Jump to content

Pico planted 10L


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Ναι σταμάτησα τη μπουκάλα, και αύριο ξεκινάω Excel με σύριγγα καθημερινά... Neocaridina σίγουρα είμαι ανάμεσα σε yellow η blue... Όχι red cherry... Να ρωτήσω με αμανο μαζί αυτό το είδος πάει σωστά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, γιατί έχω προσθέσει 2 Amano από το μεγάλο ενυδρείο για να δω θα πάνε και είναι όλα καλά.... 

Αμανο στειλε πισω στο μεγαλο, το pico δεν ειναι για αυτες. Παρε κιτρινες, φαινονται πιο εντονα στο φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού έκανα υπομονη να στρώσει κάπως ο βυθός και να καταφέρω να ρυθμίσω το co2,χθες το Pico φιλοξένησε τους πρώτους κατοίκους του μιας και οι Αμανο επέστρεψαν στο 120αρι πίσω... Προμηθεύτηκα 4 blue diamond shrimp, πήγαινα για ασφάλεια σε red cherry αλλά όταν τις είδα με τρέλαναν και έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ, ξέρω πως είναι λίγες οι 4 θα προσθέσω σε 15 μέρες αν δω πως πάνε όλα καλά σγρ άλλες 8...

Σχολια συμβουλές ασφαλώς δεκτά, τα φυτά πάνε πολύ καλά αν και βλέπω κάπως στάσιμο το monte carlo και για πρώτη φορά κάποια φύλλα του λευκά σαν να χάλασαν, λίγα βέβαια..... 

IMG-61b622292925ef57a7f3b5dbf70d8b12-V.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:)Καλημέρα!

Neocaridina είναι και οι μπλε, οπότε η επιλογή σου εj;isoy καλή με την επιλογή red cherry.

Επειδή τα λίτρα είναι λίγα και χωρίς να είμαι ειδήμων θα πρότεινα να μην βάλεις πολλές για να έχουν το περιθώριο να γεννήσουν κλπ.

Δηλ. max αλλες 2. Θα σου πουν και οι συμφορουμίτες που έχουν σχετική εμπειρία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω νομιζω 6 φτανουν. Ενα θηλυκο να εχεις και σε 1-2 μηνες θα εχεις ακομα 5-10.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και εγω νομιζω 6 φτανουν. Ενα θηλυκο να εχεις και σε 1-2 μηνες θα εχεις ακομα 5-10.

Έχω 2 θυληκες 2 αρσενικες αυτή τη στιγμή, μακάρι οπως λες να έχω γέννα να πάνε όλα καλά είμαι πλ ενθουσιασμενος, όσο αφορά το διάστημα που μου ανέφερες 1-2 μήνες.... Τις πήρα όπως διάβασα και στο forum γτ είναι καλυτερο μικρές πολύ σε μέγεθος, άρα όντως σε τόσο μικρό διάστημα θα δω γέννα? 

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Έχω 2 θυληκες 2 αρσενικες αυτή τη στιγμή, μακάρι οπως λες να έχω γέννα να πάνε όλα καλά είμαι πλ ενθουσιασμενος, όσο αφορά το διάστημα που μου ανέφερες 1-2 μήνες.... Τις πήρα όπως διάβασα και στο forum γτ είναι καλυτερο μικρές πολύ σε μέγεθος, άρα όντως σε τόσο μικρό διάστημα θα δω γέννα? 

Αν ειναι ενηλικες, ναι. Αν ειναι ακομα μικρες, πρεπει να μεγαλωσουν πρωτα :)

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά μενδιαφέρει κι εμένα το θέμα: δεν υβριδίζουν οι μπλε με τις κόκκινες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kostascb έγραψε:

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά μενδιαφέρει κι εμένα το θέμα: δεν υβριδίζουν οι μπλε με τις κόκκινες;

Κανένα πρόβλημα, εγώ πάλι αν σας μπέρδεψα έχω μόνο Blue diamond όχι και red cherry για το αν υβριδιζουν δν τ ξέρω θα περιμένω και εγώ απάντηση στο ερώτημα σου!!! 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostascb έγραψε:

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά μενδιαφέρει κι εμένα το θέμα: δεν υβριδίζουν οι μπλε με τις κόκκινες;

Ναι, ναι , ναι! υβριδίζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι, ναι , ναι! υβριδίζουν.

Αν ειναι neocaridina (μπλε, κοκκινα, καφε, μαυρα, πορτοκαλη κ.α) ολα υβριδίζουν.

Με CRS δεν υβριδίζουν, με babaulti δεν υβριδίζουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kostascb έγραψε:

 

Προσθεσα από το μεγάλο μου ενυδρείο ένα κομματάκι ρίζας με μια anubia barteri var. Nana δεμένη πάνω και ένα βότσαλο με Java moss επίσης δεμένη πάνω που λατρεύουν οι γαρίδες και επιτόπου έπεσαν πάνω ?

IMG_20200106_202336_BURST008.jpg

IMG_20200106_210620.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως πριν λίγες ώρες βρήκα μια από τις 4 γαρίδες πεθαμενη να την επεξεργαζεται μια άλλη... Είχα κάνει πολύ καλή προσαρμογή και με έχει ενοχλήσει πάρα πολύ, έχετε καμιά ιδέα από τι μπορεί να οφείλεται, γενικά όταν ταΐζω τις βλέπω να βρίσκουν τη τροφή γενικά κινούνται σε όλο το ενυδρείο ακόμα και να κολυμπάνε πολλές φορές, δν είχα δει κάποιο σημάδι σε καμία ανησυχητικο... ?? Λέτε απλά να έτυχε και να μην απογοητευομαι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Δυστηχως πριν λίγες ώρες βρήκα μια από τις 4 γαρίδες πεθαμενη να την επεξεργαζεται μια άλλη... Είχα κάνει πολύ καλή προσαρμογή και με έχει ενοχλήσει πάρα πολύ, έχετε καμιά ιδέα από τι μπορεί να οφείλεται, γενικά όταν ταΐζω τις βλέπω να βρίσκουν τη τροφή γενικά κινούνται σε όλο το ενυδρείο ακόμα και να κολυμπάνε πολλές φορές, δν είχα δει κάποιο σημάδι σε καμία ανησυχητικο... ?? Λέτε απλά να έτυχε και να μην απογοητευομαι? 

Να μην απογοητεύτείς και να συνεχίσεις την προσπάθεια.

Είσαι σίγουρος ότι αυτό που είδες δεν είναι εξωσκελετός?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Να μην απογοητεύτείς και να συνεχίσεις την προσπάθεια.

Είσαι σίγουρος ότι αυτό που είδες δεν είναι εξωσκελετός?

Είναι πολύ μικρές σε μέγεθος άρα και σε ηλικία, σε ποια φάση της ζωής τους ξεκινάνε αυτή τη διαδικασία του εξωσκελετου? Παρατήρησα πολύ καλά κάμποση ώρα το ενυδρείο βέβαια έτσι τη πάτησα και τη πρώτη μέρα αλλά αυτή τη φορά φοβάμαι πως δεν θα εμφανιστεί... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Είναι πολύ μικρές σε μέγεθος άρα και σε ηλικία, σε ποια φάση της ζωής τους ξεκινάνε αυτή τη διαδικασία του εξωσκελετου? Παρατήρησα πολύ καλά κάμποση ώρα το ενυδρείο βέβαια έτσι τη πάτησα και τη πρώτη μέρα αλλά αυτή τη φορά φοβάμαι πως δεν θα εμφανιστεί... 

 

Δεν ξέρω από πότε αρχίζουν αλλά ο εξωσκελετός είναι πολύ πιθανό να σε ξεγελάσει ακόμα και όταν θα το ξέρεις ότι είναι ακριβώς αυτό και όχι πραγματική γαρίδα. Επίσης όταν κάνουν αυτή τη διαδικασία κρύβονται (μέχρι να σκληρύνει ο καινούργιος σκελετός νομίζω).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν δεν είναι ο εξωσκελετός αλλά πραγματική γαριδούλα να συνεχίσεις να τις φροντίζεις και να μην απογοητευτείς. Αν είσαι ΟΚ με παραμέτρους και προσέχεις με τα λιπάσματα κλπ είναι τυχαίο συμβάν.

Εγώ από την μικρή μου εμπειρία παρατήρησα πως όσες έχω χάσει φεύγουν μέσα στην πρώτη εβδομάδα. Οσες επέζησαν αυτού του διαστήματος δεν είχαν θέμα.

Αποκορύφωμα... αγοράζω 4 red cherry .... πάω σπίτι (20 λεπτά απόσταση με τα πόδια)... είναι όλες νεκρές....:unsure:

  • Like 1
  • Confused 3
Link to comment
Share on other sites

Λιπάσματα δν ρίχνω καθόλου σπάνια αραιά και που ελάχιστο flourish για τις γαριδουλες ο λόγος, θα παρατηρήσω καλά και σήμερα μπας και ήταν εξωσκελετός και βλέπουμε, συνεχίζω κανονικά σας ευχαριστώ πολύ, αν δω πως πέρασαν 10 μέρες και είναι καλά οι υπόλοιπες θα προσθέσω ακόμα 4, έχω την εντύπωση πως λείπει μια αρσενικια τώρα..... Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Λιπάσματα δν ρίχνω καθόλου σπάνια αραιά και που ελάχιστο flourish για τις γαριδουλες ο λόγος, θα παρατηρήσω καλά και σήμερα μπας και ήταν εξωσκελετός και βλέπουμε, συνεχίζω κανονικά σας ευχαριστώ πολύ, αν δω πως πέρασαν 10 μέρες και είναι καλά οι υπόλοιπες θα προσθέσω ακόμα 4, έχω την εντύπωση πως λείπει μια αρσενικια τώρα..... Σας ευχαριστώ πολύ 

Ο βυθος δεν ειναι πολυ ωριμος. Και το stratum θελει πανω απο 1 μηνα(συνεχεια βγαζει θρεπτικα), μερικες φορες και 1,5-2 μηνες.

Μετρησεις εκανες;

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις έκανα φυσικά No2-No3-Nh4, Nh3, Co2(συνεχής παρακολούθηση), θερμοκρασία 25° από τις πρώτες μέρες με το μπόλι και τ  στρωμένο βιολογικό υλικό που έβαλα όλα ήταν σωστά άφησα τ βυθό να ωριμάσει σχεδόν 2 μήνες....θα πιστέψω πως ήταν ατυχές συμβάν και θα παρακολουθήσω τις υπόλοιπες 3 γαριδουλες, κάθε άλλη άποψη σεβαστή φυσικά.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι σαλιγκάρι είναι αυτό το έχω και στο μεγάλο ενυδρείο μου και μεταφερθηκε μάλλον με τ moss η την anubia, στο μεγάλο έχω καμία 15αρια ούτε που θυμάμαι πότε τα απόκτησα σγρ με κάποιο φυτό μαζί ξεκίνησε η αποικία τους.. Να το αφαιρέσω από τ μικρό? 

IMG_20200108_215025.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2020 at 12:02 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον ramshorn... Βγαλ το εξω.

Έχω γεμίσει τέτοια ειδικά τα μωρά είναι πάρα πολλά... Κάνουν κάπου κακο? Να φανταστώ από την απάντηση σο... Σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Έχω γεμίσει τέτοια ειδικά τα μωρά είναι πάρα πολλά... Κάνουν κάπου κακο? Να φανταστώ από την απάντηση σο... Σε ευχαριστώ πολύ 

Δεν κάνουν κακό, αλλά πολλαπλασιάζονται εύκολα και σε λίγο καιρό θα έχεις γεμίσει.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσε κλάδεμα στο Pico και έπειτα μια αλλαγή νερού 50% αν και οι μετρήσεις είναι άψογες, κλάδεψα αρκετά για να διεισδύει το φως καλύτερα στο γκαζόν γτ δείχνει υγιείς αλλά δεν είχε ανάπτυξη καθόλου, οι 3 γαριδουλες πολύ ζωηρές μετά την αλλαγή του νερού έδειξαν να τη χαίρονται, παρατηρώ επίσης στην ώρα του φαγητού, σαν να τσακώνονται πηδαει η μια στην άλλη πέφτει κυνήγι πολύ όμορφο θέαμα μεγάλωσαν λίγο και πάνε πολύ καλά, δεν προσθεσα άλλες μετά την απώλεια ήθελα να τα καταφέρω με αυτές και μέχρι στιγμής όλα καλά περιμένω να μεγαλώσουν μπας και δω καμία γέννα ?

IMG_20200118_212256_BURST001_COVER.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...