Jump to content

Σχετικα με καθαρισμο φιλτρου


Recommended Posts

Εχει 1 μηνα περιπου που ξεκινησα αυτο το ενυδρειο και πιστευω οτι πρεπει να καθαρισω λιγο το φιλτρο, δεν το καθαρισα μεχρι στιγμης γιατι οταν το εστησα ειχα ριξει απλα λιγη τροφη για να ξεκινησει τον κυκλο του αζωτου και εχει κατι μερες μονο που εβαλα 2 μικρα neon tetra και γενικα δεν παραγουν πολυ αμμονια. Δεν ξερω ομως τον σωστο τροπο για να καθαρισω το φιλτρο, αποτελειται απο τρεις στυλες, η δεξια εχει τον θερμοστατη, η μεσσαια ειναι γεματη με σφουγγαρια που βγαινουν με ενα πλαστικο πραγμα που το τραβας, και η αριστερη εχει το pump (που στην ουσια συνδεεται με εναν πλαστικο σωληνα που καταληγει στην τρυπα) οπου τραβαει και βγαζει το νερο, (καταλαβατε), απο κατω του ομως ειναι αλλα δυο σφουγγαρια, ειναι απαραιτητο να τα καθαρισω? γιατι θα μου βγει η ψυχη να βγαλω το μηχανημα να τα τραβηξω πανω και μετα να τα ξαναβαλω και να συνδεσω το μηχανημα ξανα στο πλαστικο σωληνακι. και επειτα ποσο πρεπει να καθαρισω τα σφουγγαρια, ποσες φορες να τα σφιξω ωστε να μην το παρακανω και χασω πολλα βακτηρια?

(σορρυ αν εχω ορθογραφικα)

το ενυδρειο ειναι 15 γαλλονιων (60 λιτρα)

*το χρωμα του νερου οφειλεται στο ξυλο που τοποθετησα προχτες*

70275244_1002262810148189_2607344383338479616_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Lefteris Karemfilidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν βιολογικα φυτα και νιτριωδη βακτηρια που βαζω καθε εβδομαδα αν εννοεις αυτο

 

Έγινε επεξεργασία - Lefteris Karemfilidis
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Lefteris Karemfilidis έγραψε:

Υπαρχουν βιολογικα φυτα και νιτριωδη βακτηρια που βαζω καθε εβδομαδα αν εννοεις αυτο

 

Με πολύ απλά λόγια για να μη σε μπερδέψω τα χρήσιμα βακτήρια που αναλαμβάνουν το βιολογικό καθαρισμό του συστήματος μας επικάθονται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα σε όλες τις επιφάνειες του ενυδρείου, αλλά ο αριθμός τους κατά κάποιο τρόπο δεν είναι αρκετός. Έτσι προσθέτουμε μέσα στα φίλτρα μας βιολογικό υλικό που επάνω του αναπτύσονται τεράστιες αποικίες βακτηρίων και μπορούν να φέρουν σε πέρας το έργο τους. Χωρίς αυτό το υλικό δεν γίνεται να κρατηθεί σταθερή η βιολογία ενός ενυδρείου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τα σφουγγαρια και τους υαλοβαμβακες υπαρχουν ναι αλλα δεν ξερω αν ειναι ακομα νωρις και αν πρεπει να καθαρισω το φιλτρο, οπως και πως να το κανω για να μην χασω οσες αποικιες εχουν δημιουργηθει, ''αν'' εχουν δημιουργηθει

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Lefteris Karemfilidis έγραψε:

Αν εννοεις τα σφουγγαρια και τους υαλοβαμβακες υπαρχουν ναι αλλα δεν ξερω αν ειναι ακομα νωρις και αν πρεπει να καθαρισω το φιλτρο, οπως και πως να το κανω για να μην χασω οσες αποικιες εχουν δημιουργηθει, ''αν'' εχουν δημιουργηθει

Δεν εννοώ σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι.

Ενδεικτικά σου βάζω μια φωτογραφία βιολογικού υλικού από το net.

https://www.sera.de/el/proion/enydreia-glykoy-neroy/sera-siporax-mini-professional/

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά που έχεις τώρα μέσα είναι αυτά που δίνουν με όλα τα ενυδρεία και επαρκούν για την αρχή που έχεις τόσο λίγα ψάρια, στην πορεία όμως σίγουρα θα πρέπει να κάνεις upgrade με τα υλικά τύπου siporax που αναφέρει ο @SOTIRIS από πάνω.

Ό,τι υλικό και να έχεις πάντως δεν το πλένεις ποτέ με νερό βρύσης, βγάζεις νερό από το ίδιο το ενυδρείο όταν κάνεις αλλαγή σε μια λεκάνη και εκεί ξεπλένεις το υλικό προσεκτικά. Ακόμα και αυτό όμως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις εκτός και αν π.χ. έχει πέσει πολύ η ροή της αντλίας και υποψιάζεσαι ότι μπούκωσε. Σε σένα τόσο νωρίς τι να προλάβει να πάθει;

Εξαίρεση ΑΦΟΥ στρώσει και έχεις άφθονη βιολογία, προσωπικά ξεπλένω μόνο το "βαμβάκι" στη βρύση με πίεση γιατί μπουκώνει πολύ εύκολα και δε θέλω να το πετάω τόσο συχνά. Αυτό όμως ξέρω από πείρα ότι δεν μου ενοχλεί το ενυδρείο γιατί δεν αποτελεί παρά ελάχιστο ποσοστό της βιολογίας μου αφού έχω ένα λίτρο siporax...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα φίλτρα έχουν σφουγγάρια αντί για μακαρόνι για τις αποικίες των βακτηρίων που σου γράφει ο @SOTIRIS. Και ένα τόνο σφουγγάρι να έχει μέσα εγώ τα βγάζω και βάζω μέχρι τη μέση μακαρόνι και το υπόλοιπο ενυδρειακό βαμβάκι. Απ'ότι κατάλαβα το φίλτρο σου έχει 3 στήλες αλλά η μεσαία στήλη έχει μόνο σφουγγάρια ή και το βαμβάκι? Τα σφουγγάρια αποτελούν μέρος και της μηχανικής φίλτρανσης (δηλαδή κρατούν τις βρωμιές) και άρα χρειάζεται μία φορά το μήνα να τα βγάζεις και να τα στίβεις. Ότιδήποτε καθαρίζεις από το φίλτρο πρέπει να γίνεται μέσα σε αποχλωριοποιημένο νερό ειδάλλως το νερό βρύσης σκοτώνει τα βακτήρια. 

Σίγουρα με το στήψιμο "φεύγει" και ένα ποσοστό βακτηρίων γι αυτό και με το μακαρόνι είναι καλύτερα μιας και δεν χρειάζεται ξέπλυμα παρά κάποιες φορές στον χρόνο που κάνω εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το καθαρισμα φιλτρου σε αποχλωριομενο νερο το γνωριζω, η μεσαια στυλη εχει και σφουγγαρια και βαμβακια, ειναι τοσο απαραιτητο να παρω μακαρονια και βιολογικο υλικο ομως? και αν ναι θα πρεπει να βγαλω πχ τα βαμβακια και να τα αντικαταστισω με βιολογικο υλικο? γιατι χωρο περισσειο δεν εχει το φιλτρο μου, σκοπευω να βαλω ενα η δυο dwarf gourami μεσα αφου στρωθει, θεωρουνται πολλα;

Link to comment
Share on other sites

το μακαρόνι είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε οι επιφάνειες του να φιλοξενούν περισσότερα βακτήρια από το σφουγγάρι. Το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο ακόμα σωστά? Τα νέον εκτός του ότι πάνε κοπάδι δηλαδή 10+ είναι εκτεθειμένα σε άστρωτο ενυδρείο. Για μένα βγάλε το σφουγγάρι, βάλε βιολογικό υλικό στη θέση του και άσε το βαμβάκι που όμως σε αντίθεση με το σφουγγάρι χρειάζεται αντικατάσταση και όχι στύψιμο. Από την στιγμή που λες πως τα σφουγγάρια είναι βρώμικα όταν βάλεις το μακαρόνι στύψε τα σφουγγάρια πάνω κ ας είναι βρώμικα δεν πειράζει. Έχουν βιολογία πάνω και θα βοηθήσει. 

Ένα ζευγάρι γκουράμι για 60 λίτρα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο το βιολογικό υλικό. Αφαίρεσε σφουγγάρι και πρόσθεσε όσο περισσότερο βιολογικό μπορείς.

Για ένα ζευγάρι είναι επαρκώς οριακά τα λίτρα σου.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...