Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : έχω ένα χρυσόψαρο το οποίο πήρα από pet shop βλέπω κάποια μάλλον περίεργα σημάδια υπάρχει περίπτωση να πεθάνει?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:50

- Φίλτρανση: 230v-50Hz 3.5

- Ιστορικό: το έχω περίπου δύο μήνες

- Ψάρια: είναι 5 χρυσόψαρα

- Ρουτίνες:το χρυσόψαρο μέχρι σήμερα τρώει κανονικά κινείται κανονικά και κολυμπάει κανονικά σαν όλα τα υπόλοιπα η μόνη διαφορά είναι ότι βλέπω κάποια μαύρα σημάδια στο δέρμα του και στο κεφάλι του ταΐζονται δύο φορές την ημέρα πρωί και βράδυ το νερό καθαρίζεται μία φορά την εβδομάδα σχεδόν ολόκληρα αφήνω πολύ λίγο μέσα γιατί μου βρωμίζει πολύ και μία φορά το μήνα καθαρίζεται πολύ πολύ καλά. Δυστυχώς δεν του έχω κάνει κάποια μετρήσεις ενυδρείου γιατί δεν ξέρω που ακριβώς είναι τα σωστά εν τω μεταξύ μαζί με το ψαράκι που σας λέω είχανε φάει μία γενική αντιβίωση αλλά και πάλι δεν το βλέπω καλά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: χρυσόψαρο

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:αλλαγή στο χρώμα του δέρματος σε κάποια σημεία όπως κάθεται απεργία του λίγο στις ουρίτσες του και μία κουκίδα νόμιζα τα ματάκια πάνω στο κεφάλι του.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:δεν υπάρχει προς το παρόν κάποια ασθένεια του συγκεκριμένου ψαριού απλά μου είχε πεθάνει ένα Δεν ξέρω ποτέ δεν είχε κανένα σύμπτωμα εξωτερικό και τους έβαλα μία γενική αντιβίωση για να μην πάθουν τίποτα και τα υπόλοιπα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)το συγκεκριμένο ψαράκι δεν έχει πάρει μόνο του κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο απλά έβαλα σε όλο το ενυδρείο μία γενική αντιβίωση.

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

IMG_20191224_170145.jpg

Έγινε επεξεργασία - Χριστίνακι!
Link to comment
Share on other sites

Τα καημενα τα ψαρακια. Ειναι θαυμα , που ζουν ακομα........

Στα λιτρα σου μονο ενα ή βαρια βαρια δυο fancy μπορεις να κρατησεις.

Δεν αλλαζουμε ολο το νερο, αλλα 1/3 μεχρι 50% με προετοιμασια. Δεν πλενουμε το χαλικι και τις πετρες καθε μηνα.

Διαβασε εδω-

και εδω-

βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου, για να δουμε τι γινεται και μια κοντινη το ψαρακι.

Απο μετρησεις θα εισαι σιγουρα στο κοκκινο, με τα νιτρικα(μπορει και αμμωνια) να ξεπερνανε ολα τα ορια.....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να φανει από τις φωτο και τι φίλτρο φοράει το ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Χριστίνακι! έγραψε:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)το συγκεκριμένο ψαράκι δεν έχει πάρει μόνο του κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο απλά έβαλα σε όλο το ενυδρείο μία γενική αντιβίωση.

Μαλλον εννοεις αντιβιωση ευρεως φασματος, γιατι γενικη δεν υπαρχει. Τι αντιβιωση εβαλες και πόσο;

Και αντιβιωση δεν θα βοηθησει, αν δεν θα "φτιαξεις" το νερο. Οταν το νερο γινεται δηλητηριο (εχεις πολλα ψαρια), τοτε δεν βοηθαει τιποτα.

Δωσε τα τεσσερα. Αφησε μονο ενα . Τα ψαρακια σου θα μεγαλωσουν πολυ (αν θα προλαβουν).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας είμαι αρχάρια για αυτό και ρωτάω εδω η αντιβίωση που τους έδωσαν ήταν η ESHA έτσι λεγόταν αν θυμάμαι καλά και έβαλα 15 σταγόνες στα 50 λίτρα όσο για το ενυδρείο ότι έχω πολλά ψαράκια ότι σου είπα εξαρχής ότι εγώ 5:00 ψαράκια και τι ενυδρείο να πάρω και μου είπαν στο pet shop 50 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε μόλις έκανα ένα τεστ έχω την εντύπωση ότι κάποια που είναι στο μωβ χρώμα είναι πολύ κακά για το ενυδρείο πώς μπορώ να τα διορθώσω και να ναι καλά παρακαλώ βοηθήστε με δεν έχω ιδέα

IMG_20191225_170533.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Χριστίνακι! έγραψε:

Για δείτε μόλις έκανα ένα τεστ έχω την εντύπωση ότι κάποια που είναι στο μωβ χρώμα είναι πολύ κακά για το ενυδρείο πώς μπορώ να τα διορθώσω και να ναι καλά παρακαλώ βοηθήστε με δεν έχω ιδέα

IMG_20191225_170533.jpg

Αυτα τα strips ειναι 50/50 μαντεια. Εχω κανει συγκριση αποτελεσματων strips με υγρα τεστ (API, Salifert) και η αποκλιση φτανει στα 40ppm στα νιτρικα, που ειναι παρα πολυ.  Μας ενδιαφερουν μονο τα πρωτα δυο χρωματα NO2, NO3. Και δεν μετραει καθολου αμμωνια, που χρειαζομαστε.

Το τεστ εκανες μετα την αλλαγη νερου; Δες τα χρωματα στα δυο χαρτακια πανω(που ειναι μαζι). 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα τεστ τα έκανα τώρα γιατί τρόμαξα με αυτά που μου είπατε τα δύο πάνω είναι διαφανή δεν είναι σε κανένα χρώμα του τεστ εμένα με ενδιαφέρουν τα μωβ άρα μου λέτε ότι αυτά τα θες δεν είναι καλά να προτείνετε κάποια άλλα υγρά τεστ μήπως

Link to comment
Share on other sites

Να μην εχεις νιτρικα με 5 χρυσοψαρα στα 40λ (καθαρα) .... απλα δεν γινεται.

Παρε τεστ ΑΡΙ ΝΟ3 (ειναι λιγο ακριβο), αλλα αξιζει.

πχ https://aquariumshop.gr/shop/frontida/api-test-nitrate-kit-90-tests/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...