Jump to content

πρόβλημα με φυτά


Recommended Posts

Τα φυτά μου ενώ αναπτύσσνται γρήγορα (σε μέγεθος) ειδικά η egeria densa έχουν αυτή την άσχημη εικόνα... Μαύρα σημάδια στα φύλλα από τις ανούμπιες πράσινα σημάδια (έχει και στις πέτρες πράσινα σημάδια) και η egeria densa ενώ βγάζει φρέσκα κλωνάρια ζωντανά τα παλιά που είναι πιο χαμηλά σα να σαπίζουν...

Είμαι στον τρίτο μήνα το ενυδρείο, είχα βάλει υπόστρωμα λίπασμα στην αρχή, βάζω υγρό NPK κάθε 15 και είχα βάλει στο στήσιμο και 2-3 χαπάκια tetra ροζ. Έχω και ένα co2 της πλάκας μιας χρήσης που πιέζεις κάθε πρωι και γεμίζει ένα ποτηράκι αλλά είναι για 60λτ. και εμένα το ενυδρείο είναι 84... καμιά ιδέα;;;

20191212_205408.jpg

20191212_205434.jpg

20191212_205502.jpg

Link to comment
Share on other sites

NPK καθε 15 ημερες; Πόσα μλ; Μετρησεις νερου(τουλαχιστον NO3);

Απο μικροστοιχεια βαζεις κατι;

Φωτισμος; ωρες; λαμπες;

Αλλαγες νερου;

P.S. τα ροζ χαπακια της Tetra ειναι μονο για τα φυτα, που τρεφονται απο τις ριζες. Για Egeria δεν κανει (δεν εχει ριζες κανονικες και τρεφεται μονο απο τα φυλλα), το ιδιο και ανουβιας.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι οκ (με υγρά τέστ) το κακό είναι ότι τα νιτρικά είναι το μόνο που δεν έχω υγρό και έχω στικ... το στικ πάντως ροζίζει (γύρω στο 20mg/lt).. npk βάζω τα ml που αντιστοιχούν στα 85 λτ. Πάνω κάτω...φως στα 84λτ. Έχω 810lumen και περιμένω άλλο ένα led eheim plants άλλα 630 νομίζω κάπου εκει... τα πράσινα σποτς και τα σημάδια στα φύλλα μας λένε κάτι; τα ψάρια τα έχω μέσα 20 μέρες... προχθές έβαλα γαρίδες και σαλιγκάρια (5 + 3) και σήμερα έβαλα εξωτερικό φίλτρο να τρέχει παράλληλα και σε κάνα μήνα θα βγάλω εντελώς το εσωτερικό... μήπως απλώς το έχω ταράξει το ενυδρείο; ?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, natateo said:

NPK καθε 15 ημερες; Πόσα μλ; Μετρησεις νερου(τουλαχιστον NO3);

Απο μικροστοιχεια βαζεις κατι;

Φωτισμος; ωρες; λαμπες;

Αλλαγες νερου;

P.S. τα ροζ χαπακια της Tetra ειναι μονο για τα φυτα, που τρεφονται απο τις ριζες. Για Egeria δεν κανει (δεν εχει ριζες κανονικες και τρεφεται μονο απο τα φυλλα), το ιδιο και ανουβιας.

Κάτι άλλο δε βάζω... what is ιχνοστοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος mostath έγραψε:

Κάτι άλλο δε βάζω... what is ιχνοστοιχεία?

Ειναι μικροστοιχεια. Εχει στα χαπακια, που εβαλες μεσα στο υποστρωμα. Τα θελεις σε υγρη μορφη, πχ. Seachem flourish, Easy life profito k.a

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... το υγρό λίπασμα που βάζω (Tropical Aqua Care) λέει ότι έχει μακροστοιχεία και είναι κατάλληλο για ενυδρεία χαμηλά σε ιχνοστοιχεία.... 1 στις 15 μέρες σε κάθε αλλαγή είναι καλά;

Για να καταλάβω σχετικά με την egeria densa που μου είπες.. μπορώ να κόψω ένα άρρωστο κομμάτι και να βάλω στο έδαφος το υγειές; (αφού δεν τρέφεται από ρίζα) και γενικά τα κομμάτια που περισεύουν μπορώ να τα κόβω και να τα τοποθετώ αλλού; 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε πωε είναι σήμερα τα φύλλα από τις ανούμπιες... γιατί γίνονται έτσι;

20191215_112218.jpg

20191215_112202.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2019 at 9:12 ΜΜ, το μέλος mostath έγραψε:

χμμμ... το υγρό λίπασμα που βάζω (Tropical Aqua Care) λέει ότι έχει μακροστοιχεία και είναι κατάλληλο για ενυδρεία χαμηλά σε ιχνοστοιχεία.... 1 στις 15 μέρες σε κάθε αλλαγή είναι καλά;

Για να καταλάβω σχετικά με την egeria densa που μου είπες.. μπορώ να κόψω ένα άρρωστο κομμάτι και να βάλω στο έδαφος το υγειές; (αφού δεν τρέφεται από ρίζα) και γενικά τα κομμάτια που περισεύουν μπορώ να τα κόβω και να τα τοποθετώ αλλού; 

Κοιταξε πρεπει να διαβασεις λιγο εδω, για να καταλαβεις τι χρειαζεται ενα φυτο.

Πισω στο θεμα μας....

Για να ξερεις, αν ειναι αρκετο το λιπασμα με Aqua plant macro(NPK), πρεπει να μετρησεις τουλαχιστων μια φορα τα νιτρικα στο ενυδρειο σου. Οι μαντικές μου ικανότητες δεν ειναι τοσο καλες για να ξερω τι γινεται στο ενυδρειο σου.......:)

Εκτος απο τα μακρο, θελεις και μικρο πχ seachem flourish, easy life profito 1-2φορες την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2019 at 12:14 PM, natateo said:

Κοιταξε πρεπει να διαβασεις λιγο εδω, για να καταλαβεις τι χρειαζεται ενα φυτο.

Πισω στο θεμα μας....

Για να ξερεις, αν ειναι αρκετο το λιπασμα με Aqua plant macro(NPK), πρεπει να μετρησεις τουλαχιστων μια φορα τα νιτρικα στο ενυδρειο σου. Οι μαντικές μου ικανότητες δεν ειναι τοσο καλες για να ξερω τι γινεται στο ενυδρειο σου.......:)

Εκτος απο τα μακρο, θελεις και μικρο πχ seachem flourish, easy life profito 1-2φορες την εβδομαδα.

έχω παραγείλει τεστ νιτρικών και περιμένω... :P τελικά δεν το γλύτωσα και αυτό... :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...