Jump to content

9 US Gallons


fotojohn

Recommended Posts

1 hour ago, submarine1981 said:

Που και που  ρίχνε και λιγάκι τροφουλα μεσα πχ μια φορα την εβδομαδα απο λιγο

Το κανω , ναι , Thnx

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι κανει αυτο ?

https://www.wish.com/product/aquarium-surface-protein-skimmer-oil-film-remover-processor-water-filter-pump-adjustable-air-flow-for-fish-tank-5c6fac3296bfd6704d90acc6?&hide_login_modal=true

 

Σκεφτομαι μη βαλω καποιο πολυ μικρο σκιμερ αλλα το ανοιγμα ειναι μολις 6 εκατοστα....

 

ειδα και αυτο: https://www.banggood.com/Acrylic-Black-Aquarium-Filter-Clear-Protein-Skimmer-Small-Fish-Tank-Aquarium-Salt-Water-Filter-p-1248143.html?rmmds=detail-left-hotproducts__4&cur_warehouse=CN

 

ΜΕ αγχωνει λιγο το να ειμαι απο πανω για αλλαγες μια φορα την εβδομαδα...

Αλλιως κοιταω και κανα DYI....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fotojohn έγραψε:

ξερει κανεις τι κανει αυτο ?

https://www.wish.com/product/aquarium-surface-protein-skimmer-oil-film-remover-processor-water-filter-pump-adjustable-air-flow-for-fish-tank-5c6fac3296bfd6704d90acc6?&hide_login_modal=true

 

Σκεφτομαι μη βαλω καποιο πολυ μικρο σκιμερ αλλα το ανοιγμα ειναι μολις 6 εκατοστα....

 

ειδα και αυτο: https://www.banggood.com/Acrylic-Black-Aquarium-Filter-Clear-Protein-Skimmer-Small-Fish-Tank-Aquarium-Salt-Water-Filter-p-1248143.html?rmmds=detail-left-hotproducts__4&cur_warehouse=CN

 

ΜΕ αγχωνει λιγο το να ειμαι απο πανω για αλλαγες μια φορα την εβδομαδα...

Αλλιως κοιταω και κανα DYI....

 

Στο πρώτο λινκ είναι σκιμμερ επιφάνειας.Μαζευει το φιλμ πρωτεινης από την επιφάνεια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ συνεχίζεται το στρώσιμο διαβάζοντας μου ήρθε η εξής απορία στο μυαλό.... Γιατί στο νερό της Αθήνας με φωσφορικά 0,010, αμμωνία 0,009, νιτρώδη 0,001, νιτρικά 0,2... Δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε βρασμένο νερό βρύσης, που προσθέτοντας κάποιο σκεύασμα είτε prime, είτε api stress coat να δεσμεύει και τα ελάχιστα μέταλλα που έχει, να κάνει detoxify την ελάχιστη αμμωνία και όλα οκ???? 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να σου προκαλέσουν κάποιο θέμα. Π.χ αν υπάρχουν πυριτικά άλατα , ειναι οτι πρέπει για να αναπτύξεις διατομική άλγη.

Επίσης ενας άλλος παράγοντας που πρέπει να λάβουμε υπόψιν ειναι οι τιμες ΚΗ,Ca και Mg.  Μπορεί να φτάσουν σε μη επιθυμητές τιμές 

 

Ισως σε Fish only να μην υπάρχει κάποιο σοβαρό θεμα. Αλλά μην φανεί καθόλου περίεργο αν φυτρώσει μια άλγη που δεν την περιμένουμε.

 

Τα παραπάνω ειναι θεωρητικά, καθώς δεν το εχω εξετάσει το θεμα αυτό. Ισως κάποιος άλλος που μένει Αθηνα και έχει δοκιμάσει να μας πεί την εμπειρία του, για το αν είχε κάποιο σοβαρό θέμα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να σου προκαλέσουν κάποιο θέμα. Π.χ αν υπάρχουν πυριτικά άλατα , ειναι οτι πρέπει για να αναπτύξεις διατομική άλγη.

Επίσης ενας άλλος παράγοντας που πρέπει να λάβουμε υπόψιν ειναι οι τιμες ΚΗ,Ca και Mg.  Μπορεί να φτάσουν σε μη επιθυμητές τιμές 

 

Ισως σε Fish only να μην υπάρχει κάποιο σοβαρό θεμα. Αλλά μην φανεί καθόλου περίεργο αν φυτρώσει μια άλγη που δεν την περιμένουμε.

 

Τα παραπάνω ειναι θεωρητικά, καθώς δεν το εχω εξετάσει το θεμα αυτό. Ισως κάποιος άλλος που μένει Αθηνα και έχει δοκιμάσει να μας πεί την εμπειρία του, για το αν είχε κάποιο σοβαρό θέμα ή οχι.

 

Πυριτικα αλατα δεν αναφερει καν.

 

σας κανω και attach τις τιμες... θεωρητικα εκει απο οπου παιρνω ειναι η δεξαμενη Αχαρνων, αν και ειναι ελαχιστες οι διαφορες μεταξυ τους....

Το εχει ψαξει κανενας?

 

 

stoixeia-poiotitas-nerou.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον... τρεχουμε 2 μηνες... Μπηκε και το φως...Αναμενω το σκιμερακι και ξεκιναω τα ζωντανα μου....

 

 

IMG_20200210_204236_1.thumb.jpg.0d60dc79b36e4de60fe8922a4af54c0e.jpg.IMG_20200210_204236.thumb.jpg.6bc157958d0911ca38ba6d260c39bef7.jpgIMG_20200210_204157.thumb.jpg.a674005b084fbfde333c9a5356fe5a6f.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μοβ μπλε άσπρα... Αυτήν πήρα.. 

Έχει έρθει καιρό... Αλλά περίμενα ένα φωτιστικό που βγήκε μουφα και πήγα και πήρα από ικεα σήμερα... 

Ίσως το έχω χαμηλά και δεν απλώνει πολύ περίπου 15 εκ. Από το νερό.... Σκέφτομαι μην φταίει και αυτό το καπέλο...αν και δε νομίζω αφού έρχεται σχεδόν με την ευθεία της λάμπας... 

Βέβαια τον βράχο τον πιάνει.... Και τα πέριξ λίγο... Ε δε με μένει και κάτι ιδιαίτερα.... 

 

Ps... Φιλικά πάντα.,Fotojohn είναι όλο το επώνυμο, απομεινάρι του στρατού... Δε με λένε Γιάννη.. ??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... σηκωσα τη λαμπα πιο ψηλα...

Επιπλεον τον επανω βραχο τον εβαλα πιο καθετα και νομιζω μου αρεσει.

θα παρω κολλα να τον στερεωσω , και ισως τον γυρισω και ενενηντα μοιρες να ειναι σα να κατεβαινει απο ψηλα...

 

θα το δω..

 

IMG_20200210_234145.thumb.jpg.99efe67f25e0da4bb03053cb90887033.jpg

Έγινε επεξεργασία - fotojohn
Link to comment
Share on other sites

Ναι

https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/epidapedia-fotistika/lersta-fwtistiko-dapedoy-diabasmatos/00110640

 

Επιπλέον θέλω την άποψη σας... 

Όπως είπα περιμένω σκιμερ για να αρχίσω και τα ζωντανά 

Στο μικρό sump πίσω θα μπει. Εκεί έχω βάλει και θερμοστάτη και το ενσωματομενο μαμισιο φίλτρο. 

Εχω ένα σφουγγάρι με εγκοπές... Πολυμέσα έχω βάλει τα biomax, άνθρακα και αντιφωσφορο. 

Βλέπω το νερό στο πίσω εκεί μέρος πολύ στάσιμο... Και δε μου αρέσει... Να βγάλω το σφουγγάρι??? Λέτε θα είναι καλύτερα και πιο safe για νιτρικά? Τι να κρατήσω όμως ως φιλτρανση για βρομιές... Το σκιμερ θεωρείται θα αρκεί?  Και βάζω τα biomax στην ίδια θήκη με τα χημικά....???? 

Ακούω βοήθειες.... 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Σαν λάμπα να φανταστώ χρησιμοποιείς κάποια που κάνει για κοράλλια. 

 

Η ροή στο πίσω sump εξαρτάται με πόσο μεγάλη αντλία επιστροφής έχει. Αν ειναι πχ 600λτ/ωρα μην περιμενεις να δεις ποτάμι να τρέχει. Όμως μια 1200 λτ/ωρα σίγουρα θα δείς κίνηση.

 

Για μένα, άσε μια χούφτα biomax, και μια λεπτή στρώση απο σφουγγάρι (κατα προτίμηση να εχει μεγάλες τρυπες και οχι πυκνό).  Προσοχή στο σφουγγάρι όμως μην βουλώσει και δεν το πάρεις χαμπάρι, και σου πλημμυρίσει κανένα sump. 

 

Εγω παλίά είχα στο τελευταίο στάδια τα χημικά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως τελικά η λάμπα σου είναι από banggood?

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα η λαμπα ειναι στο παρακατω λινκ

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.6.2.728f4c4dedtYOG&orderId=8008303271765990&productId=32790070388

 

Επιπλεον... καθως εχω πολυ εξατμιση.. και δε γινεται...θα φτιαξω ενα τζαμι/καπακι ως εξης.. με τρυπες και εγκοπες.

 

 

1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πισω μερος ειναι σαν sump...

εβαλα ενα κομματι σφουγγαρι και τα λοιπα... ερχομενο και το σκιμερ θα εχει ως εξης...

2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bbetta said:

Καλησπέρα δες λίγο το λινκ δε μου το ανοίγει 

https://www.aliexpress.com/item/32790070388.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.249e72b4bekXSt&algo_pvid=0d0470c5-4ccf-44e2-ac9a-d92f81d6d9a8&algo_expid=0d0470c5-4ccf-44e2-ac9a-d92f81d6d9a8-0&btsid=0ab50a5715816134919367276e02cd&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Β18Β αυτην πηρα

Έγινε επεξεργασία - fotojohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βλέπω τα σχέδια που ανέβασες. Περιμένω κριτική της λάμπας σε 2-3 μήνες από τώρα ή όταν βάλεις κοράλλι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γυαλινο σκεπασμα μπηκε...

αναμονη για το σκιμερακι.....

θελω να πιστευω οτι απο τον μαρτη θα αρχιζουν οι πρωτοι ζωντανοι οργανισμοι....

IMG_20200214_183537.jpg

IMG_20200214_183513.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα σου μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Καλή αρχή!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που προχωράς, αργά και μεθοδικά, περιμένω με ανυπομονησία την εξέλιξη!

 

Καλογέμιστο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον παιδια ηρθε και το σκιμερ.

Το ενυδρειο τρεχει απο το Δεκεμβριο , περιπου 3 μηνες... μεσα ειναι μονο βραχος και τα σαλιγκαρια....

Θα αφησω να κανει και ενα κυκλο το σκιμερ για να καλιμπραρω εκει που θελω(dry skimming - μονο αφρος να ανεβαινει και να βγαινει σιγα σιγα) να κανει παλι κανα κυκλο και η "καφετιλα" (1-2 weeks), λογω νεου αντικειμενου που μπηκε στο ενυδρειο....

Και μετα θα προχωρησω σε αγορα ενος ζευγους κλοουν... και προφανως καποιο κοραλλακι μικρο....

Σκεφτηκα σε καποια φαση μην εβαζα μεσα μια ανεμωνη και τελος........

Αλλα νομιζω θα παιξω κυριως με εφυλλιες και κανα σαρκοφυτο...

και θα δειξει... :D:D:D:P

Λετε πριν την αγορα των ζωντανων να κανω μια γενναια αλλαγη??? 20-30%????

Θα σας κρατησω και παλι ενημερους...

 

IMG_20200311_214932.jpg

IMG_20200311_214821.jpg

IMG_20200311_111307.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...