Jump to content

Σκαλαρια (Maanvis στα ολλανδικά )


Recommended Posts

πριν 27 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Γραψε "ολλανδικες" ονομασιες :) Ειναι κανονικες . Σ΄ολο τον κοσμο ιδιες ειναι, πχ. hygrophila corymbosa, ludwigia, anubias.

P.S. και με χρυσοψαρα ομορφο ηταν.

Θα τα γράψω τώρα !! Το ξέρω είχε ωραία χρώματα!! Δεν μπορω να κάνω επεξεργασία 

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Θα τα γράψω τώρα !! Το ξέρω είχε ωραία χρώματα!! Δεν μπορω να κάνω επεξεργασία 

επεξεργασία θα κανω εγω :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

επεξεργασία θα κανω εγω :)

Κοιτά τι έκανα μπορείς να το σώσεις ξανά βγήκε το θέμα από κάτω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Κοιτά τι έκανα μπορείς να το σώσεις ξανά βγήκε το θέμα από κάτω 

Γραψε μονο ονομασιες εδω, τα αλλα ασ το σε μενα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ludwigia- hygrophila polysperma- ceratopteris cormuta- ophiopogon

Προσοχη! Οphiopogon japonicus δεν κανει για ενυδρειο. Ειναι φυτο για paludarium. Στο ενυδρειο πανω απο 2-3 μηνες δεν αντεχει! Βγαλ΄το και βαλε σε μια γλαστρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Προσοχη! Οphiopogon japonicus δεν κανει για ενυδρειο. Ειναι φυτο για paludarium. Στο ενυδρειο πανω απο 2-3 μηνες δεν αντεχει! Βγαλ΄το και βαλε σε μια γλαστρα.

Θα το βγάλω αύριο κιόλας!!!! Τι να βάλω σε εκείνη την γωνία; Είναι καλο το περιβάλλον που έχω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Θα το βγάλω αύριο κιόλας!!!! Τι να βάλω σε εκείνη την γωνία; Είναι καλο το περιβάλλον που έχω τώρα;

Καλα εισαι. Αν θελεις χορταρακι, βαλε vallisneria - πολυ ευκολο φυτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα εισαι. Αν θελεις χορταρακι, βαλε vallisneria - πολυ ευκολο φυτο

Θέλω κάτι Με καπως Πυκνό φύλλωμα !! Για κοπαδακι σκέφτομαι Ρόδος τόμους αλλά αυτούς που βρήκα εδώ είναι πολύ μικροί σαν γκαμπι μέγεθος! Αν τους παρω σε ποσό καιρό θα πάρουν το μέγεθος τους ; Και είναι οκ με τα σκαλαρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Θέλω κάτι Με καπως Πυκνό φύλλωμα !! Για κοπαδακι σκέφτομαι Ρόδος τόμους αλλά αυτούς που βρήκα εδώ είναι πολύ μικροί σαν γκαμπι μέγεθος! Αν τους παρω σε ποσό καιρό θα πάρουν το μέγεθος τους ; Και είναι οκ με τα σκαλαρια;

Αν θα ταιζεις καλα μεσα σε 1-2 μηνες θα μεγαλωσουν. Μην περιμενεις, οτι θα γινουν πολυ μεγαλα. 5 εκ μονο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θα ταιζεις καλα μεσα σε 1-2 μηνες θα μεγαλωσουν. Μην περιμενεις, οτι θα γινουν πολυ μεγαλα. 5 εκ μονο.

Οκ είναι το μέγεθος δεν σκέφτομαι κάτι άλλο σε κοπάδι.  θέλω κατι που θα κινούνται μαζι πέρα δωθε τι προτείνεις; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Οκ είναι το μέγεθος δεν σκέφτομαι κάτι άλλο σε κοπάδι.  θέλω κατι που θα κινούνται μαζι πέρα δωθε τι προτείνεις; 

Νομιζω οτι εισαι κομπλε με σκαλαρια και γουραμι.

Πόσα σκαλαρια εχεις τωρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Νομιζω οτι εισαι κομπλε με σκαλαρια και γουραμι.

Πόσα σκαλαρια εχεις τωρα;

5 σκαλαρια έχω!!! 2 γκουραμι! Αλλά κάτι κάτι θέλω να δώσει η χρώμα η κίνηση!!! Περνει να βάλω κάτι ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορεί να μου τι είναι αυτό πάνω στην ανουμπια δοκίμασα να το καθαρίσω με το χέρι αλλά δεν φεύγει!!!

232C25FE-F406-4E2D-8ADC-E318080040CD.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα το ένα το Γκουαραμι σήμερα είναι λες και Δεμονιστηκε τα έχει πάρει όλα σε πόλυ άγριο Κυνήγι. Ειδικά το άλλο το γκουαραμι προσπαθεί να το χτυπήσει 

Link to comment
Share on other sites

Όλα σήμερα θα γίνουν τι είναι αυτές οι φυσαλίδες ξεκινάνε από την ανουμπια

Link to comment
Share on other sites

SOS sos!!!!Δεν είναι καθόλου καλή μερα σήμερα ξεκίνησε η μαύρη άλγη?

τι κάνουμε τώρα δεν έχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Tasosvet έγραψε:

SOS sos!!!!Δεν είναι καθόλου καλή μερα σήμερα ξεκίνησε η μαύρη άλγη?

τι κάνουμε τώρα δεν έχω ιδεα

(Τριχοειδείς) εβγαλα όλες τις ανουμπιες που είχαν τις έπλυνα καλά και τώρα τις έχω σε Κούβα με αλάτι ενυδριακο δεν ξέρω αν έκανα καλά σκεφτούμε να βάλω και λίγο ξύδι η χλωρίνη μεσα

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ποιος μπορεί να μου τι είναι αυτό πάνω στην ανουμπια δοκίμασα να το καθαρίσω με το χέρι αλλά δεν φεύγει!!!

232C25FE-F406-4E2D-8ADC-E318080040CD.jpeg

Green spot algae. Φευγει μονο αν θα ποτησεις τα φυλλα με Flourish Excel ή Easy life easy carbo.

Σκεψου να παρεις κανενα λιπασμα με φωσφορο (Easy life fosfo)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Green spot algae. Φευγει μονο αν θα ποτησεις τα φυλλα με Flourish Excel ή Easy life easy carbo.

Σκεψου να παρεις κανενα λιπασμα με φωσφορο (Easy life fosfo)

Με τον ίδιο τρόπο Θα καταπολεμήσω και την Τριχοειδείς μαύρη Άλγη; Ποιο από τα δυο είναι πιο Αποτελεσματικό; Μήπως πρέπει να αυξήσω και το διοξείδιο του άνθρακα; Τώρα είναι μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.Μήπως παίζει ρόλο που το co2 Σταματάει με τα φώτα και ξεκινάει με τα φώτα; Σε τι θα με βοηθήσει το λίπασμα με φώσφορο; Σόρρυ πολλές ερωτήσεις αλλά και πολλές οι απορίες!!!

ps.Είδες πιο πάνω το βίντεο αυτές οι φυσαλίδες είναι νορμάλ που έβγαιναν από την Ανουμπια;

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Με τον ίδιο τρόπο Θα καταπολεμήσω και την Τριχοειδείς μαύρη Άλγη; Ποιο από τα δυο είναι πιο Αποτελεσματικό; Μήπως πρέπει να αυξήσω και το διοξείδιο του άνθρακα; Τώρα είναι μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.Μήπως παίζει ρόλο που το co2 Σταματάει με τα φώτα και ξεκινάει με τα φώτα; Σε τι θα με βοηθήσει το λίπασμα με φώσφορο; Σόρρυ πολλές ερωτήσεις αλλά και πολλές οι απορίες!!!

ps.Είδες πιο πάνω το βίντεο αυτές οι φυσαλίδες είναι νορμάλ που έβγαιναν από την Ανουμπια;

Για μαυρη τριχοειδη BBA- παιζει ρολο και καθαριοτητα (και του φιλτρου και του βυθου) συν ροη, φως,CO2.

1 φυσ/ δευτερο ειναι πολυ λιγο για το ενυδρειο σου, σιγα σιγα ανεβασε στα 2 το δευτερο. Σχεδον ολοι εχουμε CO2 , που ξεκιναει με το φως και κλεινει τοτε που κλεινουμε το φως.

Διαβασε για ΒΒΑ, μπορει να φταιει, που ανακατεβεις το υποστρωμα (βαζεις-βγαζεις φυτα πχ)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για μαυρη τριχοειδη BBA- παιζει ρολο και καθαριοτητα (και του φιλτρου και του βυθου) συν ροη, φως,CO2.

1 φυσ/ δευτερο ειναι πολυ λιγο για το ενυδρειο σου, σιγα σιγα ανεβασε στα 2 το δευτερο. Σχεδον ολοι εχουμε CO2 , που ξεκιναει με το φως και κλεινει τοτε που κλεινουμε το φως.

Διαβασε για ΒΒΑ, μπορει να φταιει, που ανακατεβεις το υποστρωμα (βαζεις-βγαζεις φυτα πχ)

 

Ναι τον ανακάτεψα λίγο τον βυθό και σκούπα που βάζω Σηκώνονται λίγο τα πετραδάκια. Πιο από τα δύο υγρά να πάρω; excel η easy carbo?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ναι τον ανακάτεψα λίγο τον βυθό και σκούπα που βάζω Σηκώνονται λίγο τα πετραδάκια. Πιο από τα δύο υγρά να πάρω; excel η easy carbo?

Όποιο θελεις το ιδιο ειναι. Οταν ανακατευεις τον βυθο (πχ φυτεμα ή βαζεις σκουπα) μετα πρεπει να κανεις αλλαγη νερου.

Δηλ. βαζουμε σκουπα και φυτευουμε- ξεφυτευουμε πριν την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Όποιο θελεις το ιδιο ειναι. Οταν ανακατευεις τον βυθο (πχ φυτεμα ή βαζεις σκουπα) μετα πρεπει να κανεις αλλαγη νερου.

Δηλ. βαζουμε σκουπα και φυτευουμε- ξεφυτευουμε πριν την αλλαγη νερου.

Εγώ κάνω και μια ψηλή μέσα στην εβδομάδα.. ΛΑΘΟΣ!!!

ΑΠΟΡΙΑ: κάνουμε τι κάνουμε αφού έχουμε αδειάσει το νερό που θα αλλάξουμε και μετά βάζουμε το φρέσκο;

Υπαρχει περιπτώσει την άλγη να την Γλυτώσω μόνο με την αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα; Για να μην βάλω μέσα χημικά;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πάνω ειπες να βάλω ναι easy life fosfo μπορω να το βάλω τώρα που εμφανίστηκε η άλγη; Η να βάλω πρωτα easy life carbo? Και το carbo μπορω να το κάνω χρήση με Σύριγγα; Και ποσά μλ πρέπει να βάλω; Θα κλείσω και για λίγη ώρα το φίλτρο; 
μηπως φταίει και η λάμπα που εβαλα tropical solar?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...