Jump to content

9 US Gallons


fotojohn

Recommended Posts

Μην δόσεις τίποτα.  Ειτε αλμυρο ειτε γλυκο , ειμαι σίγουρος ότι το "μαμουνι" του ενυδρείου θα σε κάνει να το ξανα στησεις.

Τα φάρμακα μπορει να αντέχουν. Δες ημ/νια λήξης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά η γνώμη μου είναι να μην το βάλεις κάτω. Εγώ όπως κ οι άλλοι σου προτείνω να μαζέψεις τα κομμάτια σου κ να ξανά στήσεις. Όλοι θα βοηθήσουμε. Να κ εγώ ξεκινάω με την προσφορά μου. Μια όμορφη κοκκινουλα rico για την γυάλα σου. Διαβασα όλη την ιστορία σου κ τον αγώνα που έκανες να το στήσεις κ σου λέω μην τα παρατάς. Ότι δεν σε ριχνει σε κάνει σοφότερο. Σκέψου το. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι νέος στο χόμπυ (ακόμα στο στρώσιμο είμαι) λέω να μην δώσεις τίποτα. 

Διάβασα όλο το στόρυ από την αρχή η δουλειά σου ήταν πολύ καλή και πιστεύω ότι σίγουρα μετά το ξενέρωμα θα θες να στήσεις κάτι καινούργιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος dimpol έγραψε:

Καλησπέρα. Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά η γνώμη μου είναι να μην το βάλεις κάτω. Εγώ όπως κ οι άλλοι σου προτείνω να μαζέψεις τα κομμάτια σου κ να ξανά στήσεις. Όλοι θα βοηθήσουμε. Να κ εγώ ξεκινάω με την προσφορά μου. Μια όμορφη κοκκινουλα rico για την γυάλα σου. Διαβασα όλη την ιστορία σου κ τον αγώνα που έκανες να το στήσεις κ σου λέω μην τα παρατάς. Ότι δεν σε ριχνει σε κάνει σοφότερο. Σκέψου το. 

Παντα περισσεύει καποιο ευκολο κομματι πχ ζωανθακια, μανιταρακια... Φιλε, @fotojohn, οταν θα εισαι ετοιμος, γραψε πμ, θα βρουμε κατι. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στεναχωρηθει και σου λείπει....κράτα τα .

Είναι πολύ νωρίς για αποφάσεις. 

Ήταν ένα δύσκολο καλοκαίρι. 

Από Σεπτέμβρη βλέπεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παιδια, ευχαριστω.......

Τωρα ειτε ειναι καλο που μονο εσεις καταλαβαινετε.... ειτε εχουμε ολοι εδω μεσα ομαδικο προβλημα και θελουμε ομαδικη ψυχαναλυση.....

:D :P :D 

Nα ρωτησω εγω.....Το spectra, κανει μονο για nano? Οσο αφορα το βαθος....

Γνωριζει κανεις αν θα μπορουσαν πχ να μπουν δυο σε ενα πιο μεγαλο?

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος fotojohn έγραψε:

 

Παιδια, ευχαριστω.......

Τωρα ειτε ειναι καλο που μονο εσεις καταλαβαινετε.... ειτε εχουμε ολοι εδω μεσα ομαδικο προβλημα και θελουμε ομαδικη ψυχαναλυση.....

:D :P :D 

Nα ρωτησω εγω.....Το spectra, κανει μονο για nano? Οσο αφορα το βαθος....

Γνωριζει κανεις αν θα μπορουσαν πχ να μπουν δυο σε ενα πιο μεγαλο?

 

Το spectra το έχω, μπορεί άνετα να μπουν και 2 και 3 αν χρειαστεί σε μεγάλο αναλόγως του όγκου ενυδρείου. (Κυρίως μήκος)

Εγώ έχω ένα σε 100 λίτρα, 70 εκ μήκος που είναι οριακα πιο μικρό ( η οριακα οκ θα έλεγα) . Το ένα κάλυπτει περίπου 50- 60 εκ. μήκος ενυδρείου, από 70-100 εκ. είναι καλύτερα 2 . Απλώς θα τα συνδσεις σε μια έξυπνη μπριζα η tplink tapo έχει περίπου 10 ευρώ που μπορείς με χρονοδιακόπτη να ανοιγοκλείνουν όποτε θέλεις κ να μπορείς να το κάνεις αυτό κ εκτός σπιτιού από το ίντερνετ

Για το βάθος δεν έχει πρόβλημα, είναι αρκετά δυνατό το φως του κ φτάνει μέχρι κάτω χωρίς να χάσει ένταση..

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, michalos said:

Το spectra το έχω, μπορεί άνετα να μπουν και 2 και 3 αν χρειαστεί σε μεγάλο αναλόγως του όγκου ενυδρείου. (Κυρίως μήκος)

Εγώ έχω ένα σε 100 λίτρα, 70 εκ μήκος που είναι οριακα πιο μικρό ( η οριακα οκ θα έλεγα) . Το ένα κάλυπτει περίπου 50- 60 εκ. μήκος ενυδρείου, από 70-100 εκ. είναι καλύτερα 2 . Απλώς θα τα συνδσεις σε μια έξυπνη μπριζα η tplink tapo έχει περίπου 10 ευρώ που μπορείς με χρονοδιακόπτη να ανοιγοκλείνουν όποτε θέλεις κ να μπορείς να το κάνεις αυτό κ εκτός σπιτιού από το ίντερνετ

Για το βάθος δεν έχει πρόβλημα, είναι αρκετά δυνατό το φως του κ φτάνει μέχρι κάτω χωρίς να χάσει ένταση..

 

Είχα ήδη την tp link σε αυτό.... 

Ευχαριστω για την ενημέρωση..... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μιλάτε για το viparspectra. Εγώ το είχα σε ενυδρείο 70cm μηκος. Πολύ καλό, δυνατό με πολύ καλή ανάπτυξη στα κοράλλια μου (κυρίως lps χωρίς βέβαια φόβο και σε κάποια σκληρά). Τώρα βέβαια έχω πάει ένα σκαλοπατι πιο πάνω σε φωτισμό αλλά το spectra σκυλί, δεν το αλλάζω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...