Jump to content

Βοήθεια επιλογής


poik8

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους όπως έχω προαναφερει είμαι σχετικά νέος στον χώρο και έχω κάποιες ερωτήσεις.  

Το ενυδρείο που έχω είναι 35 λίτρων φυτεμένο με βαλισνεριες κ κερατοφυλλα που έχουν αναπτυχθεί πολύ. Το ενυδρείο τρέχει κοντά στον έναν μήνα. Μέσα υπάρχουν τέσσερις γαριδουλες αμάνο οι οποίες μέχρι στιγμής τα πάνε μια χαρά. Θέλω να προτείνετε κάποια φυτά που θα μπορούσαν να μπουν στο ενυδρείο μ κ θα είναι σχετικά εύκολα . Κυρίως θέλω ,αν υπάρχουν, κάποια κατάλληλα αλγοφαγα ειδη .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

 

Το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό ώστε να φιλοξενήσει κάποιο αλγοφάγο ψάρι. Ακόμα και ο οτόκυκλος που είναι μικρός θέλει ομάδα και παραπάνω λίτρα. Γνωρίζω πως τα molly τρώνε άλγη αλλά και πάλι τα λίτρα είναι λίγα. Μπορείς να το κάνεις σαλιγκαρογαριδοενυδρείο με λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια, σαλιγκάρια ζεβρες και μαζί γαρίδες. Και τα γαριδάδικα έχουν την ομορφιά τους.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Πανο και να σουπω οτι τα γαριδαδικα,με διαφορα ειναι πολυ οορφα ενυδρεια! Δυστχως αποτις αμανο δεν θα βρεις γονο καθως θελουν υφάλμυρο νερό τα μικρά και γενικά ειναι μια αρκετά δύσκολη διαδικασια!

 

Μπορείς όμως ν βρεις μικροτερα ειδη γαρίδων όπωςοι red cherry, να βάλεις μέσα κάποιες και μετά να μην προλαβαίνεις να δίνεις! Με λίγο διάβασμα πολύ ευκολα μπορείς να φτιάξεις ενα ενυδρείο πουθα αναπαραγονται συνεχως!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλησπέρα. 

 

Το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό ώστε να φιλοξενήσει κάποιο αλγοφάγο ψάρι. Ακόμα και ο οτόκυκλος που είναι μικρός θέλει ομάδα και παραπάνω λίτρα. Γνωρίζω πως τα molly τρώνε άλγη αλλά και πάλι τα λίτρα είναι λίγα. Μπορείς να το κάνεις σαλιγκαρογαριδοενυδρείο με λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια, σαλιγκάρια ζεβρες και μαζί γαρίδες. Και τα γαριδάδικα έχουν την ομορφιά τους.

Γνωρίζω ότι είναι μικρό για αυτό κ ρωτάω . Πέρα από το αλγοφαγα που απ ότι καταλαβαίνω δεν συνιστώνται μπορώ να βάλω κάποιο άλλο μικρό ψαράκι ή τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

Πόσες red cherry μπορώ να βάλω ακόμα. 

Λαμβάνοντας υπόψη πως έχω ήδη τέσσερις αμανο 

Μπορεις να βαλεις 8-12 . Μετα θα γινουν πολλες.

Ακομα μπορεις να βαλεις μικρα ψαρακια πχ Boraras brigittae 8-10 ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να βαλεις 8-12 . Μετα θα γινουν πολλες.

Ακομα μπορεις να βαλεις μικρα ψαρακια πχ Boraras brigittae 8-10 ψαρακια.

8με 12 επιπλέον ή σαν σύνολο.  Τα boraras Brigittae είναι εύκολα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

8με 12 επιπλέον ή σαν σύνολο.  Τα boraras Brigittae είναι εύκολα ?

Ακομα. Απλα αποφασισε αν θελεις τα ψαρακια ή cherry. Ta boraras δεν ειναι απο τα πιο ευκολα, αλλα αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο και οι μετρησεις ειναι καλες, δεν υπαρχει προβλημα.

Ακομα κοιταξε τα endler guppy , θα εβαζα μόνο αρσενικα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ακομα. Απλα αποφασισε αν θελεις τα ψαρακια ή cherry. Ta boraras δεν ειναι απο τα πιο ευκολα, αλλα αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο και οι μετρησεις ειναι καλες, δεν υπαρχει προβλημα.

Ακομα κοιταξε τα endler guppy , θα εβαζα μόνο αρσενικα.

 

Ααα πολύ ωραία.  Νόμιζα εσάς είχα ρωτήσει κ όταν ξεκιναγα το ενυδρείο για το αν θα μπορούσα να βάλω κανονικά guppies αλλά μ είχατε πει Όχι λόγω της έντονης αναπαραγωγικοτητας τους.  Έχω δύο φίλους οι οποίοι έχουν μεγάλα ενυδρεια κ μου είπαν πως ευχαρίστως θα ήθελαν να παίρνουν μικρά.  Μήπως κάτω από αυτές τις συνθήκες θα μπορούσα να βάλω 3 με 4 γκαπακια γτ για να είμαι ειλικρινής μ αρέσουν πολύ και θα ήθελα να υπάρχουν στο ενυδρείο μ . Υπενθυμίζω πως το ενυδρείο είναι πολύ φυτεμενο και τα φυτά έχουν αναπτυχθεί πολύ προσδίδοντας κατά αυτό τον τρόπο ένα κατάλληλο περιβάλλον διαβίωσης για τα guppies που απ ότι γνωρίζω προτιμούν το πυκνοφυτεμενο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

Ααα πολύ ωραία.  Νόμιζα εσάς είχα ρωτήσει κ όταν ξεκιναγα το ενυδρείο για το αν θα μπορούσα να βάλω κανονικά guppies αλλά μ είχατε πει Όχι λόγω της έντονης αναπαραγωγικοτητας τους.  Έχω δύο φίλους οι οποίοι έχουν μεγάλα ενυδρεια κ μου είπαν πως ευχαρίστως θα ήθελαν να παίρνουν μικρά.  Μήπως κάτω από αυτές τις συνθήκες θα μπορούσα να βάλω 3 με 4 γκαπακια γτ για να είμαι ειλικρινής μ αρέσουν πολύ και θα ήθελα να υπάρχουν στο ενυδρείο μ . Υπενθυμίζω πως το ενυδρείο είναι πολύ φυτεμενο και τα φυτά έχουν αναπτυχθεί πολύ προσδίδοντας κατά αυτό τον τρόπο ένα κατάλληλο περιβάλλον διαβίωσης για τα guppies που απ ότι γνωρίζω προτιμούν το πυκνοφυτεμενο ενυδρειο

Καλα όλα αυτά αλλά σκέψου οτι η θηλυκια γκαπίνα μπορεί να βγάλει από 1 μέχρι 40 μικρα.. και λεω και λιγα..

Εαν έχεις τόσα πολλά άτομα να τα δίνεις τότε εντάξει μπορείς να βάλεις 4 γκαπι, 3 θηλυκα και έναν αρσενικό και καλό είναι να μην κρατάς τα μωρά, να τα δίνεις όλα..

Link to comment
Share on other sites

Που να δοσεις καθε μηνα 50-100 μικρα; Σκεψου καλα....................

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Που να δοσεις καθε μηνα 50-100 μικρα; Σκεψου καλα....................

Ααα δεν γνώριζα ότι κάνουν τοσα πολλά συγγνώμη αναθεωρω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος poik8 έγραψε:

Γιατί όλα? βγαίνουν  αιμομιξίες εεε

......... Γιατι ολα τι ;;; αρσενικα; δεν...... πιο συγκεκριμενα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

......... Γιατι ολα τι ;;; αρσενικα; δεν...... πιο συγκεκριμενα;

Μου αναφέρει πάνω ο φίλος πως καλό θα είναι να δίνω όλα τα μικρά. Και ρωτάω Γτ να τα δίνω όλα, προφανώς για να αποφευχθούν οι αιμομιξίες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

Μου αναφέρει πάνω ο φίλος πως καλό θα είναι να δίνω όλα τα μικρά. Και ρωτάω Γτ να τα δίνω όλα, προφανώς για να αποφευχθούν οι αιμομιξίες. 

 

Ναι γιατι θα ξεκινησεις απο 5 και θα έχεις 35 σε μια γεννα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Ναι γιατι θα ξεκινησεις απο 5 και θα έχεις 35 σε μια γεννα!!

Καταλαβαινω Ευχαριστώ. Θα λαβω υπόψη μου τις πληροφορίες και θα πορευθώ σύμφωνα με αυτές .

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Οτι θέλεις για απορίες εδώ ειμαστε!! :D 

Μια τελευταία απορία που έχω αυτή την στιγμή ειναι το αν τις γαρίδες μ πρέπει να τις ταιζω καθημερινά ή όχι,  ώστε κατά αυτόν τον τρόπο να μην χάνουν το ενδιαφέρον τους για την άλγη. 

Link to comment
Share on other sites

να ταιζεις καθε μερα,  απο λιγο ομως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

να ταιζεις καθε μερα,  απο λιγο ομως.

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

να ταιζεις καθε μερα,  απο λιγο ομως.

Ωραία . Όμως αρκετές φορές δεν την τρώμε άμεσα με αποτέλεσμα αυτή να αλλοιώνεται. Να περιμένω όποτε την φανε ή να την απομακρυνω άμεσα για να αποφύγω την αύξηση της αμμωνίας??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

 

Ωραία . Όμως αρκετές φορές δεν την τρώμε άμεσα με αποτέλεσμα αυτή να αλλοιώνεται. Να περιμένω όποτε την φανε ή να την απομακρυνω άμεσα για να αποφύγω την αύξηση της αμμωνίας??

αν σε 1 ωρα δεν θα φανε, τοτε βγαλε την τροφη. Βαλε τοσο, για να μπορεσουν να φανε ολη την τροφη  μεσα σε 20-30 λεπτα.Κανονικα πιανουν απο ενα κοκκο η καθε μια και εξαφανιζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...