Jump to content

9 US Gallons


fotojohn

Recommended Posts

Καλημερα,

Απεχω απο το χομπι 4 χρονια... και φυσικα μου ελειπε.

Χθεσ πηρα ενα Fluval Flex 34 liters.

Θα το προσπαθησω σε Nano reef , χωρις σκιμερ, με τακτικες αλλαγες νερου.

Μιλαμε για ενα με δυο damselakia , καμια γαριδα και κανενα πολυποδακι. Ισως δοκιμασω και μια εφυλια,που μου αρεσει και ως εκει.

Εχει ενα φωτισμο led 1900 flux Με RGB .(θα παιξει ειτε σε μπλε, ειτε το σκεφτομαι σε cycle ολων των χρωματων για συνολικο φασμα)

Στρωνω σε σκοταδι, και βλεπουμε.

σε φιλτρο εχει σφουγγαρι , BioMax, ενεργο ανθρακα και το φιλτρο/κυκλοφορια 230l/h και τον θερμοστατη στους 26-27 . εχω αντιφοσφωρο που λεω να το βαλω με την πρωτη/δευτερη αλλαγη.

Αυτα...

 

 

IMG_20191217_003441.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

Για εμενα καλύτερα όχι νταμσελακια, θεωρω πως ο χώρος είναι πολύ μικρός για άγριο ψάρι τέτοιου είδους. 
Είτε κάποιο είδος goby είτε ένα ζευγάρι όμορφα κλόουν αναπαραγωγής. 
 

Κάνε μας μια παρουσίαση το φωτιστικό σου όταν αποφασίσεις πως θα το τρέξεις. 
Η κυκλοφορία σου είναι μόλις 230l/h? Νομίζω είναι αρκετά μικρή για θάλασσα 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 7 φορες την ωρα στα λιτρα.

Θα το δω βεβαια. Τρεχω χωρις αραγωνιτη οποτε η καλη οξυφονωση αφορα μονο βραχο που τον εχω γενικα ελαχιστα εφαπρομενο τοσο μεταξυ τους οσο και στο δαπεδο....

Και αυτος ειναι ο λογος που δε βαζω Goby.. 

Τα κλοουν τα εντασσω στα νταμσελ.. αφου ειναι μια οικογενεια! 

Pomacentridae

 

I will keep you updated!

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου...έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο σε γλυκό...δεν ξέρω κατά πόσο θα σε καλύψει το φως του..το σφουγγάρι μόνο βρωμιά θα σου μαζεύει και θα σου ανεβάσει τα θρεπτικά εκτός και αν θα το έχεις για να μαζεύει και να το καθαρίζεις συχνά πυκνά...το ρόλο της βιολογίας θα τον πάρει ο βράχος μόλις αποκτήσει ζωή εκτός και αν έχεις πάρει ζωντανό και έχει ήδη κάτι πάνω του...επίσης τα λίγα λίτρα σε θαλασσινό δεν είναι εύκολο στοίχημα όπως κάποιοι νομίζουν γιατί οι τιμές μεταβάλλονται πανεύκολα με συνέπεια το στρεςς του συστήματος...να υποθέσω ότι ρίχνεις βακτήρια καθημερινά και κανένα flake???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει στο παρελθον απο 2 νανο, ενα 100 και ενα 300 λιτρα ριφ. Μια σχετικη εμπειρια νομιζω οτι την εχω...

Γνωριζω τους κινδυνους πολυ καλα, και για αυτο ειπα... επιχειρω αυτο... και με τακτικες αλλαγες ελπιζω να πανε καλα τα πραγματα. Biomax επαιξε διοτι ο ζωντανος βραχος δε θελω να μου μπουκωσει τα λιγα λιτρα.

Μπηκε ζωντανος βραχος και αμπουλα βακτηριων.

Ελπιζω το φως να καλυψει τα ελαφρως λιγα απαιτητικα κοραλλια που θα μπουν... 

Αν καταληξω σε οχι cycle του RGB , θα παιξει ειτε σε Β(Blue) ειτε σε Violet για ακομα πιο βαθυ φασμα Nm.

Ποια η γνωμη σας?

IMG_20191217_112853.jpg

IMG_20191217_112940.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες ξανά στο χόμπι!

Έχω μια απορία με τον φωτισμό σου ...

Αν μπορείς να μου το εξηγήσεις το RGB ??

Τι είναι? Λάμπα, λεντοταινια ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος fotojohn έγραψε:

Μικρό φωτιστικό led των 7 watt. 36 led λευκά και 3 rgb. Παράγει 1900 lux. 

Θέλεις μπλε περισσότερο από ότι άσπρα!

Θα γεμίσεις άλγες με αυτό το φως .

Πόσα κελβιν είναι???

Link to comment
Share on other sites

Είναι το μόνο που φοβάμαι και εγώ... 

Νομίζω είναι 7500k.

Θέλω μίνιμουμ 10000.......

Θεωρητικα με 15 led B φτάνω γύρω στα 15000k...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, για να ενισχυσω το μπλε πηρα μια led ταινια . Ειναι high brightness 22 lumen /led.

ειναι 5 μετρα συνολο... θα ντυσω το καπακι απο μεσα

να βαλω ενα μετρο μπλε , δυο? τι λετε? η να το βαλω ολο και να το δουλευω σε rgb.

pic1 RGB macro

pic 2 RGB from distance

pic 3 Blue

 

IMG_20191218_180930.jpg

IMG_20191218_181447.jpg

IMG_20191218_181507.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...

τελικα εντυσα ολο το καπακι... μεινανε περιπου 40-50 cm οποτε μιλαμε για επιπλεον 60-70 watt.

Για αυτο που το θελω θεωρω ειναι οκ και σε οκ θερμοκρασια χρωματος.

Θα πρεπει να το βαλω με σιλικονη ομως βλεπω ξεκολλαει ευκολα σχετικα κατα ποσο οταν ζεσταθει,και πεσει υγρασια.

παρακατω φωτογραφιες απο πολλα λευκα λιγα μπλε, και το αντιστροφο. νομιζω θα επιλεξω το πιο μπλε.....

2 (2).jpg

2 (1).jpg

4 (2).jpg

4 (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κατά πόσο θα πιάσει το εγχείρημα σου... για αρχή έχω μια απορία άλλη... η λεντοταινια δεν εχει σιλικόνη?? είναι σκέτα λεντάκια??? 

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και σιλικονη

ουτε εγω ξερω, απλα πιστευω...θα δειξει το αποτελεσμα... (δεν εχω απαιτησεις σε κοραλια 2-3 πολυ ευκολα και καθολου απιτητικα, μονο μην βγαλω αλγη παραπανω δε θα ηθελα.)

θα σας ενημερωσω με ο,τι....

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι,

η ταινια εφυγε απο τη ζεστη... κριμα.. και με χρεωσαν 38 ευρω συνολο με τα ballast κτλ... (στο wish  εχει η ιδια 5..κλαιω ..)

Οποτε για να ειμαι λιγο safe και κυριως απο αλγη παρηγγειλα την παρακατω:

https://www.banggood.com/18W-E27-PAR38-LED-Full-Spectrum-Coral-Reef-Plant-Grow-Light-Fish-Tank-Aquarium-p-1056999.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δε νομίζω ότι είναι κατάλληλη για reef. Βγαινει σε Ε27 για reef, αλλά η συγκεκριμένη πιο πολύ για ανάπτυξη φυτών μου φαίνεται. Γενικά μην επηρεάζεσαι αν λέει full spectrum - reef.

Στις πειρσσότερες περιτπώσεις επειδή αυτός που την πουλάει δεν είναι εξειδικευμένο κατάστημα για ενυδρεία βάζει μια γενική περιγραφή που τα καλύπτει λίγο πολύ όλα... (φυτεμένα ενυδρεία, κιχλίδες, θαλασσινά, reef ..)

Πρέπει να κοιτάζεις πόσα kelvin βγαζει συνολικά (θες από 12 000 και πάνω, ιδανικά 14 000 και πάνω, ανάλογα πόσο μπλε τοθες εσύ), ή αν δε λέει συνολικά kelvin να δεις πόσα βγάζει το κάθε led και να υπολογίσεις χονδρικά να υπερισχύει το μπλε φάσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει μπλε , λευκα και μοβ....

color:Blue:Cold White:Purple/UV(6:6:6)

Γιατι να μην κανει...?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε φοβάμαι ότι μάλλον για λάμπα σαμπ για μακροαλγες ταιριάζει. 

Βλέπω πολύ purple και λίγο μπλε .

Ένας ιδανικός συνδυασμός θα ήταν 1ασπρο , 2ή 3 μπλε και λίγο UV.

 

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι συμφωνω.. μαλλον.

Και επειδη εχω ενδοιασμους θα ακυρωσω την παραγγελια.

Ας το αφησω να τρεξει οτως η αλλως και τα ξαναλεμε...

Σκεφτομουν αυτο μετα... αλλα ποσο θα παει με τους δασμους?

https://www.wish.com/feed/tabbed_feed_latest/product/5d6510c35365e60ba2b525ce?&source=tabbed_feed_latest&position=29

 

???

Link to comment
Share on other sites

να πω ότι στα έλεγα????αχαχαχαχαχα...δεν ήθελα απλά να σε αποπάρω..ότι λέμε είναι άκρως φιλικά για να μην φεύγουν τσάμπα λεφτά σε προιόντα που δεν θα βοηθήσουν...θα συμφωνήσω με την ακύρωση παραγγελείας.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο προτεινετε απο τα δυο?

ακουω γνωμες.

το παραπανω ή το παρακατω?

 

https://www.ebay.com/itm/LED-Aquarium-Lighting-Nano-Fish-Tank-Light-for-Saltwater-Freshwater-Planted-Tank/133051629208?_trkparms=ispr%3D1&hash=item1efa7ebe98:m:mknsQUOBzjousESf-9OIjBw&enc=AQAEAAACUBPxNw%2BVj6nta7CKEs3N0qXiMLWuKzS2usdHDBZvtQXAxl7rfzZlR%2BjgMMMXKB2gZh26VJY0itSHsE2tDRr1Xx8w5PdBsBEFifGD1xlxxsaA39NzqGo5ODavte3o2fJh05%2FGk12bh8gKwglGFrDHTLc%2BfuqmOXV1zFeztnvVs%2FcNNJstX%2BusmC0DUjzxfhCPuZCLYr6DwJ5IOCIw3PeHCLxplZgJ1Sy0KKbHbedr2OXdCg4nsAy5a%2Fo%2F4H2YNeg4ODBnXKg7KusQ3q7iag7nnyTRNx57Xi8frzX0BjYGlLY1gI1q60gNpmDEfootjFafe96bFw8JPbjE4zmHEd%2FmFV91%2BNcwaYDaeYxkwcuDwrjqFf4icDHvJ%2FxqQOD6J3Vm7c6j8vGKkq9yjmt3kXYDJIZTcr%2Bu1FSx2GISOpDHX1iyTKX%2BUheGQNjluVY8Z8czbrIbp6dBahClVd2poFYLvzZVQ7nItkQ29gnQNfCm1qpB%2BGNL0j5LCey%2FcfC7W2t8xLbkRCAMapuv8e1af%2F51g6jqNjuWG7x9rIBEaw%2FI9XiXVPUArgKWy4HEHQigF6VivZXD2rFlAA9uF1kii7OpvwUUk0fc82kzilXF8bl7sLcFQKmSjMWbG47PxMbJ4MvkGSvGn3EaLbcZlHZTpzaPAecG0ejnsk8VU3VwKScQQv7A4hhhwo0PqVmoN2WoELLb5ZObc7l3zs%2FWSeikYbmpaaE0P3lMtKq0GQJVPSPvNaaoM7R5e9ILVGoUAjOfDmOBIWEKhmcuBidBs0%2FLclUISXE%3D&checksum=1330516292085a3757bfc63849c0ba63bc2d18f2d330&enc=AQAEAAACUBPxNw%2BVj6nta7CKEs3N0qXiMLWuKzS2usdHDBZvtQXAxl7rfzZlR%2BjgMMMXKB2gZh26VJY0itSHsE2tDRr1Xx8w5PdBsBEFifGD1xlxxsaA39NzqGo5ODavte3o2fJh05%2FGk12bh8gKwglGFrDHTLc%2BfuqmOXV1zFeztnvVs%2FcNNJstX%2BusmC0DUjzxfhCPuZCLYr6DwJ5IOCIw3PeHCLxplZgJ1Sy0KKbHbedr2OXdCg4nsAy5a%2Fo%2F4H2YNeg4ODBnXKg7KusQ3q7iag7nnyTRNx57Xi8frzX0BjYGlLY1gI1q60gNpmDEfootjFafe96bFw8JPbjE4zmHEd%2FmFV91%2BNcwaYDaeYxkwcuDwrjqFf4icDHvJ%2FxqQOD6J3Vm7c6j8vGKkq9yjmt3kXYDJIZTcr%2Bu1FSx2GISOpDHX1iyTKX%2BUheGQNjluVY8Z8czbrIbp6dBahClVd2poFYLvzZVQ7nItkQ29gnQNfCm1qpB%2BGNL0j5LCey%2FcfC7W2t8xLbkRCAMapuv8e1af%2F51g6jqNjuWG7x9rIBEaw%2FI9XiXVPUArgKWy4HEHQigF6VivZXD2rFlAA9uF1kii7OpvwUUk0fc82kzilXF8bl7sLcFQKmSjMWbG47PxMbJ4MvkGSvGn3EaLbcZlHZTpzaPAecG0ejnsk8VU3VwKScQQv7A4hhhwo0PqVmoN2WoELLb5ZObc7l3zs%2FWSeikYbmpaaE0P3lMtKq0GQJVPSPvNaaoM7R5e9ILVGoUAjOfDmOBIWEKhmcuBidBs0%2FLclUISXE%3D&checksum=1330516292085a3757bfc63849c0ba63bc2d18f2d330

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δεν μου ανοίγει.

Το δεύτερο σαν χαρακτηριστικά για saltwater μου κάνει.  Τα λεφτά πάρα πολύ καλά. Θα το δοκίμαζα!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fotojohn said:

Γνωριζει κανεις τι παιζει με το τελωνειο και τους δασμους?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fotojohn έγραψε:

Πιο δυνατό και πιο professional. 

Δες λίγο τα προγράμματα τους .

Και αυτού η τιμή πολύ καλή. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fishbone! said:

Πιο δυνατό και πιο professional. 

Δες λίγο τα προγράμματα τους .

Και αυτού η τιμή πολύ καλή. 

Προγραμματα....τι εννοεις?

Θεωρω θα ειναι στην πριζα με ενα αυτοματο On/Off και θα παιζει με τα ολα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...