Jump to content

Ick και αντιμετώπιση.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Οι περισσότεροι γνωρίζεται ότι οι γνώσεις στο θαλασσινό είναι ελάχιστες σε σχέση με το γλυκό..

Στα αλατια είναι κοντά 3 χρόνια και ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει ασθένεια. 

Αλλά.

Πριν 2 μέρες εβαλα κάτι καινούργια ψαρια.

Ένα sixline και ένα ακανθουρο.

Ο ακανθουρος άρχισε να έχει σημαδία από χτες το απόγευμα και το sixline είναι ξαφνικά γεμάτο σήμερα. 

Και τα δύο τρώνε μανιασμένα και εκτός από τα στίγματα τους τίποτα  δεν δείχνει ότι είναι άρρωστα.

Τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν σημάδια.

Το ενυδρείο έχει μέσα κοραλία και πολλα σαλιγκάρια και καβούρια. 

Θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει να ξεκινήσω θεραπεία.

Και αν ναι .

Αν υπάρχει κάποιο φάρμακο να ξεκινήσω θεραπεία αύριο που δεν θα επηρεάσει τα κοραλία και τα σαλιγκαρια.

Το ενυδρείο είναι αρκετά λίτρα γύρω στα 500 + 200 σαμπ(αν αυτο έχει κάποια σημασία).

Δεν έχω υν και χρησιμοποιώ μόνο άνθρακα και αντιφωσφορο .

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στάθη. 

Όπως ήδη ξέρεις είμαι πολύ απόλυτος στο θέμα του ικ και στην αντιμετώπιση του.

Η πάγια άποψη μου είναι ότι στήνεις καραντίνα βάζεις ψάρια μέσα και ξεκινάς θεραπεία με χαλκό ή υποαλατοτητα. 

Το ενυδρείο  fishless 3 μήνες και από εδώ και πέρα ότι ψα ρι αγοράζεις πρώτα καραντίνα. 

Αυτά από εμένα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Medic της polyplab. 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Απο σήμερα ξεκίνα εμπλουτισμό την τροφή με σκόρδο. Και έπειτα κοιτάς και για φαρμακο reef safe. 

 

Έχω ξεκινήσει.

Να ανεβάσω και θερμοκρασία;

Την έχω 25.5-25.8.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, μόλις ξεκινήσεις το φάρμακο ανέβασε την γύρω στους 27-28 σταδιακα. 

Ισως να βοηθήσει και η πτώση της αλατότητας γύρω στο 1020-1015. Σταδιακά και αυτο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καθε αλλαγή είτε θερμοκρασία είτε αλατότητα είτε το οτιδήποτε, να παρατηρείς την συμπεριφορά απο τα κοράλλια. Γιατι δεν ξέρω πόσο ανεκτικά θα ειναι στις μεταβολες. Εμενα καποτε αντέξαν και την αλατότητα και την θερμοκρασια σαν να μην έτρεχε απολύτως τίποτα. 

Απλά επειδη το κάθε σύστημα ειναι διαφορέτικό , όφειλα να σε ενημερώσω. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι μπορεί να μην εξαπλωθεί και να μην χρειαστεί η χρήση  του φαρμάκου;

Μιας και συμπτώματα εμφανίζουν μόνο τα νέα ψαρια.

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δύσκολο αυτό να το προβλέψουμε, γιατι μπορεί με τις παραπάνω ενέργειες να περιορίσεις το παράσιτο, και να δείς σημάδια βελτίωσης και να πεις " ειμαι οκ. την γλύτωσα" ,  όμως μπορει και  οχι, και σε λίγο καιρό να επανεμφανιστεί και να ξανα ασχολείσαι με αυτο.

Μπορεί όμως και να εισαι τυχερός και να εξαλειφθεί.(που δεν το νομιζω) 

 

Εγω κάποτε μαζί με τα παραπάνω που σου πρότεινα, ειχα χρησιμοποιήσει και φάρμακο, το Herbtana και χρειάστηκε μεγάλο διάστημα για να το εξαλείψω εντελώς.

Μεχρι και την δοσολογία ανέβασα απο μόνος μου, για να γλυτώσω τον έρωτα της ζωής μου....ενα blue tang :)  , και τα κατάφερα. (απώλειες 2 σαλιγκάρια και μια cleaner γαριδα) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω λέγοντας και ένα μεγάλο ευχαριστώ συγχρόνως. 

Τα ψάρια ισιωσαν χωρίς φαρμακο.

Το μόνο που έκανα ήταν έχοντας σε ένα ποτήρι του κρασιού μια σκιλιδρα σκόρδο και νερό ενυδρείου να πετάω την τροφή μέσα και μετά από δύο λεπτά να χύνω το νερό μαζί με την τροφή στο ενυδρείο. 

Υπόψιν (συνηθισμένος τους δισκους)ταιζω πολύ και 3-4 φορες την ημερα.

Μια μέρα δεν μου φάγανε και άρχισαν να "λιώνουν" και νόμιζα ότι θα τα εχανα.

Αλλά από χτες είναι καλύτερα και σήμερα είναι πεντακάθαρα και ενεργά παλι.

Θερμοκρασία ανέβασα από 25.5 που την ειχα σε 26.5 το κατώτερο και θα την αφήσω εκεί μιας και δεν βλέπω να ενοχλεί ούτε κοραλία ούτε ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Να ενημερώσω λέγοντας και ένα μεγάλο ευχαριστώ συγχρόνως. 

Τα ψάρια ισιωσαν χωρίς φαρμακο.

Το μόνο που έκανα ήταν έχοντας σε ένα ποτήρι του κρασιού μια σκιλιδρα σκόρδο και νερό ενυδρείου να πετάω την τροφή μέσα και μετά από δύο λεπτά να χύνω το νερό μαζί με την τροφή στο ενυδρείο. 

Υπόψιν (συνηθισμένος τους δισκους)ταιζω πολύ και 3-4 φορες την ημερα.

Μια μέρα δεν μου φάγανε και άρχισαν να "λιώνουν" και νόμιζα ότι θα τα εχανα.

Αλλά από χτες είναι καλύτερα και σήμερα είναι πεντακάθαρα και ενεργά παλι.

Θερμοκρασία ανέβασα από 25.5 που την ειχα σε 26.5 το κατώτερο και θα την αφήσω εκεί μιας και δεν βλέπω να ενοχλεί ούτε κοραλία ούτε ψαρια.

Δυστυχώς Στάθη μου χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,  αν είναι ικ και όχι κάτι άλλο θα ξανά εμφανιστεί. 

Είναι ο κύκλος του παράσιτου έτσι που μια φεύγει και επανέρχεται. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Δυστυχώς Στάθη μου χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,  αν είναι ικ και όχι κάτι άλλο θα ξανά εμφανιστεί. 

Είναι ο κύκλος του παράσιτου έτσι που μια φεύγει και επανέρχεται. 

Εύχομαι να μην.

Πάντως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου από εδώ και πέρα και θα χρησιμοποιώ καραντίνα για τα καινούργια ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2019 at 2:35 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Δυστυχώς Στάθη μου χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,  αν είναι ικ και όχι κάτι άλλο θα ξανά εμφανιστεί. 

Είναι ο κύκλος του παράσιτου έτσι που μια φεύγει και επανέρχεται. 

Είχες δίκιο τελικά.

Τα ψάρια ξαφνικά χαιρέτησαν..

Μεσα σε μια μέρα ξαναγεμισαν και έλιωσαν. 

Μαζί εχασα και εναν γιατρό που τα καθαριζε.

Η σκέψη είναι ότι άμα συνεχίσει έτσι τα ψαρια(όσα μείνουν) θα μεταφερθουν σε ενα τρακοσαρι που τρεχει μονο με βραχο και το ενυδρείο θα ξεστηθει και θα στηθει μετα απο κανα μηνα απο την αρχη ..

Το ερώτημα είναι για τα κοραλία μου.

Χρειάζονται και αυτό φαρμακο;

Μπορεί να μεταφέρουν το παράσιτο;

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Αν μείνει το παράσιτο στο ενυδρειο, χωρίς ψάρια για 1-2 μηνες, δεν θα εχεις ψάρια. Το παράσιτο παρασιτεί μονο σε ψάρια. οχι σε κοράλλια, οπότε δεν χρειάζεσαι κάποιο φάρμακο.

 

Αλλα οταν λες να ξεστηθει τι εννοεις? κοράλλια και ψάρια σε αλλο ενυδρειο? ή να τρεχει το ενυδρειο μονο με κοράλλια χωρίς ψάρια, και μόνο τα ψάρια θα πάνε στο 300 αρι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν μείνει το παράσιτο στο ενυδρειο, χωρίς ψάρια για 1-2 μηνες, δεν θα εχεις ψάρια. Το παράσιτο παρασιτεί μονο σε ψάρια. οχι σε κοράλλια, οπότε δεν χρειάζεσαι κάποιο φάρμακο.

 

Αλλα οταν λες να ξεστηθει τι εννοεις? κοράλλια και ψάρια σε αλλο ενυδρειο? ή να τρεχει το ενυδρειο μονο με κοράλλια χωρίς ψάρια, και μόνο τα ψάρια θα πάνε στο 300 αρι?

Είχα σκοπό να σπάσω το 500αρι που είχα σε δύο ενυδρεία σε μια φραγκακιερα για τα κοραλία και σε ένα τρακοσαρι για τα ψάρια. 

Αλλά αφού δεν μένει για δύο μήνες αν δεν έχει ξενιστή τότε απλά θα μεταφέρω τα ψάρια στο τρακοσαρι και θα τους ξεκινήσω εκεί θεραπεία αφήνοντας αυτό στο σαλόνι μόνο με κοραλία .

πριν 4 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Πόσο σπαστικό είναι ρε φίλε αυτό... πραγματικά λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου...

Να σαι καλα!

Είναι ταλαιπωρία για πολλούς λόγους!

Μερικά από αυτά τα ψάρια είναι 2-3+ χρόνων και ο βράχος που χρησιμοποίησα για μπόλιασμα πολλών χρόνων και πεντακάθαρος και όλος μοβ από κοραλινη .

Και πάνω που είχα εξαλείψει όλες τις αλγες ακόμα και αυτές που έβγαιναν στο τζαμι ηταν ελάχιστες.

Θέλει προσοχή και εγώ δεν γνώριζα για να την σκαπουλαρω.

Αλλά και να γνώριζα δεν φαίνονταν με τα φώτα του μαγαζιού. 

Με το που τα πέταξα στο ενυδρείο ηταν ολοφανερες οι τελιτσες του ικ.

Το μαγαζί εντομεταξυ που μου έδωσε τα ψάρια αποδέχτηκε ότι ήταν άρρωστα (και μου τα πιστωσε για την επομενη παραλαβή)προς τιμην τους.Βεβαια από την πρώτη μέρα που εβαλα το ψάρι ενημέρωσα ότι στο ενυδρείο μου έβγαλε ινκ.

Αλλά η ζημιά είναι δεκάδες φορές μεγαλύτερη. 

Όπως και να έχει να σαι καλά!?

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Είχα σκοπό να σπάσω το 500αρι που είχα σε δύο ενυδρεία σε μια φραγκακιερα για τα κοραλία και σε ένα τρακοσαρι για τα ψάρια. 

Αλλά αφού δεν μένει για δύο μήνες αν δεν έχει ξενιστή τότε απλά θα μεταφέρω τα ψάρια στο τρακοσαρι και θα τους ξεκινήσω εκεί θεραπεία αφήνοντας αυτό στο σαλόνι μόνο με κοραλία .

Να σαι καλα!

Είναι ταλαιπωρία για πολλούς λόγους!

Μερικά από αυτά τα ψάρια είναι 2-3+ χρόνων και ο βράχος που χρησιμοποίησα για μπόλιασμα πολλών χρόνων και πεντακάθαρος και όλος μοβ από κοραλινη .

Και πάνω που είχα εξαλείψει όλες τις αλγες ακόμα και αυτές που έβγαιναν στο τζαμι ηταν ελάχιστες.

Θέλει προσοχή και εγώ δεν γνώριζα για να την σκαπουλαρω.

Αλλά και να γνώριζα δεν φαίνονταν με τα φώτα του μαγαζιού. 

Με το που τα πέταξα στο ενυδρείο ηταν ολοφανερες οι τελιτσες του ικ.

Το μαγαζί εντομεταξυ που μου έδωσε τα ψάρια αποδέχτηκε ότι ήταν άρρωστα (και μου τα πιστωσε για την επομενη παραλαβή)προς τιμην τους.Βεβαια από την πρώτη μέρα που εβαλα το ψάρι ενημέρωσα ότι στο ενυδρείο μου έβγαλε ινκ.

Αλλά η ζημιά είναι δεκάδες φορές μεγαλύτερη. 

Όπως και να έχει να σαι καλά!?

Δυστυχώς το κόστος των ψαριών είναι το λιγότερο... Αφού τα θαλάσσινα είναι ένα θέμα με τις αλγες κλπ και αφού το έφτασες εκεί μου ήθελες έγινε αυτό..... άσε....

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω τη δικη μ ιστορια που επαθα πριν. Κοντα ενα μηνα.

οπως κ συ φιλε εβγαλε ενα ψαρι ικ.σκορδο περασε για λιγο κ ξαναρθε.με αποτελεσμα μεσα σε 7 ημερες εχασα κ τα υπολοιπα ψαρια.στο ματι μου φαινοταν ικ αλλα ισως ηταν velvet για να χασω κ τα υπολοιπα ετσι.αφου εχασα ολα τα ψαρια μονο σαλιγκαρια επιβιωσαν εβαλα εκανα θεραπεια με kick-ich και rally. Τελειωσε η θεραπεια εκανα αλλαγη εβαλα παλι ανθρακα μεσα κ περιμενω να περασουν οι μερες με υπολατοτητα 1016 κ θερμοκρασια 28-29.συνολικη διαρκεια θεραπειας κ αναμονης μετα 50 ημερες να σαι safe!και απο εδω κ περα ΠΑΝΤΑ καραντινα πριν το ψαρι 2-3 βδομαδες το νεο ψαρι.

αυτα απο εμενα!!

Έγινε επεξεργασία - noli
Link to comment
Share on other sites

Στάθη μην απογοητεύεσαι. Δες το σαν μια νέα αρχή .

Ότι έμεινε από ψα ρι βάλτο καραντίνα.

Το ενυδρείο fishless για 2-3 μήνες. Είναι ευκαιρία να καθαρίσει από νιτρικά και φωσφορικα. 

Θεραπεία στα ψαράκια και μην έρχονται σε επαφή τα υλικά της καραντίνα με του ενυδρείου. 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2019 at 2:04 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Στάθη μην απογοητεύεσαι. Δες το σαν μια νέα αρχή .

Ότι έμεινε από ψα ρι βάλτο καραντίνα.

Το ενυδρείο fishless για 2-3 μήνες. Είναι ευκαιρία να καθαρίσει από νιτρικά και φωσφορικα. 

Θεραπεία στα ψαράκια και μην έρχονται σε επαφή τα υλικά της καραντίνα με του ενυδρείου. 

Έτσι θα κάνω Διονύση .

Έπαθα και έμαθα ελπίζω.

Έχασα και αλλα ψαρια.

Απο χτες βραδυ εφαρμόζω υποαλατοτητα στην καραντινα(δεν ήθελα να τα ταλαιπωρησω με χαλκο) και ηδη ενας Μίδας που ηταν χαλια ένα ζευγάρι κλόουν ενας Έκτορας και ενα γελοου τάνγκ μοιάζουν καθαρότερα. 

Στο ενυδρείο στο σαλόνι έμειναν μόνο τα κοραλία τα σαλιγκάρια τα καβούρια και 4 γαρίδες. 

Πάντως είναι ακριβώς το ίδιο με την ασθενεια του γλυκου και κακώς δεν την πήρα σοβαρά από την αρχή.

Ελπίζω να το κάνω σωστά. 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...