Jump to content

Καταπολέμηση απταίσιας


thediscusman

Recommended Posts

Όπως ανάφερα σε άλλο τόπικ μέσα στους 3 μήνες που έλειπα από το σπίτι οι απταίσιες κυρίευσαν κυριολεκτικά το ενυδρείο... Αγόρασα 3 berghias τα οποία γέννησαν κιόλας αυγά αλλά φάνηκε ότι θέλουν χρόνο για να καταπολεμήσουν μεγάλους αριθμούς από απταίσιες, οποίες πολλαπλασιάζονται σαν τρελές και έγιναν ήδη τεράστιες...

Chelmon δεν ήθελα να βάλω γιατί θα χτυπήσει σίγουρα τα christmass tree που είναι το πιο όμορφο στοιχείο στο ενυδρείο μου για μένα, γαρίδες δε μπόρεσα να βρω και τελικά έβαλα 3 σκατοφάγους για τους οποίους διάβασα ότι δε θα χτυπήσουν κοράλια ή ασπόνδυλα και πολύ πιθανόν να φάνε απταίσιες. Οι δικοί μου είναι οι green scat, παρόλο που περισσότερες πιθανότητες έχουν να φάνε ανεμώνες οι silver, αλλά αυτούς βρήκα...

Σήμερα είδα για πρώτη φορά ότι άρχισαν να τσιμπάνε πλοκάμια από απταίσιες οπότε πιστεύω ότι έχω ελπίδες...

Πληροφοριακά να αναφέρω ότι είναι brackish ψάρι, αλλά μπορεί να ζήσει και σε γλυκό και σε θαλασσινό ενυδρείο, αν και ιδανικά θα ήταν σε υφάλμυρο. Για αυτό τους έκανα πολύ αργή προσαρμογή. Απ ότι βλέπω βγάζουν πολύ πιο ωραία χρώματα στο θαλασσινό νερό , απ ότι στο γλυκό που είναι συνήθως πολύ σκούρο το χρώμα τους, οπότε υποθέτω ότι στο θαλασσινό αισθάνονται καλύτερα απ ότι στο γλυκό, παρόλο που ιδανικά θα ήταν σε υφάλμυρο νερό. Ελπίζω να κάνουν τη δουλειά τους και θα σκεφτώ αν θα τους κρατησω ή αν θα τους δώσω.

 

 

 

 

 

Screenshot 2019-12-29 at 1.49.51 PM.png

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Όπως ανάφερα σε άλλο τόπικ μέσα στους 3 μήνες που έλειπα από το σπίτι οι απταίσιες κυρίευσαν κυριολεκτικά το ενυδρείο... Αγόρασα 3 berghias τα οποία γέννησαν κιόλας αυγά αλλά φάνηκε ότι θέλουν χρόνο για να καταπολεμήσουν μεγάλους αριθμούς από απταίσιες, οποίες πολλαπλασιάζονται σαν τρελές και έγιναν ήδη τεράστιες...

Chelmon δεν ήθελα να βάλω γιατί θα χτυπήσει σίγουρα τα christmass tree που είναι το πιο όμορφο στοιχείο στο ενυδρείο μου για μένα, γαρίδες δε μπόρεσα να βρω και τελικά έβαλα 3 σκατοφάγους για τους οποίους διάβασα ότι δε θα χτυπήσουν κοράλια ή ασπόνδυλα και πολύ πιθανόν να φάνε απταίσιες. Οι δικοί μου είναι οι green scat, παρόλο που περισσότερες πιθανότητες έχουν να φάνε ανεμώνες οι silver, αλλά αυτούς βρήκα...

Σήμερα είδα για πρώτη φορά ότι άρχισαν να τσιμπάνε πλοκάμια από απταίσιες οπότε πιστεύω ότι έχω ελπίδες...

Πληροφοριακά να αναφέρω ότι είναι brackish ψάρι, αλλά μπορεί να ζήσει και σε γλυκό και σε θαλασσινό ενυδρείο, αν και ιδανικά θα ήταν σε υφάλμυρο. Για αυτό τους έκανα πολύ αργή προσαρμογή. Απ ότι βλέπω βγάζουν πολύ πιο ωραία χρώματα στο θαλασσινό νερό , απ ότι στο γλυκό που είναι συνήθως πολύ σκούρο το χρώμα τους, οπότε υποθέτω ότι στο θαλασσινό αισθάνονται καλύτερα απ ότι στο γλυκό, παρόλο που ιδανικά θα ήταν σε υφάλμυρο νερό. Ελπίζω να κάνουν τη δουλειά τους και θα σκεφτώ αν θα τους κρατησω ή αν θα τους δώσω.

 

 

 

 

 

Screenshot 2019-12-29 at 1.49.51 PM.png

Πόσο καιρό έχεις τους σκατοφαγους? Χτύπησαν απταιζιες? 

Έχεις wrasse στο ενυδρείο? Τα bergia τα μωρά βγήκαν? Μην ανυσηχεις δεν γλυτώνουν από αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Τους σκατοφάγους μια βδομάδα τους έχω. Σήμερα είδα για πρώτη φορά ὀμως να χτυπάνε απταίσια με σιγουριά. Πιστεύω ότι αν αρχίσουννα τρώνε σιγά σιγά θα τις καταπολεμήσουν. Ειδικά όταν πέσει και λίγη πείνα.  

Τους παρατάιζα αυτές τις μέρες γιατί ήταν αδύνατοι, και για να ξεπεράσουν πιο εύκολα το white spot που έβγαλαν από τη δεύτερη μέρα. Καραντίνα δεν έκανα, θεωρούσα ότι η αλλαγή οσμωτικής πίεσης δε θα άφηνε παράσιτα ζωντανά και το ενυδρείο ήταν καθαρό από white spot  για μήνες. Λογικά για ένα ψάρι που έρχεται από γλυκό νερό, η είσοδός τους σε θαλασσινό έχει την ίδια επίδραση που έχει η υποαλατότητα στο θαλασσινό για την καταπολέμηση εξωπαρασίτων. Πάντως, μια βδομάδα μετά φαίνεται να το ξεπερνούν και ελάχιστα σημάδια έχει ο ένας μόνο από τους 3. Τρώνε όμως με πολλή όρεξη.

Τα berghia  τα έχασα, είδα μόνο το ένα από τα 3 πριν μερικές μέρες κάτω από ένα βραχάκι. Αυγά άφησαν σε 3 διαφορετικά σημεία, τα έβλελα για 2 μέρες νομίζω, μετά δε ξέρω αν εκκολάφθηκαν ή αν φαγώθηκαν από κοπήποδα. Wrasse δεν έχω, ούτε άλλο ψάρι που μπορεί να τα φάει σε βαθμό να τα αφανίσει όλα, οπότε ίσως μετά παό καιρό δω κάποια από αυτά. Ψάρια έχω μόνο ένα damsel  και 8 chromis λόγω μεγάλης απουσίας... Πολύ πιθανόν να ζουν και τα 3 απλά να μην τα βλέπω.

Αν βρω και 3 peppermint θα βάλω. Στην Κύπρο όμως ειναι απίθανο να βρεις... Μόνο με κάποια προπαραγγελεία και πάλι αν είσαι πολύ τυχερός. Γενικά πιο σπάνια είδη απο κάποιο ταξίδι που κάνω Ελλάδα ή από παραγγελία από έξωτερικό.

 

Θα εημερώνω για τους σκατοφάγους. Είναι ένα ψάρι για το οποίο λίγα πράγματα ξέρουμε για τη συμπεριφορά του στο θαλασσινό.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φιλε πολύ πράμα!!!

 

Τα wrasse δεν τρώνε απταιζιες!

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, fishbone! said:

Πω ρε φιλε πολύ πράμα!!!

 

Χαμός έγινε από απταίσιες... Είχα και πιο παλιά σε άλλα ενυδρεία μου απταίσιες, αλλά τόσο γρήγορη εξάπλωση πρώτη φορά είδα... Τέλη Αυγούστου είχα μόνο μία την οποία δεν πρόλαβα να εξοντώσω με χημικό πριν φύγω. Όταν επέστρεψα από Λονδίνο αρχές Νοεμβρίου γέμισε δεκάδες μικρές και αρκετές μεγάλες. Τώρα ενάμιση μήνα μετά όλες οι μικρέ έγιναν τεράστιες και βγήκαν και άλλες τόσες μικρές που δεν φάινονται καν στη φωτογραφία. Μπορεί να έχει και 500 απτάισιες μέσα. Αν δε βρω κάποια ζωντανά να τις τρώει μαζικά τα βλέπω πολύ δύσκολα τα πράγματα. Για αυτό εναποθέτω τις ελπίδες μου στους σκατοφάγους και σε peppermint αν βρω. 

 

34 minutes ago, fishbone! said:

Τα wrasse δεν τρώνε απταιζιες!

Για τα wrasse ναι το ξέρω, απλά τα αναφέρω σε σχέση με τα berghia. Από τη στιγμή που δεν έχω wrasse  ελπίζω να σωθούν κάποια berghia από τα αυγά που έχω δει. Αν είχα κάποιο wrasse θα έτρωγε τα μικρά πολύ πιθανόν και τα μεγάλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ δύσκολα τα πράγματα πάντως... κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

κάποτε  μπορούσε κάποιος να βρει γαρίδες αρκετά εύκολα στα μαγαζιά. τελευταία εχω παρατηρήσει οτι δεν υπάρχουν διαθέσιμες 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...