Jump to content

πλάτη + ελαφρόπετρα


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Εν όψη καινούργιου set up, θέλω τις απόψεις σας.

1) Είπα στο καινούριο ενυδρείο να βάλω πλάτη αλλά το μετάνιωσα. Είπα απλά να την βάψω με μαυρο πλαστικό χρώμα και κάπου εδώ έρχεται το ερώτημα που με εχει βραχυκυκλώσει. Κάποιοι μου πρότειναν να την περάσω πρώτα με αστάρι, κάποιοι άλλοι κατευθείαν. Έχει δοκιμάσει κανείς την εν λόγω διαδικασία βαφής;; Χρησιμοποιήθηκε αστάρι;; Το μόνο που ξέρω ότι θθα χρειαστεί κάμποσα χέρια πέρασμα.

2) τώρα ερχόμαστε στο βιολογικό υλικό. Λέω να χρησιμοποιήσω ελαφρόπετρα. Όχι απο petshopάδες, μιας και είδα ότι τελικά πέφτει αρκετή κεψιά ως προς το κόστος. η ερώτηση μου είναι απλή. Λεπτή ελαφρόπετρα ή μεγάλη;; Σαν ποσότητα ναι οκ η μικρή προσφέρει περισσότερη επιφάνεια κλπ κλπ.. αλλά ως προς την ροή κόβει. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς μεγαλύτερη ελάφρόπετρα;; Αν ναι ποιά τα αποτελέσματα ως προς την βιολογία;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Εν όψη καινούργιου set up, θέλω τις απόψεις σας.

1) Είπα στο καινούριο ενυδρείο να βάλω πλάτη αλλά το μετάνιωσα. Είπα απλά να την βάψω με μαυρο πλαστικό χρώμα και κάπου εδώ έρχεται το ερώτημα που με εχει βραχυκυκλώσει. Κάποιοι μου πρότειναν να την περάσω πρώτα με αστάρι, κάποιοι άλλοι κατευθείαν. Έχει δοκιμάσει κανείς την εν λόγω διαδικασία βαφής;; Χρησιμοποιήθηκε αστάρι;; Το μόνο που ξέρω ότι θθα χρειαστεί κάμποσα χέρια πέρασμα.

2) τώρα ερχόμαστε στο βιολογικό υλικό. Λέω να χρησιμοποιήσω ελαφρόπετρα. Όχι απο petshopάδες, μιας και είδα ότι τελικά πέφτει αρκετή κεψιά ως προς το κόστος. η ερώτηση μου είναι απλή. Λεπτή ελαφρόπετρα ή μεγάλη;; Σαν ποσότητα ναι οκ η μικρή προσφέρει περισσότερη επιφάνεια κλπ κλπ.. αλλά ως προς την ροή κόβει. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς μεγαλύτερη ελάφρόπετρα;; Αν ναι ποιά τα αποτελέσματα ως προς την βιολογία;;

για την πλατη δεν ξερω θα μπορουσες απλα να κολλησεις μαυρο αυτοκολλητο.. 

για την ελαφροπετρα την δουλευω και ειναι σουπερ... αλλα εσυ σε τι φιλτρο θα την βαλεις?? τι χωρο εχει?? 

Link to comment
Share on other sites

Θα παίξω με ενα 2217 και ενα 2215. Μικρη η μεγαλύτερη δουλευεις; Εγώ σκέφτομαι να βάλω την μεγάλη για να μην κοβει πολύ την ροή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...