Jump to content

Γαρίδες αμάνο βοήθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους εδώ κ περίπου 30 μέρες τρέχω ένα ενυδρειο φυτεμένο με κερατοφυλλα κ βαλισνεριες. Στο ενυδρείο υπάρχουν επίσης τέσσερις γαριδουλες αμάνο.  Στο σημείο αυτό να τονίσω πως είμαι αρχάριος και μπορεί η ανησυχία μ να σας φανεί γελοία αλλά εγώ θα την μοιραστώ.  Οι γαρίδες είναι στο ενυδρείο περίπου 10 μέρες και ενώ ήταν ενεργητικότατες κ αεικίνητες σήμερα έχουν μαζευτεί κ οι τέσσερις κάτω από ένα κερατοφυλλο και δεν κουνιούνται καθόλου.  Μπορεί κάποιος να υποψιαστεί τι συμβαίνει.  Θα βάλω και φωτο για να σας βοηθήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

IMG_20191212_214734_433.jpg

IMG_20191212_214740_458.jpg

IMG_20191212_214737_688.jpg

IMG_20191212_214744_399.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τις πρώτες μέρες και εμένα όλες οι γαρίδες μου μαζεύονται.μαλλον δεν είναι τίποτα.

Χωρίς όμως μετρήσεις δεν μπορεί κανείς να ξέρει...
Τι gh kh ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 έχεις? Ποσα λίτρα το ενυδρείο?




Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Γενικά τις πρώτες μέρες και εμένα όλες οι γαρίδες μου μαζεύονται.μαλλον δεν είναι τίποτα.

Χωρίς όμως μετρήσεις δεν μπορεί κανείς να ξέρει...
Τι gh kh ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 έχεις? Ποσα λίτρα το ενυδρείο?




Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα το ενυδρείο μ είναι 35 λίτρα. Οι γαρίδες όμως ήταν πολύ ενεργητικές τις προηγούμενες μέρες κ μόνο σήμερα εγινε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα το ενυδρείο μ είναι 35 λίτρα. Οι γαρίδες όμως ήταν πολύ ενεργητικές τις προηγούμενες μέρες κ μόνο σήμερα εγινε αυτο
Το ενυδρείο πόσο καιρό το έχεις? Ειναι στρωμένο (κύκλος αζώτου)?

Αν όχι μπορείς να το βρεις στο φόρουμ ή και σε βίντεο youtube αν ξέρεις καλά αγγλικά. Υποθέτοντας πως είναι στρωμένο τι ζώντανα έχει μέσα συνολικά? Στα λίτρα σου θα έβαζα το πολύ 4-5 αμανο μόνες τους και λιγότερες με ψάρια...


Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το έχω 25 μέρες. Μόνο τις γαριδουλες έχει μέσα.

 

 

Μήπως υπάρχουν κάποια συμπτώματα που μας δείχνουν πως οι γαριδες αντιμετωπίζουν κάποιο προβλημα.  Για να αρχίσω σιγά σιγά να μαθαίνω 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το έχω 25 μέρες. Μόνο τις γαριδουλες έχει μέσα.
 
 
Μήπως υπάρχουν κάποια συμπτώματα που μας δείχνουν πως οι γαριδες αντιμετωπίζουν κάποιο προβλημα.  Για να αρχίσω σιγά σιγά να μαθαίνω 
Αν έχεις κάνει προσπάθεια να το στρώσεις..? Δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Δες σε σιτε τις παραμέτρους/θερμοκρασίες που θέλει το ζωντανό για να έχεις το θερμαντήρα σου (έχεις θερμαντήρα έτσι?)

Το ενυδρείο από τι καταλαβαίνω είναι αστρωτο, οπότε η ακαθαρσίες των ζωντανών δεν καταναλώνονται από βακτήρια που κανονικά βρίσκονται σε ενα κατάλληλο ενυδρείο.

Αυτό σημαίνει πως κάθε μια εβδομάδα θα κάνεις 15% αλλαγή νερού με το αντιχλωριο. Είσαι τυχερός που οι γαρίδες δεν έχουν υψηλό βιοφορτιο...
Γενικά προσπάθησε μόνος σου να διαβάσεις ότι μπορείς... Εσύ έβαλες μέσα τα ζωντανά!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες οπτικά απ όσο μπορώ να δω μου φαίνονται μια χαρά.

Τις βλέπεις να τρώνε?

Τι θερμοκρασία έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Αν έχεις κάνει προσπάθεια να το στρώσεις..? Δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Δες σε σιτε τις παραμέτρους/θερμοκρασίες που θέλει το ζωντανό για να έχεις το θερμαντήρα σου (έχεις θερμαντήρα έτσι?)

Το ενυδρείο από τι καταλαβαίνω είναι αστρωτο, οπότε η ακαθαρσίες των ζωντανών δεν καταναλώνονται από βακτήρια που κανονικά βρίσκονται σε ενα κατάλληλο ενυδρείο.

Αυτό σημαίνει πως κάθε μια εβδομάδα θα κάνεις 15% αλλαγή νερού με το αντιχλωριο. Είσαι τυχερός που οι γαρίδες δεν έχουν υψηλό βιοφορτιο...
Γενικά προσπάθησε μόνος σου να διαβάσεις ότι μπορείς... Εσύ έβαλες μέσα τα ζωντανά!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

Έχω την θερμοκρασία στους 25 βαθμούς. Η αλήθεια είναι πως αυτή την στιγμή δεν ξέρω αν είναι στρωμένο  ή άτρωτο πάντως από αύριο θα αρχίσω τις αλλαγές.  Ευχαριστώ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Οι γαρίδες οπτικά απ όσο μπορώ να δω μου φαίνονται μια χαρά.

Τις βλέπεις να τρώνε?

Τι θερμοκρασία έχεις?

Έχω θερμοκρασία 25 είναι καλά? Και Ναι τρώνε την άλγη των φυτών και την τροφή τους αλλά Όχι όλη τις περισσότερες φορες

Link to comment
Share on other sites

Έχω θερμοκρασία 25 είναι καλά? Και Ναι τρώνε την άλγη των φυτών και την τροφή τους αλλά Όχι όλη τις περισσότερες φορες
Η ιδανική αν δεν κάνω λάθος είναι 23!
Προσπάθησε να ταιζεις οσο δυνατόν λιγότερο!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία καλή είναι.

Τι τροφή ταίζεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Η ιδανική αν δεν κάνω λάθος είναι 23!
Προσπάθησε να ταιζεις οσο δυνατόν λιγότερο!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

Να κατεβάσω δλδ θερμοκρασία ή να την αφήσω ως έχει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η θερμοκρασία καλή είναι.

Τι τροφή ταίζεις?

Ταιζω sera shrimp natural.  Μικρα μαύρα μπαλάκια 

Link to comment
Share on other sites

Από 23 μέχρι 26 είναι μια χαρά.

Το χειμώνα δεν υπάρχει θέμα. Το καλοκαίρι δημιουργούνται τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Από 23 μέχρι 26 είναι μια χαρά.

Το χειμώνα δεν υπάρχει θέμα. Το καλοκαίρι δημιουργούνται τα προβλήματα.

Ααα κατάλαβα ωραια θα περιμενω να δω το πως θα είναι αύριο και θα σας ενημερώσω αν χρειαστώ κάτι Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σήμερα οι γαριδες μου από το πρωί είναι οι δύο πάνω σε ένα κερατοφυλλο δίπλα δίπλα και οι άλλες δύο πάνω στον θερμοστατη. Χωρίς να έχουν μετακινηθεί ιδιαίτερα από το πρωί που ξύπνησα κ τις είδα. Τις έχω ένα μήνα κ δεν έχουν ξανά κάνει κάτι τέτοιο χρειάζεται να ανησυχώ? 

IMG_20191222_173007_387.jpg

IMG_20191222_173003_545.jpg

Έγινε επεξεργασία - poik8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...