Jump to content

Προβληματικό στρώσιμο


Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους.Για άλλη μια φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας.Εχω ένα 45 λίτρο ενυδρείο το οποίο προσπαθώ να στρώσω με τροφή όμως δεν μου εμφανίζονται τα νιτρώδη.Εδω και δύομισι εβδομάδες η αμμωνία είναι σταθερά στο 5mg/lt και μηδέν νιτρώδη και μηδέν νιτρικά.Θερμοκρασια έχω στους 30 βαθμούς,προσθέτω καθημερινά βακτήρια της Σέρα,φίλτρο sera fil 60 με βιολογικό υλικό  siporax και σφουγγάρι.αλλαγες νερού δεν κάνω.επισης έχω αεραντλία και η ροή του φίλτρου στην επιφάνεια.δεν ξέρω τι πάει στραβά κι έχω αρχίσει να απογοητεύομαι.Γιατι δεν εμφανίζονται τα νιτρώδη;αντιχλωριο έχω χρησιμοποιησει.υπαρχει κάτι που σκοτώνει τα βακτήρια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και μου βρωμισε το ενυδρείο.μυρισε πολύ άσχημα.εκανα μεγάλη αλλαγή νερού και το ξεκίνησα από την αρχή με γαρίδα όπως με συμβουλεψαν.με τις νιφάδες τι διαφορά έχει;αφού αμμωνία θέλουμε και αμμωνία έχουμε.παρεπιπτοντως μετράω με υγρά τεστ της σερα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Christianna έγραψε:

Έβαλα και μου βρωμισε το ενυδρείο.μυρισε πολύ άσχημα.εκανα μεγάλη αλλαγή νερού και το ξεκίνησα από την αρχή με γαρίδα όπως με συμβουλεψαν.με τις νιφάδες τι διαφορά έχει;αφού αμμωνία θέλουμε και αμμωνία έχουμε.παρεπιπτοντως μετράω με υγρά τεστ της σερα

Βγαλε την γαριδα, η αμμωνια ειναι πια πολυ ψιλα. Θα εφτανε και 1-2 ppm. Θερμοκρασια βαλε 27-28. Η αμμωνια σ΄αρχιζει να πεφτει σε μια εβδομαδα, αν δεν θα ριξεις και αλλη τροφη ή γαριδα. Καλη αναταραξη επιφανειας θελει.

Απετυχε με την τροφη γιατι εβαλες πολυ, για αυτο βρομισε το νερο. Μια φωτο απο το ενυδρειο σου μπορεις να ανεβασεις;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Αμμωνία έχεις και μάλιστα μπόλικη. Δεν χρειάζεσαι άλλη οπότε τροφή τέλος. Από την στιγμή που έχεις εντάξει θερμοκρασία για στρώσιμο, νερό χωρίς χλώριο, 

εγώ πιστεύω πως ο λόγος που δεν έχεις ακόμα νιτρώδη είναι ότι η αμμωνία σου που είναι αρκετά ανεβασμένη σκοτώνει τα ωφέλιμα βακτήρια. Αν έχεις και τεστ για ph πάρε μέτρηση αν και χωρίς επεξεργασία στην αθήνα έχουμε περίπου 8. Δες εδώ γιατί η αμμωνία συνδέεται άμεσα με το ph και αν πχ έχεις 8,5 ph με 5mg αμμωνία τότε είσαι στην κατηγορία της άκρως τοξικής αμμωνίας που δεν επιβιώνει τίποτα. 

nh42.png.5f455e0bb5ddb2ba1bae5933a6e25576.png

 

Στο τεστ της αμμωνίας το χρώμα αντιστοιχεί σίγουρα στο 5 ή γίνεται και πιο σκούρο δηλ. κοντά στο 10? Σε πρώτη φάση αυτό που πρέπει να κάνεις είναι μια επανεκκίνηση με μερικές καλές αλλαγές νερού για να πέσει η αμμωνία και μετά να ρίξεις ελάχιστη τροφή. Όταν λέμε ελάχιστη εννοούμε 2-3 φυλλαράκια μία φορά και μετά ξανά βακτήρια. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παναγιώτη και σευχαριστω πολύ για το χρόνο σου.μετραω με υγρά τεστ της σερα κι ph έχω στο 8.η αμμωνία είναι στο 5 μπορεί κ λιιιιγο πιο κατω.οχι όμως πιο πάνω.να αλλάξω δέκα λίτρα νερό;η δεκαπέντε κ να βάλω ξανά βακτήρια;πόση πρέπει να είναι η αμμωνία για να δω νιτρώδη;έχω απογοητευτεί πάρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλώς ήρθες!

 

Αμμωνία έχεις και μάλιστα μπόλικη. Δεν χρειάζεσαι άλλη οπότε τροφή τέλος. Από την στιγμή που έχεις εντάξει θερμοκρασία για στρώσιμο, νερό χωρίς χλώριο, 

εγώ πιστεύω πως ο λόγος που δεν έχεις ακόμα νιτρώδη είναι ότι η αμμωνία σου που είναι αρκετά ανεβασμένη σκοτώνει τα ωφέλιμα βακτήρια. Αν έχεις και τεστ για ph πάρε μέτρηση αν και χωρίς επεξεργασία στην αθήνα έχουμε περίπου 8. Δες εδώ γιατί η αμμωνία συνδέεται άμεσα με το ph και αν πχ έχεις 8,5 ph με 5mg αμμωνία τότε είσαι στην κατηγορία της άκρως τοξικής αμμωνίας που δεν επιβιώνει τίποτα. 

nh42.png.5f455e0bb5ddb2ba1bae5933a6e25576.png

 

Στο τεστ της αμμωνίας το χρώμα αντιστοιχεί σίγουρα στο 5 ή γίνεται και πιο σκούρο δηλ. κοντά στο 10? Σε πρώτη φάση αυτό που πρέπει να κάνεις είναι μια επανεκκίνηση με μερικές καλές αλλαγές νερού για να πέσει η αμμωνία και μετά να ρίξεις ελάχιστη τροφή. Όταν λέμε ελάχιστη εννοούμε 2-3 φυλλαράκια μία φορά και μετά ξανά βακτήρια. 

ή καλυτερα καθολου τροφη μεχρι να πεσει η αμμωνια μεχρι 0,5.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Καλημέρα Παναγιώτη και σευχαριστω πολύ για το χρόνο σου.μετραω με υγρά τεστ της σερα κι ph έχω στο 8.η αμμωνία είναι στο 5 μπορεί κ λιιιιγο πιο κατω.οχι όμως πιο πάνω.να αλλάξω δέκα λίτρα νερό;η δεκαπέντε κ να βάλω ξανά βακτήρια;πόση πρέπει να είναι η αμμωνία για να δω νιτρώδη;έχω απογοητευτεί πάρα πολυ

Μην τρελαίνεσαι συμβαίνουν αυτά. Απλά έριξες παραπάνω τροφή απ'όσο έπρεπε. Ξεκίνα με μία αλλαγή του 50% και πάρε μέτρηση. Αν σαν αντιχλώριο χρησιμοποιείς prime ρίξε διπλή δόση. Αν δεις ότι η αμμωνία δεν πέφτει ξανακάνε αλλαγή. 

Στην αθήνα που είσαι ακριβώς? Αν είσαι δυτικά προάστια μπορώ να σου φέρω μπόλι (βιολογία από έτοιμο φίλτρο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,ξαναέκανα αλλαγή και έβγαλα την γαρίδα,και αμμωνία όπως το βλέπω εγώ είναι λίγο πιο πάνω από το 1 mg/lt.καπου 2-3 το υπολογίζω.να το αφήσω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Christianna έγραψε:

Λοιπόν,ξαναέκανα αλλαγή και έβγαλα την γαρίδα,και αμμωνία όπως το βλέπω εγώ είναι λίγο πιο πάνω από το 1 mg/lt.καπου 2-3 το υπολογίζω.να το αφήσω έτσι;

 

1577184215970595214126.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...