Jump to content

Ακατάλληλο φίλτρο για 96lt? Αρχάριος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! 

 

Εδώ και κάποιους μήνες έχω ένα ενυδρείο στα 96lt ωστόσο έχω τεράστιο πρόβλημα με "θολούρα" του.

 

Μετά από πραγματικά δυνατό καθαρισμό, μέσα σε 5 μέρες είχε πάλι θολώσει πολύ και πιάσει πρασινάδα. 

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ της Resun των 25-30 ευρώ, το οποίο όπως φαινετα στα δικά μου αρχάρια ματιά δεν είναι αρκετό, ασχετα αν αυτός στο Pet Shop μου το πρότεινε. 

 

Ο στόλος μου αποτελείται από 3 ειδών χρυσόψαρα και έναν κογκολεζο, 2 μικρά "καρχαριακια"(δε ξέρω πως λέγονται), 4 χήρες? (Κάτι πολύ μικρά πολυχρομα) και 2 τιγράκια. 

 

Φταει όντως το φίλτρο? Και αν ναι τι προτείνεται ως σίγουρη λύση για ένα καθαρό και αθόρυβο ενυδρείο? 

IMG_20191212_235722.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες!

Απο που να ξεκινησω;

1- με τοσα ψαρια, που δεν ταιριαζουν ουτε μεταξυ τους, ουτε με τα λιτρα του ενυδρειου( 2 μικρά "καρχαριακια" ), δεν θα βοηθησει και το καλυτερο φιλτρο του κοσμου.Το φιλτρο τι εχει μεσα;

2- πρεπει να αποφασισεις - θελεις να κρατησεις τα ψαρια κρυου νερου ή τα τροπικά. Δεν γινεται ολα μαζι.

3- δεν μπορεις στα λιτρα σου να κρατας 4 χρυσοψαρα δες εδω-

4- Για να βαλεις τα ψαρια στο ενυδρειο, πρεπει να ειναι στρωμενο δες εδω-

5- το ενυδρειο οσο και να καθαριζεις τωρα, δεν βοηθας την κατασταση, το αντιθετο ακριβως κανεις. Εχεις bacterial bloom.

Τι πρεπει να κανεις τωρα.....

1- να επιστρεφεις στο πετσοπ ή τα χρυσοψαρα (τουλαχιστον δυο απο αυτα , που εχεις) και ολα τα τροπικα... ή  μονο χηρες να μεινουν τωρα (μετα βλεπουμε)...... ή ολα να φυγουν .... και να στρωσεις το ενυδρειο πρώτα, ξερω οτι ακουγεται πολυ σκληρο....

2- να παρεις καποιο σκευασμα με βακτηρια για ενυδρειο σου πχ sera bio nitrivec... και ακολουθεις τις οδηγιες...

3-  υποστρωμα εβαλες στο ενυδρειο; Κατι σαν μπιλακια πλαστικα βλεπω κατω. Μαλλον πηρες ακαταλληλο υποστρωμα ενυδρειου....

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2019 at 9:17 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα και καλως ηρθες!

Απο που να ξεκινησω;

1- με τοσα ψαρια, που δεν ταιριαζουν ουτε μεταξυ τους, ουτε με τα λιτρα του ενυδρειου( 2 μικρά "καρχαριακια" ), δεν θα βοηθησει και το καλυτερο φιλτρο του κοσμου.Το φιλτρο τι εχει μεσα;

2- πρεπει να αποφασισεις - θελεις να κρατησεις τα ψαρια κρυου νερου ή τα τροπικά. Δεν γινεται ολα μαζι.

3- δεν μπορεις στα λιτρα σου να κρατας 4 χρυσοψαρα δες εδω-

4- Για να βαλεις τα ψαρια στο ενυδρειο, πρεπει να ειναι στρωμενο δες εδω-

5- το ενυδρειο οσο και να καθαριζεις τωρα, δεν βοηθας την κατασταση, το αντιθετο ακριβως κανεις. Εχεις bacterial bloom.

Τι πρεπει να κανεις τωρα.....

1- να επιστρεφεις στο πετσοπ ή τα χρυσοψαρα (τουλαχιστον δυο απο αυτα , που εχεις) και ολα τα τροπικα... ή  μονο χηρες να μεινουν τωρα (μετα βλεπουμε)...... ή ολα να φυγουν .... και να στρωσεις το ενυδρειο πρώτα, ξερω οτι ακουγεται πολυ σκληρο....

2- να παρεις καποιο σκευασμα με βακτηρια για ενυδρειο σου πχ sera bio nitrivec... και ακολουθεις τις οδηγιες...

3-  υποστρωμα εβαλες στο ενυδρειο; Κατι σαν μπιλακια πλαστικα βλεπω κατω. Μαλλον πηρες ακαταλληλο υποστρωμα ενυδρειου....

 

 

Καλημέρα! 

 

1. Το φίλτρο έχει μέσα ένα σφουγγάρι (σόρι αν δεν είμαι κατανοητός δε γνωρίζω τους όρους ακόμα) και ένα διχτυοτο όπου μέσα έχει κάτι πολύ πολύ μικρές μαύρες πέτρες. Άνθρακας? 

 

2. Θα το σκεφτώ λίγο αυτό καθώς είναι όλα τους πολύ όμορφα και μπορεί να ακουστεί χαζό αλλά δε θέλω να αποχωριστώ κανένα, αλλά όπως φαίνεται πρέπει...  Αυτός στο πετσοπ μου είπε ότι αν ο θερμοστάτης είναι στους 24 βαθμούς, όλα τα ψάρια θα ναι εντάξει... 

 

5.  Ναι όντως ακούγεται πολύ σκληρό... Πραγματικά δύσκολο... 

       Για υπόστρωμα χρησιμοποιώ κάτι σαν βολους που μου τους έδωσε ο πεθερός μου, τους οποίους χρησιμοποιούσε εκείνους ως υπόστρωμα. 

 

Θέλει λοιπόν πολύ τρέξιμο η κατάσταση, δε το είχα συνειδητοποιήσει... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1- μαλλον ανθρακας ειναι. Να τον βγαλεις και στη θεση του πρεπει να βαλεις βιολογικο υλικο πχ Sera siporax mini.

2-  δες λιγο  εδω για καρχαριακια ,που πηρες (μεγαλωνουν μεχρι 35 εκ!!!!!!!!) και ειναι κοπαδοψαρα, οπως και τα τιγρακια και χηρες.

Για υποστρωμα παρε χαλαζιακο χαλικακι σκουρο με κοκκομετρια 1-3 mm. Ειναι καταλληλο και για φυτα ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...