Jump to content

Στα αλατια και εγω....


natateo

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Φοβερή φώτο!!  

 

Τι του έδωσες και χαμογελάει? 

mysis εφαγε :D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@fishbone!, σημερα κολλαω τελικα :D. Cree ειναι royal, κινεζοι- UV.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@fishbone!,βοηθεια! :)

Πηρα μελανουρο, μου ειπαν , οτι ειναι αδυνατος, αλλά δεν περιμενα να ειναι καχεκτικος :D

Πηρε πανω του το ψαρι, τρωει καλα, αλλά κολυμπαει συνεχεια με ανοιχτο το στομα. Ειναι σε καραντινα τωρα και μια εβδομαδα.

Πεστε παιδια τι μπορει να ειναι και πως μπορω να βοηθησω το ψαρι; Μου ειχαν πει και για υδροκυάνιο, που χρησιμοποιούν για να πιάσουν καποια ψαρια....

Αν θα ηταν ψαρι γλυκου, θα ηξερα τι να κανω. Στο θαλασσινο πολλα φαρμακα ειναι απαγορευτικα.....:wacko: απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι..... αν δεν εχεις ουτε κοραλια στη καραντινα, ουτε ασπονδυλα....Εχω μπερδευτει....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο μελανουρος νομίζω θέλει πολλά λιτρα, αν τον έχεις σε nano δεν θα είναι χαρούμενος!

Αν έχεις το 60λιτρο είναι πολύ λίγα για το ψάρι αυτό...τα wrasses θέλουν χώρο για κολύμπι γιατί είναι πολύ κινητικά, είχα στο 150λιτρο το μεσογειακό μου thalassoma pavo και γυλο και ήταν πολύ μικρό για αυτά τα ψάρια.

Το μόνο wrasse που μπαίνει σε μικρά ενυδρεία είναι το six line wrasse που κι αυτό πιστεύω 100 λίτρα και πάνω για να μην κάνει bulling στα άλλα ψάρια!

Αλλά αφού το πήρες κάνε ότι μπορείς να πάρει τα πάνω του.

Η μόνη θεραπεία που ξέρω για παράσιτα είναι ο χαλκός, αλλά καλύτερα να πουν κ άλλοι τη γνώμη τους γιατί δεν έχω πείρα στο θέμα αυτό.

Το ότι τρώει είναι καλό, τώρα για το ότι έχει ανοιχτό το στόμα αν δεν φαίνεται να δυσκολευεται να αναπνεύσει ίσως να μην είναι ανησυχητικο

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Καλησπέρα, ο μελανουρος νομίζω θέλει πολλά λιτρα, αν τον έχεις σε nano δεν θα είναι χαρούμενος!

Ειναι τωρα σε καραντινα 120λ :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

@fishbone!,βοηθεια! :)

Πηρα μελανουρο, μου ειπαν , οτι ειναι αδυνατος, αλλά δεν περιμενα να ειναι καχεκτικος :D

Πηρε πανω του το ψαρι, τρωει καλα, αλλά κολυμπαει συνεχεια με ανοιχτο το στομα. Ειναι σε καραντινα τωρα και μια εβδομαδα.

Πεστε παιδια τι μπορει να ειναι και πως μπορω να βοηθησω το ψαρι; Μου ειχαν πει και για υδροκυάνιο, που χρησιμοποιούν για να πιάσουν καποια ψαρια....

Αν θα ηταν ψαρι γλυκου, θα ηξερα τι να κανω. Στο θαλασσινο πολλα φαρμακα ειναι απαγορευτικα.....:wacko: απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι..... αν δεν εχεις ουτε κοραλια στη καραντινα, ουτε ασπονδυλα....Εχω μπερδευτει....

 

 

Δεν μπορείς να κανεις κατι.

Αν εχει ψαρευτει με χημικα . μαλλον θα πεθανει .

Εχεις αμμο στην καραντινα να κρυφτει ?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεία Νο1 :

ενδέχεται να εχει σκουλήκια στα βράγχια.

Συνηθως σε τετοιες περιπτώσεις τα ψάρια εχουν μονιμα το στομα ανοιχτό για να περνάει Ο2. Αν υπαρχει η δυνατότητα αναισθησίας δες τα βράγχια. Πρεπει να ειναι ροζ /παρα πολυ ανοιχτό κοκκινο , κάτι που το επιβεβαιώνει. (Αναιμία) 

Κάντου μπάνιο με φορμόλη γυρω στα 100 με 150 ppm περίπου 1 ωρα για αρχή  ανα 3 μέρες για 10 μερες περιπου.  Απο το πρώτο μπάνιο λογικά θα κλείσει το στόμα του κατα 80%. 

Τα σκουλήκια κανουν αυγα. Οπότε το ενυδρειο καραντίνας θα βγάλει νέα σκουλήκια, κάτι που πρεπει να εχεις υπόψιν.

 

Θεωρεία Νο2:

Παιζει να εχει κολλήσει κατι μέσα και να μην μπορεί να το κλείσει? 

 

Κατι αλλο δεν μου έρχεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Δεν μπορείς να κανεις κατι.

Αν εχει ψαρευτει με χημικα . μαλλον θα πεθανει .

Εχεις αμμο στην καραντινα να κρυφτει ?

Φουλ αραγωνιτη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Παιζει να εχει κολλήσει κατι μέσα και να μην μπορεί να το κλείσει? 

Τρωει πολυ καλα, καταπινει και μεγαλα κομματια γαριδας. Μαλλον σκουλικακια....

Μηπως γινεται να κάνω θεραπεια μεσα σε ολη την καραντινα; Εχω μονο τον βραχο και αραγωνιτη....

Απλα με φορμολη θα παει η βιολογια 1000%....

Ευγενιε, πες διαλυμα φορμολης  πόσο % και πόσο να ριξω; Εχω και 50λ πλαστικο... Φορμολη εχω αυτο- https://iatrika-analosima.gr/product/formoli-37/

37% (για βιοψιες κανω διαλυμα ).

Χτες διάβασα για esha gdex, λεει και για θαλασσα κάνει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνει αυτή που εχεις.

Και εγω με 37% το κανω σε αντίστοιχες περιπτώσεις.  Αν το κανεις μέσα στην καραντίνα θα τα σκοτώσεις ολα :(  θα πρέπει το ψαράκι να μπεί σε αλλο δοχείο όπως πχ το 50 λτ , να γινει μπάνιο,  και να γινει επαναληπτική γιατι θα ξανακολλήσει απο αυτα που θα εχει η καραντίνα, όταν το ξαναβάλεις μέσα.

 Με τις επαναλήψεις ομως καποια στιγμή θα εξαφανιστούν.

Το πρόβλημα στο όλο θέμα ειναι τα αυγά τους που θα εκκολάπτονται σε διαφορετικές στιγμές και το ψαράκι θα ειναι καθαρό απο το μπάνιο και θα τα ξανακολλάει. 

 Όμως αν υπάρχει το gdex εγω θα πήγαινα χωρίς σκέψη σε αυτο μονο και μονο επειδή εξειδικεύεται στο συγκεκριμένο πρόβλημα και θα ήθελα να αποφύγω και την φορμόλη μέσα στο σπιτι, η οποία είναι και "γενικού φασματός" και οχι αποκλειστικά για τα σκουλήκια όπως το gdex.  

 

Αν επιλέξεις την φορμόλη τότε: 

Θα έλεγα να ξεκινούσες με 5 ml 37% φορμόλη  στα 50 λτ που εχεις. (100ppm).   Σαν χρόνο παραμονής αρχικά δοκίμασε το μισάωρο.  Αν το αντέχει ο κύριος και ειναι μια χαρα κάντο 1 ωρα Max.  Και μια αερόπετρα μεσα στο δοχείο του για να είμαστε ακόμα ποιό safe απο άποψη Ο2. 

 

ΥΓ. Σε επιβαρυμένες περιπτώσεις(Ψάρια αδυνατισμένα, λιγο νωχελικά, ανοιχτό τέρμα το στόμα, και να κολυμπάει κοντα στην επιφάνεια)  μετά την θεραπεία , την επόμενη μέρα υπάρχει θνησιμότητα. 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια απορια, φιλοι μου....

Πως να βγαλω την φαβια απο τον βραχο; Πλησιαζει επικινδυνα τα sps..... στα 5 mm παιζουμε τωρα...

2125575702_.thumb.jpg.426b7ebb341f24eeb2207923a8bf24cd.jpg

με τροχακι;;; μαζι με πετρα;

Link to comment
Share on other sites

Τροχακι πως ???

Εγώ θα έβγαζα το βραχακι .

Αλλιώς αν δεν γινόταν θα έβαζα ένα φράγμα από εποξική. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τροχακι πως ???

Εγώ θα έβγαζα το βραχακι .

Αλλιώς αν δεν γινόταν θα έβαζα ένα φράγμα από εποξική. 

Ελεγα να "φαω" την μιση πετρα με φαβια με τροχο, για να μην χρειαστει να ξεκολλησω ολα τα υπολοιπα κοραλια απο τις θεσεις τους..... εχω αρκετα πανω...

Για κολλα σκεφτικα, αλλά αυτο το κοραλι θα καταφερει να περασει ολα τα εμποδια :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ελεγα να "φαω" την μιση πετρα με φαβια με τροχο, για να μην χρειαστει να ξεκολλησω ολα τα υπολοιπα κοραλια απο τις θεσεις τους..... εχω αρκετα πανω...

Για κολλα σκεφτικα, αλλά αυτο το κοραλι θα καταφερει να περασει ολα τα εμποδια :D

Θα αργήσει λίγο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα, θελω να δω αν υπαρχει διαφορά σε φωτο απο κινητο και υπολογιστη

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα ρχιζω να ανεβαζω φωτο απο τηλεφωνο.....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2019 at 1:21 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Για να δουμε τι θα πουν και οι θαλασσολυκοι.........

Γειά σου ρε καπετάνιοοο? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 22 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Echinata είναι αυτη; 

Αυτη ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...