Jump to content

Skimmer


noli

Recommended Posts

Καλησπερα κ χρονια πολλα στην ομαδα

πριν μια εβδομαδα εβαλα ριακτορα με biopelets

και τωρα ξαναριξα βακτηρια στο ενυδρειο μετα απο μια βδομαδα

απο την ωρα που εριξα τα βακτηρια το σκιμμερ τρελαθηκε.ανεβαινει φουλ πανω κ γεμιζει το κυπελο στο λεπτο νερο.το εκλεισα το σκιμμερ

ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμενα. Αν θυμάμαι καλά το σκιμμερ το κλείνεις 3 με 4 ώρες αφού βάλεις τα βακτήρια. Νομίζω ότι πρέπει να το λένε και στις οδηγίες. Είναι φυσιολογικό..... ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

Καλησπερα κ χρονια πολλα στην ομαδα

πριν μια εβδομαδα εβαλα ριακτορα με biopelets

και τωρα ξαναριξα βακτηρια στο ενυδρειο μετα απο μια βδομαδα

απο την ωρα που εριξα τα βακτηρια το σκιμμερ τρελαθηκε.ανεβαινει φουλ πανω κ γεμιζει το κυπελο στο λεπτο νερο.το εκλεισα το σκιμμερ

ειναι φυσιολογικο;

Ειναι πάρα πολύ φυσιολογικό. Ελπίζω η έξοδος των πέλλετ να είναι στην αντλία του σκιμμερ. Δως του χρόνο, στις 21 μέρες αποδίδουν στο max. Κάθε βδομάδα μετράς νιτρικά, μετά προσθέτεις ΛΊΓΟ ΛΊΓΟ και ξανά μετρ. Όταν καταλήξεις έχεις βάλει σημάδι στον ριακτορα την ποσότητα που εσυ, δουλεύεις, χρειάζεσαι. Κάθε μήνα ξεπλένεις με νερό ενυδρειου τα πέλλετ και προσθέτεις την διαφορά. Μην ξεχνάς το kh κάτω από 8.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ειναι πάρα πολύ φυσιολογικό. Ελπίζω η έξοδος των πέλλετ να είναι στην αντλία του σκιμμερ. Δως του χρόνο, στις 21 μέρες αποδίδουν στο max. Κάθε βδομάδα μετράς νιτρικά, μετά προσθέτεις ΛΊΓΟ ΛΊΓΟ και ξανά μετρ. Όταν καταλήξεις έχεις βάλει σημάδι στον ριακτορα την ποσότητα που εσυ, δουλεύεις, χρειάζεσαι. Κάθε μήνα ξεπλένεις με νερό ενυδρειου τα πέλλετ και προσθέτεις την διαφορά. Μην ξεχνάς το kh κάτω από 8.

Ναι νικ ειναι οπως ακριβως μου το ειπες.ετσι τα εχω βαλει!απλα δν ηξερα αυτο με το σκιμμερ.γτ το ειδα κ τρελαθηκε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ καλη χρονια!το σκιμμερ ακομα τα ιδια.με αποτελεσμα  να το χω κλειστο γτ βγαζει ολα τα νερα.εμενα γτ δεν μου φαινεται φυσιολογικο ακομα κ σημερα;

Link to comment
Share on other sites

Ο αερας ειναι τερμα κλειστος.το ξανακλεισα.

επισης απο χτες που το εχω κλεισει το ενυδρειο μεσα θολωσε το νερο.ενω ηταν κρυσταλο.οκ χωρις ψαρια βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...