Jump to content

Καραντίνα


Recommended Posts

Διαβάζοντας αυτό το πολύ χρήσιμο 

θα ήθελα να ρωτήσω όσους κάνετε χρήση καραντίνας.Πόσες μέρες κρατάτε τα ψάρια εκεί;Ποιες  είναι οι ρουτίνες σας αν τα ψάρια είναι υγιείς. Αλλαγές νερού ταΐσματα κτλ.....

Και τι φίλτρο-υλικό χρησιμοποιήτε?

Τέλος την έχετε και τρέχει μόνιμα ή έχετε το βιολογικό υλικό στο main ενυδρείο???

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.

Θα σου πω τι κάνω εγώ κάθε φορά που φέρνω ένα ψάρι. 

1 μπαίνω σπίτι με μια σακούλα που περιέχει ένα ή και παραπάνω ψάρια. 

2 βάζω την σακούλα μέσα στο σαμπ ή στο main να περνει θερμοκρασία.

3 βγάζω το ενυδρείο καραντίνα  (περιπου 20 λιτρα ) από το ντουλαπι και το γεμιζω κατα 1/3 .

4 βάζω στο φιλτρακι του το βιολογικό υλικό που έχω πάντα μέσα στο σαμπ (300-400gr siporax).

5 μετράω αλατοτητα στην σακούλα( που συνήθως είναι στο 20-25ppt ενώ το ενυδρείο μας έχει 35) και προσαρμοζω την αλατοτητα στην καραντίνα αντίστοιχα κάτι παραπάνω 25-28ppt.

6. Βάζω το ψάρι με αποχή στην καραντίνα. 

Όλη η διαδικασία μου παίρνει 15 λεπτά πραγματικού χρόνου άλλα το κάνω σε 30λεπτά για να δώσω χρόνο στο ψάρι.

 

Το ζωντανό θα μείνει στη καραντίνα για 15ημέρες με χαμηλό φωτισμό και θερμοκρασία στου 28 βαθμούς. Ώστε να επιταχυνθεί ο κύκλος του παράσιτου αν υπάρχει. 

Η αλατοτητα θα ανέβει σταδιακά με πρόσθεση νερού από το ενυδρείου μέσα σε 2-3  μέρες. Οι αλλαγές νερού γίνονται με νερό από το ενυδρείο. 

 

Για πιο έμπειρους,  αν το ψάρι ανήκει σε επικίνδυνη ομάδα όπως τάνγκ και άλλα επίφοβα για ικ τα περνάω και χαλκό για να είναι σίγουρος. 

 

Αλλιώς μέσα σε 15 ημέρες το ψα ρι το μεταφέρω στο ενυδρείο χωρίς προσαρμογή αφού στην καραντίνα έχει ακριβώς το ίδιο νερό με το ενυδρείο. 

 

Πάντα χρησιμοποιώ απόχη για την μεταφορά. 

 

Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει ας το κάνει γιατί γράφω από κινητό και μπορεί να ξέχασα κάτι.

 

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος...

Το μόνο που θέλω να συμπληρώσεις αν μπορείς. Αυτές τις 15 μέρες πόσο και τι ταΐζεις και πόσο-πότε κάνεις αλλαγή νερού στην καραντίνα?

Link to comment
Share on other sites

Στις 15 ημέρες παίζω κανονικά ώστε να ενδυναμώσει το ζωντανό.

Είναι πολύ σημαντικό ότι μόλις έχει έρθει από ένα τεράστιο ταξίδι κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες. 

Μπαίνοντας καραντίνα και χωρίς τους " παλιούς " να το τραμπουκισουν έχει το χρόνο να ανταπεξέλθει τις κακουχίες και να τραφεί σωστά. 

Ότι θα φάει bullying όταν θα μπει στο ενυδρείο είναι δεδομένο,  όμως θα είναι δυνατό Αφού 15ημέρες θα έχει επανέλθει και δυναμώσει. 

Αν πάλι όχι... είναι καλύτερα να σου πεθάνει ή να σου αρρωστήσει μέσα στην καραντίνα από να σου τιναξει το ενυδρείο στον αέρα από κάποια ασθένεια ή παράσιτο!

 

Οι αλλαγές στη καραντίνα έχουν διττό ρόλο . Πρώτον για να ανεβάσουμε την αλατοτητα και να ετοιμαστεί το ψάρι να μπει με όμοιες συνθήκες του ενυδρείου  και δεύτερο επειδή το φίλτρο είναι μικρό να μην έχουμε καμία έξαρση αμμωνίας!

Κάθε 4-5 μέρες μια αλλαγή με νερό ενυδρείο 25% είναι σούπερ! Δηλαδή 5λίτρα στο 20λιτρο από το main !

 

Και γενικά παρατηρούμε το ψάρι όσο καιρό είναι στην καραντίνα!!!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος για να εξαλείψουμε ή έστω να μειώσουμε κατά πολύ τον κίνδυνο να μεταφερθεί κάτι στο ενυδρείο μας. 

 

5 hours ago, fishbone! said:

4 βάζω στο φιλτρακι του το βιολογικό υλικό που έχω πάντα μέσα στο σαμπ (300-400gr siporax).

Μετα την ολοκήρωση της καραντίνας το πετάς το βιολογικό υλικό για παν ενδεχόμενο και το αντικαθιστάς με καινούργιο στο sump για να έχεις έτοιμο για την επόμενη φορά;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Πράγματι αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος για να εξαλείψουμε ή έστω να μειώσουμε κατά πολύ τον κίνδυνο να μεταφερθεί κάτι στο ενυδρείο μας. 

 

Μετα την ολοκήρωση της καραντίνας το πετάς το βιολογικό υλικό για παν ενδεχόμενο και το αντικαθιστάς με καινούργιο στο sump για να έχεις έτοιμο για την επόμενη φορά;

 

 

 

 

Να σου πω ! Δεν ξέρω αν εξαλείφεται ο κίνδυνος άλλα σίγουρα μειώνεται. 

Έχω ακούσει pet shopάδες να τους λέω για καραντίνα και να μου λένε ότι στρεσαρει τα ζωντανά και ότι δεν χρειάζεται και άλλα τέτοια...  ΤΡΕΛΑΊΝΟΜΑΙ!!! Φυσικά και δεν θα γίνουν κλέφτες και φυσικά θα πρέπει να έχουν συχνά αντικατάσταση  άλλα εδώ πρόκειται για ζωάκια και κάποια από αυτά μπορεί να σημαίνουν συναισθηματικά άλλα και χρηματικά γι αυτό είμαι απόλυτος σε θεραπείες και πρόληψη.  Δεν κοστίζει τίποτα άλλα και ο χρόνος που αφιερώνεις είναι ελάχιστος. 

 

 

Όσο για τα υλικά εγώ τα περνάω όλα λίγο αραιωμενη καθαρή χλωρίνη και αφού στεγνώσουν τα ξαναβάζω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fishbone! said:

Έχω ακούσει pet shopάδες να τους λέω για καραντίνα και να μου λένε ότι στρεσαρει τα ζωντανά και ότι δεν χρειάζεται και άλλα τέτοια...  ΤΡΕΛΑΊΝΟΜΑΙ!!! Φυσικά και δεν θα γίνουν κλέφτες και φυσικά θα πρέπει να έχουν συχνά αντικατάσταση  άλλα εδώ πρόκειται για ζωάκια και κάποια από αυτά μπορεί να σημαίνουν συναισθηματικά άλλα και χρηματικά γι αυτό είμαι απόλυτος σε θεραπείες και πρόληψη.  Δεν κοστίζει τίποτα άλλα και ο χρόνος που αφιερώνεις είναι ελάχιστος.

Συμφωνώ απόλυτα και εγώ σε αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

ίσως το πιο σημαντικό που πρέπει να υπάρχει στο σπίτι μας και ένα από τα πιο μεγάλα λάθη του ότι κάνεις μας σχεδόν δεν έχει... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...