Jump to content

Σκαλαρια (Maanvis στα ολλανδικά )


Recommended Posts

πριν 42 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Για να πάθουμε αυχενικό :hehe:

κάνε περιστροφή πριν τις ανεβάσεις ;) 

Έτσι κάνω αλλά πάλι τα ίδια αντε άμα το βλέπεις από κινητό το γυρνάς άμα το βλέπεις από υπολογιστή τι κανείς κατακόρυφο για να τις δεις;;;

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα 2 μανόμετρα λέει ποσό έχει η μπουκάλα μέσα το εβαλα χθες και το δεξιά ήταν στο 2 και τώρα έχει πέσει πολύ νομίζω χθες μόνο το ρύθμισα και σήμερα άρχισε να δουλεύει χθες δούλεψε μόνο 10 λεπτά και σήμερα έχει μια ώρα που άρχισε 

C41897CC-5240-493C-A488-F2BBD748C9A0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το αριστερο σου δειχνει την πιεση της μπουκαλας.Το δεξι ειναι η πιεση στην εξοδο και ρυθμιζεται απο την βανα που βρισκεται απο κατω του.

Θα σου προτεινα το εχεις στο 1-1.5bar και απο εκει και περα ρυθμιζεις με την μικρομετρικη των αριθμο των φυσαλιδων...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Το αριστερο σου δειχνει την πιεση της μπουκαλας.Το δεξι ειναι η πιεση στην εξοδο και ρυθμιζεται απο την βανα που βρισκεται απο κατω του.

Θα σου προτεινα το εχεις στο 1-1.5bar και απο εκει και περα ρυθμιζεις με την μικρομετρικη των αριθμο των φυσαλιδων...

Άρα είμαι καλά και νόμιζα ότι έχω Διαρροή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για τον φωτισμο - 2Χ54W+ανακλαστηρες (πχ https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/5650-juwel-hiflex-895mm-4022573860160.html)

ή φτιαχνεις DIY (δες στο φορουμ και στο ινετ ή παρνεις σωληνα διαμ. 7-8 εκ και κοβεις σε 2 ημικυκλια (στο μηκος), απο μεσα κολλας ταινια καθρεφτη,θα βγει οπως της Juwel :))

Μονο αυτες  δυο λαμπες σου φτανουν για ευκολα και μετρια φυτα. Δεν χρειαζεσαι παραπανω με τα φυτα, που εχεις.

Τεστ..... Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις PH= 6.2- 6.5 με Kh=7, αν δεν βαρας CO2ολη την ημερα απο 3φυσ/δευτερο.

Τροπος διαχυσης CO2;

Οπως λεει ο @giorgosmarios, το CO2 πρεπει να εχεις οσο διαρκει ο φωτισμος (καποιοι αφηνουν και νυχτα). Ξεκινας απο 1φυσ/δευτερο και αυξανεις προοδευτικα (μεσα σε 1 εβδομαδα) μεχρι 2.

Το τεστ CO2 δεν χρειαζεται να γινει πρασινο (25mg/l CO2), σου φτανει και λιγοτερο CO2(για τα φυτα, που εχεις). Στο μελλον, αν θα θελεις να πας σε πιο δυσκολα φυτα, τοτε πρεπει να βαρας το διοξειδιο του ανθρακα μεχρι να πρασινισει το υγρο στο τεστ.

Απο λιπασματα τι εχεις (δεν θυμαμαι);

 

Με έβαλες σε σκέψη και ξανά έκανα μετρήσεις όλα με υγρά Sera!! Ph=6,5 kh=7 gh=10 No2=0 τελευταία αλλαγή έκανα πριν 7 μέρες το 30% και θερμοκρασία έχω 26

A90E140F-AD4C-4370-BE83-A33B90440B9B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Με έβαλες σε σκέψη και ξανά έκανα μετρήσεις όλα με υγρά Sera!! Ph=6,5 kh=7 gh=10 No2=0 τελευταία αλλαγή έκανα πριν 7 μέρες το 30% και θερμοκρασία έχω 26

A90E140F-AD4C-4370-BE83-A33B90440B9B.jpeg

Εγω το βλεπω για 7,5. Το χρωμα πρεπει να κοιτας με το φως της ημερας, αλλα οχι να πεφτει το φως του ηλιου πανω στο τεστ tube και χαρτι με χρωματα.Απλα χρειαζεται καλο φυσικο φωτισμο (και ματι )

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εγω το βλεπω για 7,5. Το χρωμα πρεπει να κοιτας με το φως της ημερας, αλλα οχι να πεφτει το φως του ηλιου πανω στο τεστ tube και χαρτι με χρωματα.Απλα χρειαζεται καλο φυσικο φωτισμο (και ματι )

Θα το ξανά κάνω με φως ημέρας!!!! Πάντως δεν πρέπει να είναι κακές η μετρήσεις μου ;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εγω το βλεπω για 7,5. Το χρωμα πρεπει να κοιτας με το φως της ημερας, αλλα οχι να πεφτει το φως του ηλιου πανω στο τεστ tube και χαρτι με χρωματα.Απλα χρειαζεται καλο φυσικο φωτισμο (και ματι )

Τα σκαλαρια προτιμουν πιο μαλακο νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τα σκαλαρια προτιμουν πιο μαλακο νερο.

Άρα δεν γλυτωνω πρέπει να αρχίσω να φτιάχνω νερό με τύρφη η Ώσμωση. Αν το κάνω με τύρφη πως μπορω να υπολογίσω ποσό θα Μαλακώσω το νερό; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Άρα δεν γλυτωνω πρέπει να αρχίσω να φτιάχνω νερό με τύρφη η Ώσμωση. Αν το κάνω με τύρφη πως μπορω να υπολογίσω ποσό θα Μαλακώσω το νερό; 

Παρε Α/Ο. Θα βγει πιο φθηνα και χωρις πονοκεφαλο. με 50€ βρισκεις στο water waves (αν θυμαμαι καλα.). Φτιαχνεις 50-50 (60-40) με νερο βρυσης και τελος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε Α/Ο. Θα βγει πιο φθηνα και χωρις πονοκεφαλο. με 50€ βρισκεις στο water waves (αν θυμαμαι καλα.). Φτιαχνεις 50-50 (60-40) με νερο βρυσης και τελος.

 

 

Για να καταλάβω η Ώσμωση βγάζει νερό μηδέν και μετά βάζω νερό βρύσης το οποίο είναι έτοιμο από την προηγούμενη μέρα και έτσι κατεβάζω kh όχι το ph 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Για να καταλάβω η Ώσμωση βγάζει νερό μηδέν και μετά βάζω νερό βρύσης το οποίο είναι έτοιμο από την προηγούμενη μέρα και έτσι κατεβάζω kh όχι το ph 

Ετσι. Στο ενυδρειο δεν βαζεις χώρια το ενα και το αλλο. Κάνεις μιξ στο κουβα (που κανεις προετοιμασια του νερο) και μετα αλλαζεις.

Το Ph εχει σχεση με το Kh. Aν θα εχεις CO2, τοτε το Kh πρεπει να ειναι στα 3 περιπου(οχι μηδεν). Και με CO2 θα πας στο Ph=6.5(6.7).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Ετσι. Στο ενυδρειο δεν βαζεις χώρια το ενα και το αλλο. Κάνεις μιξ στο κουβα (που κανεις προετοιμασια του νερο) και μετα αλλαζεις.

Το Ph εχει σχεση με το Kh. Aν θα εχεις CO2, τοτε το Kh πρεπει να ειναι στα 3 περιπου(οχι μηδεν). Και με CO2 θα πας στο Ph=6.5(6.7).

Δηλαδή αν παρω 50%νερο από α/ο και 50 από την βρύση μου που έχω kh 7 θα έχω 3,5; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Δηλαδή αν παρω 50%νερο από α/ο και 50 από την βρύση μου που έχω kh 7 θα έχω 3,5; 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι.

Ομολογώ ότι άρχισα να χάνω τον μπούσουλα λίγο!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ετσι. Στο ενυδρειο δεν βαζεις χώρια το ενα και το αλλο. Κάνεις μιξ στο κουβα (που κανεις προετοιμασια του νερο) και μετα αλλαζεις.

Το Ph εχει σχεση με το Kh. Aν θα εχεις CO2, τοτε το Kh πρεπει να ειναι στα 3 περιπου(οχι μηδεν). Και με CO2 θα πας στο Ph=6.5(6.7).

Δλδ τώρα που εβαλα co2 θα ανέβουν οι Τιμές μου;;; 

Link to comment
Share on other sites

Για να ρυθμίσω τις αλλαγές νερού γιατί τώρα κάνω κάθε 7-8 μέρες το 30% πρέπει να κάνω τεστ No3 η αρκεί μόνο No2; Χθες που μέτρησα νο2 είχα 0 και τελευταία αλλαγή έκανα πριν 7 μέρες!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Για να ρυθμίσω τις αλλαγές νερού γιατί τώρα κάνω κάθε 7-8 μέρες το 30% πρέπει να κάνω τεστ No3 η αρκεί μόνο No2; Χθες που μέτρησα νο2 είχα 0 και τελευταία αλλαγή έκανα πριν 7 μέρες!!!! 

Μονο τα νιτρικα μας δειχνουν, αν ηρθε η ωρα αλλαγης(πότε και πόσο). ΝΟ2 και αμμωνια πρεπει να ειναι παντα μηδεν.

Νιτρικα μετρας στο τελος της εβδομαδας, δεν πρεπει να ειναι πανω απο 40 ppm.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μονο τα νιτρικα μας δειχνουν, αν ηρθε η ωρα αλλαγης(πότε και πόσο). ΝΟ2 και αμμωνια πρεπει να ειναι παντα μηδεν.

Νιτρικα μετρας στο τελος της εβδομαδας, δεν πρεπει να ειναι πανω απο 40 ppm.

Άρα χρειάζομαι και No3?μεχρι να ξέρω θα κάνω κάθε 7 μέρες νομίζω είναι καλά δεν έχω και τόσα πολλά ψάρια!!! Με το co2 θα αρχίσουν να ανεβαίνουν οι τιμές μου;

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Άρα χρειάζομαι και No3?μεχρι να ξέρω θα κάνω κάθε 7 μέρες νομίζω είναι καλά δεν έχω και τόσα πολλά ψάρια!!!

Ναι και καλα ειναι.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Με το co2 θα αρχίσουν να ανεβαίνουν οι τιμές μου;

Τι εννοεις; Τιμες- Ph, NO2,NH3, αλλες;

Ρh θα κατεβει.

Τιμες ΝΟ3 θ ΄αρχιζουν να πεφτουν σιγουρα, γιατι τα φυτα χρειζονται αζωτο (ΝΟ3)για την αναπτυξη τους και με προσθηκη CO2 θα μεγαλωνουν πιο γρηγορα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι και καλα ειναι.

 

Τι εννοεις; Τιμες- Ph, NO2,NH3, αλλες;

Ρh θα κατεβει.

Τιμες ΝΟ3 θ ΄αρχιζουν να πεφτουν σιγουρα, γιατι τα φυτα χρειζονται αζωτο (ΝΟ3)για την αναπτυξη τους και με προσθηκη CO2 θα μεγαλωνουν πιο γρηγορα .

Άρα με προσθήκη co2 σταδιακά και φαντάζομαι πολύ αργά πέφτει το ph! Με το kh τι γίνεται; με το co2 σκληρύνει το νερό η δεν μεταβάλλεται; Θέλω  να πω τώρα που δεν κάνω κάποια Εξεργασία το νερό με ώσμωση η τύρφη,Και έχω κάποιες συγκεκριμένες μετρήσεις με το διοξείδιο του άνθρακα θα κάνω καλό στα φυτά αλλά θα επηρεάσω το νερό αρνητικά η θετικα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Άρα με προσθήκη co2 σταδιακά και φαντάζομαι πολύ αργά πέφτει το ph! Με το kh τι γίνεται; με το co2 σκληρύνει το νερό η δεν μεταβάλλεται; Θέλω  να πω τώρα που δεν κάνω κάποια Εξεργασία το νερό με ώσμωση η τύρφη,Και έχω κάποιες συγκεκριμένες μετρήσεις με το διοξείδιο του άνθρακα θα κάνω καλό στα φυτά αλλά θα επηρεάσω το νερό αρνητικά η θετικα; 

Σκληροτητα δεν επιρεαζει, αλλα οσο πιο μεγαλες τιμες KH εχεις, τόσο παραπανω (ποσοτητα) CO2 θα επρεπε να βαρας για να πεσει το ph, ειναι θεμα buffering . Αν δεν ξερεις την χημεια,πως να σου το εξηγησω  πιο λαικα δεν ξερω....

Διαβασε εδω και μετα βλεπουμε -

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κατάλαβα νομίζω. Εγώ με kh 7 Kai ph   Περίπου 7 αν ρίξω ποιο πολύ co2 που από ότι κατάλαβα πρέπει να ρίξω παραπάνω σταδιακά θα μειωθεί το ph. ! Το ph περνει μαζι του και το kh η αυτό παραμένει όπως έχει; 
Είναι πονοκέφαλος!!!!!!??????

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείο:

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1,20x 0,40cm x 0,50cm
Συνολικά Λίτρα: περίπου 240
Sump (λίτρα): 

Οργανισμοί
Φυτά: ανουμπιες, ludwigia, hygrophila polysperma, ceratopteris cormuta,  ophiopogon
Ψάρια: Αγγελοψαρα 5-γουραμι 2-πλεκο 1-γκαμπι 5-μολυ 3
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά: 2 ρίζες ένας πλαστικός κορμός 
Φόντο: Τίποτα
Πέτρες: όχι
Ξύλα: ναι
Άλλα διακοσμητικά :1 καραβακι
Υπόστρωμα: Όχι
Βυθός: χαλίκι 3mm άσπρο μαύρο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 λάμπες τ5 μια juwel day light 54w kai Mia tropic solar ultra 54w
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Εξωτερικό φίλτρο Tetra ex 800 plus
Θέρμανση/ Ψύξη:ναι
Λίπανση:ναι
Παροχή CO2:ναι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:2 φορά την ημέρα


Παράμετροι
pH:6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (26


Συντήρηση
Αλλαγές νερού:κάθε 7 μέρες 30%
Προετοιμασία νερού: από την προηγούμενη με θερμοστάτη και μια μικρή ανλια

πρόσθετα:Αντιχλωριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθαρισμός φίλτρου κάθε 2 μήνες μόνο με νερό ενυδρείο και εκείνο ίσα ίσα τα χοντρά!!!

 Παρακαλώ τις γνώμες σας τι θα μπορούσα να αλλάξω η αν είναι οκ για τα σκαλαρια και τα gouarami;;

Τα γκαμπι και τα μολυ ψάχνω να τα δωσω αν και ακόμα δεν τα ενοχλούν καθόλου!!!

ΕΠΙΣΕΙΣ θέλω να μου πείτε τι θα μπορούσα να βάλω κάτι σαν κοπαδακι που να ταιριάζει με τα αγγελοψαρα!!! Κάπως έτσι ξεκίνησα πριν 2 χρόνια 

(ΜΕ ΤΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ)

3E2113BC-96BA-48FA-AF0B-CED6F3151457.jpeg

D6D24143-03E4-4F90-8B35-7C979C825722.jpeg

CDC8DC88-1171-455B-AA9C-207A78764488.jpeg

E042DB0F-54D6-496A-B20C-EB8A22594B1D.jpeg

28398032-0931-4385-A6C2-F47ADC7CD6FC.jpeg

E13769A8-BA61-4382-AF96-BD0F02D118C2.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γραψε "ολλανδικες" ονομασιες :) Ειναι κανονικες . Σ΄ολο τον κοσμο ιδιες ειναι, πχ. hygrophila corymbosa, ludwigia, anubias.

P.S. και με χρυσοψαρα ομορφο ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...