Jump to content

Στα αλατια και εγω....


natateo

Recommended Posts

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Ηρθε και η δικη μου σειρα να δοκιμασω (ή να με δοκιμασει :bigemo_harabe_net-83: ) τη νοστιμη πλευρα του φορουμ :)

Ενυδρειο - 60 λ (43Χ38Χ37) diy
Sump (λίτρα):οχι
skimmer - οχι ( αλλαγες νερου, μετα βλεπουμε)
Διακοσμητικά υλικά , φιλτρανση,βιολογια
Πέτρες: νεκρος βραχος
Βυθός: ATI FUJI sand 1-2 mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): θα ειναι 3ΧΤ5

777758175_.jpg.1b5e385b2809ec900deb5530edd604be.jpg
Διάρκεια φωτισμού: το συζητάμε :), μεχρι να στρωσει δεν ....
Φίλτρανση:

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/5446-eheim-2040020-liberty-75-4011708201428.html

χωρις υλικα απλα για κυκλοφορια+ κυκλοφορητής Sicce micra 400l/h

ξερω, οτι δεν φτανει.
Παράμετροι

Αλατοτητα - 1,024

Αμμωνία (ΝΗ3):2 ppm(API)

Νιτρώδη (ΝΟ2): προς 0.5ppm (sera)
Νιτρικά (ΝΟ3): καπου προς 5 ppm (λιγοτερα απο 5) API
Φωσφορικά (PΟ4): ακομα δεν μετρησα, εχω Salifert.
Μέση Θερμοκρασία (°C):27 - Eheim jager 75

1534765799_-1.thumb.jpg.1e65d01fce126e6a635b38566aa84030.jpg

Το νερακι εβαλα πριν απο 2 εβδομαδες

Καθε 4 μερες βακτηρια (shark colony marine, prodibio). Τροφη εριξα μονο την πρωτη μερα (αμμωνια κραταει σταθερα 2ppm μεχρι σημερα)

Ερωτησεις......

1-Βακτηρια πρεπει να ριχνω πιο συχνα; Πεστε κανενα σκευασμα καλο please.

2- φωτισμος θα ειναι νορμαλ για soft και lps;

3- να παρω κανενα mini voyager sicce (1000l/h), μου φτανει; ή κατι αλλο;

 

 

 

 

  • Like 6
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Τιιιιιιιι????????

Τι έγινε εδώ?????

 

Καλώς όρισες natalia !!!

Δεν θα το μετανιώσεις....

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον βράχο πιο αερατο μην μπουκωσει. 

 

Βακτήρια βάζω prodibio και το βρωμερό special blend .

 

Ο φωτισμός είναι αρκετά άσπρος. 

Θα έβαζα 2 blue plus , Μια coral plus.

Και moonlight μια λεντοταινια μπλε .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Βάλε τον βράχο πιο αερατο μην μπουκωσει. 

 

Βακτήρια βάζω prodibio και το βρωμερό special blend .

 

Ο φωτισμός είναι αρκετά άσπρος. 

Θα έβαζα 2 blue plus , Μια coral plus.

Και moonlight μια λεντοταινια μπλε .

 

Οκ, τον φωτισμο  φτιαχνω. Καλα ,που δεν το μυρισα το blend! :)

Για κυκλοφορια να παρω ακομα ενα wave maker ή φτανουν 2Χ400λ/ω , που εχω τωρα; Εγω λεω να παρω.....

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία καλή αρχή !

 

Δώσε και λίγο ύψος στον βράχο στην μια πλευρά και όσο το δυνατόν ανάλαφρο. Καλά βακτήρια ειναι και το microbacter7 της brightwell.

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές δεν έχω να σου δώσω αλλά χαίρομαι πολύ που σε βλέπω και από την άλλη πλευρά!!:bigemo_harabe_net-122:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία καλή αρχή και χρόνια πολλά. Μην ανχωνεσε όλα θα γίνουν. Συμφωνώ με τους προλαλησαντες. Στο φίλτρο θα βάλεις άνθρακα και λίγο αντιφωσφωρο που θα αλλάζεις κάθε 20 μέρες, σύμφωνα με το βιοφορτιο σου. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια εγω για αρκετά χρόνια βάζω της special Blend που όπως προείπαν βρωμάνε. Κάτι με τράβηξε σε αυτή την βρώμα, οτι και καλά το προιόν ειναι καλό. Σαν ένστικτο ενα πράμα. :) 

 

Για την κυκλοφορία εγω θα έλεγα οτι παίζουν ρόλο πολλά πράγματα, και δεν θα σου προτείνω κάποιον. Αλλά θα σου πω το εξής. Θελουμε παντου να υπάρχει κυκλοφορία, έτσι ώστε να μην γίνεται πλυντήριο το ενυδρείο, αλλά να υπάρχει ροη σε όλα τα σημεία της γυάλας. Επειδη το καθε ενυδρειο λόγο aquascape , κοραλλιών κλπ είναι μοναδικό, θα το δεις εσυ αν επαρκεί ή οχι. (Απο ένστικτο όπως και με το special blend :P  θα έλεγα καλύτερα ο 1000λτ/ωρα)

 

Το σκίμερ με το χτύπημα αέρα/νερου εκτός απο την αφαίρεση βρώμας,  θα βοηθάει το ΡΗ. Δες το πως θα πάει χωρις αυτό και βλέπεις.

 

Ο φωτισμός σου ειναι σούπερ, ακόμα και για μερικά σκληρά θα έλεγα ;) 

 

Για τον βράχο συμφωνώ λιγο με τα παιδια παραπάνω (στο να ειναι ποιό αεράτος)  όμως κακα τα ψέματα....κάντον ετσι όπως σου αρέσει σε σενα στο δικό σου μάτι. 

Δες λιγο και ενυδρεια εδω στο φορουμ να παρεις ιδεες. Κοιτα τον δικό μου κυβο πως ειναι. Μπορεις και όρθια να τα βαλεις.  (η φώτο ειναι παλια που σου επισυνάπτω, για να φαινεται λιγο καραφλός ο βραχος.)

20171221_183416.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Για αρχή να πω ότι ο φωτισμός σου θεωρώ ότι θα είναι επαρκής η μπλε και η ακτινική θα δίνει ωραίο φάσμα για lps και ζωανθους και η λευκή ωραίο κοντραστ και επαρκές κόκκινο. Προσωπικά θα έκανα στρώσιμο με φώτα 8-10 ώρες λειτουργίας, η διατομικη θα βγεί ειδικά όταν αρχίσει να πατάει το ενυδρείο. Λιγότερες ώρες θα ενισχύσουν την διατομικη, περισσότερες την GHA. Το scape είδη είναι στα τζάμια οπότε δεν σηκώνει άπλωμα, ίσως να θέλει λιγότερο βράχο. Μπροστά στο τζάμι βλέπω τη σιλικόνη λίγο περίεργα, ελπίζω να εφαρμόζει καλά το ένα τζαμί με το άλλο. Σίγουρα θέλεις ανατάραξη της επιφάνειας να σπάει το πρωτεϊνικό φίλμ και να βοηθάς στην οξυγόνωση του νερού σου. Η ροή 30 φορές τα λίτρα σου θα είναι μια χαρά για το είδος των οργανισμών που θες να φιλοξενήσεις. Θα πρότεινα στα βακτήρια και στο αλάτι να παίζεις σταθερά να μην ταλαντευεσαι σε προϊόντα. Βέβαια αν κάτι δεν σου κάνει θα το αντικαταστήσεις και θα πας σε άλλο, καλό θα ήταν αυτά να τα κρατήσεις σταθερά, ειδικά τα βακτήρια. Προσωπικά τα blend δεν μου αρέσουν και επιδρούν μονομερώς στον κύκλο του αζώτου. Τα microbacter7 μια και αναφέρθηκαν τα θεωρώ πολύ πιο ολοκληρωμένα αφού περιέχουν και ένζυμα. Όσο αφορά τα βακτήρια γνώμη μου είναι με κάθε αλλαγή την αναγραφόμενη για τα λίτρα σου από το κάθε σκεύασμα προτεινόμενη ποσότητα. Και όταν με καλό θα βάλεις και σκιμμερ όταν θα ρίχνεις βακτήρια θα κλείνεις και για 1-2 ώρες. Αντιφωσφορο χωρίς να έχω ενδείξεις (τέστ) δεν θα έβαζα. Σιγά σιγά θα καταλάβεις τι είναι αυτό που σου ζητάει το σύστημά σου με βάση τις δράσεις σου και θα το προσφέρεις.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Καλή αρχή. Για αρχή να πω ότι ο φωτισμός σου θεωρώ ότι θα είναι επαρκής η μπλε και η ακτινική θα δίνει ωραίο φάσμα για lps και ζωανθους και η λευκή ωραίο κοντραστ και επαρκές κόκκινο. Προσωπικά θα έκανα στρώσιμο με φώτα 8-10 ώρες λειτουργίας, η διατομικη θα βγεί ειδικά όταν αρχίσει να πατάει το ενυδρείο. Λιγότερες ώρες θα ενισχύσουν την διατομικη, περισσότερες την GHA. Το scape είδη είναι στα τζάμια οπότε δεν σηκώνει άπλωμα, ίσως να θέλει λιγότερο βράχο. Μπροστά στο τζάμι βλέπω τη σιλικόνη λίγο περίεργα, ελπίζω να εφαρμόζει καλά το ένα τζαμί με το άλλο. Σίγουρα θέλεις ανατάραξη της επιφάνειας να σπάει το πρωτεϊνικό φίλμ και να βοηθάς στην οξυγόνωση του νερού σου. Η ροή 30 φορές τα λίτρα σου θα είναι μια χαρά για το είδος των οργανισμών που θες να φιλοξενήσεις. Θα πρότεινα στα βακτήρια και στο αλάτι να παίζεις σταθερά να μην ταλαντευεσαι σε προϊόντα. Βέβαια αν κάτι δεν σου κάνει θα το αντικαταστήσεις και θα πας σε άλλο, καλό θα ήταν αυτά να τα κρατήσεις σταθερά, ειδικά τα βακτήρια. Προσωπικά τα blend δεν μου αρέσουν και επιδρούν μονομερώς στον κύκλο του αζώτου. Τα microbacter7 μια και αναφέρθηκαν τα θεωρώ πολύ πιο ολοκληρωμένα αφού περιέχουν και ένζυμα. Όσο αφορά τα βακτήρια γνώμη μου είναι με κάθε αλλαγή την αναγραφόμενη για τα λίτρα σου από το κάθε σκεύασμα προτεινόμενη ποσότητα. Και όταν με καλό θα βάλεις και σκιμμερ όταν θα ρίχνεις βακτήρια θα κλείνεις και για 1-2 ώρες. Αντιφωσφορο χωρίς να έχω ενδείξεις (τέστ) δεν θα έβαζα. Σιγά σιγά θα καταλάβεις τι είναι αυτό που σου ζητάει το σύστημά σου με βάση τις δράσεις σου και θα το προσφέρεις.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Εχω δυο κοντρες κατω, για αυτο φαινεται η σιλικονη.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια! Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!  :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια... μία είναι η βασική λέξη στο θαλασσινό...ΥΠΟΜΟΝΗ και η ωριμότητα μαζί με όλα τα άλλα έρχονται.. όσοι επέλεξαν την γρήγορη οδό πολύ απλά έκλεισαν το ενυδρείο πριν καλά καλά αρχίσουν...

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Δώσε πόνο.

Εγώ έχω απλά να σου πω ότι το γλυκό με τα αλάτια μοιάζουν τόσο πολύ όσο διαφέρουν. 

Ίδια λογική σε πολλούς τομείς και τελείως διαφορετική αντιμετώπιση και ομορφιά. 

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες λέγοντας να κάνεις υπομονή να δέσει  το ενυδρείο και σιγά σιγά να το γεμίσεις!

Καλή αρχή και πάλι!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Νεο scape. Καλυτερα;

60159379_-3.jpg.5936136531b0dc770bca567a6f3043b1.jpg

Το νερακι λιγο θολο (βαλε πετρα-βγαλε πετρα)

Φωσφορικα στα 0,3 ppm

 

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι θα πουν και οι θαλασσολυκοι.........

Link to comment
Share on other sites

Έχει πιο άποψη από το προηγούμενο...το κόλλησες ή απλά τα έχεις ακουμπήσει???

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dano23 έγραψε:

Έχει πιο άποψη από το προηγούμενο...το κόλλησες ή απλά τα έχεις ακουμπήσει???

Και βεβαια το κολλησα.:D

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα καλύτερα... Αριστερά ο βράχος είναι κοντά στο τζάμι και θα σε δυσκολέψει την ζωή . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Σίγουρα καλύτερα... Αριστερά ο βράχος είναι κοντά στο τζάμι και θα σε δυσκολέψει την ζωή . 

Μπορω να το παω ολο πιο δεξια. Μονοκομματο εγινε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορω να το παω ολο πιο δεξια. Μονοκομματο εγινε.

Μετακίνησε το λίγο να έχεις κάποιο κενό.Να μπορεί να περνάει και ό μαγνήτης όταν καθαρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δίας έγραψε:

Μετακίνησε το λίγο να έχεις κάποιο κενό.Να μπορεί να περνάει και ό μαγνήτης όταν καθαρίζεις.

Thanks. Προτιμω την παλια καλη οδοντοβουρτσα :), θα κανω ενα κενο να χωραει ανετα. Στο γλυκο με βοηθαει πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...