Jump to content

Αλλαγή νερού.


Recommended Posts

Κάθε εβδομάδα που κάνω αλλαγή νερού.  Βάζω από την κρύα βρύση και μετά περιμένω αρκετές ώρες με το θερμοστάτη να φτάσει κοντά στην θερμοκρασία του ενυδρείου ώστε να κάνω την αλλαγή .

  Θα μπορούσα να χρησιμοποιώ και το ζεστό της βρύσης ώστε να μειώνεται το φάσμα της αναμονής.????

Link to comment
Share on other sites

Η αποχλωριοποίηση του νερού γίνεται σχεδόν άμεσα από το αντιχλώριο. Ουσιαστικά η μέρα που αφήνουμε να περάσει γίνεται για να βεβαιωθούμε ότι έχει εξατμιστεί όλο το χλώριο και για να πιάσει θερμοκρασία ο κουβάς. Βάλε την βρύση στο χλιαρό δηλαδή ακριβώς στη μέση και πάρε θερμοκρασία. Αν είναι κοντά στου ενυδρείου γέμιζε από εκεί. Αντίθετα αν βάλεις πολύ ζεστό μετά θα πρέπει να περιμένεις να κρυώσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Κάθε εβδομάδα που κάνω αλλαγή νερού.  Βάζω από την κρύα βρύση και μετά περιμένω αρκετές ώρες με το θερμοστάτη να φτάσει κοντά στην θερμοκρασία του ενυδρείου ώστε να κάνω την αλλαγή .

  Θα μπορούσα να χρησιμοποιώ και το ζεστό της βρύσης ώστε να μειώνεται το φάσμα της αναμονής.????

 

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο θερμοσίφωνάς σου αλλά εγώ στο δικό μου δεν το κάνω κι ας έχω 3 ετών ηλιακό και καλοσυντηρημένο. Το νερό που περνάει από εκεί μέσα μπορεί να κουβαλάει κι άλλα πράγματα εκτός από χλώριο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νερό από θερμοσίφωνα εγώ δεν θα έβαζα.. πόσα είναι τα λίτρα της αλλαγής; είναι πολλά; αν θες μπορείς να βοηθήσεις την κατάσταση ζεσταίνοντας λίγο από το νερό σε βραστήρα..

αυτό βέβαια με την προυπόθεση ότι χρησιμοποιείς αντιχλώριο, αν δεν χρησιμοποιείς τότε αναγκαστικά αφήνεις το νερό να έρχεται γύρω γύρω για ώρες ;) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2019 at 9:36 ΠΜ, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Κάθε εβδομάδα που κάνω αλλαγή νερού.  Βάζω από την κρύα βρύση και μετά περιμένω αρκετές ώρες με το θερμοστάτη να φτάσει κοντά στην θερμοκρασία του ενυδρείου ώστε να κάνω την αλλαγή .

  Θα μπορούσα να χρησιμοποιώ και το ζεστό της βρύσης ώστε να μειώνεται το φάσμα της αναμονής.????

Ένα φίλτρο κεντρικής παροχής η ένα προφιλτρο άνθρακα και θα μπορείς να βάζεις άφοβα νερό χωρίς αντιχλωριο από θερμοσίφωνα.

Έτσι έκανα χρόνια με δίσκους. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...