Jump to content

Επιλογή νανοκιχλιδων


Thanasis Nikolaou

Recommended Posts

Καλησπέρα σέ όλους.Μια βοήθεια ρε παιδιά γιατί μπερδεύτηκα.

Έχω πλέον ένα άδειο ενυδρείο από ψάρια και μου μπήκαν ιδέες για ένα ζευγάρι νανοκιχλιδων μόνο.

Λόγω διαστάσεων, 60x30, είδα ότι μπορώ να φιλοξενήσω ένα (1) ζευγάρι από τα παρακάτω,αν βρω.

Apistogramma borelli, cacatuoides και

Bolivian ram.

1.Ποιο λέτε σαν ποιο ανθεκτικό είδος ?

2. Μπαίνει όντως ένα ζευγάρι σε τέτοιο ενυδρείο?

3.Το υπόστρωμα είναι απαραίτητο να είναι άμμος? Τώρα έχω χαλαζιακο 0.8 με 2 mm

Link to comment
Share on other sites

:)Καλή αρχή!

Δεν είχα ποτέ τα είδη που αναφέρεις, θα σου απαντήσουν οι γνώστες. Θα ήθελα ωστόσο να σου προτείνω και μία άλλη εναλλακτική: ένα ζευγάρι ram

Είναι πανέμορφα, δεν θα τα χαρακτήριζα δύσκολα, γέννα αν σε ενδιαφέρει το ενδεχόμενο δεν ξέρω αν θα βγάλουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κρατήσει Βολιβιανά, αλλά είχα στο παρελθόν αρκετά είδη απιστο και τα μπλε ραμ. Τα German ram είναι το πιο ιδιόμορφο και δύσκολο ψάρι που είχα ποτε. Με πολλά ζευγάρια είχα σοβαρά προβλήματα και με την υγεία και με την συμπεριφορά τους. 
 

Τα borellii είναι πιο φιλήσυχα από τα cacatuoides, ενώ τα δευτερα τα βρίσκεις πιο εύκολα. Τα Bolivian είναι επίσης ήρεμα αλλά σχηματίζουν ζευγάρι με άλλη διαδικασία (θα χρειαστεί να βάλεις 5-6 μικρά μέσα για να σχηματιστεί Απολύτως σιγουρο ζευγάρι). Στα συγκεκριμένα είδη απιστο που αναφέρεις απλά βάζεις δυο ψάρια μαζί.  Επίσης τα ραμ γίνονται αρκετά μεγαλύτερα όποτε στο μέλλον θα χρειαστούν μεγαλύτερο ενυδρείο. Έχω διαβάσει πάντως πως είναι ίσως η ανθεκτικότερη νανοκιχλιδα και από τις πιο ιδιαίτερες. 
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα German ram διάβασα ότι γενικά είναι δύσκολα και απαιτητικά ψάρια γι'αυτό τα απέκλεισα,αλλά τα Βολιβία να όντως θέλει πρώτα ομάδα για να γίνει ζευγάρι και στα λίτρα μου δεν γίνεται.Οποτε μάλλον απιστο θα καταλήξω μάλλον.

Υπόστρωμα να αφήσω το χαλαζιακο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θανάση, τα german είναι από τα πιο όμορφα αλλά από προσωπική εμπειρία (με δίσκους) δεν τα πήγαμε καλά.... τώρα αν σε ένα ενυδρείο μόνα τους έχουν άλλη ανθεκτικότητα και συμπεριφορά δεν το ξέρω, για αυτό που είμαι σίγουρος είναι το ότι είναι απαιτητικά ψάρια και θέλουν σταθερές συνθήκες.

Όσο αφορά τα bolivian, έχω 4 εδώ και 1 1/2 χρόνο στο ενυδρείο μου, μαζί με γεωφάγους και άλλα είδη χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακά σε χρώματα με τα german αλλά είναι σίγουρα πιο ανθεκτικά. Για τα άλλα 2 είδη δεν έχω άποψη, δεν είχα ποτέ. Για τα είδη που σκέφτεσαι καλύτερα να βάλεις άμμο, τώρα που το έχεις άδειο και είναι εύκολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...