Jump to content

Στα αλατια και εγω....


natateo

Recommended Posts

Την άποψη μου την έχω πει άπειρες φορές!

Σταθερότητα, Σταθερότητα, Σταθερότητα!!!

 

Το 7 Κh είναι άριστο!

Πολύ υψηλά Κh είναι για αλλού είδους ενυδρεία και όχι για τα δικά μας . Αν ήσουν προμηθευτή/ κατάστημα που έπρεπε να πουλήσεις φραγκ τότε να είχες ένα υψηλό Κh   ασ πούμε 9-10.

Έχω πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα ( δεν το προτείνω βέβαια) σταδιακά χωρίς πρόβλημα. 

Απλά όχι απότομες αυξομειώσεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παμε καλα. Τωρα καθε 2-η εβδομαδα βγαζει "παιδακι" :)

1302692846_.jpg.d5400bcfa24734f130c3186d03573654.jpg

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια, τι ειναι αυτο;;; Τ εβγαλα σημετα με τσιμπιδακι. Ηταν παρα πολυ μικρο, ουτε 1χλσ, σε εμα μηνα μεγαλωσε και εβγαλε και αλλα δυο "κεφαλια". Στην φωτο το μεγεθος ειναι 2-3 χλσ....

Μονο σε ενα σημειο ειναι (ηταν).

476065526_-1.jpg.08da0e36d3dc7c6672f76972c03c79be.jpg308448838_2.jpg.df6ee8a2b96a57b8805603c56b887fc2.jpgτο ασπρο-ειναι white worm,που ταισα το πρωι τ ψαρακι

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση ακομα. Amphiprion Ocellaris... γινεται να τα κρατας χωρις ανεμωνη; Οπως καταλαβα, ανεμωνη σε λιγα λιτρα ειναι δυσκολο. Με euphyllia paraancora γινεται;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και μια ερωτηση ακομα. Amphiprion Ocellaris... γινεται να τα κρατας χωρις ανεμωνη; Οπως καταλαβα, ανεμωνη σε λιγα λιτρα ειναι δυσκολο. Με euphyllia paraancora γινεται;

 

δεν είχα ποτέ ανεμώνη σε reef μου...χοστάρουν όπου βρουν... εμένα σε εφύλια,ντουνκα,ζοανθους πήγαιναν κάργα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια, τι ειναι αυτο;;; Τ εβγαλα σημετα με τσιμπιδακι. Ηταν παρα πολυ μικρο, ουτε 1χλσ, σε εμα μηνα μεγαλωσε και εβγαλε και αλλα δυο "κεφαλια". Στην φωτο το μεγεθος ειναι 2-3 χλσ....

Μονο σε ενα σημειο ειναι (ηταν).

476065526_-1.jpg.08da0e36d3dc7c6672f76972c03c79be.jpg308448838_2.jpg.df6ee8a2b96a57b8805603c56b887fc2.jpgτο ασπρο-ειναι white worm,που ταισα το πρωι τ ψαρακι

bubble άλγη... άμα εχεις δυνατότητα το βγάζεις έξω από το ενυδρείο και το κόβεις χειρουργικά από κάτω με προσοχή... άμα δεν μπορεί να βγει κάνεις το ίδιο με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ μέσα στο ενυδρείο..σε περίπτωση που σκάσει μέσα θα εξαπλωθεί παντού...

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dano23 έγραψε:

bubble άλγη... άμα εχεις δυνατότητα το βγάζεις έξω από το ενυδρείο και το κόβεις χειρουργικά από κάτω με προσοχή... άμα δεν μπορεί να βγει κάνεις το ίδιο με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ μέσα στο ενυδρείο..σε περίπτωση που σκάσει μέσα θα εξαπλωθεί παντού...

Ενα μικρο εσκασε :death: Κατι υποψιαστηκα και εκανα αλλαγη νερου μετα. Αυριο θα ξανακανω...... Και μεθαυριο!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μονο να αρχιζεις το σκαλισμα! Στην πρωτη φωτο εχει σαν ασπρες τριχες γυρο απο το bubble.... ΧΑ!!!!!! Δεν ειναι τριχες! την νυχτα ειδα καλα το τι ειναι.....

digitate hidroids!h-4.jpg.07057beefaa1916ab6f99e7c4362b70a.jpg

Ξεκολλησα το πρωι αυτη την πετρα (μικρη ηταν με 2 μικρα ζωανθακια, που δεν ανοιγαν καλα τις τελεταιες 3-ς εβδομαδες)... και βλεπω

H-1.jpg.70465b340f9ea03ff65f87da63057c63.jpgh-2.thumb.jpg.f48a1e0e762f02faa84c77f1b92b9e01.jpg

 

Ειχε σαν κομματακια απο βαμβακι 4Χ4 χλσ περιπου. μονο σε ενα σημειο υπαρχει. Τι ζωο ειναι αυτο;

h-3.jpg.c766ef7a36e05f6f7989ce157e913cef.jpg

Τι κανω;;;;; :bigemo_harabe_net-168:

 

Link to comment
Share on other sites

Θαλασσολυκοι!!!!!!!! Κανένας;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Θαλασσολυκοι!!!!!!!! Κανένας;;;;

Κατάλαβα, με γραφετε κανονικα! Καλα...... θα πατε στο γλυκο, θα σας "βοηθησω" και εγω ....... :chair::D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειμαι νέος δεν ξερω!

τη bubble δεν τη τρώει πολύ το mithrax ?? ειναι και ωραιο....

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα σωληνοειδή αν ειναι αυτά που νομίζω τα εχω και εγώ απο οταν εστησα το pico. εμένα δεν μου έχουν κανει κατι ουτε έχουν επεκταθεί ιδιαίτερα.... απο το στόμιο βγάζουν και μια μικρή σχεδόν διαφανή τουφιτσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είχα κάτι τέτοια σαν σπόγγους στο σαμπ αρκετά στα μη φωτιζόμενα σημεία... δεν θυμάμαι πως λέγονται...τωρα τα σωληνοτα μου θυμίζουν λίγο feather duster αλλά δεν νομίζω να είναι...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Νομίζω ότι είναι είδος hydroid 

https://images.app.goo.gl/CzMhAGAPF3gRBAEg7

Mοιαζει? 

γι αυτό είπα ότι μου θυμίζουν λίγο feather duster αλλά δεν θυμόμουν για κανένα λόγο την ονομασία hydroids... συμφωνώ μήπως είναι κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Νομίζω ότι είναι είδος hydroid 

https://images.app.goo.gl/CzMhAGAPF3gRBAEg7

Mοιαζει? 

Στην πρωτη φωτο σιγουρα ειναι digitate hidroids (Zanclea), το βρηκα (διπλα στην φωτο γραφω :P). https://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/7144_Zanclea_sp01.htm

Αλλα πουθενα δεν λεει, οτι φτιαχνει "φωλιες"! Αυτη η φωλια με ανησυχεί......

Link to comment
Share on other sites

μ αρέσει που δεν θυμόμουν και το είχες γράψει κ εσύ ε??? ωραία παρατηρητικότητα είχα την ώρα που τα διάβαζα... η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ για να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος εξάλειψης.. σίγουρα έχω διαβάσει αναφορές ότι σε κάποιες περιπτώσεις ενοχλούν τα κοράλια... όλα μαζί μας τα έφερες στην επιφάνεια...bubble και hydroids...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην πρώτη φωτογραφία έχουμε hydroids candelabrum, αιωρούμενα πιάνουν και πλανκτον. Θεωρώ θα έρχεται και θα φεύγει δεν είναι όπως τα colonial που εκεί απλά κλαις. Τα άλλα που έχεις είναι bryozoan μαζί με σφουγγάρια, κοινώς filter feeders μια χαρά δουλίτσα κάνουν.



Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Λοιπόν στην πρώτη φωτογραφία έχουμε hydroids candelabrum, αιωρούμενα πιάνουν και πλανκτον. Θεωρώ θα έρχεται και θα φεύγει δεν είναι όπως τα colonial που εκεί απλά κλαις. Τα άλλα που έχεις είναι bryozoan μαζί με σφουγγάρια, κοινώς filter feeders μια χαρά δουλίτσα κάνουν.



Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Ευχαριστω! Παρα λιγο  να΄ρχιζω να παιρνω τα χαπια για την πιεση :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ευχαριστω! Παρα λιγο  να΄ρχιζω να παιρνω τα χαπια για την πιεση :D

100% αυτο ειναι https://keys.lucidcentral.org/keys/v3/TFI/start key/key/Starting key/Media/HTML/Bryozoa.html

Ευχαριστω πολυυυυυυυυυυ!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

100% αυτο ειναι https://keys.lucidcentral.org/keys/v3/TFI/start key/key/Starting key/Media/HTML/Bryozoa.html
Ευχαριστω πολυυυυυυυυυυ!
Κριτσίνια σπάμε;

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sunday photos

c-1.jpg.bc15169c24e6833a9c4ac1a9a8ec9415.jpgc-2.jpg.4c9f7c35e25bc5cde16c8a0412bc28ee.jpgc-3.jpg.4b8e838498b5c5f4ae5710ddcce83ab4.jpgc-5.jpg.46d7a1cb067b12717192d78e37df667c.jpgc-4.thumb.jpg.a977c861925a51d6469f830392231e8e.jpg

  • Like 8
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Απέφευγε να ζουμαρεις για να βγάλεις φωτό γιατί έχει πολύ κόκκο [emoji16] [emoji120]

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Απέφευγε να ζουμαρεις για να βγάλεις φωτό γιατί έχει πολύ κόκκο emoji16.png emoji120.png

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Κανω ο τι μπορω με το κινητο μου :) Καλα, που ακομα βγαζει ....

Link to comment
Share on other sites

εγώ τραβάω και μετά κοβω περίγραμμα στο βασικό πρόγραμμα επεξεργασίας που έχουν τα win 10 ενσωματωμένο και είναι σαν να ζουμάρεις δεν χαλάει η εικόνα. ιδίως με τα κινητά που εχουν καλή κάμερα και ΜΡ. Ειναι καλύτερα απο το να ζουμάρεις οταν τραβάς τη φωτό λογω ψηφιακού ζουμ κυρίως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...