ενυδρείου,  τον χρόνο που τρέχει και ότι άλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο. 

Οι μαντικές μας ικανότητες δεν τα πάνε πολύ καλά τελευταία :sorcerer:!!!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις τόσο μεγάλες αλλαγές;

Φωτιστισμό πόσες ώρες έχεις; Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μεγάλες αλλαγες;;; φωτισμό γύρω στις 12 ώρες αλλά με moonlight περίπου 4 ώρες (πριν ανοίξουν και πριν κλείσουν τα φωτα) το ενυδρείο σε λίγο θα κλείσει χρόνο.. μετρήσεις  νιτρικά 10 με 20 (επειδή είναι σαλιφερτ το χρώμα είναι κατά προσέγγιση) νο4 0 φωσφ  0.5 αλλά δεν ξέρω έχω και τις αλγες μπορεί να μην μετράνε τα τεστ σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου έχω πει και προσωπικά τις σκέψεις μου για το ενυδρείο σου. Συνοπτικά τα γράφω και εδώ. Πιστεύω ότι ο εξοπλισμός είναι ανεπαρκής με αποτέλεσμα προβληματική απομάκρυνση οργανικών από το ενυδρείο. Συν το ότι μετά από τόσους μήνες ο βράχος και ο αραγωνίτης έχουν απορροφήσει φωσφορικά που τροφοδοτούν την άλγη.

Ουσιαστικά το σύστημα σου στηρίζεται σε ένα σκίμμερ που αν και είναι πολύ καλό σαν μηχάνημα είναι οριακό ή ακόμη και μικρό για το σύστημά σου που αν θυμάμαι καλά ειναι κάπου στα 400 λίτρα. Αυτό με δεδομένο ότι το σκίμμερ ουσιαστικά είναι ο μόνος τρόπος διαχείρισης οργανικών που έχεις στο ενυδρείο σου. Δεν έχεις ούτε χημικό, ούτε κάποιο refugium. Επιπλέον δεν υπάρχει καθόλου μηχανικό φιλτράρισμα που σημαίνει ότι όλο το detritus παραμένει στο σύστημα. 

Για το χημικό, αν θυμάμαι καλά το έχεις να λειτουργεί παθητικά απλά σε μία κάλστα. Με αυτό τον τρόπο δεν αποδίδει παρά ένα 20% της δύναμης του. Μπορεί σε άλλα συστήματα να βλέπεις ότι το χρησιμοποιούν με αυτό τον τρόπο, αλλά πρόκειται για συστήματα που έχουν βρει ισορροπίες και έχουν και άλλους τρόπους απομακρυνσης οργανικών, οπότε ένα ήπιο χημικό φιλτράρισμα είναι αρκετό. 

Όλα αυτά συνδυαστικά είναι πολύ φυσιολογικό να οδοηγούν σε ανπαπτυξη άλγης. 

Τα νιτρικά σου δεν είναι άσχημα, no4  δε ξέρω τι είναι..., φωσφορικά 0,5 είναι πολύ ψηλά... αν σκεφτείς ότι καταναλώνει και ήδη αρκετά η άλγη...

Αν δεν κάνεις άμεσα βήματα ουσιαστικής αναβάθμισης δύσκολα θα απαλλαγείς από άλγες.

Γράψε όμως και εδώ πληροφορίες αναλυτικά για τις ρουτίνες, το τάισμα που κάνεις σε ψάρια και κοράλια και εξοπλισμό για να μπορούν να σου πουν τη γνώμη τους και οι υπόλοιποι εδώ. Εγω´ατά που έγραψα τ αέγραψα με βάση ό,τι θυμάμαι από το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2019 at 3:55 PM, Parasxos said:

Κάθε βδομάδα αλλαγές 30% δεν  γίνεται τίποτα...!

 

3 hours ago, neo said:

Γιατί κάνεις τόσο μεγάλες αλλαγές;

Φωτιστισμό πόσες ώρες έχεις; Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Μετρήσεις;

 

 

Με δεδομένο ότι ουσαστικά στηρίζεσαι μόνο σε σκιμάρισμα με ένα σκίμμερ οριακό οι αλλαγές είναι σωστή τακτική για να μην έχεις χειρότερα αποτελέμσατα μέχρι να αναβαθμίσεις το σύστημα σου. Σε καμιά περίπτωση όμως δε μπορείς να αναμένεις ουσιαστική βελτίωση αν δεν κάνεις ριζικές αλλαγές στον εξοπλισμό σου.

Κατά τη γνώμη μου κακώς μπήκαν μέσα ζωντανά (ψάρια και κοράλια) χωρίς να είσαι απολύτως έτοιμος γιατί και εσύ ταλαιπωρείσαι περισσότερο τώρα και πιο δύσκολη γίνεται η διαχείριση του προβλήματος

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος thediscusman έγραψε:

 

 

 

Με δεδομένο ότι ουσαστικά στηρίζεσαι μόνο σε σκιμάρισμα με ένα σκίμμερ οριακό οι αλλαγές είναι σωστή τακτική για να μην έχεις χειρότερα αποτελέμσατα μέχρι να αναβαθμίσεις το σύστημα σου. Σε καμιά περίπτωση όμως δε μπορείς να αναμένεις ουσιαστική βελτίωση αν δεν κάνεις ριζικές αλλαγές στον εξοπλισμό σου.

Κατά τη γνώμη μου κακώς μπήκαν μέσα ζωντανά (ψάρια και κοράλια) χωρίς να είσαι απολύτως έτοιμος γιατί και εσύ ταλαιπωρείσαι περισσότερο τώρα και πιο δύσκολη γίνεται η διαχείριση του προβλήματος

και να πεις οτι δεν μου τα ελεγες! πηρα το nitraphos minus τα 2 λιτρα μπας και σε κανενα μηνα δω διαφορα τα ειχα παρει και παλιοτερα την μικρη συσκευασια και κατι ειχε γινει... αυτη την στιγμη δεν εχω κατι αλλο... δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Parasxos said:

 πηρα το nitraphos minus τα 2 λιτρα μπας και σε κανενα μηνα δω διαφορα τα ειχα παρει και παλιοτερα την μικρη συσκευασια και κατι ειχε γινει... αυτη την στιγμη δεν εχω κατι αλλο... δυστυχως...

 

Εγω πιστεύω πρώτα πρέπει να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό, με μηχανικό φιλτράρισμα (αφού κάνεις sump), καλύτερο χημικό ιδανικά σε ρεάκτορα ή έστω σε κάνιστρο, επίσης κάποιο refugium και μετά ακολουθείς μεθόδους που στηρίζονται σε τάισμα βακτηριδίων αν χρειάζεται. 

Υ.Γ. Γράψε όμως αναλυτικά τα ζωντανά σου, εξοπλισμό, ρουτίνες για να μπορούν να σχολιάζουν όλοι εδώ και να σε βοηθήσουν

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, thediscusman said:

 

 

 

Με δεδομένο ότι ουσαστικά στηρίζεσαι μόνο σε σκιμάρισμα με ένα σκίμμερ οριακό οι αλλαγές είναι σωστή τακτική για να μην έχεις χειρότερα αποτελέμσατα μέχρι να αναβαθμίσεις το σύστημα σου. Σε καμιά περίπτωση όμως δε μπορείς να αναμένεις ουσιαστική βελτίωση αν δεν κάνεις ριζικές αλλαγές στον εξοπλισμό σου.

Κατά τη γνώμη μου κακώς μπήκαν μέσα ζωντανά (ψάρια και κοράλια) χωρίς να είσαι απολύτως έτοιμος γιατί και εσύ ταλαιπωρείσαι περισσότερο τώρα και πιο δύσκολη γίνεται η διαχείριση του προβλήματος

Καλύτερα μικρότερο ποσωστό αλλαγής και πιο συχνές θεωρώ οτι είναι καλύτερα.

Η διαφορά στην αναλογία νιτρικών και φωσφορικών που έχει τώρα είναι μεγάλη(20 με 40). 
Αν βάλει τώρα αντιφωσφορο, λέμε, και τα κατεβάσει απότομα και τα νιτρικα μείνουν σταθερά, (γιατί με 120% αλλαγές νερού το μήνα 10 με 20 ειναι ψιλά, όχι σαν νούμερο αλλά βάση των αλλαγών)  cyano και δινομαστιγωτα περιμένουν στην γωνία...

 

Η οσμωση τι TDS έχει;

Για μένα κοψε τα φώτα σε 2-3 ώρες την ημέρα για καμια εβδομάδα να δείς πως θα πάει και σίγουρα προσοχή στο ταισμα αν δεν έχεις και σωστή φιλτρανση.

Κάνε μια παρουσίαση για τι εξοπλισμο έχεις τώρα και ρουτίνες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος neo έγραψε:

Καλύτερα μικρότερο ποσωστό αλλαγής και πιο συχνές θεωρώ οτι είναι καλύτερα.

Η διαφορά στην αναλογία νιτρικών και φωσφορικών που έχει τώρα είναι μεγάλη(20 με 40). 
Αν βάλει τώρα αντιφωσφορο, λέμε, και τα κατεβάσει απότομα και τα νιτρικα μείνουν σταθερά, (γιατί με 120% αλλαγές νερού το μήνα 10 με 20 ειναι ψιλά, όχι σαν νούμερο αλλά βάση των αλλαγών)  cyano και δινομαστιγωτα περιμένουν στην γωνία...

 

Η οσμωση τι TDS έχει;

Για μένα κοψε τα φώτα σε 2-3 ώρες την ημέρα για καμια εβδομάδα να δείς πως θα πάει και σίγουρα προσοχή στο ταισμα αν δεν έχεις και σωστή φιλτρανση.

Κάνε μια παρουσίαση για τι εξοπλισμο έχεις τώρα και ρουτίνες.

ειδα προσεκτικα τις αλγες και ναι ειναι δινομαστιγωτα! πηρα Fauna Marin Dino χ και περιμενω να αρχισω... το θεμα ειναι τι το προκαλεσε?

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2019 at 7:30 ΜΜ, το μέλος thediscusman έγραψε:

 

Εγω πιστεύω πρώτα πρέπει να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό, με μηχανικό φιλτράρισμα (αφού κάνεις sump), καλύτερο χημικό ιδανικά σε ρεάκτορα ή έστω σε κάνιστρο, επίσης κάποιο refugium και μετά ακολουθείς μεθόδους που στηρίζονται σε τάισμα βακτηριδίων αν χρειάζεται. 

Υ.Γ. Γράψε όμως αναλυτικά τα ζωντανά σου, εξοπλισμό, ρουτίνες για να μπορούν να σχολιάζουν όλοι εδώ και να σε βοηθήσουν

αν γραψω τι εχω σε αυτα τα λιτρα δεν θα ξανασχοληθουν τα παιδια μαζι μου :)

Link to comment
Share on other sites

απ τις φωτογραφίες κάνει μπαμ ότι έχεις ψάρια που βρωμίζουν την στήλη του νερού αρκετά με ότι αυτό συνεπάγεται...απ την στιγμή που ζητάς να βοηθήσουμε στο πρόβλημα σου δώσε μας πληροφορίες και ας έχεις κάνει λάθη... ο καθένας μας θα σου πει την γνώμη του και θα πράξεις όπως θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dano23 έγραψε:

απ τις φωτογραφίες κάνει μπαμ ότι έχεις ψάρια που βρωμίζουν την στήλη του νερού αρκετά με ότι αυτό συνεπάγεται...απ την στιγμή που ζητάς να βοηθήσουμε στο πρόβλημα σου δώσε μας πληροφορίες και ας έχεις κάνει λάθη... ο καθένας μας θα σου πει την γνώμη του και θα πράξεις όπως θέλεις...

Οκ τα ψάρια μου είναι ένα blue tang.. yellow tang.. naso tang 2μικρα νταμσελ έναν αυτοκράτορα ένα valentini ένα trigger lagoon 2 μαύρα άνεμο και ένα πορτοκάλι εναν μανδαρινο μια γαρίδα μπόξερ μια γαρίδα cleaner  4 ανεμωνες απο σπλιτ ενα ζωανθους 3 εφυλιες από 3 κεφαλάκια 2 κεφαλάκια ρικορντεες 3 ερημίτες..  το ενυδρείο είναι σχεδόν 400 λίτρα..  το σκιμερ μου είναι deltec 600 mce

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Παράσχο γράψε επίσης, αλλαγές με τι νερό τις κάνεις και πόσο συχνά. Έχεις όσμωση με di (ρητίνες); Ιδανικά θα ήταν αν είχες και μετρητή tds.

Τι ταίζεις (ψάρια και κοράλια) και πόσο συχνά; 

Φωτισμό τι έχεις και πόσες ώρες ανάβει; 

Και το πιο κρίσιμο ερώτημα: πόσο αποφασισμένος είσαι να κανεις άμεσα ουσιαστικά βήματα για να βελτιωθεί η κατάσταση; 

 

Υ.Γ. Μην καταφεύεγεις σε λύσεις τύπου dino x  ή chemi clean χωρίς να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα στην ρίζα του. Γιατί απλά κάνεις μια τρύπα στο νερό.... Δυστυχώς ή ευτυχώς μαγικές λύσεις στο reef δεν υπάρχουν... Εδώ όμως βρίσκεται και η μαγεία του. 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Παράσχο γράψε επίσης, αλλαγές με τι νερό τις κάνεις και πόσο συχνά. Έχεις όσμωση με di (ρητίνες); Ιδανικά θα ήταν αν είχες και μετρητή tds.

Τι ταίζεις (ψάρια και κοράλια) και πόσο συχνά; 

Φωτισμό τι έχεις και πόσες ώρες ανάβει; 

Και το πιο κρίσιμο ερώτημα: πόσο αποφασισμένος είσαι να κανεις άμεσα ουσιαστικά βήματα για να βελτιωθεί η κατάσταση; 

 

Υ.Γ. Μην καταφεύεγεις σε λύσεις τύπου dino x  ή chemi clean χωρίς να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα στην ρίζα του. Γιατί απλά κάνεις μια τρύπα στο νερό.... Δυστυχώς ή ευτυχώς μαγικές λύσεις στο reef δεν υπάρχουν... Εδώ όμως βρίσκεται και η μαγεία του. 

Νερό από όσμωση 3 σταδίων αυτή της waterwaves  με καινούρια προφιλτρα τα άλλαξα πριν 2 βδομάδες φωτισμό led αυτό το 165w το κινέζικο αναβει 12 ώρες με αρκετές ώρες μόνο το μπλε ταΐζω φλεικς σπιρουλινα και το άλλο το ροζ της aquaforest και τα 2 και κατεψυγμένες αλλά πλέον σπάνια 1 φορά την βδομάδα... Θέλω να κάνω σαμπ περιμένω το ξυλουργό να κόψει το έπιπλο και να  προχωρήσω σε κατασκευή..  αν δεν βάλω το dino xτο ενυδρείο θα γίνει μαύρο χαλί ήδη βγάζω τα πάντα και την επόμενη μέρα έχει πάλι Αυτή την άλγη

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μειωσε φωτισμό. 

3 ωρες που θα είσαι σπίτι και μειωσε το τάισμα.

Κατά τη γνώμη μου μην κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού, δεν ξέρω αν συμφωνούν και άλλοι...

Αν σκοπεύεις να βάλεις σαμπ μην κάνεις βιαστικές κινήσεις, ειδικά με χημικά.

Μέτρησε νιτρικά και φωσφορικά να δεις μέσα σε μια εβδομάδα πόσο αλλάζουν χωρίς αλλαγές νερού.

Ρητίνη απιονισμού έχεις στην οσμωση; Βρες τρόπο να μετρήσεις TDS γιατί με τα λίτρα που αλλάζεις μπορεί η ρητίνη να εξαντλείται γρήγορα.

 

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε , ΑΝ εχεις δινομαστιγωτα ΜΗΝ κανεις αλλαγες νερου. το πλουσιο νέο νερό αναζωογονει και τρεφει τα αναθεματισμενα. ειναι το πρωτο που καθε λογικο μυαλο και καθε ψιλοσχετικος θα εκανε αλλα που εχει τα αντιθετα αποτελεσματα μ αυτους τους διαολους.

 

εχω αυτο το προβλημα αυτη την περιοδο και εχω διαβασει τα παντα σε ελλαδα και εξωτερικο και εχω κανει και τα παντα!!!! τα παντα ομως!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Malawi έγραψε:

αγαπητε φιλε , ΑΝ εχεις δινομαστιγωτα ΜΗΝ κανεις αλλαγες νερου. το πλουσιο νέο νερό αναζωογονει και τρεφει τα αναθεματισμενα. ειναι το πρωτο που καθε λογικο μυαλο και καθε ψιλοσχετικος θα εκανε αλλα που εχει τα αντιθετα αποτελεσματα μ αυτους τους διαολους.

 

εχω αυτο το προβλημα αυτη την περιοδο και εχω διαβασει τα παντα σε ελλαδα και εξωτερικο και εχω κανει και τα παντα!!!! τα παντα ομως!!!

Τι έχεις κάνει φίλε μου;; το φάρμακο που προανέφερα το εκανες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος neo έγραψε:

Αρχικά μειωσε φωτισμό. 

3 ωρες που θα είσαι σπίτι και μειωσε το τάισμα.

Κατά τη γνώμη μου μην κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού, δεν ξέρω αν συμφωνούν και άλλοι...

Αν σκοπεύεις να βάλεις σαμπ μην κάνεις βιαστικές κινήσεις, ειδικά με χημικά.

Μέτρησε νιτρικά και φωσφορικά να δεις μέσα σε μια εβδομάδα πόσο αλλάζουν χωρίς αλλαγές νερού.

Ρητίνη απιονισμού έχεις στην οσμωση; Βρες τρόπο να μετρήσεις TDS γιατί με τα λίτρα που αλλάζεις μπορεί η ρητίνη να εξαντλείται γρήγορα.

 

Πόσο να κάνω αλλαγές; στις 10 μερες είναι καλα; βέβαια έχω..  μίλησα με waterwaves και μου είπε είναι οκ να την αλλάξω τον επόμενο χρόνο του είπα και τι αλλαγές κάνω.... tds δεν έχω δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

5-10% την εβδομάδα είναι καλά. Αλλά για καμιά εβδομάδα τουλάχιστον μην αλλάζεις. Και μετρησε νιτρικά και φωσφορικά τώρα και μετά από μια εβδομάδα να δεις διαφορές.

Φίλτρα όσμωσης θα αλλάξεις ανά 4 μήνες και ρητίνη κανονικά βάσει TDS αλλά με 400 λίτρα που αλλάζεις το μήνα δεν ξέρω αν θα σου αντέξει πάνω από 2 μήνες και πολύ λέω.

Τι θήκη ρητίνης έχεις; Πόσα ml;

Έγινε επεξεργασία - neo
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν είμαστε σίγουροι ότι η άλγη είναι dinos και όχι διάτομα. Εγώ δεν είμαι σίγουρος με μια φωτογραφία. Μπορεί καποιος άλλος να μας πει με περισσότερη σιγουριά; 

 

Το να περιορίσεις τις αλλαγές ισχύει αν είναι dinos αλλά μιλάμε για σύστημα που έχει ελλείψεις σε βασικό εξοπλισμό, οπότε με τις αλλαγές κρατάς μια άλφα ποιότητα νερού.

Για αυτό ειοπα παραπάνω ότι χρειάζοντια ουσιαστικές και ριζικές αλλαγές και όχι απλά αντιμετώπιση της άλγης. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...