Jump to content

Σκαλαρια βοηθεια


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μπορείς να ψάξεις στο φόρουμ στα ενυδρεία μελων-αμαζονιακα κ να μελετήσεις...Το νερο στο βαρέλι το βάζεις μια μέρα πριν με το αντιχλωριο,τον θερμοστατη κ έναν κυκλοφορητη.

Έχω ένα μικρό φίλτρο μπορω να το βάζω μέσα και να δουλεύει!!! Και ποσό τα εκατό είναι καλά να κάνω αλλαγή γιατί με τα χρυσόψαρα έκανα κάθε 15 το 40%

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Έχω ένα μικρό φίλτρο μπορω να το βάζω μέσα και να δουλεύει!!! Και ποσό τα εκατό είναι καλά να κάνω αλλαγή γιατί με τα χρυσόψαρα έκανα κάθε 15 το 40%

Μπορείς να χρησιμοποιείς το φιλτράκι για να κυκλοφορείς το νερό στο βαρέλι.

Συνήθως  αλλαγή κάνουμε το 30% εβδομαδιαία. Αυτό όμως τελείως εμπειρικά, μιας και κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό.

Θα μπορούσες επίσης να συμβουλεύεσαι το τεστ νιτρικών, και όταν δείχνει ανεβασμένα νιτρικά να επισπεύδεις την αλλαγή.

Αν έριξες παραπάνω ποσότητα καλό είναι να κάνεις μια αλλαγή νερού.

Ο φωτισμός του ενυδρείου δεν πρέπει να ξεπερνά τις 8 ώρες, αλλιώς φλερτάρεις με τις άλγες.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες φωτισμός είναι πάρα πολλές, 7-8 θα έλεγα να το πας ακόμα και αν έχεις CO2 που δεν πρόσεξα. Τα χρυσόψαρα θέλουν πιο κρύο νερό ενώ τώρα που η θερμοκρασία στο ενυδρείο πρέπει να είναι γύρω στο 24-25 εννοείται ότι δε μπορείς να κάνεις αλλαγή και να ρίχνεις μέσα νερό στους 10 βαθμούς. Αρα θέλεις ένα βαρέλι τροφίμων (σαν αυτά που βάζουν ελιές αν ξέρεις) με θερμαντήρα και ένα αντιχλώριο πριν το ρίξεις μέσα. Οι αλλαγές πολύ χοντρικά πρέπει να είναι 30% εβδομαδιαία. Όλα αυτά με την εμπειρία θα τα προσαρμόσεις στα δικά σου μέτρα, αυτοί είναι γενικοί κανόνες.

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα πράξω ανάλογος και ότι απορία έχω θα ρωτήσω ξανά!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Πίσω στις οδηγείς λέει 10ml ανα100l  και εβαλα 23ml. Αυτό μου έδωσαν από το ΜΑΓΑΖΙ! Με υγρό και για τα αλλά έχω Στικς. Το ενυδρείο το είχα πάρει περίπου πριν ενάμιση χρόνο μεταχηρησμενο λογικά θα θέλω καινούριες λάμπες και τον φωτισμό τον εχω 12 ώρες. Τι λάμπες μπορω να βάλω είναι παλιό ΡΙΟ 240!! Τώρα τι γίνετε θα μείνει έτσι το νερό η πρέπει να κάνω άμεσα αλλαγή!! 

Πισω στις οδηγιες δεν μπορει να γραφει κατι τετοιο!!!!!!!

Δες στο site - https://www.easylife.eu/products/freshwater/plant-food/ferro

γραφει αν βαζεις 5 μλ στα 100λ, τοτε αυξανεις το Fe στο 0,5 mg/l (ppm) Κανονικα φτανουν 0,2 mg/l στο ενυδρειο! Εβαλες τετραπλασια δοση για αυτο και εγινε το νερο καφε χρωμα. Κανε καλυτερα μια αλλαγη νερου 30%.

Τα στικς δειχνουν στα περιπου. Πολλες φορες (τις περισσοτερες) τα αποτελεσματα με στικς δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα.....

Αν θελεις μπες εδω - http://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

και κανε ενα check ..... και πρεπει να διαβαζεις εδω-

πριν 3 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Τι λάμπες μπορω να βάλω είναι παλιό ΡΙΟ 240!!

Ακριβως αυτες,που φοραει. Βγαλε τις παλες και βαλε τις καινουριες. Αν θα βγαλεις μια λαμπα και θα την παρεις μαζι σου στο καταστημα, θα σου δοσουν αυτες, που ταιριαζουν.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω με τη παραπάνω δόση μπορεί να βλάψω τα ψάρια;;

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω με τη παραπάνω δόση μπορεί να βλάψω τα ψάρια;;

Μπορεί (θεωρητικά)  να βλάψεις και τα ζωντανά, αλλά και μπορεί να προκληθεί έκρηξη από άλγες στο ενυδρείο σου αφού δεν έχεις μεγάλη φυτική μάζα (και κυρίως φυτά γρήγορης αναπτύξεως) για να το αποροφήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βαρέλι και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα και δεν έχω καθόλου χρόνο αν κάνω μια αλλαγή με νερό από την βρύση θα είναι πιο μεγάλο το κακό;; Όταν σχολάω τα μαγαζιά που πουλάνε εδώ τέτοια βαρέλια έχουν κλείσει !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι τοσο σιδηρο!!!! 1ppm ειναι υπερβολη!  Εχεις τεσσερα κλαδια στο ενυδρειο. Εγω στο πικνοφυτεμενο μου ριχνω το Fe 2-3 φορες το μηνα!

Στο αλλο με γαριδες δεν ριχνω καθολου και ειναι ζουγκλα!

Αν θελεις να ακουσεις, παρε Seachem flourish, εχει και σιδηρο και αλλα μικροστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν χρειαζεσαι τοσο σιδηρο!!!! 1ppm ειναι υπερβολη!  Εχεις τεσσερα κλαδια στο ενυδρειο. Εγω στο πικνοφυτεμενο μου ριχνω το Fe 2-3 φορες το μηνα!

Στο αλλο με γαριδες δεν ριχνω καθολου και ειναι ζουγκλα!

Αν θελεις να ακουσεις, παρε Seachem flourish, εχει και σιδηρο και αλλα μικροστοιχεια.

Δεν θα ρίχνω κάθε εβδομάδα θα ψάξω και γι αυτό που ειπες να το παρω απλά την επόμενη φορά θα βάλω πιο λίγο από 10ml!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Δεν θα ρίχνω κάθε εβδομάδα θα ψάξω και γι αυτό που ειπες να το παρω απλά την επόμενη φορά θα βάλω πιο λίγο από 10ml!!

Μπες εδω και διαλεξε low light weekly πχ Easy life pro fito για 100λ , βγαινει 4,2μλ

https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με αυτό. Άρα στα 240λ- 8,6μλ

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με αυτό. Άρα στα 240λ- 8,6μλ

Ειναι πολυ απλο....

συμπληρωνεις λιτρα (τσεκαρε το L) και γραψε 240.

My Fertilizers Are: τσεκαρε premixed

I am Dosing With: διαλεγεις  πχ Εasy life ferro(ή αλλο, που εχεις)

I am Calculating For: διαλεγεις El low light, γιατι το Estimative index ειναι για πιο "ενισχυμενα" ενυδρεια (διαβασε στο ιντερνετ για Estimative index)

πατας calculate, σου βγαινει δεξια ποσοτητα  σε μλ  για τα λιτρα σου  - κατω υπαρχουν "γραμμες"(πινακας) με διαφορετικους μεθοδους λιπανσης(πχ Walstad, PMDD ka), αν θα πατησεις το βελακι πανω στις γραμμες αυτες, βγαινουν προτεινουμενες ποσοτητες λιπανσης για καθε μεθοδο.

Τοσο απλα :)

 
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα έκανε το κινητό μου μετάφραση και ήταν ότι να νε στα αγγλικά έβγαλα άκρη ευχαριστώ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...