Jump to content

Σκέψεις για μελλοντικά αλάτια


pitsiovic

Recommended Posts

Έχω αρχίσει να κάνω σχέδια και να μαζεύω σιγα σιγά ότι χρειάζομαι για αλμήρα.Θα ήθελα να σας πω τις σκέψεις μου και να μου πείτε  πως το βλέπετε οι πιο έμπειροι.
Αρχικά το ενυδρείο είναι 1,2*70*55 (420λ) και το sump 90*40(100λ). To skimmer που έχω είναι το Coral box d700. Έχω περίπου 17-18 κιλά νεκρό βράχο και από wavemakers έχω έναν ow25 (8500l) + 1 sunsun 5000l και επιστροφή jecod 4000. Τέλος από φως έχω 2 glo 2*39 έκαστος .
Οι σκέψη είναι να ξεκινήσω μόνο με ψάρια τα οποία όμως να είναι reef safe και όταν με το καλό βρεθεί ισορροπία και ξεμπερδέψω με διατομική, κυάνο κτλ να το πάω σε πολύ light reef. Από ψάρια σκέφτομαι σιγά σιγά να φτάσω σε μια ομάδα που να αποτελείτε από ένα ζευγάρι clown , 1-2 tang, κανένα dwarf angel και κανένα goby (που ίσως να μην το βάλω γιατί σκέφτομαι και για bare bottom).
Τώρα όσο αφορά την φίλτρανση σκέφτομαι να έχω κάλτσα στο κατέβασμα στο sump-> skimmer -> Άνθρακα-Αντιφώς -> και σε ένα διαμέρισμα σκέφτομαι να το κάνω refugium  με βράχο-chaeto και στο πάνω μέρος να βάλω ένα ats  (κάπως έτσι 

 ).
Τέλος σκέφτομαι για bare bottom για να έχω καλύτερη ροη και να μην δημιουργούνται detritus .
Θα ήθελα την αποψή σας σχετικά με το παραπάνω όπως επίσης
1) Για αλάτι σκέφτομαι να πάρω ένα φτωχό και όταν φτάσω στο σημείο να βάλω κοράλια να το αλλάξω σταδιακά.
2) για κυκλοφορία θα χρειαστώ κί άλλο wavemaker?
3)Με την φίλτρανση που αναφέρω αξίζει να χάσω το αισθητικό για το barebottom  ή να βάλω 2cm αραγωνίτη.
4) Επίσης με την συγκεκριμένη φίλτρανση θα τρέχατε αντιφώς ? Μήπως να μην βάλω και να δω πως θα πάνε  οι μετρήσεις?

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

1 βάλε ένα τίμιο αλάτι. 

2 όταν βάλεις Κοραλία και κυρίως σκληρά θα χρειαστείς επιπλέον κυκλοφορία. 

3 βάλε αραγωνιτη έστω 1εκ και όταν και αν πρέπει να μειώσεις νιτρικά τότε αφαιρείς.  Εγώ είμαι φαν του αραγωνιτη. 

4 ο αντιφοσφωρος δεν είναι κακός. 

Μέτρα σε βάθος χρόνου και προσθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

1 βάλε ένα τίμιο αλάτι.  Από την αρχή? χωρίς να έχω κοράλια? Σκεφτόμουν το απλό sea salt της AF  και αργότερα να πάω σε tropic marin pro reef.

2 όταν βάλεις Κοραλία και κυρίως σκληρά θα χρειαστείς επιπλέον κυκλοφορία. Δεν θα πάω σε σκληρά. Όμορφα αλλά πολύ απαιτητικά. Και τα lps μου αρέσουν περισσότερο.

3 βάλε αραγωνιτη έστω 1εκ και όταν και αν πρέπει να μειώσεις νιτρικά τότε αφαιρείς.  Εγώ είμαι φαν του αραγωνιτη. 

4 ο αντιφοσφωρος δεν είναι κακός. 

Μέτρα σε βάθος χρόνου και προσθέτεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι τρόποι για να τρέξει ένα σύστημα είναι πολλοί. Στην πορεία θα βρεις τι σου αρέσει θα αλλάξεις απόψεις θα αναθεωρήσεις, θα προσαρμοστείς στις ανάγκες του συστήματος και στις απαιτήσεις θα βρεις λύσεις σε προβλήματα. Η ύπαρξη αραγωνιτη η όχι, έχει κάποια υπέρ και κατά, τα βάζεις τα ζυγησεις βλέπεις και είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει. Ο αντιφωσφορος δεν είναι προαπαιτούμενο πχ. σίγουρα θέλει διάβασμα και η αλήθεια είναι ότι μόνο αν μπεις στο χώρο να χορέψεις θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι γίνεται. Καλή αρχή :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...