Jump to content

9 US Gallons


fotojohn

Recommended Posts

Ζηλευω το green star σου!

Εχει γινει θηριο, εχω βαλει κ εγω 2 σε δυο βραχους, σε ενα μικρο βραχο πριν ενα χρονο σχεδον κ ενα σε ενα μεγαλο βραχο πριν 7-8 μηνες

Ελπιζα να γεμισουν οι βραχοι αυτοι αλλα δεν εγινε

Ο πρωτος εχει μεγαλωσει λιγο, ηταν 4 εκ περιπου τωρα εγινε γυρω στα 8εκ

Ο δευτερος στον μεγαλο βραχο εχει μεινει σχεδον ιδιος, λιγο μακρυνε ισως μονο

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μην την κοπανησει η ανεμώνη!!!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, michalos said:

Ζηλευω το green star σου!

Εχει γινει θηριο, εχω βαλει κ εγω 2 σε δυο βραχους, σε ενα μικρο βραχο πριν ενα χρονο σχεδον κ ενα σε ενα μεγαλο βραχο πριν 7-8 μηνες

Ελπιζα να γεμισουν οι βραχοι αυτοι αλλα δεν εγινε

Ο πρωτος εχει μεγαλωσει λιγο, ηταν 4 εκ περιπου τωρα εγινε γυρω στα 8εκ

Ο δευτερος στον μεγαλο βραχο εχει μεινει σχεδον ιδιος, λιγο μακρυνε ισως μονο

 

Ευχαριστώ,

Γενικά απλώνονται εύκολα... Τι να σου πω... Δεν έχω κάνει τπτ ιδιαίτερο... 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη τούμπανο δείχνει. Την χόσταραν τα κλόουν εν τελει;

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, sarados said:

Η ανεμώνη τούμπανο δείχνει. Την χόσταραν τα κλόουν εν τελει;

ολο τη γυρω-φερνουν αλλα τπτ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σε ολους...

Μετα απο καιρο.... κανω ενα update.

Την ανεμωνη, οχι δεν την εχουν χοσταρει μεσα τα κλοουν.. παει το ενα κυριως( το πιο μικρο) κατω απο τα πλοκαμια της...

Μετατοπιστηκε αριστεροτερα και τα παει μια χαρα με την εφυλλια, ως φαινεται

Μετα απο πεντε μηνες εκανα και μια αλλαγη.... :P καθως ηρθε και το νεο σκιμερ ρεσαν 300.. πολυ ωραιο, αλλα κανει φυσαλιδες κατα την εξοδο στο πιο μικρο, γιατι ειναι αρκετα λιγα τα λιτρα κιολας, και παρολο που το εχω πισω στο χωρο σαμπ. Αισθητικα δε με πειραζει καθολου , γιατι με το ματι δε φαινονται τοσο, η καμερα τα μαγκωσε... λειτουργικα, πρεπει να με ανησυχουν καπου οι μικροφυσαλλιδες μεσα στο ενυδρειο....?

Μετρησεις ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ... νομιζω εχω βρει τις δοσεις μου καθως βλεπω και στο σκληρο κοραλλι αναπτυξη  ... νομιζω το εχω βρει...

σας παραθετω και καποιες φωτο....

Και θελω τη γνωμη σας για το καλοκαιρι... τι να κανω με την αναπληρωση νερου, οταν θα φυγω??? ειναι το μονο που με ανησυχει λιγο...

Φιλικα 

Φωτης

 

 

 

IMG_20210508_211037.jpg

IMG_20210508_210959.jpg

IMG_20210508_211204.jpg

IMG_20210508_211050.jpg

IMG_20210508_211105.jpg

IMG_20210508_211015.jpg

IMG_20210508_211008.jpg

IMG_20210508_215335.jpg

Έγινε επεξεργασία - fotojohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, fotojohn said:

καλησπερα σε ολους...

Μετα απο καιρο.... κανω ενα update.

Την ανεμωνη, οχι δεν την εχουν χοσταρει μεσα τα κλοουν.. παει το ενα κυριως( το πιο μικρο) κατω απο τα πλοκαμια της...

Μετατοπιστηκε αριστεροτερα και τα παει μια χαρα με την εφυλλια, ως φαινεται

Μετα απο πεντε μηνες εκανα και μια αλλαγη.... :P καθως ηρθε και το νεο σκιμερ ρεσαν 300.. πολυ ωραιο, αλλα κανει φυσαλιδες κατα την εξοδο στο πιο μικρο, γιατι ειναι αρκετα λιγα τα λιτρα κιολας, και παρολο που το εχω πισω στο χωρο σαμπ. Αισθητικα δε με πειραζει καθολου , γιατι με το ματι δε φαινονται τοσο, η καμερα τα μαγκωσε... λειτουργικα, πρεπει να με ανησυχουν καπου οι μικροφυσαλλιδες μεσα στο ενυδρειο....?

Μετρησεις ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ... νομιζω εχω βρει τις δοσεις μου καθως βλεπω και στο σκληρο κοραλλι αναπτυξη  ... νομιζω το εχω βρει...

σας παραθετω και καποιες φωτο....

Και θελω τη γνωμη σας για το καλοκαιρι... τι να κανω με την αναπληρωση νερου, οταν θα φυγω??? ειναι το μονο που με ανησυχει λιγο...

Φιλικα 

Φωτης

 

 

 

IMG_20210508_211037.jpg

IMG_20210508_210959.jpg

IMG_20210508_211204.jpg

IMG_20210508_211050.jpg

IMG_20210508_211105.jpg

IMG_20210508_211015.jpg

IMG_20210508_211008.jpg

IMG_20210508_215335.jpg

 

Συγγνωμη.. πρεπει να κανω και το τζαμι... για να φαινονται καλυτερα!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αναπλήρωση αυτη την στιγμή δεν υπάρχει?  

Μια αξιόπιστη ειναι της Hydor Smart level control. Βαζεις και ενα μεγάλι βαρέλι νερο οσμοσης να τραβάει και εισαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, submarine1981 said:

αναπλήρωση αυτη την στιγμή δεν υπάρχει?  

Μια αξιόπιστη ειναι της Hydor Smart level control. Βαζεις και ενα μεγάλι βαρέλι νερο οσμοσης να τραβάει και εισαι οκ.

οχι δεν υπαρχει....

το ενυδρειακι δουλευει τελιως μανιουαλ απο εμενα τοσο σε συμπληρωση υγρων, οσο και νερου..... και μου αρεσει....

Πολυ λιγα τα λιτρα (34) για να βαλω τοσα εξτρα και που να τα πρωτο -τοποθετησω...

Ωραιο αυτο...καλο φαινεται... λιγο τσιμπημενο σε τιμη...για ενα "φλοτερακι" ... ευχαριστω παντως submarine 1981

Ερωτηση: αυτο εχει θεμα αν πανω παει καποιο σαλιγκαρι πχ?

 

 

Έγινε επεξεργασία - fotojohn
Link to comment
Share on other sites

Για φτηνή αναπλήρωση από waterwaves έχουν Κιτ αντλία 12v+ 2φλοτερ+αυτόματος διακόπτης γερμανικός γύρω στα 50 ευρώ αν θυμάμαι καλά, τροφοδοτικό 12v είχα κ δεν αγόρασα.

Δεν είναι τόσο καλός όσο αυτός που είπε ο submarine αλλά για φτηνή λύση μια χαρά κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται χωρίς ανάπληρωση. 

Κάποια στιγμή θα πας διακοπές....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

Νομιζω ολα ειναι παλι στο δρομο τους...

η ρικορντια εχει κολλησει πλεον στο μπροστινο τζαμι... οσο και να την πηγαινα πισω ... οπως ανοιγε κουνιοταν , και τωρα ειναι εκει... δε θελω να προσπαθησω να την μετακινησω και να την τραυματισω. σκεφτομαι αν επραξα καλα με τη μοντιπορα? στο πατωμα... αλλα απο την αλλη σε τοσα λιτρα αν την ειχα ψηλα μπορει μεγαλωνοντας να εκρθβε το φως απο τα υπολοιπα...... σκεψεις κανω σκεψεις.... βαζω μερικες φωτο... καλημερα!!!

 

IMG_20210524_173923.jpg

IMG_20210524_173739.jpg

IMG_20210524_173758.jpg

IMG_20210524_173657.jpg

IMG_20210524_173623.jpg

IMG_20210524_173534.jpg

IMG_20210524_173637.jpg

IMG_20210524_173527.jpg

IMG_20210524_173520.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο john , το ενυδρειο ειναι ωραιο!

Τα μανιταρια εχω παρατηρησει οτι αν δεν τους αρεσει η θεση που ειναι μετακινουνται..

Συνήθως ψαχνουν μια θεση μετρια ροη και φωτισμο, ειδικη με την ροη δεν τους αρεσει η δυνατη

Η μοντιπορα δεν εχει μεγαλες απαιτησεις σε φωτισμο μπορει να μπει οπουδηποτε και να ειναι ευχαρηστημενη

Συνηθως τις κολλανε στο πισω η στα πλαινα τζαμια για να ειναι και ψηλα και να μην κανουν σκια στα αλλα κοραλια 

Και εκει που την εχεις θα ειναι μια χαρα, το θεμα ειναι πως σου αρεσει σαν εικονα να την βλεπεις

Εγω θα την κολλουσα μαλλον σε πλαινο τζαμι η στο πισω τζαμι δεξια η αριστερα του gsp

Αν μεγαλωνε αρκετα θα την κλαδευα και θα εβαζα τα frags σε διαφορα σημεια ψηλα στα τζαμια

 

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα βλεπω μοντιπορα στο πατωμα. Αλλα εχει κάνει βάση? εχει "χτίσει" στο πάτο του ενυδρειου ?   

 

Δεν φαινεται και άσχημη.  

 

Απο σταρ πολύπς βλέπω τα πας πάρα πολυ καλα :)  (προσοχή στην εισαγωγή του φιλτρου πανω αριστερα) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και γυρνάω που έλειψα μια εβδομάδα... Και ψάχνω την ανεμώνη.... 

.... 

Και βλέπω 2...

Η μία όμως δε βγαίνει προς το φως.... 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι, έτσι δεν είναι...? 

IMG_20210614_203220.jpg

IMG_20210614_203212.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τυχερέ!!

Προς το παρόν άστες ήσυχες θα ελεγα. 

Τις ταίζεις κάτι απο τοτε που εγινε split? δέχονται την τροφή?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, submarine1981 said:

Τυχερέ!!

Προς το παρόν άστες ήσυχες θα ελεγα. 

Τις ταίζεις κάτι απο τοτε που εγινε split? δέχονται την τροφή?

Δεν την ταισα και πότε... Τώρα ανακάλυψα το Σπλιτ... Ότι έτρωγε από τροφή που λίγο έτριβα στο νερό... 

Δεν πειράζω.. Εξάλλου δεν το συνηθίζω.. Έτσι το αφήνω και τρέχει... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδαι...

ειμαι απισευτα στεναχωρημενος......

10 μερες ελειψα και στο ενυδρειο ηταν ολα νεκρα καθως χαλασε το ανεμιστήρακι...

ενα κλοουν παλευει ακομα εκει μεσα... σχεδον αναποδα...

τοσος κοπος... τοση φροντιδα.... τοση προσπαθεια...και ιδιαιτερα για την εφυλλια που απο ενα κεφαλακι την ειχα φτασει 7... σε αυτα τα τοσα λιγα λιτρα... με τις μοναδικες μου ισσοροπιες, σχεδον χωρις μετρησεις..... :( :( :( 

περιμενω να σβησει και το κλοουν και να το βγαλω απο την πριζα....

Δε θελω αλλο ενυδρειο..... ..... ...... ?

1. Το ενυδρειακι (γυαλα δλδ , με το κυκλοφοριτακι του και το θερμοστατη, χωρις καπακι), 2, ο βραχος - 3kgs approx, (που τοσο ομορφα τον ειχαν καλυψει τα Star Polyps... :( ), 3. το επιπλακι βαση - ντουλαπι , και 4 ολα τα αναλωσιμα υλικα(ζουμια τροφες κτλ) θα πωληθουν εναντι 150 ευρω....

Οποιος θελει να με ενημερωσει με PM.

 

?

 

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε, όπως είπες τόσος κόπος να πάει έτσι.. δυστυχώς το reef ,είναι πολυ ευαίσθητο οικοσύστημα.

Έχω βρεθεί και εγώ σ' αυτήν την κατάσταση με το μεσογειακό που είχα και κρασαρε.. και ακριβώς λόγω του ότι το μεσογειακό θέλει χαμηλές θερμοκρασίες ,23-24 βαθμούς max που στην Ελλάδα το καλοκαίρι με ανεμιστήρες μόνο είναι σχεδόν αδύνατο πήγα σε reef.

Και πιστεύω πολλοί έδω έχουν βρεθεί στην θέση σου.. και για να ξεκινήσεις ξανά το χόμπι  μετά από αυτό είναι πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, κριμα.....

Απλα μια συμβουλη - μην βιαζεσαι να τα δωσεις ολα. Το ενυδρειο ειναι αρρωστια, που δεν φευγει. Βαζεις ολα στο ραφι και απλα περιμενεις....Ο χρόνος γιατρευει τα παντα...

Δοκιμασμενο.... Keep reefing!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Φιλε μου, κριμα.....

Απλα μια συμβουλη - μην βιαζεσαι να τα δωσεις ολα. Το ενυδρειο ειναι αρρωστια, που δεν φευγει. Βαζεις ολα στο ραφι και απλα περιμενεις....Ο χρόνος γιατρευει τα παντα...

Δοκιμασμενο.... Keep reefing!

... Μου λείπει ήδη.... ??

Να το κρατήσω για μελλοντικό sump... ???

 

Τα φάρμακα και οι τροφές... Πάνε χαμένα..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι περισσότεροι που ασχολούνται καιρο με το χόμπι, έχουν και μια ανάλογη ιστορία να διηγηθούν. Η εμπειρία στο χόμπι μας, περιλαμβάνει και τις στραβες. Και από αυτές μαθαίνουμε. Πραγματικά καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, αλλά η @natateo έχει απόλυτο δίκιο. Μη κάνεις βιαστικές κινήσεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fotojohn έγραψε:

... Μου λείπει ήδη.... ??

Να το κρατήσω για μελλοντικό sump... ???

 

Τα φάρμακα και οι τροφές... Πάνε χαμένα..... 

Φίλε ξέρω ότι ξενερωσες λίγο επειδή στεναχωριθηκες,πίστεψέ με όλοι μας νιώθουμε το ίδιο κάθε φορά που βλέπουμε να συμβαίνει κάτι τέτοιο στους φίλους χομπίστες. ,απλά εγώ είμαι σίγουρος ότι θα επανέλθεις με κάτι ακόμα πιο όμορφο!

Εύχομαι να ξαναδούμε σύντομα ακόμα ένα πανέμορφο ενυδρείο σου.

Λάθη και ατυχίες πάντα μπορούν να συμβούν.

Καλή συνέχεια και ελπίζω να δω το επόμενο καταπληκτικό ενυδρείο σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...