Jump to content

Στα αλατια και εγω....


natateo

Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

εγώ τραβάω και μετά κοβω περίγραμμα στο βασικό πρόγραμμα επεξεργασίας που έχουν τα win 10 ενσωματωμένο και είναι σαν να ζουμάρεις δεν χαλάει η εικόνα. ιδίως με τα κινητά που εχουν καλή κάμερα και ΜΡ. Ειναι καλύτερα απο το να ζουμάρεις οταν τραβάς τη φωτό λογω ψηφιακού ζουμ κυρίως.

Το ίδιο ακριβώς πράγμα είναι.:) Απλά το crop το κάνεις on camera με το ψηφιακό ζουμ. 

@natateo στο αρχικό budget για θαλασσινό πρέπει να περιλαμβάνεται και μια αξιοπρεπής φωτογραφική μηχανη:P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο το δοκίμαζα στην αρχή και με τους δυο τρόπους και κατέληξα να τις κόβω ετσι γιατί είχα καλύτερο αποτέλεσμα (και καθόλου σταθερό χέρι).
Για τη μηχανή παραείναι μεγάλο το έξοδο... καλύτερα κάνει τα λεφτά αυτά κοράλλια να έχουμε να χαζεύουμε εμεις έστω και με χειρότερη φωτογράφιση!
(εντωμεταξύ οι φακοι της orphek πρέπει να κάνουν δουλειά απο οσο βλέπω στο ιντερνετ!)
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Το ίδιο ακριβώς πράγμα είναι.:) Απλά το crop το κάνεις on camera με το ψηφιακό ζουμ. 

@natateo στο αρχικό budget για θαλασσινό πρέπει να περιλαμβάνεται και μια αξιοπρεπής φωτογραφική μηχανη:P

Με τις φωτογραφικες ειμαι εντελως ασχετη...:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με τις φωτογραφικες ειμαι εντελως ασχετη...:D

Μια από τα ίδια. 

Μια χαρά μου φαίνονται οι φωτο σου !

Να τα χαρείς!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες προσθήκες έκανες,μπράβο σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Περίεργο το δοκίμαζα στην αρχή και με τους δυο τρόπους και κατέληξα να τις κόβω ετσι γιατί είχα καλύτερο αποτέλεσμα (και καθόλου σταθερό χέρι).
Για τη μηχανή παραείναι μεγάλο το έξοδο... καλύτερα κάνει τα λεφτά αυτά κοράλλια να έχουμε να χαζεύουμε εμεις έστω και με χειρότερη φωτογράφιση!
(εντωμεταξύ οι φακοι της orphek πρέπει να κάνουν δουλειά απο οσο βλέπω στο ιντερνετ!)
 

της D-D οι φακοι εννοουσα, η ορφεκ δεν βγάζει κατι αναλογο

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

της D-D οι φακοι εννοουσα, η ορφεκ δεν βγάζει κατι αναλογο

Καλα...... Κινεζικα δεν μιλαω ..... ακομα :D   Θα μαθω, ομως ....

Link to comment
Share on other sites

όσοι μπαίνετε στο χορό με το αλάτι θα χορέψετε θέλετε δεν θέλετε...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τωρα με πηραν τηλ, οτι ειχαμε διακοπη ρευματος στην οικοδομη απο 12 μεσημερι μεχρι τις 7 απογευμα...........

Τωρα τελειωνω την δουλεια...... Λετε να βρω  τα ζωντανα  ζωντανα;;;;;;

Τι κανω; Κανω καμια αλλαγη νερου; Κατι αλλο;

Σε 40 λεπτα θα φανει...... βεβαια.....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με πηραν τηλ, οτι ειχαμε διακοπη ρευματος στην οικοδομη απο 12 μεσημερι μεχρι τις 7 απογευμα...........
Τωρα τελειωνω την δουλεια...... Λετε να βρω  τα ζωντανα  ζωντανα;;;;;;
Τι κανω; Κανω καμια αλλαγη νερου; Κατι αλλο;
Σε 40 λεπτα θα φανει...... βεβαια.....
Με τη ζέστη που έχει :/ πρόσεχε τη θερμοκρασία βάλε τη σε βιώσιμο νούμερο για αρχή 27 βαθμούς και θα τη ρίξεις σιγά σιγά κάθε 2η η 3η μέρα όχι πάνω από 1 βαθμό. Αλλά αρχικά να έρθει στο 27. Επίσης έλεγξε να δουλεύει ο άνθρακας σε περίπτωση που θα έχεις απώλειες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και 4 μέρες στο 37 .

Παίζει  air condition full να μην ανέβει.

Το καλοκαίρι είμαι εκεί περίπου 26-27.

Ότι και να κάνεις πρέπει να γίνει σταδιακά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα σχετικα καλα. Ολα ειναι ζωντανα. Θερμοκρασια ειναι 28 τωρα. Τα μισα κοραλια κλειστα, αλλά οχι τερμα. Caulstrea και ζωαντηακια δεν καταλαβαν τιποτα.... Ζομπι ειναι;

Καλα, εμεις εδω ακομα δεν ψηνομαστε και πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι. και 29 να πάει. απλά ανέβηκε σταδιακά στους 28,  και σταδιακά θα κατέβει.   

την μέγιστη θερμοκρασία στο δικό μου ενυδρείο που εχω δει ήταν 29.5 και μέσα ηταν ολα σαν να μην τρέχει τίποτα. 

Σταδιακή μεταβολή στις φυσιολογικές τιμές και δεν θα εχεις θεμα. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Είμαι εδώ και 4 μέρες στο 37 .

Παίζει  air condition full να μην ανέβει.

Το καλοκαίρι είμαι εκεί περίπου 26-27.

Ότι και να κάνεις πρέπει να γίνει σταδιακά!

 

Συγγνώμη... εννοούσα 27!!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ρισκάρω με θερμοκρασίες και κυλόφορίες.... Χειμώνα ιδιως αν δεν μπει η γεννήτρια μπροστά στην πρώτη ωρα θα χάσω 5 βαθμούς σε κάθε ενυδρείο για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Saturday fotos, και παλι με το κινητο.... :(

n-.jpg.a7a6d5ec3a71f22da5cd3e6f2b7e4084.jpgn-1.jpg.7b683ecc39796f4b3e44db8fe779a0fe.jpg

Το ocellaris ειναι κατοικιδιο, απλα δεν υπαρχει. Δεν φοβαται καθολου, τροφη παιρνει απο το χερι , μονο που δεν γαυγιζει, οταν με βλεπει. :) το ιδιο και η γαριδα.

Μονο το yellow goby παραμενει αγριο... ακομα :)

n-3.jpg.7a9a024b519f4592bf959813d309bec4.jpg

n-4.jpg.d4673fcc7032ef77847058815d31e97a.jpg

 Και τα καινουρια τεσσερα κοραλακια (κατω) Η φωτογραφια τα αδικει, εχουν απιστευτα χρωματα.

n-5.thumb.jpg.5dfe2db1ae19eafe68d7085d1fda7246.jpg

 

  • Like 6
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα.. πολύ όμορφα κοραλάκια...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ναταλία! Πάει πολύ καλά το όλο εγχείρημα! Το γκομπυ εκτός από άγριος είναι και κατσούφης?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Μπράβο Ναταλία! Πάει πολύ καλά το όλο εγχείρημα! Το γκομπυ εκτός από άγριος είναι και κατσούφης?

Παντα μουτρα κανει :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Λετε να παρω ζευγαρακι για το Νεμο; Οπως ξερω, ολα τα ψαρακια αυτα γεννιούνται αρσενικα και μετα γινεται διαχωρισμος φυλου.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Λετε να παρω ζευγαρακι για το Νεμο; Οπως ξερω, ολα τα ψαρακια αυτα γεννιούνται αρσενικα και μετα γινεται διαχωρισμος φυλου.

 

 

Εγω και σε λιγότερα λίτρα θα το επιχειρήσω! φυσικά θα δω πώς θα πάει. Δεν ξερω να σου πω την αλήθεια με την ιχθυοφόρτωση τι παίζει στα λίτρα σου, αλλά θεωρώ ότι αν έχεις κρυψώνες για όλα θα είσαι οκ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα Ναταλία. Μπράβο :) 

 

Κρίνοντας απο την  σκ@τόφατσα που έχει το Gobby , δεν το θεωρό και πολύ κοινωνικό άτομο!!  ???

 

Για ζευγάρι κλόουν θα ηταν ωραία εμπειρία. Και αν τα καταφέρεις να γεννήσουν....ακόμη καλύτερη :)  

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo

Πόσο χαίρομαι  που υπέκυψες στην γοητεία των "νεμο". Είναι πανέμορφα ψαράκια! Να του βάλεις και συντροφάκι λέω εγώ!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αμ σας τα έλεγα εγώ καρντασια για τα κλοουνακια!!!

Όλοι Nemo τώρα!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...