Jump to content

Nano reef


Kostas122

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,πρόσφατα μου κάναν δώρο ένα ενυδρείο aquael nano  reef 49 litra ,αν και έχω ένα ενυδρείο 300 λίτρα δεν μπορώ να το βάλω στο σπίτι λόγο χώρου. θα ηθελα να βάλω το nano με κάποια μαλακά Κοραλία, με λίγες απαιτήσεις φωτισμού ξέρετε αν ο φωτισμός είναι ο κατάλληλος; Σκέφτομαι για sump sta 100 λίτρα με ζωντανό βραχο, αν έχετε κάποια καλύτερη πρόταση θα ήθελα να την ακούσω ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε. 

Βάλε λινκ του ενυδρείου. Και λίγο πιο αναλυτικά αυτά που σκέφτεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για κάτι πολύ απλό με μαλακά κοράλλια λογικά πιστευω οτι κάνει. Στο φιλτράκι μπορείς να βάλεις άνθρακα και αντιφόσφωρο.

Sump 100 lt  θες να βάλεις σε αυτο? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο μόνος λόγος είναι για να μπει ζωντανός βράχος μέσα στο sump ένα έξτρα εξωτερικό φίλτρο όλα αυτά θα μπουν στην αποθήκη που είναι μεσοτοιχία ..θα ανοίξω τρύπες για να μπουν σε άλλο δωμάτιο μαζί με αντίστροφη οσμοση κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Τα 100 λτ sump ειναι πολλά, και θα μπορουσαν να υποστηρίξουν μεγαλύτερο ενυδρειο.

Μηπως να έφτιαχνες το μικρό αυτό με πολυ απλό setup και να κοίταζες για ενα μεγαλύτερο ενυδρειο reef μαζι με το sump που λες? 

Αν δεν ηταν δώρο το μικρό, θα σου πρότεινα να το έβαζες αγγελια και να έφτιαχνες ενα μεγαλύτερο. 

 

Εγω προσωπικά δεν θα εβαζα sump στο μικρο. Ειναι απο μονο του ενα κουκλάκι και ειναι κρίμα να βάζω μέσα υπερχειλήσεις , σωλήνες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο δεν μπορώ λόγο χώρο μεγαλυτερο υπάρχει περίπου στα 320 λίτρα αλλά δεν χωράει πουθενά ο μόνος λόγος που σκευτομε sump σ αυτό είναι να έχω αυτόματη αναπλήρωση δεν ξέρω αν έχει θέμα από το νερό που εξατμίζεται φοβάμαι μην ανέβει η αλατότητα γ αυτό έλεγα για sump αλλά αν δεν γίνετε δεν το βαζω

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να μελετήσεις πως το νερο απο το μικρό ενυδρειο θα μεταβαίνει στο σαμπ. Αν αυτη η κατασκευή δεν σε ενοχλει σε χώρο και εμφάνιση τότε κάντο. Κακό δεν κάνεις σε καμιά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...