Jump to content

Η χελώνα μου δεν τρώει


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος εδώ. Η χελώνα μου είναι μια κοινή χελώνα. Την έχω 3 χρόνια. Μπορεί μερικές φορές να ξεχνάω να την ταϊζω άλλα από προχθές μέχρι και σήμερα (που την ταϊζω) δεν τρώει. Μήπως επειδή είναι έξω και κάνει λίγο κρύο; Μήπως έχει πέσει σε χειμερινή νάρκη; Μήπως δεν της προσφέρω τα απαραίτητα; 

Τί φθηνό και προσιτό μου προτείνετε να τις πάρω;

Link to comment
Share on other sites


Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
(Είδος χελόνας) π.χ Γενική γενική

Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 4×10×2
Συνολικά Λίτρα: Λάμπα
(λίτρα): 0,5κ

Οργανισμοί:
Χελώνες: κανονική
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο : -
Πέτρες: -
Ξύλα: -
Ψευτική Φυτά: +
Στέρια: ένα νησάκι
Άλλα διακοσμητικά: -
Βυθός: -

Φωτισμός:
UVB λάμπα: Άλλα 
λάμπες: -
Διάρκεια φωτισμού: -
Απόσταση UVB λάμπα απο στεργιά: -

Υποστήριξη οργανισμών:
Φιλτράρισμα: ?
Θέρμανση / Ψύξη: ?
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή / και παρεμβάσεις: ?
Διατροφή: γαρίδες και μακαρόνια


Παράμετροι:
pH: ?
Γενική σκληρότητα (GH): ?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): ?
Αμμωνία (ΝΗ3): ?
Νιτρώδη (ΝΟ2): ?
Νιτρικά (ΝΟ3): ?
Φωσφορικά (PΟ4): ?
Μέση Θερμοκρασία (° C): ?

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού:  3 μέρες
Προετοιμασία νερού / πρόσθετα: τίποτα
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: τίποτα

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) 

έτσι όπως τα έχεις γράψει δεν βγαίνει άκρη, πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο; θερμαντική λάμπα υπάρχει;

μπορείς να βάλεις φωτογραφίες;;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, κανονικά θέλει θερμαντική λάμπα στο ενυδρείο της, να έχει περίπου 26-27 βαθμούς στο σημείο που κάθεται (+ λάμπα uvb)

Link to comment
Share on other sites

Θα πεσει σε χειμερεια ναρκη........ το θεμα ειναι αν θα ξυπνησει μετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η χελώνα μου, μια κοινή κίτρινη, κοιτάει συνέχεια τα δέντρα και τις πολυκατοικίες που βλέπει κάθε μέρα. Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Just now, gyristroula said:

Γιατί ανοίγεις συνέχεια καινούρια θέματα;; και γιατί δεν βάζεις το χελωνάκι στο σπίτι;;

Οκ. Θα συνεχίσω στο πρώτο θέμα. Γιατί στο σπίτι; Πρώτον μυρίζει. Δεύτερον δεν μένω μόνος.

Link to comment
Share on other sites

Αν μυρίζει είναι γιατί κάτι έχει γίνει λάθος.. θέλει ευρύχωρο ενυδρείο, με δυνατό φίλτρο, λάμπες, στεριά για να βγαίνει να λιάζεται.. θερμαντήρα στο νερό.. 

μη με παρεξηγήσεις αλλά αν είναι να το αφήσεις έξω το χελωνάκι να πεθάνει καλύτερα να το δώσεις σε κάποιον που μπορεί να το φροντίσει..

είναι ένα κατοικίδιο όπως ο σκύλος και η γάτα, θέλει φροντίδα κ εξοπλισμό.. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, gyristroula said:

Αν μυρίζει είναι γιατί κάτι έχει γίνει λάθος.. θέλει ευρύχωρο ενυδρείο, με δυνατό φίλτρο, λάμπες, στεριά για να βγαίνει να λιάζεται.. θερμαντήρα στο νερό.. 

μη με παρεξηγήσεις αλλά αν είναι να το αφήσεις έξω το χελωνάκι να πεθάνει καλύτερα να το δώσεις σε κάποιον που μπορεί να το φροντίσει..

είναι ένα κατοικίδιο όπως ο σκύλος και η γάτα, θέλει φροντίδα κ εξοπλισμό.. 

Δυστυχώς δεν έχω την άνεση να πάρω όλα τα παραπάνω. Δεν νομίζω να πεθάνει. Έχει επιζήσει εδώ και 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, gyristroula said:

Αν μυρίζει είναι γιατί κάτι έχει γίνει λάθος.. θέλει ευρύχωρο ενυδρείο, με δυνατό φίλτρο, λάμπες, στεριά για να βγαίνει να λιάζεται.. θερμαντήρα στο νερό.. 

μη με παρεξηγήσεις αλλά αν είναι να το αφήσεις έξω το χελωνάκι να πεθάνει καλύτερα να το δώσεις σε κάποιον που μπορεί να το φροντίσει..

είναι ένα κατοικίδιο όπως ο σκύλος και η γάτα, θέλει φροντίδα κ εξοπλισμό.. 

Ρώτησα έναν κτηνίατρο και μου είπε πώς αν τρώει καλά μπορεί να αντέξει. Καθώς θα πέσει για χειμερινή νάρκη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Huawei Y7 έγραψε:

Είστε ειδικός σε αυτά; Γιατρός- Κτηνίατρος;

 Αν θες γνώμη κτηνίατρου, πήγαινε ρώτα έναν.

Link to comment
Share on other sites

Πραξε οπως θες, εσυ ξερεις το ζωο σου καλυτερα , αλλα καποια απο τα πραγματα που θελουν οι νεροχελωνες στην διαβιωση τους ειναι τα παρακατω, αλλιως επιβιωνουν απλα δεν ''ζουν'' ομως και επισης μειωνεται το προσδοκιμο ζωης τους.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, corto maltese said:

Πραξε οπως θες, εσυ ξερεις το ζωο σου καλυτερα , αλλα καποια απο τα πραγματα που θελουν οι νεροχελωνες στην διαβιωση τους ειναι τα παρακατω, αλλιως επιβιωνουν απλα δεν ''ζουν'' ομως και επισης μειωνεται το προσδοκιμο ζωης τους.

 

Το ξέρω πολύ καλά. Αλλά σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Την ξέρω πολύ καλά την Μπόλη, την χελώνα μου, και θα κάνω ότι μπορώ. Ευχαριστώ για την συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...