Jump to content

Σκαλαρια βοηθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρείο που τρέχει πάνω από ένα χρόνο είχα μέσα χρυσόψαρα. Έσω και ναι εβδομάδα τα έδωσα και έχω βάλει 4 σκαλαρια 3 μόλυ 2 guarami 4 guppy’s 1 pleco !! Μου είπαν ότι ταιριάζουν αυτά μαζι.. τι πρέπει να κάνω!!!και έχω φυτέψει κάποια φυτά αλλά δεν ξέρω πως τα λένε γιατί μένω Ολλανδία και είναι με ολλανδική ονομασία

CB0BC887-1D85-4C8A-9AB1-75AFBE638E7A.jpeg

BBC94B2A-198C-4487-B068-5D3103D77525.jpeg

7C844039-42CA-4756-B87B-8E15E56D51E8.jpeg

D2B59793-6E94-4387-AD16-FC0F449C7C8B.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρείο που τρέχει πάνω από ένα χρόνο 250 λίτρα είχα μέσα χρυσόψαρα. Έδω και ναι εβδομάδα τα έδωσα και έχω βάλει 4 σκαλαρια 3 μόλυ 2 guarami 4 guppy’s 1 pleco !! Μου είπαν ότι ταιριάζουν αυτά μαζι.. τι πρέπει να κάνω!!!και έχω φυτέψει κάποια φυτά αλλά δεν ξέρω πως τα λένε γιατί μένω Ολλανδία και είναι με ολλανδική ονομασία

CB0BC887-1D85-4C8A-9AB1-75AFBE638E7A.jpeg

BBC94B2A-198C-4487-B068-5D3103D77525.jpeg

7C844039-42CA-4756-B87B-8E15E56D51E8.jpeg

D2B59793-6E94-4387-AD16-FC0F449C7C8B.jpeg

 

2A46F565-13F1-479D-AA5C-32B75DB32B74.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδεα τι πρέπει να κάνω εδώ στην Ολλανδία μου λένε ότι δεν χρειάζεται να ασχολουμε με το νερό μόνο να βάζω αντί χλώριο. Και μετά μπορούν αυτά τα είδη να Ζήσουν μαζι

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Επισεις έτσι όπως έχω στημένο είναι εντάξει για τα σκαλαρια

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Δεν έχω ιδεα τι πρέπει να κάνω εδώ στην Ολλανδία μου λένε ότι δεν χρειάζεται να ασχολουμε με το νερό μόνο να βάζω αντί χλώριο. Και μετά μπορούν αυτά τα είδη να Ζήσουν μαζι

 

 

Έχεις μπερδέψει κιχλίδες με ζωοτόκα άλλα θέλουν μαλακό νερό και άλλα σκληρό   να διαλέξεις πια από όλα σου αρέσουν καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια φυσικά!! Τώρα τι πρέπει να κάνω για το ph έχω 6,5 είναι οκ θερμοκρασία στους 26 με εξωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό και σφουγγάρια τι άλλο πρέπει να κάνω !! Με τα gouarami είναι οκ 

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί που τα αγόρασα μου είπαν ότι θα είναι οκ μαζι! Πείσεις όταν είχα τα χρυσόψαρα κάθε 15 μέρες έκανα αλλαγή περίπου 40% τώρα κάθε ποσό πρέπει να κάνω και ποσό; Είναι απαραίτητο τώρα να ετοιμάζω νερό; Η μπορω να βάζω από την βρύση χλιαρό και αντί χλώριο μέσα στο ενυδρείο; Και μόλις έπαθα αυτό η γυναίκα μου το έσπασε!!!!! Διαρροή δεν έχω Ευτυχώς!!

58039AF5-7281-49D3-9D21-1641ED1A538A.jpeg

6CF4A9E9-8ADF-4CAF-91BA-6BD8EE6DBC9A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Τα σκαλαρια φυσικά!! Τώρα τι πρέπει να κάνω για το ph έχω 6,5 είναι οκ θερμοκρασία στους 26 με εξωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό και σφουγγάρια τι άλλο πρέπει να κάνω !! Με τα gouarami είναι οκ 

 

Το ph είναι μια χαρά για τα σκαλαρια βγάλε τα μολυ και τα γκαπι τα guarami τώρα που είναι μικρά δεν θα έχεις πρόβλημα αργότερα βλέπεις και βάλε μερικά σκαλαρια ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Από εκεί που τα αγόρασα μου είπαν ότι θα είναι οκ μαζι! Πείσεις όταν είχα τα χρυσόψαρα κάθε 15 μέρες έκανα αλλαγή περίπου 40% τώρα κάθε ποσό πρέπει να κάνω και ποσό; Είναι απαραίτητο τώρα να ετοιμάζω νερό; Η μπορω να βάζω από την βρύση χλιαρό και αντί χλώριο μέσα στο ενυδρείο; Και μόλις έπαθα αυτό η γυναίκα μου το έσπασε!!!!! Διαρροή δεν έχω Ευτυχώς!!

58039AF5-7281-49D3-9D21-1641ED1A538A.jpeg

6CF4A9E9-8ADF-4CAF-91BA-6BD8EE6DBC9A.jpeg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το βλέπω καλά είναι στην έξω πλευρά  του ενυδρείου αν το φοβάσαι πάρε γωνίες πλαστικές -αλουμινίου και κολησέτες με σιλικόνη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εβαλα σίδερο για τα φυτά και το νερό έγινε καφέ είναι νορμαλ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Σήμερα εβαλα σίδερο για τα φυτά και το νερό έγινε καφέ είναι νορμαλ αυτό;

Τι σκεύασμα χρησιμοποίησες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Σήμερα εβαλα σίδερο για τα φυτά και το νερό έγινε καφέ είναι νορμαλ αυτό;

 

Τα φυτά που έχεις είναι εύκολα και δεν χρειάζονται ιδιαίτερη λίπανση ένα γενικό λίπασμα η καμιά ταμπλέτα βυθού  είναι αρκετά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι σκεύασμα χρησιμοποίησες?

 

6F9B53C7-78D3-4AA8-ADF7-99EB0E4FC106.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλες ερωτήσεις ποσό καιρό κάνουν να μεγαλώσουν τα φυτά- τα σκαλαρια και ο pleco?   Το ότι δεν τεριαζουν τα (guppy’s-Molly) με τα σκαλαρια ειναι ότι θα γίνουν γεύμα η δεν θα παρω ποτέ γόνους; 

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ θες γόνους Καλύτερα να τα έχεις μόνα τους.Τα γκαπυ θελουν υψηλό p.h.Γενικα αν έχεις στο ενυδρείο ψάρια που ζουν στον ίδιο βιότοπο είναι "πιο σωστό.Λες ρε παιδί μου...το ενυδρείο μου το χω βιότοπο ποταμο Αμαζόνιο ή βιοτοπο λιμνη βικτωρια.Οχι τουρλού τουρλου.Βεβαια Όλοι κατά περιόδους το χουμε κάνει αυτό αλλά αναφέρουμε πιο είναι το "σωστό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

ΑΝ θες γόνους Καλύτερα να τα έχεις μόνα τους.Τα γκαπυ θελουν υψηλό p.h.Γενικα αν έχεις στο ενυδρείο ψάρια που ζουν στον ίδιο βιότοπο είναι "πιο σωστό.Λες ρε παιδί μου...το ενυδρείο μου το χω βιότοπο ποταμο Αμαζόνιο ή βιοτοπο λιμνη βικτωρια.Οχι τουρλού τουρλου.Βεβαια Όλοι κατά περιόδους το χουμε κάνει αυτό αλλά αναφέρουμε πιο είναι το "σωστό.

Άρα τι θα ήταν καλό να βάλω με τα σκαλαρια;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει 1)πως θα φτιάχνω το νερό μέσα στο βαρέλι; γιατί ποτέ πριν δεν το έκανα με τα χρυσόψαρα. Όταν το ετοιμάζω θα πρέπει να το κάνω τεστ πριν το ρίξω ;; Και ποιες είναι καλές τιμές για τα σκαλαρια σε ph/ kh/gh

2) έτσι από απόρροια ποσό καιρό χρειάζεται για να μεγαλώσουν τα φυτά- ψάρια;;;

3) τι να κάνω με το υγρό που έριξα και μου έκανε το νερό θολό καφέ; Πιο πάνω έχω φωτό με το υγρό!! 
συγνωμη που σας πριζω αλλά εδώ που είμαι δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει!! Και τα μαγαζιά λένε ότι θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Άρα τι θα ήταν καλό να βάλω με τα σκαλαρια;

Κορυντορας κ ροδοστομοι για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψάξεις στο φόρουμ στα ενυδρεία μελων-αμαζονιακα κ να μελετήσεις...Το νερο στο βαρέλι το βάζεις μια μέρα πριν με το αντιχλωριο,τον θερμοστατη κ έναν κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Τώρα κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει 1)πως θα φτιάχνω το νερό μέσα στο βαρέλι; γιατί ποτέ πριν δεν το έκανα με τα χρυσόψαρα. Όταν το ετοιμάζω θα πρέπει να το κάνω τεστ πριν το ρίξω ;; Και ποιες είναι καλές τιμές για τα σκαλαρια σε ph/ kh/gh

2) έτσι από απόρροια ποσό καιρό χρειάζεται για να μεγαλώσουν τα φυτά- ψάρια;;;

3) τι να κάνω με το υγρό που έριξα και μου έκανε το νερό θολό καφέ; Πιο πάνω έχω φωτό με το υγρό!! 
συγνωμη που σας πριζω αλλά εδώ που είμαι δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει!! Και τα μαγαζιά λένε ότι θέλουν!!!

Πόσα ml  απο το Ferro εριξες στο ενυδρειο; Και πόσα λ ειναι το ενυδρειο σου;

Η δοσολογια ειναι 5ml στα 100λ. Και κακος ,που το πηρες. Δεν χρειαζεται. Καλυτερα να επαιρνες Seachem flourish ή Easy life profito, εχουν μεσα ολα τα μικροστοιχεια+ferrum

Το κοκκινο φυτο χρειαζεται καλο φωτισμο (δεν το εχεις), μην περιμενεις να γινει οπως στην φωτογραφια.

πριν 10 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Τώρα τι πρέπει να κάνω για το ph έχω 6,5

Με τι μετρας το ph;

Link to comment
Share on other sites

Πίσω στις οδηγείς λέει 10ml ανα100l  και εβαλα 23ml. Αυτό μου έδωσαν από το ΜΑΓΑΖΙ! Με υγρό και για τα αλλά έχω Στικς. Το ενυδρείο το είχα πάρει περίπου πριν ενάμιση χρόνο μεταχηρησμενο λογικά θα θέλω καινούριες λάμπες και τον φωτισμό τον εχω 12 ώρες. Τι λάμπες μπορω να βάλω είναι παλιό ΡΙΟ 240!! Τώρα τι γίνετε θα μείνει έτσι το νερό η πρέπει να κάνω άμεσα αλλαγή!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...