Jump to content

Led αναπτυξης φυτών κάνουν για ενυδρείο;


corsten

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να φτιάξω ενα φωτιστικό για το ενυδρείο (121x51x66) και σκέφτομαι να βάλω led ανάπτυξης φυτών.

 

Έχω βρει      

https://www.lightinthebox.com/en/p/zdm-1-set-plant-grow-strip-light-5m-5050-waterproof-full-spectrum-for-aquarium-hydroponic-plant-veg-garden-flowers-and-12v6a-power_p7451443.html?category_id=4643&prm=1.4.1.1

 

https://www.alibaba.com/product-detail/Agricultural-greenhouse-full-spectrum-cob-waterproof_60841289043.html?spm=a2700.7735675.normalList.17.7518fd7fsEVC1Q&s=p

 

και θέλω να το συνδιασω με 3 προβολείς LED 6500K, 12000Lm (σύνολο), Ra>80.

Τα φυτα που θέλω να βάλω cryptocorine wendtii brown, staurogyne repens, echinodorus ozelot, bacopa caroliniana, echinodorus amazonicus.

 

τα φώτα θα μπουν σε ύψος απο τον βυθό 55εκ με 56εκ..

 

Τα έχει δοκιμάσει κάποιος ή έχει γνώση για το αν μπορούν να χρησιμοποιηθουν και με ποια αναλογία;

Link to comment
Share on other sites

Και μονο με προβολακια θα εισαι καλα (μιλαμε για τα φυτα, που θελεις). 30lumen/l ειναι αρκετα για ευκολα φυτα.

Για λεντοταινια δεν.... οταν το υψος του ενυδρειου ειναι πανω απο 55 εκ, θελει δυνατα λεντακια.

Το αλλο, που ειναι μπαρα, δεν γραφει πόσα lumen βγαζει. Και το μοβ χρωμα θα σε κουραζει, ειχαμε σχεδον ολοι παλια απο μια sylvania gro lux στα φυτεμενα (εβγαζε και αυτο μοβ-ροζ χρωμα).

Τωρα, που δεν εχω ουτε μια ειδικη λαμπα στο φωτιστικο (στα120λ) μονο με 2,50€ ΗΟ Τ5 6500Κ+4000Κ, ιδιο αποτελεσμα εχω στην αναπτυξη φυτων, οπως οταν ειχα ειδικες λαμπες με 20€ η καθε μια......

Στο αλλο ενυδρειο 60λ ειχα ενα 20w προβολακι 4500Κ με 6€ και ολα τα φυτα (και μετριας δυσκολιας) μια χαρα ηταν.

Για βυθο τι σκεφτεσαι να βαλεις;

ο @Χρήστος εχει μελετησει το θεμα με λεντοταινιες.

 

Link to comment
Share on other sites

 Οταν λες δυνατα λεντακια τι χαρακτηριστικα πρέπει να εχει; Πως υπολογίζω την  απόσταση που μπορει  να εχει η lεd ταινια ή το προβολάκι για να ξέρω οτι έχουν απότέλεσμα;

Επιδη είναι κ σχετικά οικονομικες έλεγα να τις βαλω για καλύτερα και ίσως στη συνέχεια να βάλω και πιο απαιτητικα φυτά μαζι με co2

 

Στον βυθό μαυρη χαλαζιακή άμμο (6εκ)  και υπόστρωμα seachem flourite περίπου 2εκ.. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corsten έγραψε:

 Οταν λες δυνατα λεντακια τι χαρακτηριστικα πρέπει να εχει; Πως υπολογίζω την  απόσταση που μπορει  να εχει η lεd ταινια ή το προβολάκι για να ξέρω οτι έχουν απότέλεσμα;

Επιδη είναι κ σχετικά οικονομικες έλεγα να τις βαλω για καλύτερα και ίσως στη συνέχεια να βάλω και πιο απαιτητικα φυτά μαζι με co2

 

Στον βυθό μαυρη χαλαζιακή άμμο (6εκ)  και υπόστρωμα seachem flourite περίπου 2εκ.. 

 

Γιατι κολλατε ολοι στο seachem flourite ;;;; Ειναι ο τι χειροτερο, που υπαρχει με αυτη τ τιμη!

Παρε καλυτερα Τropica soil ή ADA Amazonia αν θελεις να κανεις πικνοφυτεμενο.

https://www.aquariumhouse.gr/ulika-hardscape/upostromata?product_id=561

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4070-tropica-υπόστρωμα-aquarium-soil-9lt-5703249711007.html

Αν δεν θελεις πικνοφυτεμενο,τοτε σαν υποστρωμα βαζεις (εκει, που θα εχεις φυτα)Tropica Υπόστρωμα Plant Growth Substrate 5lt

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4633-tropica-υπόστρωμα-plant-growth-substrate-5lt-5703249611000.html

και απο πανω 4-5 (6)εκ αμμοχαλικου 0,8 μεχρι 3mm κοκκομετρια.

Αν θελεις, ριξε μια ματια εδω - για φωτιστικο με λεντακια (οχι ταινια)

 

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει 3 κατασκευές με λεντοταινία και μπορώ να πω πως με της φτηνές ανώνυμες λεντοταινιες είναι σαν τον τζόγο ή θα σου βγει μάπα ή καλούτσικη ποτέ όμως καλή αν την συγκρίνεις με μια κάπως επώνυμη και ποιοτική λεντοταινία.

 

Δεν θα κάνω τώρα ανάλυση γιατί και πως αλλά θα πω το συμπέρασμα απο την μικρή κατασκευαστική εμπειρία μου.

Για να έχεις καλό φωτισμό θέλεις δυνατή λεντοταινία, πάνω απο 14watt ανά μέτρο και να δεις οπωσδήποτε πόσα Lumen δίνουν στο μέτρο, όχι πόσο θεωρητικά Lumen μπορεί να βγάλει το Led.

το χρώμα στην λετοντοτενία διαφέρει σε σχέση με μια φθορίου Τ5 δεν ξέρω γιατί αλλά οπτικά αυτό έχω συμπεράνει. Παίρνεις πχ 4000Κ φτηνή κινέζικη  λετνοταινία και βγάζει φως πολύ ψυχρό και μπλεδίζει αρκετά.

Το CRI πάνω απο 80 στις φθορίου είναι μια χαρά αλλά στην λεντοταινία δεν θα το έλεγα, όταν έβαλα λεντοταινία  πάνω απο 95 CRI τότε είδα την πραγματική και ουσιώδη διαφορά, ήμουν τυφλός και είδα φώς :) 

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος απο αυτήν την λεντοτενία, 18W V-TAC Dimmable 3000lm/m CRI>95, τα 4000Κ αν σε αρέσει το ελαφρός κοκκινωπό και τα  6400Κ για φως ημέρας, και σίγουρα μπορείς να κάνεις παιχνίδι και συνδυασμό και των δυο, γούστα είναι αυτά, όπως και να έχει η φωτοσύνθεση θα πάει σύννεφο και μια χαρά, τουλάχιστο έτσι είναι σε εμένα, όπως καταλαβαίνεις εγγύηση για άλλα ενυδρεία δεν μπορώ να δώσω :) .

Αν πιάνουν τα χέρια σου και θες να κάνεις ένα κάπως ποιο ειδικευμένο φωτιστικό τότε η αναλογία είναι η εξής.

Στα 100 Led

42 Λευκά περίπου 6000-9000Κ

30 Κόκκινα

18 Πράσινα

9 Μπλέ (αν τα λευκά είναι πολλά Kelvin μειώνεις ή αφήνεις απο έξω τα μπλε και τα αντικαθιστάς με κόκκινα)

 

αν τώρα αυτές της ομάδες Led της έχεις σε ξεχωριστά τροφοδοτικά και με ένα ντίμερ στο κάθε ένα μπορείς να παίξεις και αλλάξεις τα Kelvin.

 

Προσωπικά έχω μόνο δυο ομάδες, Λευκά 6400Κ και κόκκινα, 5 μέτρα λευκά και δυο μέτρα Κόκκινα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/31/2019 at 10:55 PM, natateo said:

Γιατι κολλατε ολοι στο seachem flourite ;;;; Ειναι ο τι χειροτερο, που υπαρχει με αυτη τ τιμη!

Παρε καλυτερα Τropica soil ή ADA Amazonia αν θελεις να κανεις πικνοφυτεμενο.

https://www.aquariumhouse.gr/ulika-hardscape/upostromata?product_id=561

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4070-tropica-υπόστρωμα-aquarium-soil-9lt-5703249711007.html

Αν δεν θελεις πικνοφυτεμενο,τοτε σαν υποστρωμα βαζεις (εκει, που θα εχεις φυτα)Tropica Υπόστρωμα Plant Growth Substrate 5lt

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4633-tropica-υπόστρωμα-plant-growth-substrate-5lt-5703249611000.html

και απο πανω 4-5 (6)εκ αμμοχαλικου 0,8 μεχρι 3mm κοκκομετρια.

Αν θελεις, ριξε μια ματια εδω - για φωτιστικο με λεντακια (οχι ταινια)

 

Το εχω βάλει ηδη, και μονο οτι  δεν χρειαζεται αναγομωση(αν το λεω σωστα) μου εφτανε.. παρολα αυτα ειδα οτι αρκετοι το προτεινανε κ ετσι πηρα την αποφαση. θα τα εχω υπ οψιν ομως για το επόμενο στησιμο

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

έχω κάνει 3 κατασκευές με λεντοταινία και μπορώ να πω πως με της φτηνές ανώνυμες λεντοταινιες είναι σαν τον τζόγο ή θα σου βγει μάπα ή καλούτσικη ποτέ όμως καλή αν την συγκρίνεις με μια κάπως επώνυμη και ποιοτική λεντοταινία.

 

Δεν θα κάνω τώρα ανάλυση γιατί και πως αλλά θα πω το συμπέρασμα απο την μικρή κατασκευαστική εμπειρία μου.

Για να έχεις καλό φωτισμό θέλεις δυνατή λεντοταινία, πάνω απο 14watt ανά μέτρο και να δεις οπωσδήποτε πόσα Lumen δίνουν στο μέτρο, όχι πόσο θεωρητικά Lumen μπορεί να βγάλει το Led.

το χρώμα στην λετοντοτενία διαφέρει σε σχέση με μια φθορίου Τ5 δεν ξέρω γιατί αλλά οπτικά αυτό έχω συμπεράνει. Παίρνεις πχ 4000Κ φτηνή κινέζικη  λετνοταινία και βγάζει φως πολύ ψυχρό και μπλεδίζει αρκετά.

Το CRI πάνω απο 80 στις φθορίου είναι μια χαρά αλλά στην λεντοταινία δεν θα το έλεγα, όταν έβαλα λεντοταινία  πάνω απο 95 CRI τότε είδα την πραγματική και ουσιώδη διαφορά, ήμουν τυφλός και είδα φώς :) 

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος απο αυτήν την λεντοτενία, 18W V-TAC Dimmable 3000lm/m CRI>95, τα 4000Κ αν σε αρέσει το ελαφρός κοκκινωπό και τα  6400Κ για φως ημέρας, και σίγουρα μπορείς να κάνεις παιχνίδι και συνδυασμό και των δυο, γούστα είναι αυτά, όπως και να έχει η φωτοσύνθεση θα πάει σύννεφο και μια χαρά, τουλάχιστο έτσι είναι σε εμένα, όπως καταλαβαίνεις εγγύηση για άλλα ενυδρεία δεν μπορώ να δώσω :) .

Αν πιάνουν τα χέρια σου και θες να κάνεις ένα κάπως ποιο ειδικευμένο φωτιστικό τότε η αναλογία είναι η εξής.

Στα 100 Led

42 Λευκά περίπου 6000-9000Κ

30 Κόκκινα

18 Πράσινα

9 Μπλέ (αν τα λευκά είναι πολλά Kelvin μειώνεις ή αφήνεις απο έξω τα μπλε και τα αντικαθιστάς με κόκκινα)

 

αν τώρα αυτές της ομάδες Led της έχεις σε ξεχωριστά τροφοδοτικά και με ένα ντίμερ στο κάθε ένα μπορείς να παίξεις και αλλάξεις τα Kelvin.

 

Προσωπικά έχω μόνο δυο ομάδες, Λευκά 6400Κ και κόκκινα, 5 μέτρα λευκά και δυο μέτρα Κόκκινα.

@Χρήστος, αυτο,που εγραψες... μπορεις να φτιαξεις ενα ξεχωριστο θεμα με φωτο απο το ανωνυμο ενυδρειο, να εχουμε καπου στο DIY. Ειναι πολλες οι ερωτησεις για κατασκευη φωτιστικου με λεντ ταινιες. Να μην ψαχνουμε απο δω και απο κι.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Χρήστος said:

έχω κάνει 3 κατασκευές με λεντοταινία και μπορώ να πω πως με της φτηνές ανώνυμες λεντοταινιες είναι σαν τον τζόγο ή θα σου βγει μάπα ή καλούτσικη ποτέ όμως καλή αν την συγκρίνεις με μια κάπως επώνυμη και ποιοτική λεντοταινία.

 

Δεν θα κάνω τώρα ανάλυση γιατί και πως αλλά θα πω το συμπέρασμα απο την μικρή κατασκευαστική εμπειρία μου.

Για να έχεις καλό φωτισμό θέλεις δυνατή λεντοταινία, πάνω απο 14watt ανά μέτρο και να δεις οπωσδήποτε πόσα Lumen δίνουν στο μέτρο, όχι πόσο θεωρητικά Lumen μπορεί να βγάλει το Led.

το χρώμα στην λετοντοτενία διαφέρει σε σχέση με μια φθορίου Τ5 δεν ξέρω γιατί αλλά οπτικά αυτό έχω συμπεράνει. Παίρνεις πχ 4000Κ φτηνή κινέζικη  λετνοταινία και βγάζει φως πολύ ψυχρό και μπλεδίζει αρκετά.

Το CRI πάνω απο 80 στις φθορίου είναι μια χαρά αλλά στην λεντοταινία δεν θα το έλεγα, όταν έβαλα λεντοταινία  πάνω απο 95 CRI τότε είδα την πραγματική και ουσιώδη διαφορά, ήμουν τυφλός και είδα φώς :) 

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος απο αυτήν την λεντοτενία, 18W V-TAC Dimmable 3000lm/m CRI>95, τα 4000Κ αν σε αρέσει το ελαφρός κοκκινωπό και τα  6400Κ για φως ημέρας, και σίγουρα μπορείς να κάνεις παιχνίδι και συνδυασμό και των δυο, γούστα είναι αυτά, όπως και να έχει η φωτοσύνθεση θα πάει σύννεφο και μια χαρά, τουλάχιστο έτσι είναι σε εμένα, όπως καταλαβαίνεις εγγύηση για άλλα ενυδρεία δεν μπορώ να δώσω :) .

Αν πιάνουν τα χέρια σου και θες να κάνεις ένα κάπως ποιο ειδικευμένο φωτιστικό τότε η αναλογία είναι η εξής.

Στα 100 Led

42 Λευκά περίπου 6000-9000Κ

30 Κόκκινα

18 Πράσινα

9 Μπλέ (αν τα λευκά είναι πολλά Kelvin μειώνεις ή αφήνεις απο έξω τα μπλε και τα αντικαθιστάς με κόκκινα)

 

αν τώρα αυτές της ομάδες Led της έχεις σε ξεχωριστά τροφοδοτικά και με ένα ντίμερ στο κάθε ένα μπορείς να παίξεις και αλλάξεις τα Kelvin.

 

Προσωπικά έχω μόνο δυο ομάδες, Λευκά 6400Κ και κόκκινα, 5 μέτρα λευκά και δυο μέτρα Κόκκινα.

Προτιμω τις led ταινίες η αλήθεια είναι..

 

Διαθεση υπάρχει, χρόνος δεν υπάρχει και τα χερια μου το ψιλοπαλεύουν..Σε περιπτωση οπου θελησω να βαλω τα μισα ισχυει η ιδια αναλογια; Τα led που αναφερεις ειναι 3W; 

Link to comment
Share on other sites

η αναλογία δεν αλλάζει για αυτό έγραψα στα 100 led για να γίνετε εύκολα η πράξει. φυσικά δεν είναι ευαγγέλιο αυτό που γράφω και μπορείς να κάνεις τροποποιήσεις.  Θα σου πω πως έβγαλα την αναλογία αυτή. Απλά διάβασα τα τεχνικά χαρακτηριστικά απο διάφορα επώνυμα και ακριβά led φωτιστικά και είδα πόσα λευκά πόσα κόκκινα κοκ. έχουν και πάνω κάτω όλοι είχαν περίπου την ίδια αναλογία. Σε κάποια απλά έβλεπα τα review απο τα φωτιστικά και κρατούσα print screen ώστε να μετρήσω τα led :) 

πχ δες την αναλογία απο το πλέον δημοφιλές chihiros wrgb series

led.jpg.0cabf4b1d1485dd9e8fc7dc69083042c.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σκεφτηκα είναι το καπάκι να ειναι ανεξάρτητο από το φωτισμό. Και να τοποθετήσω σε μια ανοξειδωτη επιφάνεια  τους 3 προβολείς και τις ledταινίες

Link to comment
Share on other sites

αφού προτιμάς της λεντοταινίες (της προτιμώ και εγώ γιατί είναι ποιο πρακτικές) τότε δεν χρειάζεται να πας σε περίπλοκες κατασκευές, μόνο δυο πράγματα να έχεις υπόψη σου συν αυτά που είχα γράψει. Μην πάρεις αδιάβροχη λεντοταινία, θερμαίνεται η σιλικονούχα επικάλυψη και μέσα σε 6 μήνες κιτρινίζει με αποτέλεσμα να χάνεις και σε λουμεν αλλά και αλλάζουν τα κελβιν, συν αυτό τα led δεν ψύχονται πολύ καλά και δεν αντέχουν στον χρόνο. Δεύτερων όπως και να κάνεις το φωτιστικό σου (γούστα είναι αυτά)  η λεντοταινίες θα πρέπει να είναι κολλημένες κατευθείαν σε αλουμίνιο για καλύτερη επαγωγή θερμότητας και αντοχή στον χρόνο χωρείς να χρειάζεσαι ανεμηστηράκια.

 

Πάντοτε να βάλεις πολύ περισσότερη ταινία απο όσο υπολογίζεις ότι χρειάζεσαι, για τρις λόγους.

Πρώτων  μπορεί να λένε ότι βγάζουν χ΄ λούμεν ανά μέτρο και να βγάζουν λιγότερο.

Δεύτερων τον πολύ φωτισμό  με ένα φτηνό ντιμερ 3-5 ευρώ μπορείς να τον μειώσεις και είσαι εξοπλισμένος για το μέλλον αν χρειαστείς  ποιο απαιτητικά φυτά.

Τρίτων αν τελικά έχεις πολύ παραπάνω φως απο ότι χρειάζεσαι τότε απλά τα ντιμάρις και τα led καίνε λιγότερο δεν θερμαίνονται πολύ και αντέχουν στον χρόνο πολύ πολύ περισσότερο.

 

Και ένα ακόμη ΤΙΡ μην πιστεύεις τη ώρες λειτουργίας που δίνουν η κατασκευαστές, δεν λένε ψέματα αλλά η ώρες αυτές είναι υπο ιδανικές συνθήκες, υγρασία θερμοκρασία ώρες λειτουργίας κτλ. ανάλογα με την χρήση που θα κάνουμε εμείς μπορεί η ώρες να μειωθούν ακόμη και κατά 50%.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Χρήστος said:

αφού προτιμάς της λεντοταινίες (της προτιμώ και εγώ γιατί είναι ποιο πρακτικές) τότε δεν χρειάζεται να πας σε περίπλοκες κατασκευές, μόνο δυο πράγματα να έχεις υπόψη σου συν αυτά που είχα γράψει. Μην πάρεις αδιάβροχη λεντοταινία, θερμαίνεται η σιλικονούχα επικάλυψη και μέσα σε 6 μήνες κιτρινίζει με αποτέλεσμα να χάνεις και σε λουμεν αλλά και αλλάζουν τα κελβιν, συν αυτό τα led δεν ψύχονται πολύ καλά και δεν αντέχουν στον χρόνο. Δεύτερων όπως και να κάνεις το φωτιστικό σου (γούστα είναι αυτά)  η λεντοταινίες θα πρέπει να είναι κολλημένες κατευθείαν σε αλουμίνιο για καλύτερη επαγωγή θερμότητας και αντοχή στον χρόνο χωρείς να χρειάζεσαι ανεμηστηράκια.

 

Πάντοτε να βάλεις πολύ περισσότερη ταινία απο όσο υπολογίζεις ότι χρειάζεσαι, για τρις λόγους.

Πρώτων  μπορεί να λένε ότι βγάζουν χ΄ λούμεν ανά μέτρο και να βγάζουν λιγότερο.

Δεύτερων τον πολύ φωτισμό  με ένα φτηνό ντιμερ 3-5 ευρώ μπορείς να τον μειώσεις και είσαι εξοπλισμένος για το μέλλον αν χρειαστείς  ποιο απαιτητικά φυτά.

Τρίτων αν τελικά έχεις πολύ παραπάνω φως απο ότι χρειάζεσαι τότε απλά τα ντιμάρις και τα led καίνε λιγότερο δεν θερμαίνονται πολύ και αντέχουν στον χρόνο πολύ πολύ περισσότερο.

 

Και ένα ακόμη ΤΙΡ μην πιστεύεις τη ώρες λειτουργίας που δίνουν η κατασκευαστές, δεν λένε ψέματα αλλά η ώρες αυτές είναι υπο ιδανικές συνθήκες, υγρασία θερμοκρασία ώρες λειτουργίας κτλ. ανάλογα με την χρήση που θα κάνουμε εμείς μπορεί η ώρες να μειωθούν ακόμη και κατά 50%.

 

 

Αντέχουν οι απλές led ταινιες τόση υγρασία; 

Γι αυτο θέλω κ το ανοξείδωτο.. το φορτώνει οσο θες και τραβάει και θερμοκρασία.. αν δω οτι δθσκολεύεται θα βαλω τις ψύκτρε από τη πάμω πλευρα

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν όλες η μη αδιάβροχες λεντοταινίες είναι IP20 τουτέστιν πως δεν έχουν πρόβλημα με την υγρασία αλλά με την άμεση επαφή με το νερό αλλά πέρα απο αυτό εγώ έβαλα και καπάκι για προστασία απο πιτσιλίματα και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. δες της φωτογραφίες.

 

χωρίς καπάκι

prin.thumb.jpg.c5deb2bf7603fbe78a985eeb35b00b3e.jpg

 

Με καπάκι

meta.thumb.jpg.eec39d811c207098b5ca88213f8cd056.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 1/1/2020 at 11:42 PM, Χρήστος said:

έχω κάνει 3 κατασκευές με λεντοταινία και μπορώ να πω πως με της φτηνές ανώνυμες λεντοταινιες είναι σαν τον τζόγο ή θα σου βγει μάπα ή καλούτσικη ποτέ όμως καλή αν την συγκρίνεις με μια κάπως επώνυμη και ποιοτική λεντοταινία.

 

Δεν θα κάνω τώρα ανάλυση γιατί και πως αλλά θα πω το συμπέρασμα απο την μικρή κατασκευαστική εμπειρία μου.

Για να έχεις καλό φωτισμό θέλεις δυνατή λεντοταινία, πάνω απο 14watt ανά μέτρο και να δεις οπωσδήποτε πόσα Lumen δίνουν στο μέτρο, όχι πόσο θεωρητικά Lumen μπορεί να βγάλει το Led.

το χρώμα στην λετοντοτενία διαφέρει σε σχέση με μια φθορίου Τ5 δεν ξέρω γιατί αλλά οπτικά αυτό έχω συμπεράνει. Παίρνεις πχ 4000Κ φτηνή κινέζικη  λετνοταινία και βγάζει φως πολύ ψυχρό και μπλεδίζει αρκετά.

Το CRI πάνω απο 80 στις φθορίου είναι μια χαρά αλλά στην λεντοταινία δεν θα το έλεγα, όταν έβαλα λεντοταινία  πάνω απο 95 CRI τότε είδα την πραγματική και ουσιώδη διαφορά, ήμουν τυφλός και είδα φώς :) 

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος απο αυτήν την λεντοτενία, 18W V-TAC Dimmable 3000lm/m CRI>95, τα 4000Κ αν σε αρέσει το ελαφρός κοκκινωπό και τα  6400Κ για φως ημέρας, και σίγουρα μπορείς να κάνεις παιχνίδι και συνδυασμό και των δυο, γούστα είναι αυτά, όπως και να έχει η φωτοσύνθεση θα πάει σύννεφο και μια χαρά, τουλάχιστο έτσι είναι σε εμένα, όπως καταλαβαίνεις εγγύηση για άλλα ενυδρεία δεν μπορώ να δώσω :) .

Αν πιάνουν τα χέρια σου και θες να κάνεις ένα κάπως ποιο ειδικευμένο φωτιστικό τότε η αναλογία είναι η εξής.

Στα 100 Led

42 Λευκά περίπου 6000-9000Κ

30 Κόκκινα

18 Πράσινα

9 Μπλέ (αν τα λευκά είναι πολλά Kelvin μειώνεις ή αφήνεις απο έξω τα μπλε και τα αντικαθιστάς με κόκκινα)

 

αν τώρα αυτές της ομάδες Led της έχεις σε ξεχωριστά τροφοδοτικά και με ένα ντίμερ στο κάθε ένα μπορείς να παίξεις και αλλάξεις τα Kelvin.

 

Προσωπικά έχω μόνο δυο ομάδες, Λευκά 6400Κ και κόκκινα, 5 μέτρα λευκά και δυο μέτρα Κόκκινα.

 

 

@Χρήστος  εχει περάσει καιρός από την μέρα που τα λέγαμε έβαλα τους προβολείς. 3 μήνες μετά το μόνο που καταφερα ήταν να πνιξω το ενυδρείο στην άλγη.. επνιξε ακόμα και το κερατοφυλλο... πληρης αποτυχία.. Μειωσα τις ώρες, αυξησα το ύψος των προβολέων από  59εκ σε 69εκ, τους άναβα εκ περιτροπής  τα φυτά δεν αναπτυσονταν η άλγη ήταν πάντα εκεί καφέ, πρασινη στα τζαμια , στις πέτρες, στο χαλίκι.. Αποφάσισα να εγκαταλείψω το όλο θέμα με τους προβολείς και να βάλω την led ταινια που μου ανέφερες. Αυτό που θέλω να σε ρωτ'ησω είναι σε  τι ύψος την έχεις από τον βυθό; σκέφτομαι να βάλω αυτην (https://www.toled.gr/e-shop/led-tainia-18wv-tac-pro-samsung-chip-dimmable-24v-1500lm-m-cri-gt-95-psychro-leyko-6400k-333/) και να τελειωνω.. ετσι όπως είναι το καπάκι μου θα είναι περίπου στα 70εκ. σ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@corsten το ύψος του ενυδρείου (γυαλή) είναι 40cm το ελάχιστο ύψος του βυθού είναι 4 εκατοστά. Η   λάμπες απο την επιφάνεια του νερού απέχουν ανάλογα με την εξάτμιση του νερού μεταξύ 7-10 cm.  Με απλά λάγια το μέγιστο ύψος μεταξύ του πάνου τμήματος του βυθού όπου είναι τα φυτά και των led είναι 43-46cm. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2020 at 9:37 ΜΜ, το μέλος corsten έγραψε:

3 μήνες μετά το μόνο που καταφερα ήταν να πνιξω το ενυδρείο στην άλγη.. επνιξε ακόμα και το κερατοφυλλο... πληρης αποτυχία.. Μειωσα τις ώρες, αυξησα το ύψος των προβολέων από  59εκ σε 69εκ, τους άναβα εκ περιτροπής  τα φυτά δεν αναπτυσονταν η άλγη ήταν πάντα εκεί καφέ, πρασινη στα τζαμια , στις πέτρες, στο χαλίκι..

Φιλε μου! Ο καλος (εντονος) φωτισμος πρεπει ΠΑΝΤΑ να συνοδευεται με σωστη λιπανση και αρκετη ποσοτητα CΟ2!!! Αλλιως αλγες ειναι μονοδρομος!

Δεν φταει ο φωτισμος, αλλα ..... Αν θελεις να βγαλουμε ακρη, πρεπει να κανεις αναλυτικη περιγραφη του ενυδρειου σου συν μερικες φωτο συν μετρησεις νερου (monitoring, δλδ μετρησεις νερου καθε εβδομαδα, πριν την αλλαγη νερου, για περιπου 1 μηνα).

Οταν εχουμε αλγες στο φυτεμενο σημαινει, οτι τα φυτα δεν παιρνουν αυτο που χρειαζονται. Φως εφτιαξες. Τα υπολοιπα;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, natateo said:

Φιλε μου! Ο καλος (εντονος) φωτισμος πρεπει ΠΑΝΤΑ να συνοδευεται με σωστη λιπανση και αρκετη ποσοτητα CΟ2!!! Αλλιως αλγες ειναι μονοδρομος!

Δεν φταει ο φωτισμος, αλλα ..... Αν θελεις να βγαλουμε ακρη, πρεπει να κανεις αναλυτικη περιγραφη του ενυδρειου σου συν μερικες φωτο συν μετρησεις νερου (monitoring, δλδ μετρησεις νερου καθε εβδομαδα, πριν την αλλαγη νερου, για περιπου 1 μηνα).

Οταν εχουμε αλγες στο φυτεμενο σημαινει, οτι τα φυτα δεν παιρνουν αυτο που χρειαζονται. Φως εφτιαξες. Τα υπολοιπα;

 

Για αρχή 

 

124x51x66 = 350λ, ξυλόπετρες και μαυρος βασαλτης (5-6εκ), υπόστρωμα  seachem flourite (1,5-2εκ).

 

Φυτα  cryptocorine wendtii brown, staurogyne repens, echinodorus ozelot, bacopa caroliniana, echinodorus amazonicus

 

Στο βιντεο είναι 2 μήνες από το αρχικό στησιμο, θα στειλω και φωτο  πως το καταντησα..

 

Λίπανση Flourish Seachem 10ml κάθε Κυριακή, αλλαγή νερού κάθε 2 εβδομάδες 120l, μια σχετική προετοιμασια του νερού με αντιχλώριο και σχεδον στην ιδια θερμοκρασια με το ενυδρείο.

CO2 2-3 φυσαλλίδες το δευτερολεπτο.

 

 

κάποιες από τις σχετικά αρχικες μετρησεις μετα σταματησα να τις καταγραφω.

  NH3 NO2 NO3 GH KH
29-Dec 0.25 0 0 >214.8 >214.8
02-Jan 0.25 0.25   196.9 179
04-Jan 0.25 0.25 20    
07-Jan 0.25 0.25 20 196.9 179
10-Jan 0.25 0.25 20 179 214.8
19-Jan 0.125 0 30    
           

 

.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι τώρα..

 

Οσον αφορά τα φώτα αυτη την περίοδο λειτουργουν όπως βλέπετε στην φωτο.. έτσι έχει λίγο υποχωρήσει αλλα δεν μεγαλώνουν τα φυτά. Οτι απέμεινε από τα φυτα το έχω καθαρισει και προσπαθώ να τα κρατησω. ¨ολα τα υπόλοιπα τα έπνιξε η αλγη

                                                                                                             

IMG_20200421_185616_2.jpg

IMG_20200421_194943_9.jpg

Link to comment
Share on other sites

1-  seachem flourish ριχνουμε 2 φορες την εβδομαδα απο 4(5)μλ, οχι ολο μαζι με την μια

2-   απο την στιγμη, που εχεις(και πολυ λιγη) αμμωνια - αλγη θα εχεις 1000% Η αμμωνια ειναι trigger για την αλγη. Για αυτο στην αρχη καλυτερα να κανουμε πιο συχνα αλλαγες νερου. Και γενικα καλυτερα πιο συχνα και πιο μικρες ποσοτητες να αλλαζουμε , παρα καθε 2 εβδομαδες το μισο....Χανεται η σταθεροτητα του συστηματος.

3-   Kh kai Gh με τι μετρας; Δεν υπαρχουν τετοιες τιμες.... 179....214.... Μηπως ειναι TDS;

4-   2-3 φυσ/δευτερο CO2 ειναι σταγονα στην θαλασσα για 350λ! Ειδικά αν εχεις σκληρο νερο.

5-  Ειχες σιγουρα και ελλειψη καλιου - ειναι μακροστοιχειο, τα φυτα το θελουν και θελουν αρκετο.

6 - φωτισμος .... Πόσες ωρες;

Αν θελεις ενα φυτεμενο ομορφο, πρεπει να διαβαζεις πολυ (στην αρχη) :)

https://www.aquazone.gr/forums/forum/15-φυτεμένο-ενυδρείο/

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2020 at 12:07 AM, natateo said:

1-  seachem flourish ριχνουμε 2 φορες την εβδομαδα απο 4(5)μλ, οχι ολο μαζι με την μια

2-   απο την στιγμη, που εχεις(και πολυ λιγη) αμμωνια - αλγη θα εχεις 1000% Η αμμωνια ειναι trigger για την αλγη. Για αυτο στην αρχη καλυτερα να κανουμε πιο συχνα αλλαγες νερου. Και γενικα καλυτερα πιο συχνα και πιο μικρες ποσοτητες να αλλαζουμε , παρα καθε 2 εβδομαδες το μισο....Χανεται η σταθεροτητα του συστηματος.

3-   Kh kai Gh με τι μετρας; Δεν υπαρχουν τετοιες τιμες.... 179....214.... Μηπως ειναι TDS;

4-   2-3 φυσ/δευτερο CO2 ειναι σταγονα στην θαλασσα για 350λ! Ειδικά αν εχεις σκληρο νερο.

5-  Ειχες σιγουρα και ελλειψη καλιου - ειναι μακροστοιχειο, τα φυτα το θελουν και θελουν αρκετο.

6 - φωτισμος .... Πόσες ωρες;

Αν θελεις ενα φυτεμενο ομορφο, πρεπει να διαβαζεις πολυ (στην αρχη) :)

https://www.aquazone.gr/forums/forum/15-φυτεμένο-ενυδρείο/

 

1.  αυτο διορθώνεται 

2.  ξέχασα να αναφέρω οτι έχω και sump περίπου 80λ καθαρό.. οπότε να κανω κάπου στα 60 λίτρα/βδομάδα;

3.  χρησιμοποιώ το τεστ ΑPI και ήταν σε ppm, το διόρθωσα σε βαθμούς

 

NH3 NO2 NO3 GH KH
29-Dec 0.25 0 0 >12 >12
02-Jan 0.25 0.25    11  10
04-Jan 0.25 0.25 20    
07-Jan 0.25 0.25 20  11    10
10-Jan 0.25 0.25 20  10 >12
19-Jan 0.125 0 30

 

4.  μόλις έρθει το καινουριο σωληνακι θα το αυξήσω 

5.  παραγγελνω και ακολουθώ την δοσολογία 

6.  όπως έστειλα και παραπάνω στην φωτό πλέον ακολουθώ την συγκεκριμένη σειρά 

 ο πρώτος προβολεας ανάβει για 1,5 ώρα, οι 2 προβολείς μαζι 1,5 ωρα , και οι 3 προβολέις για 45 λετπά. Σύνολο 3 ωρες 45 λεπτά

Έχει υποχωρήσει πλήρως η άλγη από το χαλίκι και σχετικα έχει αραιώσει στις πέτρες. Φυσικά δεν μεγαλώνει τίποτα .

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...