Jump to content

9 US Gallons


fotojohn

Recommended Posts

Καλησπερα τα τσεκαρα, ειναι μ****α εως πολυ μ****α.

εχει γεμισει ακομα περισσοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, fotojohn said:

Καλησπερα τα τσεκαρα, ειναι μ****α εως πολυ μ****α.

εχει γεμισει ακομα περισσοτερα!

Χαχαχαχα γελαω με το πως αναγνωρισε το μαλακος στο ουδετερο πληθυντικου αριθμου!

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

τα συγκεκριμενα εχουν μεγαλωσει λιγο, δε με ενοχλουν καθολου,...

χθες εκανα εναν γενναιο καθαρισμο και εβαλα και σιφον τοσο σε σαμπ στην πλατη οσο και μεσα γιατι ειχε μαζεψει μακα....

το νεο μου αποκτημα σαν βαζω μια φωτο απο την πρωτη του ημερα... πλεον εχει και αυτο απλωθει λιγο..

πηρα και κατι βιταμινεσ με αμινοξεα της Microfibelift για μια φορα την εβδομαδα για ενισχυση...

προχωραμε καλα....

Εεπιδη ειχα ρωτηθει και παλαιοτερα το φως νομιζω τα σπαει...βλεπω και πολυ αναπτυξη στη Ricordea....

IMG_20200603_164831.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα σταρ πολυπς, να ξέρεις αναπαράγονται σαν τρελά.  Αμα γεμίζει ο βράχος, μετά δύσκολα καθαρίζει απο αυτά. 

Οπότε θα ελεγα , μηπως να τα ξεκόλλαγες, και να τα εβαζες σε ενα βραχακι μονα τους, ετσι ώστε να μην εξαπλωθούν σε όλο τον κυρίως βράχο. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινης αυτο θελω... να ντυσω ελπιζω τον βραχο....

:)

Thanx

 

Link to comment
Share on other sites

Σας επισυναπττω και μια τωρινη φωτο

Πανω δεξια στο βραχο και κατω δεξια βλεπετε αυτα τα διαφανη... πως εχουν μεγαλωσει...

η πισω δε πλευρα ακομα πιο πολυ...

δεν ξερω τι ειναι...αλλα για κατι ζωντανο φαινεται οποτε fair enough!!!

τι να πω...

IMG_20200607_205801.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όπως σου είχα πει ότι είναι σπογγος που κάνει filter feeding και δεν σε βλάπτει. Μπορείς να τα αφαιρέσεις αν θέλεις, εγώ είχα λιγότερα από εσένα και δεν εξαπλώθηκαν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους και καλη συνεχεια διακοπων για οσους συνεχιζουν..

εγω αφου ελειψα αρκετες ημερες....επεστρεψα σε ενα ενυδρειο τιγκα στο κυανο και με 1/3 νερο λιγοτερο!! :(

απελπιστικη κατασταση...

εκανα εναν γενναιο καθαρισμο, σιφωνισμα, σκοτωσα μια επτασια και αφαιρεσα εναν μικρο φιλο αστερια.

Σημερα βρηκα και αλλον ...πολυ φοβαμαι οτι θα εχει και αλλους.

Τους αφιρειται ή οχι?

Τα κοραλλια απο το ολο σοκ ειναι στρεσαρισμενα... το καλο οτι η εφυλια εχει υπερτριπλασιαστει απο 2 κεφαλια σε 7.

θεωρω οτι θα επανελθουν.....

αυτα απο μενα, καλη συνεχεια!!!

 

IMG_20200821_161731.jpg

IMG_20200821_161834.jpg

IMG_20200821_113407.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπρα friends... οριστε

Ενας περιπου χρονος μετα απο το πρωτο νερο μεσα και περιπου 8-9 μηνες μετα τα πρωτα ζωντανα...

Δεν κανω καμια μετρηση.

Τα κοραλλια εχουν μια χαρα αναπτυξη ... εχω βρει τις δοσεις μου και ριχνω μερα μερα οτι ζουμι ειναι.

Το μονο ειναι η καφε αλγη που εμμενει σε εκεινο το σημειο του βραχου η οποια εξαφανιζεται καθε νυχτα.

Θα κανω καποια στιγμη παλι καποιο καλο σιφωνισμα.... και σκεφτομαι μηπως στρεψω τη μια απο τς 2 εξοδους του φιλτρου εκει...

Νερο αλλαζω ανα δυο μηνες περιπου με θαλασσινο μαζεμενο απο το καλοκαιρι... συμπληρωμα με νερο απο τη βρυση που πρωτα το εχω βρασει (δεν ξερω γιατι ... κυριως για χλωριο και μικροοργανισμους...????), και μετα με prime - stress coat και stress zyme. Seachem seagel αλλαζω ανα 3 μηνο...

Θεωρητικα με το καλο που θα μπουμε στην κανονικοτητα θα το μεταφερω στη δουλεια μου!

Θελω ακομα μεσα ενα σαρκοφυτο, και μια γαριδουλα...

Αν μου τη δωσει καμια στιγμη ισως πεταξω μεσα τριματα/scrambles  απο κανενα σκληρο κοραλλι και αν πιασει...

Αυτα, καλο σας βραδυ!!

 

01.12.20.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, submarine1981 said:

Νερο αλλάζεις μια φορα στους 2 μήνες? 

Και νερό συμπληρώνεις λογω εξάτμισης με νερό απο την βρύση? 

Ναι ανά περίπου δύο μήνες... 

Επειδή από πάνω υπάρχει γυαλί με τρύπες η εξάτμιση είναι πολλή λίγη και συμπληρώνω από νερό βρύσης. 

Μπορεί να οφείλεται και εκεί η καφέ άλγη, αλλά και με 4 ενυδρεία που έχω αλλάξει στο παρελθόν και χρησιμοποιουσα ro πάλι είχα αλγες... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και update 

Μετακόμισα και στη μεταφορά του... Είχαμε ατυχήματα.. 

Έσπασε η εφυλια στα δύο. Πιστεύω δε θα έχει πρόβλημα. 

Ανακάλυψα στη λάμπα καμένα 4 λαμπάκια, ουσιαστικά το γυαλακι μπροστά στα μοβ. Τα είχε μαυρίσει... 

Σκέφτηκα και έκατσα και παρήγγειλα το spectra 30w.

Τι λέτε...? 

IMG_20210108_191554.jpg

IMG-2d5d4f7d91d6e2692b1e69df6aa5bc31-V.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η πάνω φώτο είναι όπως είναι τώρα με τα 4 μοβ χωρίς γυαλακι μπροστά, τα αφαίρεσα αφού έχουν μαυρίσει 

IMG_20210105_011059.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτος φίλε! Το οτι μέσα σε ενα χρόνο έχεις ολο τον πάτο κοραλενιο λέει πολλά. Τρελές ισορροπίες σε 34 λίτρα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σε ολους,

ελαβα το spectra/aqua knight και το τοποθετησα...

Στη φωτο το βλεπετε με full ενταση λευκα και μπλε.

Να ρωτησω οσους το εχουν πως το δουλευουν?

Θα ηθελα πχ να μειωσω στη μεση τα λευκα ωστε τα μπλε να ειναι πιο εντονα και τα κοραλλια στο ματι μου πιο φανταχτερα, αλλα αυτο θα επηρεασει τα κοραλλια στην υγιη αναπτυξη τους?

Ευχαριστω

Φωτης

 

IMG_20210125_194643.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω το συγκεκριμένο φωτιστικό, αλλα απο οτι βλεπω εχεις LPS που τους αρέσει γενικά το μπλε.  Οπότε δοκίμασε αρχικα να εισαι μισό ποσόστο ασπρο και το υπόλοιπο μπλε.

 

Πχ 40% ασπρο και 80% μπλε.  

Link to comment
Share on other sites

Εχει 10 σκαλες εντασεις για τα λευκα και 10 ξεχωριστα για τα μπλε... οποτε προτεινεις τα μπλε στο φουλ (10)  και το ασπρο στην 5-6 σκαλα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το φωτιστικο αυτο (το spectra) και το εβαλα στο 80% μπλε κ τα λευκα κλειστα τελειως

Πρεπει να χαμηλωσεις σιγουρα το λευκο πολυ, τα κοραλια θελουν μπλε φασμα ,δεν παιρνουν τιποτα απο το λευκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@michalos Εγώ θα έλεγα ενα ποσοστό μικρό απο το άσπρο να έβαζε , αλλά αν το εχεις δοκιμάσει εσυ με τον τρόπο που λες, και δεν είχες κάνενα θέμα τότε είμαι μαζί σου :)  

 

Εγω στο δικό μου πχ δίνω άσπρο λιγό χαμηλότερα απο αυτό που πρότεινα στον Φώτη.  

Γενικά πιστεύω οτι σαν full spectrum που θέλουμε στα θαλασσινά θα πρέπει να εμπεριέχεται και λίγο άσπρο φάσμα. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, submarine1981 said:

@michalos Εγώ θα έλεγα ενα ποσοστό μικρό απο το άσπρο να έβαζε , αλλά αν το εχεις δοκιμάσει εσυ με τον τρόπο που λες, και δεν είχες κάνενα θέμα τότε είμαι μαζί σου :)  

 

Εγω στο δικό μου πχ δίνω άσπρο λιγό χαμηλότερα απο αυτό που πρότεινα στον Φώτη.  

Γενικά πιστεύω οτι σαν full spectrum που θέλουμε στα θαλασσινά θα πρέπει να εμπεριέχεται και λίγο άσπρο φάσμα. 

 

 

thank you both...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, submarine1981 said:

@michalos Εγώ θα έλεγα ενα ποσοστό μικρό απο το άσπρο να έβαζε , αλλά αν το εχεις δοκιμάσει εσυ με τον τρόπο που λες, και δεν είχες κάνενα θέμα τότε είμαι μαζί σου :)  

 

Εγω στο δικό μου πχ δίνω άσπρο λιγό χαμηλότερα απο αυτό που πρότεινα στον Φώτη.  

Γενικά πιστεύω οτι σαν full spectrum που θέλουμε στα θαλασσινά θα πρέπει να εμπεριέχεται και λίγο άσπρο φάσμα. 

 

 

Ποσο δλδ το εχεις εσυ το ασπρο?

Τα μπλε λεω νατα αφησω φουλ 10/10 και τα λευκα ειμαι αναμεσα σε 1-3/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν ειναι στο φουλ τα φώτα τα μπλε ειναι 80% και τα άσπρα 40%.  Αλλά σκέφτομαι να τα ρίξω κιάλλο τα ασπρά . Το πολύ 20% . 

 

Εσυ μπορείς να δοκιμάσεις είτε αυτο που είπε ο @michalos είτε να αφήσεις ενα 1-3 /10 που είπες.   Η ακόμα να δεις πως θα συμπεριφερθούν στο 3/10 και σταδιακά να το αφήσεις στο 1. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...